راه ترقی

آخرين مطالب

سرپرست فدراسیون پزشکی: باشگاه‌ها با تصمیمات ملی برابر مقابله با کرونا همکاری کنند ورزشی

سرپرست فدراسیون پزشکی: باشگاه‌ها با تصمیمات ملی برابر مقابله با کرونا همکاری کنند
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «مهرزاد خلیلیان» روز چهارشنبه به این پرسش که فدراسیون پزشکی ورزشی با توجه به شیوع کرونا در کشور و در آستانه المپیک 2020 توکیو چه تدابیری برای جامعه ورزشی در نظر گرفته شده است، توضیح داد: مقابله با کرونا، مقابله ملی و چه بسا جهانی است. اکنون که 37 کشور دنیا به این ویروس آلوده شده‌اند و حتی کشورهای همسایه ایران نظیر بحرین، کویت، امارات و عربستان سرایت کرده است، نشان می‌دهد کار آسانی در پیش نداریم.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی ادامه داد: با توجه به در پیش بودن المپیک توکیو در حوزه ورزشی، برپایی اردوهای مختلف تیم‌های ملی، اعزام ورزشکاران برای کسب سهمیه المپیک و اعزام به بازی‌های المپیک 2020 توکیو، باید مراقبت و نظارت بیشتری کرد. گرچه در کشور ژاپن از شب گذشته به دلیل کِشتی تفریحی کُروز و آلوده بودن مسافران به این ویروس شدت آلودگی را بیشتر کرده و گفته می‌شود با برخی از ایرادها در برگزاری المپیک هم روبرو شود، هرچند هنوز هیچ چیزی قطعی نشده  است. حال وارد دو ماراتن شدیم.

خلیلیان می گوید: بنابراین نمی‌توانیم برنامه کوتاه مدت داشته باشیم و یکسری برنامه‌های پیشگیری کننده برای جامعه ورزشی، ورزشگاهها، اماکن ورزشی، استخرها و سالن‌ها داریم که باید نسبت به این موضوع حساس باشند. درگام نخست اصول بهداشتی را رعایت کنند و از دست دادن و روبوسی کردن و ابراز احساسات از نزدیک پرهیز کنند و در گام دوم وسایل بدنسازی، دستگیره‌ها و کل سطوح را ضد عفونی کرده و وسایل ضدعفونی کننده را هم در دسترس استفاده کنندگان قرار دهند.

شست شوی دست بیش از 30 بار در روز

وی تصریح کرد: اگر در گذشته 6 بار دست را شست وشو می دادید، اکنون بیش از 30 بار و به روش کامل‌تری باید شسته شود. البته این بیماری به تایید سازمان جهانی بهداشت، خطرناکتر از آنفولانزای h1n1  که مرگ و میر آن بیشتر و خطرناکتر از کرونا بوده و 170قربانی گرفته نیست.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی ادامه داد: اما شدت واگیری کرونا بسیار مُسری است و به اجسام می‌چسبد که از این منظر ویروس مهلکی است و شدت سرایت کرونا از طریق تنفسی کمتر است.

با ترس و حشت نمی توان کرونا را کنترل کرد

خلیلیان درباره اینکه بار روانی این ویروس در کشور بسیار بالاست و باعث وحشت و نگرانی مردم شده است، می گوید: مجلس و دولت و نهادهای دیگری چون ستاد مدیریت بحران کشور و پدافند غیرعامل همه باید به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برای کنترل کرونا کمک کنند. ما با دشمن مواجه هستیم و نمی‌توانیم با ترس و وحشت و با اختلاف این ویروس را از کشور خارج یا کنترل کنیم.

وی گفت: باید تابع الگوی بهداشت جهانی بود. این بیماری مهلک باید سه درصد قربانی داشته باشد که احتمال می‌دهیم تعداد بیشتری به این ویروس مبتلا باشد و از آن خبر نداشته باشند.  

عضو ستاد کرونا در فدراسیون پزشکی خاطر نشان کرد: البته استفاده از ماسک که در روزهای اخیر از چین گزارش شده است به هیچ وجه کمک نمی‌کند، فقط کسانی که مبتلا به کرونا هستند و کادر پزشکی باید از آن استفاده کنند. زیرا هم یک فضای وحشت در ملت ایجاد ملت ایجاد می‌کند که نتیجه ندارد و در بازار سیاه دلالان نفع می‌برند.  

سرپرست فدراسیون پزشکی همه را به خویشتن‌داری و آرامش دعوت کرد و افزود: وحشت هیچ گره‌ای را از کرونا باز نمی‌کند و وحدت ملی و حمایت از یکدیگر و عاقل بودن و نرفتن به مجامع شلوغ در کنترل بیماری کمک می‌کند.

هوادارن از خانه تماشاگر مسابقات باشند

خلیلیان گفت: در ستاد پیشگیری از گسترش کرونا ویروس، پروتکلی بین وزارت ورزش، بهداشت و فدراسیون پزشکی به امضا رسید که مسابقه‌ای با حضور تماشاگر برگزار نشود و هواداران از خانه نظاره‌گر رقابت‌ها باشند که از این طریق شرایط را نظارت می‌کنیم، البته هنوز به این نقطه نرسیدیم که تمام مسابقه‌های ورزشی را تعطیل کنیم.   

وی ادامه داد: با توجه به برگزاری نشست‌های متعدد در این ستاد، تمامی ابلاغیه‌ها را به استان‌ها، فدراسیون‌های ورزشی، باشگاه‌ها ابلاغ کردیم و امیدواریم با همکاری جامعه ورزش این بیماری را در سطوح مختلف ورزشی کنترل کنیم.

تاکنون گزارشی از شیوع کرونا در بین ورزشکاران نشده است

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در پاسخ به این پرسش که آیا شیوع این ویروس در بین جامعه ورزشی گزارش شده است؟ گفت: جامعه ورزش جدا از ملت نیست و احتمال آلوده شدن به این ویروس در بین ورزشکاران هم وجود دارد. تاکنون گزارشی از این ویروس در بین قهرمانان ملی و ورزشکاران و مدال‌آوران گزارش نشده است.  اما وقتی پزشکان مبتلا می‌شوند این احتمال وجود دارد.

رقابت بدون تماشاگر، بهانه کرونایی سپاهان

خلیلیان در پاسخ به پرسشی درباره اقدام اخیر باشگاه فوتبال سپاهان که با وجود ابلاغیه ستاد پیشگیری از گسترش کرونا در برگزاری رقابت‌های بدون تماشاگر در دیدار مقابل پرسپولیس حاضر نشد، گفت: شرایط هر شهر و استان می‌تواند با توجه به این ویروس خاص باشد. البته مساله ما در این باره فوتبالی بوده و همه مردم کشور باید نسبت به این بیماری حساس باشند. بنابراین سلامت جامعه را نمی‌توان به یک دلیل به خطر انداخت.

 ابلاغیه مسابقات بدون حضور تماشاگر به قوت خود باقی است

وی همچنین اظهار داشت: اگر این ستاد تصمیمی می‌گیرد، ملی است و دوم اینکه فدراسیون پزشکی در زیر مجموعه وزارت‌خانه‌های بهداشت و ورزش قرار دارد که نظر آنها این بوده مسابقات بدون تماشاگر برگزار شود. بنابراین این ابلاغیه به قوت خود باقی است و از باشگاه‌ها می‌خواهیم نهایت همکاری را با سازمان لیگ، فدراسیون و سازمان‌های تابع  و البته وزارت ورزش و بهداشت به خاطر حفظ سلامتی خود انجام دهند نه بخاطر مسایل تیمی و باشگاهی.

آموزش 30 پرستار برای آموزش کرونا در فدراسیون‌ها

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی ادامه داد:  ما با مساله ملی و جهانی روبرو هستیم.  وقتی امارات 18 قربانی داده و اعلام نکرده نشان دهنده شرایط ویژه است که با بحث‌های تجاری و مشکلات دیگری روبرو هستند. چین تمام تلاش خود را کرد و آنها توانستد تا حدودی رعایت، کنترل و قرنطینه کنند. در ایران هم حاکمیتی بوده که چنین تصمیمی گرفته شده است و شورای تامین هم تایید کرد. من از مردم و هوارادان همه تیم‌ها درخواست دارم حداکثر همکاری را با ستاد مقابله با کرونا داشته باشند.

خلیلیان ادامه داد: در فدراسیون پزشکی 30  پرستار برای جامعه ورزش آموزش می‌بینند تا به فدراسیون‌ها بروند و آموزش دهند. باید بهداشت و مسایل آموزشی را بیشتر کنند و رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری با استناد به مراجع رسمی نظیر وزارت بهداشت، فدراسیون پزشکی و سازمان جهانی بهداشت نحوه آموزش را به همه ملت اطلاع رسانی دقیق کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سکوهای خالی؛ صحنه ترسناک معماری

بخشنامه رییس قوه قضاییه در مورد شهود ساختگی و شهادت کذب

تشکیل هیچ استان جدیدی در دستور کار دولت و وزارت کشور نیست

بررسی ترمیم معیشت اقشار آسیب پذیر در جلسه امروز هیات رییسه مجلس

فارین پالیسی: پس از ترور سردار سلیمانی فعالیت ایران در سوریه دو برابر شده است

پیشنهاد 50 کارشناس برای کاهش پیامدهای اقتصادی کرونا

گزینه‌های پیش روی ایران بازنگری در اجرای پروتکل الحاقی و «ان‌پی‌تی»

بی‌پولی در خط مقدم جنگ با کرونا

تغییر ساعت کاری اداری به 7تا 14/مراکز آموزشی تا 30فروردین تعطیلند

تلفن گویا 1569 جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد

ثبت نام مدیران مدارس واجد شرایط 25 اردیبهشت آغاز می شود

آغاز به کار ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی در سال جدید

مبارزه با کرونا؛ قدم به قدم تا نقطه مطلوب

درخشش نام تئاتر آنلاین در کنار کنسرت‌ها

دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی

پیشنهادات جدید استانداری برای جمع‌آوری معتادان از سطح شهر

از موسیقی دم‌دستی تا پایتختی که ناتمام ماند

نامه شورا به رئیس جمهور برای استفاده از کمک دولتی در شهرداری

زباله سوز اهدایی چینی‌ها در راه تهران/کاهش 2500 میلیاردی بودجه شهرداری به خاطر کرونا

گام پیش‌روی هسته‌ای ایران چیست

بازخوانی گفت‌وگوی صمیمانه رهبر انقلاب با جمعی از جوانان

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

روحانی: تعدیل ممنوع

کرونا را به خلوت خود راه ندهید

تدوین برنامه حمایت از زندگی مستقل فرزندان بالای 18 بهزیستی

نشست امروز مجلس به صورت کنفرانس تلویزیونی برگزار می‌شود

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

ساختمان های دارای تأییدیه ایمنی از پرداخت عوارض ایمنی معاف هستند

پیش‌بینی "پیک" کروناویروس با نظارت بر تغییرات ژنومی امکان‌پذیر است

ذوالقدر: برای بازگشت به شرایط عادی عجله نشود

کرونا کدام آزمون‌های وزارت بهداشت را لغو کرد؟

نرخ رسمی ارز ثابت ماند

شهرآشوب در شب نهم نوروزخانه

جهانگیری: جوانان پرچمدار تقویت همبستگی اجتماعی شده‌اند

حمایت رئیس پیشین کمیته ملی المپیک از موضع IOC برای المپیک توکیو

بسته سیاستی بانک مرکزی برای نرخ سود بانکی/ کاهش بهره به ١٧.5 درصد

سرمقاله جوان/ ما را چه به روزنامه الکترونیکی؟!

سرمقاله صبح نو/ سبک زندگی پساکرونا

سرمقاله آفرینش/ بانک‌ها و تعهداتی که اجرا نمی‌شوند!

ذی‌نفعان تعلیم و تربیت به آموزش مجازی عادت ندارند

خواب خوب به پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک می کند

استرس موجب بروز حمله قلبی دوم می شود

نبی در فدراسیون فوتبال مستقر شد/ حضور غیرقانونی؟

احتمال تعویق جام جهانی 2022 و یا تغییر میزبان؟

عقب‌نشینی فدراسیون فوتبال با سومین نامه AFC درباره دبیرکل

از جوانان تحصیل‌کرده تا مجردها و مطلقه‌ها

پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

بورسی ها کرونا نمی گیرند؟!

یک پای بازار سرمایه می لنگد!

رئیس جمهور درگذشت پدر شهیدان کرمی را تسلیت گفت