راه ترقی

آخرين مطالب

روز جهانی قدس؛ دفاع از آرمان انسانی، دینی و ملی نوشتارها

روز جهانی قدس؛ دفاع از آرمان انسانی، دینی و ملی
  بزرگنمايي:

راه ترقی- هنگامی که امام خمینی (ره) شانزدهم مرداد سال 1358، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس اعلام کردند، بر این نکته تاکید داشتند که «عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی برای کوتاه کردن دست اسرائیل غاصب و پشتیبانان آن باید به هم بپیوندند.»

از دید ایشان، «این امر می‌تواند تعیین‌کننده سرنوشت مردم فلسطین باشد». 

ایشان «همبستگی بین‌المللی مسلمانان در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان» را مهمترین هدف تعیین روز جهانی قدس اعلام کردند.

امام خمینی (ره) پایه‌گذار روز جهانی قدس

تا پیش از ابتکار بنیانگذار جمهوری اسلامی، فعالیت‌های ضدصهیونیستی یا فقط به برخی گروه‌های ناسیونالیستی عربی و فلسطینی با هدف بازگشت آوارگان محدود می‌شد یا معدود اعتراض‌ها در برخی کشورهای غربی به رفتارهای خودسرانه رژیم صهیونیستی در قبال کشتار غیرنظامیان صورت می‌گرفت.

پیشنهاد امام خمینی (ره) این جزایر پراکنده را گرد هم آورد و نیروی حاصل از فعالیت‌های آنان را تجمیع کرد.

از آن زمان تاکنون آیین گرامیداشت روز قدس با راهپیمایی ضد رژیم صهیونیستی در کشورهای مختلف همراه بوده است. 

امسال به سبب همه‌گیری ویروس کرونا برگزاری میدانی این آیین‌ها در بسیاری از مناطق جهان محدودتر شده است اما هواداران حقوق فلسطینیان بیش از گذشته در فضای مجازی طوفان به پا کرده‌اند و با هشتک‌هایی همچون#FREEPALESTINE و #COVID1947 که اشاره‌ای به سال اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی است، به فعالیت پرداخته‌اند.

باید توجه داشت که فلسطین از سه منظر انسانی، دینی و ملی برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد.

ابعاد انسانی

بیست و نهم نوامبر 1947 شورای امنیت سازمان ملل متحد به تقسیم فلسطین به دو منطقه مسلمان و یهودی رای داد و رژیم اسرائیل متولد شد اما پیش از آن- بین جنگ‌های جهانی اول و دوم- با چراغ سبز فرمانداران انگلیسی فلسطین، سازمان‌های «هاگانا» ارتش سری یهود و «ایرگون» سازمان تروریستی یهود، زیرنظر «مناخیم بگین» که بعدها نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شد، به روستاها حمله می‌بردند، مردم را می‌کشتند و مهاجران یهودی را در خانه‌هایی ساکن می‌کردند که مالکان آنها از ترس جان، گریخته بودند.

یکی از اقدام‌های تکان‌دهنده در آن زمان به کشتار 200 فلسطینی ساکن روستای «دیریاسین» در غرب قدس برمی‌گردد که بسیاری از کشته‌شدگان زنان، کودکان و افراد مسن بودند. این اقدام دهم آوریل 1948 به دست نیروهای هاگانا صورت گرفت.

چند روز بعد در پانزدهم ماه می 1948 برابر با بیست‌وچهارم اردیبهشت سال 1327 خورشیدی صهیونیست‌ها در حمله به 774 روستا و شهر، 15 هزار غیرنظامی مسلمان و مسیحی را به خاک و خون کشیدند و حدود 80 درصد از خاک فلسطین را به اشغال خود درآوردند. به این ترتیب در «روز نکبت» حدود 800 هزار فلسطینی از سرزمین خود به سوی کشورهای همسایه- لبنان، اردن و سوریه- فرار کردند.

آوارگان فلسطینی در روز نکبت

از آن زمان تاکنون مشابه این اقدام‌ها بارها تکرار شده است؛ در جنگ‌های متعدد با مردم غزه و بمباران مناطق غیرنظامی و کشتار زنان و کودکان بی‌دفاع، تجاوزهای گاه و بیگاه به لبنان و سوریه و درگیری‌های هر روزه و کشتار بی‌دلیل افراد غیرمسلح در مناطق اشغالی.

از این منظر، حمایت از آرمان فلسطین، مخالفت با چنین اقدام‌های ضدحقوق بشری به شمار می‌آید.

از سوی دیگر، تاکید بر حفظ قداست مکان‌های مقدس مشترک بین یهودیت، مسیحیت و اسلام همچون بیت‌المقدس، معبد سلیمان و رود اردن جنبه دیگری از لزوم رعایت حقوق همه ادیان و مذاهب ساکن در سرزمین کهن فلسطین را گوشزد می کند.

منطقه بین المللی بیت المقدس

ابعاد دینی

دین اسلام برای همراهی با مظلوم علیه ظالم دستورهای اکید دارد. بر پایه آیه 36 سوره نحل، همه پیامبران بر این تاکید داشتند که بندگی خدا را می‌پذیریم نه رهبری طاغوت را. 

در آیه 92 سوره انبیا نیز امت اسلام «یک امت واحده و یکپارچه» خوانده شده است. بنابراین «چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار». 

در آیه 148 سوره نسا نیز داریم: «‌خداوند بانگ برداشتن به بدزبانی را دوست ندارد مگر [از] انسانی که بر او ستم رفته باشد و خدا شنوای داناست»؛ یعنی بانگ برداشتن به سر و صدا و شعار و تندگویی فقط هنگامی‌ جایز است که به جامعه ظلم شده باشد.

پروردگار متعال در آیه 120 سوره توبه نیز درباره مومنان می‌فرماید: «هیچ تشنگی و رنج و گرسنگی در راه خدا به آنان نمی‌‏رسد و هیچ قدمی که کافران را به خشم می‏‌آورد برنمی‏‌دارند و در مقابل هیچ دشمن به پیروزی‌ دست نمی‏‌یابند مگر اینکه به سبب آن عمل صالحی برای آنان [در کارنامه ‏شان] نوشته شود؛ که قطعا خدا پاداش نیکوکاران را ضایع نمی‏ کند.»

«اگر کسی ندای کمک‌خواهی انسانی را بشنود و به او جواب مثبت ندهد مسلمان نیست»؛ این حدیث پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است که یعنی حتی باید مانع پایمال شدن حق یک انسان- چه مسلمان و چه غیرمسلمان- شویم.

امیرمومنان حضرت علی(ع) نیز در نامه 47 اینگونه وصیت کردند که «دشمن ظالم و پشتیبان ستمدیدگان باشید.»

جمعیت فلسطین اکنون به 13 میلیون و 400 هزار نفر رسیده است و بیشتر آنان مسلمانند که مذهب سنی دارند.

بر پایه دستور اسلام و پیامبر بزرگوار آن حتی اگر فلسطینیان، مسلمان نبودند، فقط از این رو که مورد ظلم قرار گرفته‌اند بر دیگر مسلمانان واجب بود برای احقاق حق آنان به پا خیزند و اقدام کنند.

ابعاد ملی

یکی از اصول راهبردی در دکترین صهیونیسم برقراری حکومت «از نیل تا فرات» بوده است. این موضوع نشان‌دهنده نقشه کلان سران این رژیم و بنیانگذاران آن برای سلطه بر منطقه شمال آفریقا و غرب آسیاست.

در هفت دهه گذشته دست‌اندازی‌ها و حملات متعدد رژیم صهیونیستی به ساکنان فلسطین بویژه غزه و همچنین مردم سوریه، لبنان، اردن، مصر و عراق آسیب رسانده و امنیت بسیاری از آنان را از بین برده است.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران از چهار دهه پیش تاکنون و حتی برخی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، خطر چنین اقدام‌هایی را برای ملت‌ها و دولت‌های منطقه گوشزد کرده بودند.

موضوع هنگامی جدی‌تر می شود که کم‌توجهی و بی‌عملی مجامع بین‌المللی به قانون‌شکنی‌های رژیم صهیونیستی بیش از گذشته نمایان می‌شود.

نمونه آن تصمیم دولت جدید رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌های جدید کرانه باختری است که مخالف قطعنامه‌های 242 (مصوب 1967) و 338 (مصوب 1973) سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

البته این موضوع گوشه‌ای از طرح پیشنهادی آمریکا به نام «معامله قرن» است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، بهمن 1398 از آن رونمایی کرد و به‌روشنی قطعنامه‌های بین‌المللی، معاهده‌های تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی و مهمتر از همه حق بازگشت فلسطینیان و سرنوشت قدس شریف را نادیده می‌گیرد. 

آن زمان معامله قرن با هیچ واکنش عملی از سوی سازمان‌های بین‌المللی، نهادهای منطقه‌ای و حتی مهمترین تشکل‌های عربی روبرو نشد.

همه اینها در شرایطی است که در صورت تحقق شعار از نیل تا فرات رژیم صهیونیستی بسیاری از تعاملات منطقه‌ای و دولت‌های عربی در معرض خطر نابودی قرار می‌گیرند و آن زمان دیگر شاید فلسطینیان، تنها مردم آواره و بی‌سرزمین منطقه نباشند. 

بر پایه دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران، رژیم اشغالگر را فقط باید با ابزار «مقاومت یکپارچه» و «همبستگی عملی» از حرکت بازداشت تا مهمترین عامل ناامنی منطقه‌ای که به هیچ یک از قوانین بین‌المللی و قراردادهای خود پایبند نیست، مهار شود.

در این میان صهیونیست‌ها به پشتوانه مهمترین حامی خود یعنی دولت آمریکا بارها کوشیده‌اند با نزدیک شدن به برخی دولت‌های منطقه یا گروه‌های گوناگون فلسطینی آنها را از محور مقاومت جدا سازند و بین شیعه و سنی و حتی میان گروه های مقاومت اختلاف‌ بیفکنند تا از میانه نزاع‌های خانوادگی جامهای شراب خود را با خون بی‌گناهان فلسطینی پر کنند؛ امری که بیش از پیش هشیاری دولت‌ها و ملت‌های مسلمان را می‌طلبد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ورود وزارت اطلاعات به موضوع دلالی در فوتبال

وزارت امور خارجه: آمریکا باید صدای مردمش را بشنود

واکنش ستارگان بسکتبال و فوتبال آمریکایی به قتل شهروند سیاهپوست

تثبیت نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

تهران نیازمند بازار متمرکز صنایع دستی است

عادی شدن کرونا خطرناک‌تر از خود ویروس است

چگونه قافله عمر نوجوان به دود آغشته می‌شود؟

فشار رییس دفتر ریاست جمهوری برای استعفای وزیر بهداشت کذب است

جان باختگان کرونا در کشور به 7797 نفر رسید

روحانی بر حق انتخاب مردم در استفاده از نحوه مدیریت سهام عدالت تاکید کرد

مجلس برادر بزرگتر قوای دیگر است/ «اقتصاد» مساله فوری کشور

تشریح وضعیت بهداشتی باشگاه های ورزشی در روزهای کرونایی

بیکاری 2 میلیارد نفر در چند ماه آینده به علت کرونا

برنامه ویژه وزارت اقتصاد برای توسعه کارگزاری‌های بورس

ساختار بودجه‌ریزی اصلاح نشود، مجلس اقتدار نمی‌یابد

مسکن اجتماعی؛ از دیگران بیاموزیم

التهاب در آمریکا؛ حکومت نظامی در 25 شهر ، بازداشت 1400 معترض

معاون اقتصادی استقلال: قرارداد با حامی مالی جدید محکم است

ساخت واکسن بیماری تنفسی از ساختارهای شبیه به ویروس

کمک سهام عدالت برای ورود بورس به کانال دو میلیون واحد

داروی سلسپت اواخر خرداد تامین می‌شود

حکم وزیر علوم برای رئیس دانشگاه علمی کاربردی

ساخت کیت تشخیص مولکولی کرونا در 55 دقیقه

مسجد الاقصی به روی نمازگزاران باز شد

3 نوع تمرین برای گرم‌کردن قبل از ورزش

نایب رییس بانوان وزنه‌برداری کناره‌گیری کرد

هشدار فیفا جدی است/ «کمیته عادی‌سازی» جایگزین هیات رییسه می‌شود

احضار «حق‌شناس» به دادسرای رسانه/ تعامل شورا و مجلس الگوی اصالت و محوریت خدمت به مردم

ایست؛ کرونا در کمین است!

برگزاری امتحانات نهایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/خانواده‌ها نگران نباشند

دورکاری بدون فرآیند مناسب محکوم به شکست است

پایه حقوق برای کارگران مهمتر از حق مسکن است

جزئیات نحوه فروش سهام عدالت اعلام شد

برنامه‌های 14 و 15 خرداد در استان تهران اعلام شد

اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم تصویب شد

مبارزه با فساد در اختیار قوه قضائیه است، نه مجلس

اصلاح امور و دستیابی به اهداف، سرفصل برنامه‌های مجلس یازدهم

هراز با عطایی به لیگ برتر والیبال می‌آید

برزیل و اسپانیا حریفان تدارکاتی فوتسال ایران

کمرئی رییس ستاد پروژه مهر سال تحصیلی جدید شد

استفاده از فناوری ایرانی در آب‌معدنی طعم‌دار کره‌ جنوبی

بیش از سه هزار نشریه علمی معتبر شناسایی شد

مدارس پس از ارزیابی دانش آموزان پایان سال تحصیلی را اعلام کنند

نرخ رسمی همه ارزها ثابت ماند

برگزیدگان جایزه ادبی مهرگان، معرفی شدند

چرا بیش از 10 میلیون ایرانی کارت هوشمند ملی دریافت نکرده‌اند؟

قالیباف: مجلس یازدهم خود را نماینده همه مردم ایران می‌داند

چرا امیر آقایی بازی در فیلم «دوئل» را نپذیرفت؟

فیلم‌های مهیج سینما با موضوع تعقیب و گریز

چهره ها/ رضا بهرام آماده برای موزیک جدید