راه ترقی

آخرين مطالب

صعود بورس بدون فیلتر مقالات

صعود بورس بدون فیلتر
  بزرگنمايي:

راه ترقی - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
صعود بی‌امان بورس تهران در معاملات سه‌شنبه دامنه و شتاب بیشتری پیدا کرد. هجوم فزاینده پول‌های تازه‌وارد به تالار سهام طی روز گذشته سبب شد تا رکوردهای شاخص کل و ارزش معاملات یک بار دیگر جابه‌جا شود. در این روز، شاخص کل در یک جهش حدودا 3 درصدی، سطح 518 هزار واحدی را تصاحب کرد و به این ترتیب، رکورد تاریخی خود را 15 کانال ارتقا بخشید.
از طرفی، ارزش معاملات خرد هم به رقم بی‌سابقه 4805 میلیارد تومان رسید. عطش زیاد پول‌های خرد برای خرید سهام درحالی ادامه می‌یابد که بازار جهانی نگران شیوع مرگبار ویروس کروناست. با وجود این، فعال‌شدن گسل‌های تورمی اقتصاد کشور به ویژه پس از رفتن ایران در لیست سیاه FATF و بسته شدن مرزها بر اثر سرعت بالای ابتلا به ویروس ناشناخته کرونا و همچنین افزایش نااطمینانی درپی رد کلیات بودجه سال بعد توسط مجلس، دارندگان وجوه مازاد را به سمت حفظ ارزش دارایی سوق داده است. در این میان، بورس به اولویت اول سرمایه‌گذاران خرد تبدیل شده و در ازدحام ورود پول‌های جدید، کمتر کسی به عیار ارزندگی سهام اعتنا می‌کند و عملا اندیشه فرار از تورم در بازارها حکمفرماست.
جابه‌جایی بی‌امان رکوردها
وسعت رشد قیمت‌ها در روز گذشته را می‌توان در حرکت همگرای نماگرهای بورسی مشاهده کرد. هم شاخص کل و هم شاخص هم‌وزن در این روز رشدی حدود 9/ 2 درصد را به نمایش گذاشتند و رکورد تاریخی دیگری را ثبت کردند. هماهنگی این دو نماگر نشان‌دهنده توزیع متناسب نقدینگی در بین صنایع بورسی هم هست. از میان 317 نماد معاملاتی، قیمت سهام 277 بنگاه بورسی در این روز افزایش یافت.
علاوه بر شاخص‌های قیمت، رکورد ارزش معاملات خرد هم بر اثر هجوم کم‌سابقه سرمایه‌گذاران خرد شکست. ارزش معاملات خرد بورس که پیش از این رقم تاریخی 4600 میلیارد تومان بود در پایان دادوستدهای دیروز به سطح بی‌سابقه 4800 میلیارد تومان رسید. نکته جالب توجه، اختلاف زیاد عرضه و تقاضا و تشکیل تقاضای مازادی معادل 1200 میلیارد تومان در پایان معاملات دیروز بود. ترکیب این نشانه‌ها در کنار ورود 600 میلیارد تومان پول از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی طی روز گذشته به خوبی از سیلاب بی‌امان نقدینگی در بورس تهران پرده برمی‌دارد. حال پرسش این است که چه عواملی دست به دست هم داده‌اند تا جریان ورود پول به تالار سهام طی این هفته تشدید شود؟ آیا این جریان ادامه‌دار است یا خیر و اینکه سرنوشت این روند شتابان به کجا ختم می‌شود؟ به بیان دیگر، آیا می‌شود تخمین قابل اتکایی از مسیر آتی سهام به دست داد یا خیر؟ برای این منظور لازم است که وضع عمومی حاکم بر بازار سهام را ترسیم و سپس در مورد این سوالات داوری کنیم.
بی‌محلی بورس به گسترش ویروس مرگ
یکی از ویژگی‌های غیرمنتظره و جالب توجه معاملات بورس تهران، بی‌توجهی به تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی و تبعات رو به گسترش آن برای اقتصاد کشور است. بازار جهانی از روز دوشنبه به انتشار بی‌وقفه ویروس کرونا در خارج از مرزهای چین و افزایش جهش‌وار شمار مبتلایان واکنش تندی نشان داد. این روند در عصر دوشنبه که بورس تهران در تعطیلی به سر می‌برد، شدت گرفت. به‌طوری که شروع معاملات هفتگی بورس‌های آمریکا با ریزش شدید شاخص‌های سهام و افت معنادار قیمت مواد خامی چون نفت و فلزات رنگین همراه بود. شاخص‌های نفتی در این روز ریزش 5/ 4 درصدی را ثبت کردند و شاخص داو جونز بیش از 5/ 3 درصد ریخت. در این روز قیمت سهام غول‌های فناوری دنیا از جمله اپل، آمازون و فیس‌بوک حدود 5 درصد افت داشت. بهای فلزات رنگینی چون مس و روی هم در این روز بین 5/ 1 تا 3 درصد کاهش یافت و بخش عمده سرمایه‌ها به سمت دارایی‌های امن به حرکت درآمد.
به‌نظر می‌رسد شیوع فزاینده کرونا در سراسر دنیا منجر به تشدید عدم قطعیت‌های حاکم بر اقتصاد جهانی شده و عملا چشم‌انداز کسب و کارهای تجاری را مبهم کرده است. در واقع، اعمال محدودیت‌ها و قرنطینه‌های دولتی در داخل کشورهای مختلف و حتی جغرافیای فرامرزی، روابط اقتصادی را مختل کرده و نگرانی بر بازارها سایه انداخته است. این خصلت طی سه روز اخیر در اقتصاد ما هم تشدید شده است. بسته شدن مرزها با کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق و افغانستان سبب شده تا تداوم صادرات در حوزه‌های عمده و غیرنفتی نظیر معدن و دیگر کامودیتی‌ها با تهدید مواجه شده و ضمن ایجاد چالش در فروش شرکت‌ها، از طریق کاهش عرضه ارز محرک رشد قیمت‌ها خواهد بود. در واقع، تشدید نااطمینانی‌ها سبب شده تا عوامل اصطلاحا بنیادی همچون سودآوری در معادلات ارزشیابی سهام عملا تاثیر مناسبی نداشته باشد. باید اضافه کرد که جنس نااطمینانی‌های اخیر نسبت به ریسک‌های حاکم بر اقتصاد از شروع تحریم‌ها در سال قبل هم متفاوت است. در سال 97 علاوه بر امکان معافیت مشتریان نفتی ایران، چشم‌انداز صدور محصولات غیرنفتی بهبود یافت و تردیدهای مرتبط با فروش غول‌های کالایی بورس تهران رفع شد. اما در شرایط فعلی شاهد تهدید بخش غیرنفتی تجارت خارجی و در نتیجه فشار بر درآمدهای صادراتی کشور هستیم.
مختصات جدید بودجه و ارز
در میان هجوم بی‌امان فعالان تازه‌وارد به تالار سهام خبر مهم دیگری روز دوشنبه منتشر شد که بر شدت نااطمینانی‌ها ‌افزود. روز دوشنبه خبر رسید که مجلس با کلیات بودجه سال بعد مخالفت کرده است. این اتفاق فارغ از جزئیات آن می‌تواند ریسک مضاعفی برای اقتصاد کلان کشور باشد. اهمیت بودجه به قیمت‌های کلیدی آن، از جمله نرخ دلار، قیمت و میزان فروش نفت و همچنین یارانه‌های انرژی برمی‌گردد که می‌تواند بخش زیادی از سهام بورسی را در جهات مثبت و منفی متاثر سازد. اهمیت این موضوع به‌ویژه با رویدادهای مهمی چون رفتن ایران به لیست سیاه FATF و احتمال محدودیت‌های بیشتر در حوزه تجارت خارجی هم برای فعالان بورسی و هم برای معامله‌گران ارزی و در مجموع برای کل اقتصاد حائز اهمیت جدی است. کاهش التهاب بازار ارز می‌تواند نقش موثری در فضای فعلی بازار سهام ایجاد کند و توزیع نقدینگی را در بین صنایع بورسی تغییر دهد. در اینجا، علاوه بر وضعیت بهداشتی کشور درخصوص سرعت انتشار ویروس کرونا، نقش سیاست‌گذار ارزی اهمیت می‌یابد.
بازار داغ «تارگت»‌پردازی و نمودارگرایی
همزمان با ورود مستمر اهالی تازه‌کار به بازار سهام شاهد پیش‌بینی و انتشار ارقام خوش‌بینانه و گاه خیالی در مورد «اهداف» آینده شاخص بورس و نرخ دلار در بین فعالان بورسی هستیم. در این میان، شمار زیادی از نمودارگرایان (تکنیکالیست‌ها) بی‌آنکه به مقتضیات اقتصادی «تارگت»های خود توجه داشته باشند، به انتشار هدف‌های بسیار بالا برای شاخص بورس و نرخ دلار اقدام می‌کنند. اما واقعیت این است که نه تنها «تارگت»های قیمتی از این دست، که اساسا هر نوع پیش‌بینی در یک ساختار اقتصادی کاری عبث است. چرا که اطلاعات گذشته عملا نمی‌تواند خبری از آینده به ما بدهد و در بهترین حالت تفسیری از تحولات گذشته است و نه چیزی بیش از آن. به تعبیر فون میزس، اقتصاددان بزرگ مکتب اتریش، «اگر می‌شد ساختار آتی بازارها را پیش‌بینی کرد و آینده برای ما مبهم و غیرقطعی نبود، دیگر نه سود تجاری وجود می‌داشت و نه زیانی. آنچه مردم عادی از اقتصاددانان انتظار دارند، فراتر از توان انسان میراست. این ایده که آینده قابل پیش‌بینی است و روش‌هایی وجود دارند که می‌توانست به فهم کارآتری از فعالیت تجاری منجر شود و اینکه آشنایی با این فرمول‌ها می‌توانست مدیریت سرمایه‌گذاری را برای همگان امکان‌پذیر کند، بدون شک نتیجه‌ برداشت‌های غلطی است که در بطن سیاست‌های ضدسرمایه‌داری امروزه جا خوش کرده‌اند. کل آن چیزی که فلسفه مارکسی نامیده می‌شود چیزی جز ارجاع به این واقعیت نیست که وظیفه اصلی کنش انسانی، پیش‌بینی وقایع نامعلوم در آینده است». در واقع، به تعبیر میزس تصور پیش‌بینی روند آتی بازارها تنها برای تطمیع افرادی به کار می‌آید که در مورد ساختارهای اقتصادی رویاپردازی می‌کنند و از منطق کنش انسانی بی‌خبرند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا بزرگترین کانون شیوع کرونا

ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟

خیز ترکیه برای نفت دیرالزور به جای شکست ادلب

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

نیروی انسانی؛ سرمایه اصلی کشور برای قوی شدن

سی ان ان: کرونا ما را به عنوان یک گونه تغییر خواهد داد؟

افشای طرح خطرناک آمریکا برای آتش افروزی تازه در منطقه

4 فرار از زندان در یک هفته‌

آتلانتیک: بحران کرونا می‌تواند 18 ماه به طول انجامد

کرونا و سردرگمی استراتژیک ما

نفع ایران از تعویق المپیک توکیو

کرونا چه تاثیری بر آینده خاورمیانه خواهد داشت؟

واشنگتن پست: ترامپ سیاست های اشتباهش در قبال ایران را اصلاح کند

نیویورک تایمز: شیوع کرونا در نیویورک احتمالاً بدتر از ووهان و لمباردی خواهد بود ‌

خاورمیانه و اقدامات مخرب ترامپ در سایه کرونا

دانشگاه سیدنی مطرح کرد: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی می‌تواند کرونا را مهار کند

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

قوی شدن در فضای مجازی انتخاب است یا ضرورت؟

کرونا یکی از بخش‌های فوق محرمانه «شاباک» را افشا کرد‎

چرا مقایسه شیوع کرونا در کشور‌های مختلف خطرناک است؟

ادامه حواشی پایتخت 6

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

چین: تحریم های یک جانبه علیه کشورهای درگیر کرونا لغو شوند

واعظی اعیاد شعبانیه و روز پاسدار را تبریک گفت

نخستین دستگاه تست سیار کرونا رونمایی شد

ظریف : هموطنان ما را آزاد کنید

نامه یازده سناتور آمریکایی به ترامپ برای لغو موقت تحریم‌های ایران در پی شیوع کرونا

جهانگیری: افزایش و یا کاهش محدودیت‌ها منوط به همراهی مردم است

ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است

روحانی: دولت ٩٠ درصد هزینه‌های بیماران کرونایی را پرداخت می‌کند

احتمال تغییر نحوه تفکیک پسماند از ١6 فروردین ماه

آمریکا در وضعیت قرمز

پیش بینی "وکس" از مدت زمان مبارزه با کرونا

ساعت طرح ترافیک جدید اعلام شد

راهکار نهایی AFC برای لیگ قهرمانان آسیا؛ تک بازی به میزبانی یک کشور

آغاز طرح ترافیک 99 از 16 فروردین / اجرای طرح از ساعت 8 الی 17

کسب دانش‌فنی تولید کیت‌های استخراج و تشخیص کرونا در کشور

جهانگیری از بخش کرونای بیمارستان امام حسین (ع) بازدید کرد

مجید انصاری: تعطیلی تجمعات برای پیشگیری از کرونا عقلانی و شرعی بود

هواتو دارم

رونمایی از تنها لیگ دنیا که کرونا آن را تعطیل نکرد

آزمون‌های مرحله دوم المپیادهای علمی دانش‌آموزان به تعویق افتاد

رشد نرخ 26 ارز رسمی در هفته دوم فروردین ماه 99

برگزاری دوره مجازی تربیت مدرس زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان

همبستگی برای سلامتی کادر درمان و پزشکی برای شکست کرونا

لزوم حمایت از زنان سرپرست خانوار در شرایط بحران کرونا

قاسمی: تحریم کنندگان باید مسوولیت مرگ هزاران انسان بی‌گناه را بپذیرند

کرونا و اقتصاد