راه ترقی

آخرين مطالب

با امید برمی گردیم مقالات

با امید برمی گردیم
  بزرگنمايي:

راه ترقی - فرهیختگان / متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
همین‌جا و لابه‌لای همین آمارهای مبتلایان و جانباختگان، مساله‌ای که خیلی به آن توجهی نمی‌شود حتی برای التیام آلام شخصی و احوالات درونی هم به آن رجوعی نمی‌شود، تعداد قابل‌توجه/بهبود‌یافتگان است، در ایران 24 نفر بهبود یافته‌اند و تعداد قابل‌توجهی از مبتلایان هم حتی احتیاجی به مراجعه به بیمارستان و بستری شدن نداشتند.
امروز تمام اتفاقاتی را که در سال 98 گذراندیم، لیست کردم، اتفاقاتی که یک در هزار شاید ماجرای مثبتی برای شرح در آن وجود نداشته باشد؛ از سیلاب‌های ابتدای سال تا زلزله و سیلاب‌های دیگر و شیوع بیماری و... . حس تلخ و غم‌انگیزی است. اینکه به هر ماه سال که نگاه می‌کنم، هر صفحه از تقویم را که ورق می‌زنم، جز تلخی و آرزوی گذر در یادم نیست. هر ماه دعا کردیم این ماه بگذرد شاید ماه آینده وضعیت مساعد شود، اما غافل از اینکه ماه‌ها گذشت و حالا آرزوی پایان سال را داریم. همه دلزده از 98 و ماجراهای تلخ آنیم. همه نگران آینده و متاسف گذشته‌ایم. لابه‌لای همین مرور خاطرات اتفاقات، لابه‌لای چشم‌بستن روی سیاهی‌ها و جست‌وجوی خوشی‌ها، عکسی در فضای مجازی درحال انتشار بود که درست از وسط ناخوشی، درست از وسط سیاهی و حال بد، درست در مرکز غم و اندوه، ندای امید سر می‌داد. عکسی که در آن یک بیمار مبتلا به ویروس لعنتی کرونا تلفن‌همراه به دست، از خود و هم‌اتاقی‌هایش در بیمارستان مسیح دانشوری، ویدئو و عکسی را ضبط و ثبت کرده است که باتمام غم‌هایش، صدای امیدی که از آن شنیده می‌شود، بلند‌تر است. خودشان هم فریاد می‌زنند! امید!
بیش از یک ماه پیش بود که خبر شیوع یک ویروس خطرناک در شهر ووهان چین رسانه‌ای شد. تعداد بالایی از شهروندان چینی با سرعت قابل‌ملاحظه‌ای مبتلا به این ویروس شدند و جمع قابل‌توجهی از آنها نیز بر اثر ابتلا به همین ویروس جان باختند. ویروس در چین محبوس نماند و از همان حدود یک‌ماه پیش تا همین امروز و تا همین حالا که شما درحال خواندن این سیاهه هستید، کشور به کشور و شهر به شهر چرخید تا اینکه نام ایران هم در لیست کشورهای دارای مبتلا به کرونا قرار گرفت و این ویروس مرموز چینی یک دفعه سر از قم درآورد و بعد هم به تهران و اراک و گیلان و چند شهر و استان دیگر رفت و هم عده‌ای را مبتلا کرد و هم قربانی گرفت. براساس آخرین آمار و اطلاعات منتشرشده بیش از 80هزار نفر در دنیا به این ویروس مبتلا شده‌اند و از این تعداد دوهزار و 707 نفر جان‌شان را از دست داده و حدود 28هزار نفر نیز بهبود یافته‌اند و از شر کرونا راحت شدند.
براساس همین آمار که در منابع داخلی و بین‌المللی قابل‌رویت است، ایران با 95 مبتلا در رتبه پنجم کشورهای دارای بیشترین مبتلا به کرونا و با 15 جانباخته در رتبه دوم کشورهای دارای بیشترین تعداد جانباخته قرار دارد. اما همین‌جا و لابه‌لای همین آمارهای مبتلایان و جانباختگان، مساله‌ای که خیلی به آن توجهی نمی‌شود حتی برای التیام آلام شخصی و احوالات درونی هم به آن رجوعی نمی‌شود، تعداد قابل‌توجه بهبود‌یافتگان است، در ایران 24 نفر بهبود یافته‌اند و تعداد قابل‌توجهی از مبتلایان هم حتی احتیاجی به مراجعه به بیمارستان و بستری شدن نداشتند. به هر طریق و به هر وصف روزهای عجیبی را پشت‌سر می‌گذاریم. پیش از آنکه به جان دادن برسیم و بفهمیم که این میهمان ناخوانده چقدر خطرناک است، امیدمان را ذبح کرده‌ایم و چنان گرد مرده بر احوالات‌مان پاشیده‌ایم کأنه نام کرونا هم خاصیت کشندگی دارد، فارغ از اینکه اصلش هم تا دو درصد زور کشتن دارد، آن هم برای گروه‌ها و افراد خاص. رسانه‌های مجازی، رسانه‌های غیررسمی و کارشناسان یک‌شبه و تازه به دوران رسیده حسابی عنان امید را از دست مردم گرفته‌اند و به‌تاخت درحال سودجویی‌های مجازی خود هستند. احوالاتی که به هر شکل و تقدیر روزی می‌گذرد و تمام خواهد شد و سال‌ها بعد، نشسته بر صندلی از خاطرات آن خواهیم گفت اما خب روایت عکسی که ابتدا از آن گفتم، روایت عجیبی است، خصوصا برای ما که خارج از گود ابتلا نشسته‌ایم و جانب احتیاط را گرفته‌ایم و ان‌شاءالله از این گردنه هم خواهیم گذشت.
میثم سعیدی: اوضاع روبه بهبود است
با میثم سعیدی، دانشجوی دانشکده صداوسیما که چند روزی است درگیر ویروس کرونا شده و دو شب پیش نتیجه آزمایشش مثبت اعلام شده است، گفت‌وگو کردیم. کسی که آن عکس پرانرژی را ثبت و ضبط کرد تا از دل واقعه به ما بیرون‌نشسته‌های ناامید درس صبر و امیدواری بدهد. البته قبل از تماس حسابی صفحه شخصی اینستاگرامی‌اش را زیر و رو کردم. تصاویر و شرح‌وقایعی را که در این چند روز بستری بودن در بیمارستان مسیح دانشوری منتشر می‌کرد، خواندم. هم از گلایه‌ها و هم از تعاریف، هم از مقاومت‌ها و هم از امیدواری، با این وجود خودش در تشریح آنچه در این ایام از سر گذرانده است به «فرهیختگان» گفت: «پنج‌نفری در یک اتاق بستری هستیم. هرکدام مدتی را با احوالات خیلی بد پشت‌سر گذاشتیم و الان اوضاع نسبتا بهتری در مقایسه با قبل داریم. یکی از دوستان داخل اتاق حال خیلی خوبی ندارد اما خب روند درمانی را طی می‌کند و مطمئن هستیم او هم خیلی زود روبه‌راه می‌شود.
از وضعیت بیمارستان و رسیدگی‌ها و ارائه خدمات گلایه‌هایی دارم، لباس مخصوص دیر به ما رسید و... اما رفته‌رفته اوضاع بهتر می‌شود. پزشکان مرتب سرکشی می‌کنند. متخصصان ریه، قلب و... به ما سر می‌زنند و علائم مختلف را چک می‌کنند تا مبادا مشکلی داشته باشیم. یکی از پزشکان خودش هم مبتلا به کرونا شده است با این حال میدان را خالی نکرده و پای کار ایستاده است و به وظایفش عمل می‌کند. شنیده‌ام برخی از پزشکان در بیمارستان‌های دیگر شانه خالی کرده‌اند و به بیمارستان‌ها نمی‌آیند که مبادا خودشان مبتلا نشوند، اما خب پزشکان این بیمارستان پای کار هستند و به ما سرکشی می‌کنند. سه گروه پرستار هم داریم که در فواصل زمانی گوناگون امور ما را انجام می‌دهند. دو گروه‌شان حسابی مشتی و خوب هستند و هوای ما را دارند و خوش‌برخوردی می‌کنند. علی‌رغم اینکه خودشان ترس از مبتلا شدن دارند اما هرگز با ما بدرفتاری نمی‌کنند و کارشان را انجام می‌دهند.
درمجموع اوضاع ایده‌آل نیست اما رو به بهبود است. در صفحه شخصی هم نوشتم که وقتی مشکل تامین آب داشتیم، خیرین و مردم به داد رسیدند و به بیمارستان کمک کردند. به هرحال این بیمارستان هم یک بیمارستان دولتی است و امکاناتش در حد سایر بیمارستان‌های دولتی است و اگر مردم پای کار بیایند خیلی از مشکلات سریع رفع و رجوع می‌شود. مضاف بر آب اقلام دیگری هم با کمک‌های مردمی و خیرین تامین شد و ارسال کمک‌ها هم همچنان ادامه دارد و قطع نشده است. انتظارات بیشتری داریم اما خب وضعیت رو به بهبود است. مردم پای کار باشند خیلی خوب کارها پیش می‌رود. مردم نترسند و امید داشته باشند. بهداشت فردی و شخصی را رعایت کنند و خدایی نکرده اگر مبتلا شدند هم نگران نباشند، این بیماری برای گروه‌های خاصی خطرناک است و باقی افراد اگر به‌موقع به بیمارستان رجوع کنند و تحت‌درمان قرار بگیرند، بهبود خواهند یافت.»
میثم درباره صفحه اینستاگرامی‌اش هم به ما گفت: «یک نکته جالب‌توجه این بود که من داشتم با اطلاعات و شرح‌وقایعی که برای ما در بیمارستان رخ می‌داد هم توجه مسئولان را جلب می‌کردم و هم به جامعه امید می‌دادم، نمی‌دانم چرا اینستاگرام صفحه مرا از دسترس خارج کرد و مانع شد تا به کارم ادامه دهم. فکر می‌کنم آمریکایی‌ها حتی با امیدواری و امید داشتن ما هم مشکل دارند وگرنه دلیلی برای این اقدام علیه صفحه شخصی من نبود.»
حرف اصلی را این دوست و همکار ما زده؛ امید، حتما مهم‌ترین کلیدواژه‌ای است که مقداری از بار مشکلاتی را که برایمان به وجود آمده است کم می‌کند و ما را نسبت به آینده امیدوار نگه می‌دارد. ضعف در اطلاع‌رسانی‌ها، نبود مدیریت مطلوب در این ماجرا و ماجراهای مشابه به خوبی به ما نشان داد کار وقتی به سرانجام مطلوب می‌رسد که مردم قصد بهبود شرایط را داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا بزرگترین کانون شیوع کرونا

ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟

خیز ترکیه برای نفت دیرالزور به جای شکست ادلب

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

نیروی انسانی؛ سرمایه اصلی کشور برای قوی شدن

سی ان ان: کرونا ما را به عنوان یک گونه تغییر خواهد داد؟

افشای طرح خطرناک آمریکا برای آتش افروزی تازه در منطقه

4 فرار از زندان در یک هفته‌

آتلانتیک: بحران کرونا می‌تواند 18 ماه به طول انجامد

کرونا و سردرگمی استراتژیک ما

نفع ایران از تعویق المپیک توکیو

کرونا چه تاثیری بر آینده خاورمیانه خواهد داشت؟

واشنگتن پست: ترامپ سیاست های اشتباهش در قبال ایران را اصلاح کند

نیویورک تایمز: شیوع کرونا در نیویورک احتمالاً بدتر از ووهان و لمباردی خواهد بود ‌

خاورمیانه و اقدامات مخرب ترامپ در سایه کرونا

دانشگاه سیدنی مطرح کرد: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی می‌تواند کرونا را مهار کند

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

قوی شدن در فضای مجازی انتخاب است یا ضرورت؟

کرونا یکی از بخش‌های فوق محرمانه «شاباک» را افشا کرد‎

چرا مقایسه شیوع کرونا در کشور‌های مختلف خطرناک است؟

ادامه حواشی پایتخت 6

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

چین: تحریم های یک جانبه علیه کشورهای درگیر کرونا لغو شوند

واعظی اعیاد شعبانیه و روز پاسدار را تبریک گفت

نخستین دستگاه تست سیار کرونا رونمایی شد

ظریف : هموطنان ما را آزاد کنید

نامه یازده سناتور آمریکایی به ترامپ برای لغو موقت تحریم‌های ایران در پی شیوع کرونا

جهانگیری: افزایش و یا کاهش محدودیت‌ها منوط به همراهی مردم است

ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است

روحانی: دولت ٩٠ درصد هزینه‌های بیماران کرونایی را پرداخت می‌کند

احتمال تغییر نحوه تفکیک پسماند از ١6 فروردین ماه

آمریکا در وضعیت قرمز

پیش بینی "وکس" از مدت زمان مبارزه با کرونا

ساعت طرح ترافیک جدید اعلام شد

راهکار نهایی AFC برای لیگ قهرمانان آسیا؛ تک بازی به میزبانی یک کشور

آغاز طرح ترافیک 99 از 16 فروردین / اجرای طرح از ساعت 8 الی 17

کسب دانش‌فنی تولید کیت‌های استخراج و تشخیص کرونا در کشور

جهانگیری از بخش کرونای بیمارستان امام حسین (ع) بازدید کرد

مجید انصاری: تعطیلی تجمعات برای پیشگیری از کرونا عقلانی و شرعی بود

هواتو دارم

رونمایی از تنها لیگ دنیا که کرونا آن را تعطیل نکرد

آزمون‌های مرحله دوم المپیادهای علمی دانش‌آموزان به تعویق افتاد

رشد نرخ 26 ارز رسمی در هفته دوم فروردین ماه 99

برگزاری دوره مجازی تربیت مدرس زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان

همبستگی برای سلامتی کادر درمان و پزشکی برای شکست کرونا

لزوم حمایت از زنان سرپرست خانوار در شرایط بحران کرونا

قاسمی: تحریم کنندگان باید مسوولیت مرگ هزاران انسان بی‌گناه را بپذیرند

کرونا و اقتصاد