راه ترقی

آخرين مطالب

وزیر ارشاد: پیش‌نویس سند ارتقای فرهنگ وقف تهیه شد فرهنگ و هنر

  بزرگنمايي:

راه ترقی- به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه 741 شورای فرهنگ عمومی کشور با ادامه بحث و بررسی پیرامون ارتقاء فرهنگ وقف (در زمینه‌های شناخته شده و عرصه‌های جدید) برگزار شد.

در این جلسه «سید عباس صالحی» با اشاره به اهمیت حوزه ارتقای فرهنگ وقف، گفت: اگر به سابقه تمدن اسلامی نگاه کنیم در حوزه‌های مختلف نیاز اجتماعی موقوفه وجود داشته است، با این نگاه وقف،  نقش مهمی در جامعه داشته و از این رو نباید موضوع وقف را تنها منحصر به سازمان اوقاف بدانیم زیرا دایره وقف بسیار گسترده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر سندی درباره وقف از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور تنظیم شده است که اهداف، راهبردها، اقدامات، تقسیم وظایف دستگاهی، ساختارها و ... در آن دیده شده است، براساس روال گذشته یک دستگاه اصلی در سندهای شورا که مرتبط با موضوع است انتخاب خواهد شد تا متولی کار باشد که در این سند هم سازمان اوقاف و امور خیریه به ریاست حجت‌الاسلام خاموشی رئیس این کارگروه ملی خواهد بود تا در حوزه‌های مختلف پل ارتباطی بین سازمان‌ها باشد.

صالحی یادآوری شد: سند فعلی تنها یک پیش‌نویس است که در اختیار دستگاه‌ها قرار خواهد گرفت تا نظرات و پیشنهادات ارائه شود تا نسخه نهایی سند تنظیم و در شورا مصوب شود.

وی افزود: وقف موضوع مهم اجتماعی است که از دو منظر آگاهی و مسوولیت‌پذیری اجتماعی باید به آن پرداخت، در زمان کرونا مردم در هر 2 بخش خوب عمل کردند، پس ظرفیت اجتماعی ما اگر با آگاهی و مسوولیت‌پذیری همراه شود، اتفاقات خوبی رقم می‌خورد، بنابراین باید مسیر درست در این راه را پیدا و پیوند بین آگاهی و عمل را ایجاد کنیم، زیرا وقتی آگاهی ارتقاء پیدا می‌کند در ذیل آن مسوولیت‌پذیری هم بیشتر خواهد شد.

در ادامه این جلسه «منصور کبگانیان» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر ستاد علم و فناوری نیز با بیان اینکه در حوزه وقف بیشتر موارد حضور خودجوش مردمی است و باید در وقف‌های جدید به ویژه در حوزه فرهنگ شرایط را محیا کنیم، اظهار داشت: بسیاری از واقفین نسبت به موارد جدید وقف آشنا نیستند و البته زیرساخت مناسب هم برای آنها فراهم نشده است. البته در این راستا در حوزه دانش‌بنیان زیرساخت و قوانین تا حدودی شکل گرفته است.

«پرویز کرمی» رییس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور نیز در ادامه این جلسه خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است، بودجه‌ای که در اختیار واقفین است در مسیر درست استفاده کنیم، به همین منظور به سمت ایجاد نهادهایی رفتیم تا از این طریق به کمک‌های مالی و نفوذ فناوری در قالب سازمان‌های موجود برسیم.

در ادامه «حسین عسگریان ابیانه» مشاور وزیر و دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، خاطرنشان کرد: وزارت علوم در دهه فعلی به دنبال انسجام بنیادهای ایجاد شده از قبل بوده است، در حال حاضر 75 بنیاد علم و فناوری داریم که در این مسیر شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در زمینه نگهداری اماکنی چون خوابگاه مشکلات زیاد است و نیاز داریم که خیرین برای حفظ این ساختمان‌ها به ما کمک کنند.

وی تصریح کرد: در بخش پژوهش و تحقیق هم کمک خیرین بسیار نیاز است، البته در همین راستا خیرین نیز وارد عمل شدند و برای نمونه شاهد ایجاد 11هزار شغل در اطراف خوابگاه‌ها بودیم، همچنین برخی خیرین در داخل خوابگاه کار مهارت‌افزایی انجام می‌دهند تا دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی، حرفه‌ای را برای کسب درآمد یاد گرفته باشد.

«منیژه یونسی» رییس اداره خیرین سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در برهه‌ای زمان وقف در حوزه سلامت تنها در ساخت مراکز درمانی محدود می‌شد گفت: در حال حاضر تلاش ما این مسیر است که خیرین به سمت تامین نیازهای اساسی بهداشتی بروند، البته پیش از این تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت بهداشت و سازمان اوقاف و امور خیریه تا سال98 منعقد شده بود که بسیاری از موارد سلامت در آن مدنظر نبود اما در پیش‌نویس جدید تفاهم‌نامه در تلاش هستیم از بخش خصوصی و مراکز دانش‌بنیان حمایت کنیم.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه اوقاف دارای امکانات زیرساختی زیادی است، توضیح داد: برای نمونه در کشاورزی موقوفات زیادی داریم که می‌توان آنها را به مواد غذایی تبدیل و توزیع کرد، البته اوقاف علاوه بر بخش تولید در امر خدمات هم توانایی زیادی دارد، ساختمان‌های زیادی موقوفه است که به جای عواید مالی آن می‌توان آنها را در اختیار بخش‌های مختلف در قالب خدمات قرار داد تا منافع وقف به شکل دیگری به مردم برسد. برای مثال می‌توان زمین یا ساختمانی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار داد تا کار پژوهشی و علمی انجام دهند.

وی افزود: علاوه بر بخش خدمات و تولید سازمان اوقاف و امور خیریه درآمدهایی وقفی هم دارد، وقف به دو بخش متصرفی و غیرمتصرفی تقسیم می‌شود که در این دو هم قدم‌های خوبی برداشتیم و اتفاقات خوبی رقم خورده است.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به جایزه علمی که در بنیاد البرز در نظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر 6700 موقوفه در اختیار آموزش و پرورش است که به دنبال ساماندهی آن هستیم، همچنین در وقفه‌های مربوط به دانشگاه‌ها نیز پیگیری‌های لازم برای سامان‌بخشی به وضعیت آنها در حال انجام است، در حوزه درمان نیز 260 بیمارستان، مراکز بهداشتی و درمانی داریم که تمرکز زیادی بروی آنها داریم تا سطح کیفی آنها ارتقاء پیدا کند، در نظام دانش‌بنیان هم استقبال خوبی از سوی واقفین را شاهد هستیم و بیشتر واقفین هم به دنبال آینده روشن در این حوزه هستند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درمان نانوکریستالی؛ مانع آسیب سلول‌ها در برابر تشعشعات

بخشی از کتاب/ در زندگی، تا می‌توانید شکست بخورید!

دلیل تجمع رانندگان جمع آوری زباله در مقابل شهرداری تهران

سریال «رعد و برق» بهروز افخمی برای رمضان 1400

چهره ها/ عکس مبهوت یکتا ناصر

فانتزی جالب مخاطبان دورهمی

چهره ها/ تیپ عجیب بازیگر سریال «دلنوازان»

شهاب حسینی در کنار پسرش

داریوش کاردان و علی عمرانی در برنامه نوستالژیک نوروز 72

بازدید خانواده داود رشیدی از گنجینه هنری این بازیگر در موزه سینما

ناامیدی سازمان بهداشت جهانی از ریشه کنی کرونا در آینده نزدیک

چهره ها/ سلفی یهویی پولاد کیمیایی در پشت صحنه «گشت ارشاد 3»

نقش‌هایی که نوید محمدزاده با آنها درخشید

چهره ها/ لبخندِ شادمانه بهاره کیان‌افشار

دوبله باحال آشا محرابی در برنامه زنده

افراد بالای 60 سال در برابر کرونا آسیب‌پذیرتر هستند

کرونا جان 3 کودک تربت جامی را گرفت

ریشه‌های اصلی "فساد اقتصادی"

چهره ها/ علیرضا خمسه همراه 4 خواهر و 5 برادرش

به مناسبت زادروز ناصر تقوایی؛ ناخدای سینمای ایران

پیام‌های مخاطبان دورهمی؛ بی‌اعتمادی بانک‌ها به مشتریان

چهره ها/ مهراوه شریفی‌نیا سومین جمعه‌ تابستان خود را چگونه گذراند؟

نقش متفاوت خسرو شکیبایی در فیلم قدیمی «روانی»

تیتراژ سریال «تکیه بر باد» با صدای محمد اصفهانی

تصنیف «دیده بی خواب» با صدای استاد محمدرضا شجریان

هوش‌مصنوعی به کمک بیماران دیابتی می‌آید

از عوارض کرونا بر سیستم عصبی چه می‌دانید؟

"تابستان همه دارایی من بود" از عرفان نظرآهاری

بخشی از کتاب/ آموختنِ معنای انسان و زندگی چیزی است که در آن در حال پیشرفتم

فارن پالیسی: ترامپ باید فشار حداکثری علیه ایران را کنار بگذارد

تیزر فیلم «قتل عمد» تماشایی شد

چهره ها/ امیرمهدی ژوله در آرزوی تمام شدن کرونا

چهره ها/ مهران احمدی، بی‌کس و تنها

عباس غزالی در زمانی که کرونا بود

چهره ها/ شهره پیرانی و مرور خاطرات دهه 60

چهره ها/ عکس خندان بابک جهانبخش و خانواده‌اش

بلایی که ماسک نزدن سر خبرنگار صدا و سیما آورد!

چهره ها/ خوشبخت‌ترین مخلوق از نظر علیرضا نیکبخت

انتقاد مهران مدیری از عادی شدن ساخت فصل دو هر سریالی!

چهره ها/ خواب عمیقِ لیلا اوتادی در کاخ سعدآباد

آیا احسان کرمی با سابقه بازیگری و اجرا در موسیقی هم موفق است؟

تاثیرات فوق‌العاده پروبیوتیک‌ها بر بهبود علائم افسردگی

تاکید هوشنگ مرادی‌کرمانی بر "شیرین‌نویسی"

چرا وجود بسترهای خرید و فروش آنلاین به سود مصرف‌کننده است؟

فصل تازه ای در روابط ایران و امارات در راه است؟

چهره ها/ نصرالله رادش در کنار رفقایش

چهره ها/ دوستی‌های شیوا طاهری در این روزها

تیکه‌های مهران مدیری به لباس پوشیدن خانم‌ها

چهره ها/ عکس سرخوشانه نیکای سریال «پایتخت»

چهره ها/ بوسه مادرِ حسین سلیمانی بر صورت پسرش