راه ترقی

آخرين مطالب

پروتکل برگزاری لیگ برتر بدون تماشاچی ابلاغ شد اجتماعی

پروتکل برگزاری لیگ برتر بدون تماشاچی ابلاغ شد
  بزرگنمايي:

راه ترقی- روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: پروتکل جدیدی با همکاری وزارت ورزش برای برگزاری لیگ برتر تنظیم شده است. بر اساس این پروتکل در مرحله اول تمرینات تیم ها و ورزشکاران شروع می شود و بعد از دو سه هفته مسابقات فوتبال فعال فقط برای لیگ برتر و دسته اول با رعایت فاصله گذاری و بدون تماشاچی برگزار می شود. برگزاری لیگ دسته اول، لیگ دسته دوم و شهرستانها فعلا منتفی است. تمرینات هم فعلا انفرادی و با فاصله انجام می شود، ماساژ هم برای ورزشکاران ممنوع است.

وی گفت: آموزش و صحبت کردن بین مربی و ورزشکار با رعایت فاصله باید انجام شود.. سرویس های بهداشتی، محوطه وزرشگاه و سطوع باید گندزدایی  شود.  از وسایل حمل و نقل عمومی برای ورزشکاران نباید استفاده شود. اگر استفاده می شود باید فاصله گذاری رعایت شود. در غیر این صورت قوتبالیست ها از خودروی شخصی استفاده کنند دوش را هم باید بعد از بازی در منزل انجام دهند.

فرهادی تاکید کرد: مسابقات 3 تا 4 هفته بعد از شروع تمرینات و فعلا بدون تماشاچی خواهد بود. تست آزمایشگاهی تشخیصی از ورزشکاران قبل از شروع مسابقات انجام می شود. اگر فردی مثبت بود نمی تواند در مسابقه باشد و اگر تست مثبت در بین 5 نفر از یک تیم باشد آن تیم اجازه بازی و تمرین نخواهد داشت و باید به قرنطینه برود.این پروتکل مطابق با اصول استاندارد بین المللی و مطابق پروتکل مسابقات فوتبال باشگاههای اروپایی است.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت:  مصوبات ستاد ملی کرونا شنبه گذشته حاکی از این بود که یکسری از محدودیت ها کاهش پیدا می کند. اجرای دقیق پروتکل های دقیق رعایت چهار محور اصلی بهداشت فردی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت ابزار و وسایل ساختمان و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی است.

حذف سالادبار و سلف سرویس

وی گفت: رستورانها که تا دیروز فقط می توانستند نسبت به توزیع غذای بیرون بر فعالیت کنند. از امروز و بعد از ماه مبارک رمضان امکان پذیرش مشتری را دارند البته این کار شرایطی دارد که مهمترین آن رعایت فاصله بین مشتری هاست یعنی هر میز باید طوری چیده شود که فاصله یک تا دو متری بین افراد رعایت شود. میزان پذیرش مشتری در این شرایط ممکن است تا 50 درصد ظرفیت یک رستوران یا اغذیه فروشی کم می شود مثلا یک سالن 100 نفر ممکن است بتواند 50 مشتری در میز و صندلی داشته باشد.

فرهادی افزود: ماده غذایی نمی تواند ویروس را منتقل کند اما افراد و کارکنان یک اغذیه فروشی می توانند و در صورتی که یک نفر ناقل باشد بیماری را منتقل می کند، مسئول رستوران، این مسئولیت را دارد که اگر فردی از کارکنان بیمار یا ناقل است در محل اغذیه فروشی نباشد. سالاد بار در رستورانها و هتل ها ممنوع است و نباید ظرف غذاها را خود مردم و مشتریان پر کنند.

وی گفت: دریافت وجه نقد در اغذیه فروشی ها ممنوع است. بهتر است با نرم افزارها و کارت به کارت کردن وجوه نقدی دریافت شود.رعایت بهداشت فردی نسبت به قبل باید با جدیت بیشتری انحام شود. دست زدن به مواد غذایی باید به صفر برسد. فاصله کسانی که خدمت ارائه می کنند و صندوق ها باید رعایت شود. غذاها باید روکش داشته باشند و ادویه و نمک باید به صورت یکبار مصرف روی میز باشد.

تالارها همچنان تعطیل هستند

فرهادی افزود: زمانی که مشتری میز و صئدلی را ترک می کند باید فرآیند گندزدایی میز و صندلی انجام شود. تالارهای پذیرایی و جاهایی که امکان تجمع هست برای مراسم عروسی، عزا و تولد کماکان ممنوع و اچازه فعالیت ندارند ولی می توانند غذای بیرون بر یا پذیرش رستورانی داشته باشند.

وی گفت: ماساژ، سونا و استخر در مناطق قرمز و ورزش های دارای برخورد تعطیل هستند. توصیه این است که از این رفع محدودیتها استفاده کنیم تا بتوانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی رفته رفته محدودیت ها را برداریم. قهوه خانه ها و رستورانهای سنتی بدون عرضه قلیان و مواد دخانی می توانند فعالیت کنند.

تست همگانی در ادارات نداریم

فرهادی در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر اینکه آیا تست گرفتن از کارکنان سازمانهای مختلف مورد تایید وزارت بهداشت است یا نه گفت: نه این کار مورد تایید وزارت بهداشت نیست و برنامه ای برای تست کلی گرفتن همه کارکنان یک سازمان در دستور کار نیست. گزارشی از تست آزمایشگاهی کلی و همگانی کارکنان نداریم البته میزان غربالگری، بیماریابی و تست از افراد مشکوک بیشتر شده است اما تست گرفتن کلی از افراد نه علمی است و نه هزینه های آن توجیه دارد چون انجام تست هزینه بالایی دارد و این کار نتیجه بخش نیست و افراد ممکن است بعد از تست مبتلا شوند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره ارتباط گرما با کاهش انتقال کرونا گفت: مستندی در این مورد نداریم. اکنون میزان ابتلا به کرونا در مناطق گرم خیر مثل خوزستان بالاست در آمریکای جنوبی هم تعداد انتقال ویروس و مبتلایان آفزایش پیدا کرده  است. با توجه به آخرین یافته ها بین گرمای فصل و بیماری ها ارتباطی وجود نداشته است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره تغییر وضعیت اپیدمی کرونا در ایران با توجه به افزایش سفرها گفت: سیاست وزارت بهداشت همان طور که وزیر اعلام کرده، عدم سفرهای غیر ضروری است اما متاسفانه عده ای به ضرورت با به هر دلیل اقدام به سفر کرده اند.  امیدواریم هم در زمان سفر و هم برگشت اصول بهداشتی را رعایت کنند  و شاهد محل های جدید افزایش بیماری نباشیم فعلا باید صبر کنیم.

فرهادی درباره نظارت بر اصناف گفت: علاوه بر ماموران وزارت بهداشت که با 100 درصد توان در حال نظارت هستند و همچنان در آماده باش هستند، همکاری اتحادیه و اصناف، دستگاههای دیگر دولتی و خصوصی و بسیج را هم داریم. سر زدن های درهم برهم نداریم و با محوریت بازرسی معاونت های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور فعالیت می کنیم.

وی گفت: مردم هم می توانند با اسکن کد کیوآر که جلوی در اصناف نصب شده و پاسخ دادن به 5 سوال مطرح شده، از وضعیت فعالیت اصناف گزارش بدهند. حتما به این گزارش ها رسیدگی می شود. امروز هم برای نظارت در استان تهران در ستاد کرونای تهران جلسه داریم.

وی افزود: کارت بهداشت اصناف برای پیشگیری از انتقال بیماری های واگیر است و کارت بهداشت کرونایی نداریم.

وی درباره بازگشایی مهد کودک ها گفت: درباره بازگشایی مهد کودک ها هنوز به جمع بندی نرسیدیم. ارتباط بین مربی و کودک می تواند خطرناک باشد. حتی مدل هایی وضع شد که فقط مهدها برای شاغلان ادارات بتوانند بازگشایی شوند اما هنوز تصمیم گیری نشده است.

فرهادی در پاسخ به پرسشی دیگر افزود: استفاده از قلیان و مواد دخانی در قهوه خانه ها به ویژه در شرایط اپیدمی کرونا کاملا امکان انتقال بیماری را فراهم می کند، بنابراین سرو قلیان و مواد دخانی در این اماکن ممنوع است و با متخلفان برخورد می شود.

وی درباره بازگشایی اماکن مقدس گفت: این اماکن بعد از طلوع آفتاب با رعایت فاصله یک تا دو متری باز می شوند. مراسم نماز جماعت انجام نمی شود. با این شرایط مردم می توانند از فیض اماکن مقدس بهره ببرند اما نباید زیاد بمانند. باید زیارت را انجام دهند و از صحن خارج شوند، همه لوازم از جمله جانماز، مهر و کتب لازم را هم با خودشان بیاورند. فعلا در فاز اول اماکن مقدس به این روش فعالیت می کنند تا تصمیمات بعدی.

سینما و تئاتر همچنان تعطیل

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در مورد بازگشایی سینما و تئاترها تئاتر هنوز تصمیمی در ستاد ملی کرونا گرفته نشده است. البته درخواست هایی بوده است. اما فعلا اجازه فعالیت ندارد و فقط به دو یا سه سینماخودرو اجازه فعالیت دادیم. در این شرایط سایتهای سینما آنلاین تا حدی فعال شده اند که بتوانند جای خالی سینما و تئاترها را پر کنند.

فرهادی درباره بازگشایی آرایشگاهها گفت: یک دوره ای آرایشگاههای مردانه و زنانه تعطیل بود. اما آرایشگرها در مواردی به منزل افراد می رفتند که امکان نظارت نبود. تالارهای پذیرایی فعلا مراسمی را برگزار نمی کنند اما اگر این مراسم داخل منزل باشد نظارت مشکل می شود.

وی درباره فعالیت مدارس و دانشگاهها نیز گفت: تا جای ممکن کلاس حضوری نباید برگزار شود و کلاسها به صورت الکترونیک برگزار شود اما اگر مجبورشدیم باید با فاصله کلاس برگزار شود. ساعت را باید طوری تقسیم کنیم که به جای اینکه سه ساعت کلاس داشته باشند در سه زمان مختلف کلاس یک ساعته داشته باشیم و تا جای ممکن کلاس را خلوت برگزار کنیم.

فرهادی افزود: مدارس باید از سیستم شاد بیشتر استفاده کنند و کلاس های تئوری نباید حضوری برگزار شود و فقط به صورت هوشمند باید در مواقع ضروری برای کلاس های عملی با توجه به پروتکل های بهداشتی کلاس برگزار کنند. وزارت بهداشت اصول کلی را اعلام می کند اما مدیران اجرایی مراکز آموزشی و سایر مراکز باید به صورت محیطی تصمیم بگیرند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره تعداد اصناف پلمب شده نیز  گفت: متاسانه بیش از 200 هزار مورد تعطیل واحدهای مختلف را داشتیم.

وی گفت: در استخرها چون ویروس از آب  منتقل نمی شود. نگرانی نداریم اما در فضاهای مشترک مثل در ترددها، در رختکن، دوش گرفتن و استفاده از سرویس های بهداشتی و بوفه ها نگرانی داریم که ویروس منتقل نشود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ سلفی بازیگر «روزگار جوانی» با یکی از نجیب‌ترین مخلوقات خدا

چهره ها/ سلفی آینه‌ای دختر ستایش

چهره ها/ پردیس احمدیه هم برای تشویق به ماسک زدن آستین بالا زد

چهره ها/ عکس پیمان معادی با رفقایش

چهره ها/ ماشین سواری رضا بهرام بعد از شکست کرونا

سکانسی از «پشت کنکوری‌ها» را با هم ببینیم

چهره ها/ خانم مجری و 7 ساعت سر کلاس نشستن با ماسک

چهره ها/ دختر مو فرفری یکتا ناصر

چهره ها/ سمانه پاکدل در حال خودشناسی

نقدی بر صحبت‌های تازه احمدی نژاد در مورد موسیقی

ریزش چاه جان کارگر 36 ساله را گرفت

چقدر تو این لباس ها طاقت می آورید؟

مصاحبه‌ای جالب با کسانی که ماسک نمی‌زنند!

فیروزکوه لرزید

به روزرسانی ایستگاه فضایی دوردست ناسا در استرالیا

داستان «تلفن آقای هریگان» استفن کینگ فیلم می‌شود

پایان نمایش "استیضاح" رییس جمهور؟

نسل بعد از انقلاب آرمان‌خواهی را فراموش کرده

آیا ایران مستعمره چین می‌شود؟

دام مشترک اسرائیل و آمریکا برای ایران

توطئه پنهان آمریکا علیه لشکر فاطمیون

چهره ها/ بماند از «علی اوجی» به یادگار در این روزها

چهره ها/ پانته‌آ پناهی‌ها در کنار گروه فیلمبرداری درجه یک

چهره ها/ سارا منجزی‌پور در انتظار زیباترین اتفاقات

عمو مهربان متمسکِ ماسک زدنتان است

چهره ها/ خاله قاصدک هر روز عاقل‌تر و محتاط‌تر می‌شود

چهره ها/ نسرین مقانلو همراه سحر قریشی در «زن‌ها فرشته‌اند 2»

چهره ها/ حالِ آشفته پرستو صالحی

قطعه جدید که محسن چاوشی برای سریال شبکه خانگی خواند

کشف بزرگ قاچاق در قلب پایتخت

تاکید وزیر رفاه درباره تمدید مهلت ثبت نام وام کرونا

ساخت دستگاه تب‌سنج دیجیتال توسط محققان دانشگاهی

یک کتاب خوب/ بدن هرگز دروغ نمی‌گوید!

کنکور 99؛ نه راه پیش، نه راه پس

چهره ها/ محسن افشانی با کمبود ماسک مواجه شده!

چهره ها/ رزیتا غفاری در کنار سوسن پرور

چهره ها/ ماسک زدن زوج ماه عسلی

درگذشت بازیگری که «رضا عطاران» او را خیلی دوست داشت

پرده‌خوانی لیلا اوتادی برای فیلم «جهان با من برقص»

هشدار برای کلاهبرداری در دریافت شناسنامه برای فرزندان خارجی دارای مادر ایرانی

احتمال انتقال ویروس کرونا از مادر به جنین وجود دارد

ادبیات جهان در خانه آقای «گوته»!

نطنز و جنگ روانی

پیام راهبردی توافق نظامی با سوریه

فراخوان چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر «نقالان علوی»

ری‌اکشن سپند امیرسلیمانی به فحش‌دهندگان علیه هنرمندان

چهره ها/ آرزوی خشایار راد برای سلامتی بازیگر «میوه ممنوعه»

چهره ها/ تلاش منصور ضابطیان برای رعایت فاصله اجتماعی

چهره ها/ پوریا شکیبایی همه انرژی‌های خوب جهان را جمع کرده است

چهره ها/ مهران رنجبر کنج عزلت گزیده است