راه ترقی

آخرين مطالب

فعال سیاسی: دولت روحانی بدشانس‌ترین دولت پس از انقلاب است گفتگو

فعال سیاسی: دولت روحانی بدشانس‌ترین دولت پس از انقلاب است
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «جهانبخش خانجانی» روز شنبه در گفت وگویی افزود: به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا و اعمال تحریم‌های خصمانه و بی سابقه علیه کشورمان، بدعهدی دولت‌های اروپایی، وقوع زلزله و سیل‌های کم سابقه و همه‌گیری بی‌سابقه ویروس کرونا که دست‌کم در صد سال اخیر بی سابقه بوده، گوشه ای از مشکلاتی است که روحانی در این مدت با آن مواجه بوده است.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره به چالش‌های متعدد پیش روی دولت فعلی، برجام را بزرگترین امتیاز روحانی برای حل مشکلات کشور توصیف کرد و گفت: اگر چه کلیت نظام در تصویب برجام نقش داشت اما با این حال روحانی برای حفظ برجام باید ارتباط تنگاتنگی با ارکان حاکمیت برقرار و برجام را در درون کشور نهادینه می‌کرد هرچند تحریم‌های بعد از برجام کشور را دچار مشکل کرد.

ماندن در قدرت به هر قیمتی ارزش ندارد

خانجانی ادعای فراجناحی بودن برخی مقام‌های سیاسی را فرصت‌طلبانه و نشانه توسعه نیافتگی جامعه سیاسی ایران عنوان کرد و گفت: این افراد مجاهدان روزهای سخت نیستند و در پی افزایش منافع خود هستند این هم نوعی آفت در نظام سیاسی محسوب می‌شود.

این فعال سیاسی بر ضرورت حفظ پیوند میان دولت و عقبه اجتماعی خود تاکید کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های دولت اصلاحات این بود که مدیران بالا و میانی آن تا پایان کار از دولت حمایت کردند.

وی، یکی از شاخصه‌های توسعه سیاسی را وجود جامعه مدنی به عنوان حلقه واسط میان جامعه و دولت دانست و گفت: جامعه مدنی از سال 88 روبه افول نهاد بطوری که امروز جامعه مدنی پویایی نداریم. وقتی جامعه مدنی یعنی احزاب، تشکل‌های غیر دولتی، سندیکاها و روزنامه‌ها و... ضعیف باشند، نمی‌توانند دولت و مجلس را در مسیر درست هدایت کنند.

جامعه توسعه یافته نیازمند حوزه عمومی قوی است

خانجانی با تاکید بر لزوم ارتباط دائمی قوای مجریه و مقننه با بدنه اجتماعی، گفت: جامعه توسعه یافته نیازمند حوزه عمومی قوی است و این حوزه را احزاب، سندیکاها، روزنامه‌ها و بخش خصوصی و... تشکیل می‌دهند. وقتی همکاری بین این حوزه‌ها با بخش‌های اجتماعی دولت به وجود آید می‌توان به توسعه امیدوار شد. در جامعه توسعه یافته، مردم پرسشگر، دولت پاسخگو را به وجود می‌آورند.

عضو حزب کارگزاران ادامه داد: باید با آگاهی بخشی و ابزارهای مناسب، حوزه عمومی و طبقه متوسط جدید را تقویت و جناح سنتی را به تغییر امیدوار کرد.

وی، بی‌توجهی جامعه سنتی به تحولات بین المللی را نوعی آسیب دانست و اظهار داشت: باید بتوانیم با حفظ داشته‌های فرهنگی، فکری و عقیدتی خود با تحولات بین المللی همراه شویم.

عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران در ادامه بر لزوم تغییر پارادایم فکری و رفتاری برای تعامل با جهان تاکید کرد و با بیان اینکه جریان‌های سیاسی فهم مناسبی از منافع ملی و توسعه ندارند، گفت: منافع ملی باید بر مدار عقلانیت و گفتمان مناسب تعریف شود.  

وی، مقوله فرهنگ را عنصر مرکزی توسعه سیاسی ارزیابی کرد و گفت: ملاک توسعه یافتگی نهادسازی، آموزش، آگاهی بخشی و توسعه مطبوعات است. ابتدایی‌ترین ارکان توسعه سیاسی وجود احزاب و نهادهای نمایندگی است.  

افراد پس از قدرت رسیدن به حامیان خود پشت می‌کنند

خانجانی با بیان اینکه اصولگرایان برای پیروزی احمدی نژاد در دور اول ریاست جمهوری خود از تمام داشته‌های فکری خود استفاده کردند، گفت: او پس از رسیدن به  ریاست جمهوری پاسخ مناسبی به حامیانش نداد و بعدا هم با آنها دچار اختلاف شد. یکی از آفت‌های سالهای اخیر این است که افراد وقتی به قدرت می‌رسند پاسخگوی حزب و جریان حامی خود نیستند و حزب هم هیچ بازخواستی از آنها نمی‌کند.

این فعال سیاسی پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان را بر حسب عملکرد این جریان میان مردم قوی توصیف کرد و یادآور شد: اصلاح طلبان باید با محور قرار دادن قانون اساسی با ارکان مختلف تعامل و آنان را وادار به گفت وگو کنند.  

پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات 1400 امکان‌پذیر است

خانجانی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان نباید برای حضور در  انتخابات 1400 ناامید باشند، خاطرنشان کرد: یک حزب باید مولفه‌های سیاسی را بشناسد. اگر بخواهیم جامعه را همراه کنیم و کمترین تنش و بیشترین فایده را ببریم با سیاست مقابله نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم. ما باید نقد را از خود شروع کنیم. زمانی اصلاح‌طلبان در دانشگاه امیر کبیر به علی اکبر ناطق نوری اجازه سخنرانی ندادند و بعدها تبعات این کار متوجه آنها شد.

سخنگوی پیشین وزارت کشور افزود: پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 1400، برای اصلاح‌طلبان دست‌یافتنی است چون مردم می‌خواهند زندگیشان بهبود یابد و از این بدتر نشود.

نامزدهای اصلاح طلب در انتخابات 1400

خانجانی گفت: اصلاح طلبان میتوانند برای انتخابات 1400 نامزدهای زیادی معرفی کنند. در حزب کارگزاران افراد شایسته نامزدی ریاست جمهوری همانند اسحاق جهانگیری، محسن هاشمی،  غلامحسین کرباسچی  و حسین مرعشی و در حزب اتحاد ملت هم افرادی چون محسن صفایی فراهانی و در میان اعتدالیون هم محمد باقر نوبخت وجود دارد.

علت قرار نگرفتن برخی اصلاح‌طلبان شاخص در لیست انتخاباتی کارگزاران

خانجانی در مورد نگنجاندن نام مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس دهم در لیست انتخاباتی حزب کارگزاران برای انتخابات دور یازدهم مجلس نیز گفت: کمیته ای در حزب مسئول بررسی پرونده نامزدها شده بود. این کمیته با توجه به فرصت کم، پرونده برخی شخصیت‌ها را  بررسی نکرد و  نام این افراد را در لیست قرار نداد. اگر چه این اقدام به سود حزب نبود.

عضو کمیته انتخابات مجلس یازدهم حزب کارگزاران ادامه داد: مثلا افشین علا عنصر فرهنگی فرهیخته‌ای بود که در این لیست گنجانده شد. هرچند علاقه‌مند بودم که محمد علی وکیلی هم در لیست قرار گیرد اما تصمیم کمیته چیز دیگری بود و ما نقدها را علنی نکردیم.

خانجانی گفت: مانیفست حزب کارگزاران برای آینده ایران تدوین شده است. در آینده باید از ظرفیت‌های کلان کشور و همه افرادی که قلبشان برای ایران می‌تپد استفاده کرد.

وی در ادامه گریزی به فراکسیون امید مجلس دهم زد و با بیان اینکه این فراکسیون طبق سیاست‌های حزبی عمل نکرد، افزود: این فراکسیون به عنوان نماینده مردم، پیگیر سیاست‌های گروه و جریان حامی خود نبود. اگر چه برخی از آنها به وظایف خود خوب عمل کردند ولی بیشتر آنها دنبال مسائل محلی بودند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رقابت «سرسام» در یک جشنواره «عجیب»!

چهره ها/ عکسی از کودکی های مهران رنجبر

چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می‌گیریم؟

درخواست 300 میلیارد تومان برای ضدعفونی مدارس در سال تحصیلی جدید

یک موتور لنج و پنج قایق بی هویت در آبهای خلیج فارس توقیف شدند

کاهش تدریجی آنتی‌بادی بدن بعد از شروع علائم ویروس کرونا

رونمایی از مکاتبات صدام و هاشمی رفسنجانی

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

دی‌کاپریو با «سونی» همکار شد

عکسی کمتر دیده شده از اکبر عبدی و علی حاتمی پشت‌صحنه «مادر»

چهره ها/ آزیتا ترکاشوند و نگار عابدی در یک قاب

چهره ها/ تجربه متفاوت منوچهر هادی برای ضبط «عاشقانه 2» در روزهای کرونایی

میزبانی «دستخط» از معاون رییس جمهور و رئیس بنیاد شهید

از چرایی اکران فیلم‌های نازل تا چرایی تعطیلی موزه هنر

چهره ها/ زنده یاد ماه‌چهره خلیلی پس از بازگشت سفر حج

موزیک ویدیوی «هوای حوا» با صدای «محمدرضا عیوضی»

فاجعه‌ای که نزدیک بود کار دست راننده فراموش‌کار بدهد

حسان دیاب چرا استعفا کرد؟

چهره ها/ وانت‌سواری محمدرضا گلزار در خیابان‌های تهران

داریوش ارجمند: قلبم از شنیدن خبر فوت ماه‌چهره خلیلی مچاله شد

چهره ها/ پیشنهاد کمند امیرسلیمانی برای درک بهتر زندگی

دی‌کاپریو با «سونی» قرارداد چندساله بست

موزیک ویدئو جذاب و دیدنی «دیره» از گروه سون باند

آلبوم «رنج عاشق» منتشر شد

جزئیاتی از نامگذاری دو خیابان پایتخت به نام‌های اعظم طالقانی و مهندس بازرگان

واکنش وزارت بهداشت به واکسن روسی کرونا

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

آخرین تصمیم‌ها درباره آیین‌های خاص محرم

ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

توزیع بیمارستانی رمدسیویر ایرانی برای موارد شدید کووید-19

شمال کشور خنک می‌شود

توصیه‌های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور

آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها

توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید کووید-19

یک کتاب خوب/ وارد اتاق فکر خود شوید!

آمار عجیب و غریب فرار سرمایه از ایران

رسانه آمریکایی: سختگیری واشنگتن در قبال ایران به نفع چین تمام شد؟

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

چهره ها/ جشن تولد مژده خنجری در کنار همسرش

جایزه محمود استادمحمد برگزار نمی‌شود

پیشنهاد روزنامه پرتیراژ اسپانیایی برای سفر به ایران

تهیه نقشه‌های پیش‌بینی وقوع آتش‌ سوزی در جنگل‌ها

پیشنهاد اعمال جریمه نقدی برای کنترل کووید-19

علائم جدید کرونا؛ خوددرمانی ممنوع

ریزش مو؛ عارضه‌ای در بازماندگان کروناویروس

دو خط کتاب/ آدم‌ها فقط یک بار عمیقا عاشق می‌شوند

تاکسی‌های زرد به روایت کتاب‌ها

چرا بایدن، هریس را انتخاب کرد؟

نسخه انگلیسی فیلم کورئیدا ساخته می‌شود