راه ترقی

آخرين مطالب

امکان بازگشت رنگ طبیعی مو وجود دارد؟ دانش

امکان بازگشت رنگ طبیعی مو وجود دارد؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی - سیناپرس / مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد روند خاکستری شدن مو در انسان یک فرایند ناشی از فشارهای عصبی بوده و یک پروتئین خاص مسئول این تغییر است. در شرایط خاص و فقدان استرس امکان بازگشت طبیعی رنگ مو وجود دارد.
پیری یکی از مراحل زندگی انسان است که تقریباً همه افراد در طول زندگی با آن روبه‌رو شده و با عوارض آن مبارزه می‌کنند. از منظر فیزیولوژی هم‌زمان با افزایش سن، قابلیت‌های بدن کاهش‌یافته و این موضوع می‌تواند تأثیرات عمیق روان‌شناختی در پی داشته باشد.
خاکستری شدن موها اغلب اولین نشانه‌ای است که اشاره به پایان روزهای باشکوه جوانی دارد. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این روند خاکستری شدن مو، لزوماً دائمی نیست. پژوهشگران امیدوارند موهای سفید توانایی بازگشت به شرایط اولیه را داشته و اعلام کردند با کم شدن سطح استرس، می‌توان آن‌ها را به رنگ اصلی خود بازگرداند.
محققان شواهدی یافتند که مو می‌تواند کاملاً خاکستری شده و سپس در بازه زمانی 3 و نیم روز این روند کاملاً معکوس شده و موها به رنگ اصلی بازگردند. اگرچه به‌طور متوسط حدود 3 ماه طول می‌کشد تا این تغییرات به‌طور کامل انجام شود.
اعضای این تیم پژوهشی برای انجام تحقیقات خود، به مطالعه موهای 14 نفر داوطلب از نژادهای مختلف پرداخته و به دنبال نمونه‌هایی گشتند که تازه در حال سفید شدن بوده و در مو در قسمت رأس رنگی بوده اما ریشه‌هایشان سفید شده بود. این مرحله نشان می‌دهد که موها در حال خاکستری شدن هستند.
در طول این تحقیقات، پژوهشگران با کمال تعجب موفق به شناسایی موارد متعددی شدند که ریشه مو با وجود خاکستری شدن دارای نشانه‌هایی است که نشان می‌دهند به نوعی توانایی بازگشت به رنگ قبلی خود را دارد.
آن‌ها سپس به‌منظور تعیین پروفایل‌های مختلف پروتئین موهای خاکستری و رنگی، آنالیز پروتئومیک از نمونه‌های جمع آوری شده خود را انجام دادند. نتایج به دست آمده نشان داد که موهای خاکستری تعداد زیادی پروتئین تنظیم شده میتوکندری دارند که به ‌طور معمول درگیر سوخت و ساز انرژی هستند.
جالب توجه است که بسیاری از این پروتئین‌ها همچنین در پاسخ به استرس تنظیم مجدد می‌شوند و با سایر ویژگی‌های مرتبط با سن مانند تخریب DNA همراه هستند. با این حال، بسیار مهم است که بسیاری از این اثرات با تغییر در شیوه زندگی، از جمله درگیر شدن در ورزش منظم یا تغییر رژیم غذایی سالم، قابل برگشت است.
محققان با ابراز تردید نسبت به اینکه سطح استرس ممکن است در رنگ آمیزی مجدد موهای خاکستری نقش داشته باشد، از شرکت کنندگان خواستند که بیشترین و کمترین فشارهای روانی 12 ماه گذشته خود را توصیف کرده و تاریخ‌های دقیقی را برای این رویدادها تهیه کنند. با استفاده از این اطلاعات پایه و این موضوع که موها با سرعت حدود یک سانتی‌متر در هر ماه رشد می‌کنند، نویسندگان این مطالعه پس از آن توانستند بخش‌هایی از هر مو را با وقایع خاص زندگی مطابقت دهند.
نتایج این مطالعات نشان داد که خاکستری شدن مو همیشه با دوره‌هایی از استرس خصوصاً سطح پائین و کم استرس مرتبط است. بارزترین نمونه مورد مطالعه قرار گرفته، یک زن 30 ساله آسیایی بود که نمونه موی وی شامل بخش خاکستری به ابعاد 2 سانتی‌متر می شد که در زیر آن، بخش ریشه به رنگ قبلی خود بازگشت. علاوه بر این مشخص شد که بخش خاکستری دقیقاً با یک دوره دو ماهه استرس بالا که طی آن وی از همسرش جدا شده بود، تطابق دارد.
یکی دیگر از شرکت کنندگان طی تعطیلات دوهفته‌ای و قرار گرفتن در محیطی بدون استرس و فشار روانی، رنگ اصلی موهای خود را بازیابی کرد و این موضوع نشان می‌دهد که این تحول تا چه حد سریع می‌تواند رخ دهد. در حقیقت، محققان شواهدی یافتند که مو می‌تواند کاملاً خاکستری شده و سپس در بازه زمانی 3 و نیم روز این روند کاملاً معکوس شده و موها به رنگ اصلی بازگردند. اگرچه به‌طور متوسط حدود 3 ماه طول می‌کشد تا این تغییرات به‌طور کامل انجام شود.
توجه به این نکته حائز اهمیت است که اعضای این تیم پژوهشی فقط به شرایط یک موی منفرد و تکی در افراد توجه کرده و نمی‌توان این موضوع را برای تمام موها تعمیم داده و مشخص نیست که آیا کل موهای خاکستری را با می‌توان با فراهم کردن آرامش و شرایط خالی از استرس طی چند هفته به رنگ اصلی خود برگردانید.
با این حال نویسندگان این پژوهش می نویسند که با وجود این مسائله، یافته‌های آن‌ها اثبات قاطعی را نشان می‌دهد که پیری در انسان یک روند بیولوژیکی خطی و برگشت ناپذیر نیست و ممکن است، حداقل تا حدودی، متوقف شده یا حتی برعکس شود.
در خاتمه باید به این موضوع اشاره کرد که در حال حاضر دستیابی به ترمیم چشمگیر رنگ مو بدون داشتن داروهای هدفمند بسیار دشوار است، اگرچه اکنون که پروتئین‌های مسئول فرآیند خاکستری شدن مو مشخص شده‌اند، ممکن است تولید داروهایی برای این هدف امکان پذیر شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علت صدای جوان استاد منوچهر والی‌زاده از زبان خودش

جانی دپ؛ کتک زن یا کتک خور؟!

آهنگ جدید/ «مهر مادر» با صدای رضا صادقی

آخرین وضعیت بیمارستان‌های کرونا در استان تهران

جریمه گران‌فروشی دارو سنگین شد

تحقیقات ناسا و بوئینگ روی شکست پرتاب "استارلاینر" تکمیل شد

غلط ننویسیم؛ از نامه‌های عاشقانه ملک‌الشعرای بهار یاد بگیریم!

عشق کیارستمی به کوچه‌باغ‌های نیشابور با شعرهای شفیعی کدکنی

120طرح اشتغال و مسکن مددجویان ایلامی افتتاح می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: 78 هزار اشتغال در استان کرمانشاه از طریق شرکت های تعاونی ایجاد شده است

تسهیلات قرض‌الحسنه مشاغل خانگی سال 1399 استان همدان ابلاغ شد

سرمقاله کیهان/ تپه به تپه تا ترکمنچای آمریکایی؟!

سرمقاله خراسان/ ETF رانتی برای ثروتمندان!

سرمقاله فرهیختگان/ نیاز مجدد سیستم درمانی به نیروهای جهادی

سرمقاله وطن امروز/ مفسد را تحقیر کنید

سرمقاله شرق/ دولت فرمانده

دروغ گویی در دوران نامزدی از زبان مهران مدیری

جان‌بخشی ستاره‌های سینما به شخصیت‌های کارتونی

پایان شوم ارتباط مرد متاهل با زن شوهردار

مرگ پیرترین دوقلوهای بهم چسبیده جهان

ماجرای اعدام یک شراب خوار

ناسا مخزن اکسیژن موشک «اس.ال.اس» را منفجر کرد

غلط ننویسیم؛ از نامه‌های عاشقانه ملک‌اشعرای بهار یاد بگیریم!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: بیش از 6 هزار میلیارد ریال سهم استان مرکزی از تسهیلات جبران خسارت کرونا است

الگوی آموزشی سیما مهارت در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز تدوین شد

عملیات اجرایی تعاونی تولید خوراک آبزیان در خوزستان آغاز شد

سمت و سوی شاخص بورس در هفته چهارم تیرماه

سکوت حاکم بر فضای موسیقی با همت وزارت فرهنگ شکسته شد

تغییر سبک زندگی راهکار مبارزه با کرونا

مستندی که کهن‌ترین محل کشاورزی جهان را معرفی می‌کند

کارگردان «برادرجان» سریال رمضانی می‌سازد

آهنگ «مردم شهر» با صدای حامد همایون

دارو‌های ایرانی ضد کرونا تا 2 ماه آینده در بازار

با این کتاب‌ها کودک‌تان را شاد و خوشحال کنید!

27 هزار کارگر ساختمانی در اردبیل ساماندهی شدند

درمان نانوکریستالی؛ مانع آسیب سلول‌ها در برابر تشعشعات

بخشی از کتاب/ در زندگی، تا می‌توانید شکست بخورید!

مناقشه یا مفاهمه: مسأله این است

دلیل تجمع رانندگان جمع آوری زباله در مقابل شهرداری تهران

سریال «رعد و برق» بهروز افخمی برای رمضان 1400

چهره ها/ عکس مبهوت یکتا ناصر

فانتزی جالب مخاطبان دورهمی

چهره ها/ تیپ عجیب بازیگر سریال «دلنوازان»

شهاب حسینی در کنار پسرش

داریوش کاردان و علی عمرانی در برنامه نوستالژیک نوروز 72

بازدید خانواده داود رشیدی از گنجینه هنری این بازیگر در موزه سینما

ناامیدی سازمان بهداشت جهانی از ریشه کنی کرونا در آینده نزدیک

چهره ها/ سلفی یهویی پولاد کیمیایی در پشت صحنه «گشت ارشاد 3»

نقش‌هایی که نوید محمدزاده با آنها درخشید

چهره ها/ لبخندِ شادمانه بهاره کیان‌افشار