راه ترقی

آخرين مطالب

دو پادشاه در یک اقلیم مقالات

دو پادشاه در یک اقلیم
  بزرگنمايي:

راه ترقی - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«اشرف غنی»، رئیس‌جمهور افغانستان، روز سه‌شنبه 29 بهمن ماه اعلام کرد که پس از 5 ماه تاخیر در اعلام نتایج انتخابات و وقوع مناقشات تلخ، برنده انتخابات افغانستان شده است. روز سه‌شنبه، 29 بهمن (18 فوریه) کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات این کشور را پس از پنج ماه اعلام کرد. براساس داده‌های این کمیسیون، اشرف غنی 923 هزار و 592 رای، یعنی 64/ 50 درصد آرا را کسب کرده و عبدالله عبدالله، رقیب اصلی غنی در انتخابات، با 720 هزار و 841 رای در جایگاه دوم قرار گرفت.
در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان که پس از دو بار تعویق در روز ششم مهر برگزار شد، یک میلیون و 900 هزار نفر شرکت کردند که حدود 31 درصد رای‌دهندگان زنان بودند. به گفته کمیسیون مستقل انتخابات، نام و مشخصات 9میلیون و 600 هزار نفر به‌عنوان رای‌دهنده احتمالی به ثبت رسیده بود. اما اعلام این پیروزی ممکن است افغانستان را وارد دوره‌ای از بحران سیاسی تمام عیار کند آن هم در زمانی که دولت آمریکا درصدد است معاهده صلحی را با طالبان به امضا برساند.
«مجیب مشعل»، «نجم رحیم» و «فاطمه فائزی» در گزارش 18 فوریه در نیویورک‌تایمز نوشتند که چند ساعت پس از اعلام پیروزی از سوی غنی، رقیب و چالشگر اصلی او عبدالله عبدالله - که کمیسیون انتخابات افغانستان را به حمایت از غنی متهم کرده است- اعلام کرد که خود پیروز اصلی است و دولت را تشکیل خواهد داد. غنی در نخستین سخنرانی خود پس از اعلام پیروزی‌اش تاکید کرد که «هیچ‌کس را به چشم رقیب، حریف و مخالف» نمی‌بیند و خواهان وحدت ملی است. او در این راستا گفت: «وقت من و تو نیست، وقت ما است. از بیرون همیشه به ما می‌گویند که اینها (شهروندان افغانستان) قابلیت اتفاق را ندارند.» از سوی دیگر، فضل احمد معنوی، یکی از اعضای ارشد تیم انتخاباتی عبدالله، در پیامی توییتری نوشت: کمیسیون انتخابات مشروعیت ندارد و «گذشت زمان به همه این بی‌عدالتی‌ها پاسخ می‌دهد.» عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان، روز 24 بهمن در یک سخنرانی تهدید کرد که اگر کمیسیون انتخابات غنی را «براساس رای تقلبی» پیروز انتخابات اعلام کند، او یک حکومت موازی را به رهبری عبدالله عبدالله تشکیل می‌دهد. خانم «حوا علم نورستانی»، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان هم در یک نشست خبری گفت که محمد اشرف‌غنی برنده انتخابات است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اما در واکنش به اعلام نتیجه نهایی انتخابات افغانستان و پیروزی محمد اشرف‌غنی در این انتخابات، با انتشار اعلامیه‌ای انتخابات افغانستان را «نمایشی و جعلی» خواند.
«مشعل، رحیم و فائزی» در ادامه گزارش خود نوشتند که مناقشه بر سر اعلام نتایج درحالی رخ می‌دهد که پیشرفت‌هایی در مذاکرات آمریکا با طالبان به‌دست آمده است و دو طرف اعلام کرده‌اند ظرف چند روز آینده توافق صلحی را امضا خواهند کرد. این طرح در ابتدا خواستار دوره‌ای آزمایشی از «کاهش خشونت» شده بود که در نهایت منجر به امضای صلح میان آمریکا و طالبان می‌شود. پس از آن است که مذاکرات بین الافغانی شروع خواهد شد و دو طرف افغان (دولت و طالبان) برای بحث در مورد آینده سیاسی کشور وارد مذاکره خواهند شد. به نوشته این گزارشگران، دیپلمات‌های غربی از این بیم دارند که بحران سیاسی در مورد انتخابات، دولت افغانستان در مذاکره با طالبان را تضعیف کرده و بر فرآیند کلی صلح تاثیر منفی بر جا بگذارد. زمان‌بندی نزاع انتخاباتی به این معناست که دولت غنی ممکن است از سوی عبدالله به چالش کشیده شود آن هم در زمانی که پنجره‌های صلح باز شده و قرار است دوره‌ای از «کاهش خشونت» به اجرا گذاشته شود.
محمد اشرف‌غنی، پیروزی‌اش در انتخابات را «پیروزی جمهوریت مردم افغانستان» دانست و گفت: «ما اینجا پیروزی را نه‌تنها با رای و ایستادگی مردم به‌دست آوردیم بلکه آن را از کام دسایس بیرونی نیز بیرون کردیم.» غنی تاکید کرد که تیم او «حس و هیجان گروهی، فردی و قومی» ندارد و آغوش دولت او به‌روی «همه کسانی که به این نظام اسلامی باور دارند» باز است. او با اشاره به مذاکرات صلح با طالبان گفت: «قرار است جامعه کثرت‌گرا و پرتوان افغانستان طالبان را جذب کند. اسم این روند مذاکرات است.» با این حال، همگرایی عبدالله- دوستم احتمال تشکیل یک کابینه یا دولت موازی را افزایش داده است. عبدالله نتیجه نهایی انتخابات را «نتیجه دزدی انتخابات، کودتا بر مردم‌سالاری» خواند و گفت که این نتیجه «از بنیاد غیرقانونی» است. اگرچه علی احمد عثمانی، عضو ارشد تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله می‌گوید: «آقای عبدالله اصطلاح «دولت موازی» را به کار نبرده و از تشکیل «دولت همه‌شمول» سخن گفته که حمایت همه‌جانبه مردم را با خود داشته باشد.» با این حال، اکنون بسیاری از کارشناسان «بحران سیاسی جدی» در افق تحولات سیاسی در افغانستان را دور از دسترس نمی‌دانند. گزارشگران نیویورک‌تایمز بر این باورند که پیروزی غنی باعث می‌شود وی 5 سال دیگر در قدرت بماند. این گزارشگران می‌افزایند پس از آنکه غنی در سخنرانی خود اعلام کرد که: «این فقط یک پیروزی انتخاباتی نیست بلکه پیروزی جمهوری اسلامی افغانستان و پیروزی آرزوهای مردمی است»، عبدالله هم در صفحه تلویزیون حضور یافت و گفت: «من از کسانی که به دموکراسی باور دارند، به آینده‌ای سالم برای این کشور باور دارند، می‌خواهم که به حقوق شهروندان برای ایستادگی در برابر تقلب پرداخته و این نتایج دزدانه را نپذیرند.» او در این نطق تلویزیونی خود افزود: «ما براساس آرایی پاکیزه برنده هستیم و اعلام پیروزی می‌کنیم.»
«مشعل، رحیم وفائزی» می‌افزایند هر دو رقیب از کاخ‌های خود و در میان طیف گسترده‌ای از هوادارانشان سخنرانی می‌کردند. خیابان‌هایی که به سوی کاخ‌های این دو طرف نزاع منتهی می‌شد روز سه‌شنبه و چهارشنبه (دیروز و پریروز) مملو از خودروهای زرهی و افراد مسلح وابسته به هر دو طرف بود. به نوشته این گزارشگران، وضعیت برای غنی- عبدالله تکرار همان سناریوی 5 سال پیش است که هر دو طرف در یک نزاع انتخاباتی که به بن‌بست کشیده شد گرفتار شده بودند. اما برای بسیاری از شهروندان افغان اینها صحنه‌های نگران‌کننده‌ای است که آینده‌شان را در‌هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد. برای مردم افغانستان این صحنه‌ها تکراری است. در سال 2014 که نزاع انتخاباتی میان عبدالله- غنی شکل گرفت، این جان کری بود که به توافق صلح میان آنها کمک کرد و بر این اساس، غنی رئیس‌جمهور شد و عبدالله به سمت معاون اجرایی دولت برگزیده شد؛ در واقع، پستی خلق شد تا از تنش‌ها کاسته شود که در این پست، عبدالله بر بخش زیادی از انتصابات نظارت داشت.
این توافق صلح موجب لطمه به باور به انتخابات در افغانستان شد. انتخابات سال جاری هم در حالی با چالشی دوباره مواجه شده که حملات طالبان به‌دنبال بی‌ثبات‌سازی انتخابات و در کل، بی‌ثبات‌سازی کشور است. این گزارشگران می‌نویسند: «طی 5 سالی که عبدالله- غنی مجبور به همکاری با یکدیگر بودند همچون خاری در گلوی یکدیگر بودند» و جدل‌هایشان گاهی موجب بن‌بست در فرآیند تصمیم‌گیری‌های دولتی می‌شد، آن هم در زمانی که کشور درگیر جنگی خونین با طالبان بود که در آن زمان جان 50 هزار سرباز افغان را گرفته بود. وقتی این دو، بار دیگر نامزد انتخابات شدند، این ترس در میان بسیاری از مقام‌های دولتی و کارشناسان شکل گرفت که این بار هم ممکن است کشور دوپاره شود و باز هم همان نزاع‌ها ادامه یابد و حتی این بار نهادهای دولتی دوپاره شوند. در هر حال، در این انتخابات گلبدین حکمتیار در جایگاه سوم و رحمت‌الله نبیل هم در جایگاه چهارم قرار گرفت. نبیل در واکنش به اعلام نتیجه انتخابات آن را «روز مرگ مردم‌سالارى و دموکراسی در افغانستان» خواند. او همچنین اضافه کرد: «امروز... روز آغاز فصل جدید بحران‌های دشوار براى افغانستان بحران‌زده در عرصه‌هاى امنیتى، اقتصادی، سیاسى و اجتماعى خواهد بود.»
گزارشگران نیویورک‌تایمز بر این باورند که شاید یکی از دلایل اعلام پیروزی از سوی اشرف‌غنی این بود که او نمی‌خواست این تلقی در طالبان ایجاد شود که او در دور دوم جایگاه ضعیفی دارد. در هر حال، به نظر می‌رسد افغانستان اکنون در یک دو راهی سخت قرار گرفته است: از یک سو نزاع میان دو رقیب انتخاباتی ممکن است این کشور را وارد دوره جدیدی از بی‌ثباتی کند و از سوی دیگر، قرار است گام اول قرارداد صلح با طالبان که «کاهش خشونت» است آغاز شود. برخی معتقدند اگر دولت افغانستان بار دیگر به سرنوشت 5 سال قبل دچار و نزاع‌ها از سر گرفته شود، ممکن است طالبان هم در مورد اجرای توافق صلح اماواگرهایی بیاورد و در عمل، علامت سوال بزرگی بر سر فرآیند صلح شکل گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سکوهای خالی؛ صحنه ترسناک معماری

بخشنامه رییس قوه قضاییه در مورد شهود ساختگی و شهادت کذب

تشکیل هیچ استان جدیدی در دستور کار دولت و وزارت کشور نیست

بررسی ترمیم معیشت اقشار آسیب پذیر در جلسه امروز هیات رییسه مجلس

فارین پالیسی: پس از ترور سردار سلیمانی فعالیت ایران در سوریه دو برابر شده است

پیشنهاد 50 کارشناس برای کاهش پیامدهای اقتصادی کرونا

گزینه‌های پیش روی ایران بازنگری در اجرای پروتکل الحاقی و «ان‌پی‌تی»

بی‌پولی در خط مقدم جنگ با کرونا

تغییر ساعت کاری اداری به 7تا 14/مراکز آموزشی تا 30فروردین تعطیلند

تلفن گویا 1569 جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد

ثبت نام مدیران مدارس واجد شرایط 25 اردیبهشت آغاز می شود

آغاز به کار ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی در سال جدید

مبارزه با کرونا؛ قدم به قدم تا نقطه مطلوب

درخشش نام تئاتر آنلاین در کنار کنسرت‌ها

دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی

پیشنهادات جدید استانداری برای جمع‌آوری معتادان از سطح شهر

از موسیقی دم‌دستی تا پایتختی که ناتمام ماند

نامه شورا به رئیس جمهور برای استفاده از کمک دولتی در شهرداری

زباله سوز اهدایی چینی‌ها در راه تهران/کاهش 2500 میلیاردی بودجه شهرداری به خاطر کرونا

گام پیش‌روی هسته‌ای ایران چیست

بازخوانی گفت‌وگوی صمیمانه رهبر انقلاب با جمعی از جوانان

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

روحانی: تعدیل ممنوع

کرونا را به خلوت خود راه ندهید

تدوین برنامه حمایت از زندگی مستقل فرزندان بالای 18 بهزیستی

نشست امروز مجلس به صورت کنفرانس تلویزیونی برگزار می‌شود

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

ساختمان های دارای تأییدیه ایمنی از پرداخت عوارض ایمنی معاف هستند

پیش‌بینی "پیک" کروناویروس با نظارت بر تغییرات ژنومی امکان‌پذیر است

ذوالقدر: برای بازگشت به شرایط عادی عجله نشود

کرونا کدام آزمون‌های وزارت بهداشت را لغو کرد؟

نرخ رسمی ارز ثابت ماند

شهرآشوب در شب نهم نوروزخانه

جهانگیری: جوانان پرچمدار تقویت همبستگی اجتماعی شده‌اند

حمایت رئیس پیشین کمیته ملی المپیک از موضع IOC برای المپیک توکیو

بسته سیاستی بانک مرکزی برای نرخ سود بانکی/ کاهش بهره به ١٧.5 درصد

سرمقاله جوان/ ما را چه به روزنامه الکترونیکی؟!

سرمقاله صبح نو/ سبک زندگی پساکرونا

سرمقاله آفرینش/ بانک‌ها و تعهداتی که اجرا نمی‌شوند!

ذی‌نفعان تعلیم و تربیت به آموزش مجازی عادت ندارند

خواب خوب به پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک می کند

استرس موجب بروز حمله قلبی دوم می شود

نبی در فدراسیون فوتبال مستقر شد/ حضور غیرقانونی؟

احتمال تعویق جام جهانی 2022 و یا تغییر میزبان؟

عقب‌نشینی فدراسیون فوتبال با سومین نامه AFC درباره دبیرکل

از جوانان تحصیل‌کرده تا مجردها و مطلقه‌ها

پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

بورسی ها کرونا نمی گیرند؟!

یک پای بازار سرمایه می لنگد!

رئیس جمهور درگذشت پدر شهیدان کرمی را تسلیت گفت