راه ترقی

آخرين مطالب

آیا اینترنت می‌تواند به یک موجود هوشمند تبدیل شود؟ دانش

آیا اینترنت می‌تواند به یک موجود هوشمند تبدیل شود؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی - سیناپرس / برخی از فیلسوفان و دانشمندان پیرو نظریه همه جان انگاری، اعتقاددارند هر موجودی در این جهان قادر به دستیابی به آگاهی است و طرفداران مدرن این نظریه، احتمال هوشمند شدن اینترنت به‌عنوان یک شبکه خودآگاه را مطرح می‌کنند.
یک باور فلسفی باستانی با نام همه جان انگاری یا پَن‌سایکیزم (Panpsychism) از دیرباز در بین جوامع مختلف رواج داشته است که بر اساس آن تمامی اشیا و هر چیزی که در دنیا وجود دارد، دارای ذهن، آگاهی و جان است. این باور فلسفی توسط فیلسوفان متعددی از جمله افلاطون، تالس، اسپینوزا و ... مورد استفاده قرار گرفته و هر چند با شروع قرن بیستم مورد بی توجهی واقع شد اما به تازگی مجدداً از سوی متفکرین مختلفی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.
اگرچه یک شبکه اینترنت که به همان اندازه مغز انسان دارای اتصالات هوشمند است، ممکن است اطلاعات را به همان سرعت پردازش کند، اما این بدان معنا نیست که قادر به رسیدن به مرزهای خود آگاهی باشد. تفاوت‌های بزرگی بین این دو سیستم یعنی مغز و شبکه اینترنت وجود دارد: احساس هوشیاری و آگاهی انسان به کمک مغز و سیستم اعصابی ایجاد شده است که طی میلیون‌ها سال تکامل یافته‌اند، در حالی که اینترنت یک شبکه طراحی شده توسط انسان است که در حدود چند دهه از عمر آن می گذرد.
 در سال‌های اخیر پژوهشگرانی همچون کریستوف کخ‌ (Christof Koch) که در حوزه علوم اعصاب و روان فعالیت می‌کند، سعی در به روز رسانی این ایده‌ها داشته‌اند و می‌گویند در صورت وجود ارتباط کافی بین عناصر مختلف موجود در جهان مانند سیناپس‌های عصبی موجود در مغز انسان، ممکن است آگاهی به طور طبیعی شروع به شکل گیری کند.
مغز انسان به طور متوسط 86 میلیارد نورون دارد و حدود 100 تریلیون پیوند بین این رشته‌های عصبی وجود دارد. حال سؤالی که در ذهن مطرح می‌شود، این است که آیا موضوع فوق بدان معنی است که اگر هر چیز دیگری به همین تعداد اتصالات داشته باشد، قادر به کسب آگاهی خواهد شد؟ برخی از پژوهشگران معتقدند که پاسخ به این سؤال، مثبت است.
از سوی دیگر برخی محققان اعتقاددارند هوش مصنوعی و آگاهی نیاز به یک سیستم خود سازمانده، مانند ساختار فیزیکی مغز دارد. در این صورت، ماشین‌های فعلی هنوز در مرحله اولیه بوده و فاقد این ویژگی هستند.
 در حقیقت پژوهشگران هنوز نمی‌دانند که آیا ماشین‌های سازنده خود سازگار را می‌توان به‌عنوان مغز انسان و با قابلیت‌های خاص و انعطاف پذیر طراحی کرد؟ هرچند در شرایط فعلی ما فاقد تئوری‌های ریاضی برای محاسبه سیستم‌هایی مانند آن هستیم.
شاید این باور درست باشد که تنها دستگاه‌های بیولوژیکی و دارای حیات می‌توانند به اندازه کافی خلاق و انعطاف پذیر باشند اما شواهد موجود نشان می‌دهد به زودی فعالیت‌های بشر برای ساخت مجموعه‌هایی مصنوعی با ساختار بیولوژیکی که دارای شرایط محاسباتی و انعطاف پذیر باشند، آغاز خواهد شد.
سؤالی که در این میان به وجود می‌آید این است که مرزهای هوش مصنوعی تا کجا خواهد بود و آینده بشریت با این پدیده به چه صورت رقم خواهد خورد.
اینترنت به‌عنوان یک شبکه گسترده و جامع اطلاعاتی دقیقاً مانند مغز انسان از سلول‌های عصبی دارای اطلاعات تشکیل شده است. در حقیقت دنیای اطلاعاتی اینترنت متشکل از رایانه‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه و اینترنت اشیاء است. هر یک از این اجزا به تنهایی هوشمند بوده و شبکه ای از جمله لوازم خانگی، اسباب‌بازی‌های پوشیدنی، وسایل نقلیه و حتی کل کارخانه‌ها را کنترل می‌کنند. طبق یک تخمین، تعداد دستگاه‌ها و سیستم‌های متصل به اینترنت تا سال 2030 به 125 میلیارد دستگاه در سراسر جهان خواهد رسید؛ بنابراین به نظر می‌رسد اتصالات موجود در شبکه اینترنت به سرعت به محدوده اتصالات موجود در مغز ما نزدیک می‌شود.
موضوع مبهم و نامشخص در این رابطه، عدم اطلاع از چگونگی هوشمند شدن احتمالی اینترنت است. اگر این اتفاق بیفتد، ما چگونه باید از آن آگاه شویم؟ اگرچه یک شبکه اینترنت که به همان اندازه مغز انسان دارای اتصالات هوشمند است، ممکن است اطلاعات را به همان سرعت پردازش کند، اما این بدان معنا نیست که قادر به رسیدن به مرزهای خود آگاهی باشد. تفاوت‌های بزرگی بین این دو سیستم یعنی مغز و شبکه اینترنت وجود دارد: احساس هوشیاری و آگاهی انسان به کمک مغز و سیستم اعصابی ایجاد شده است که طی میلیون‌ها سال تکامل یافته‌اند، در حالی که اینترنت یک شبکه طراحی شده توسط انسان است که در حدود چند دهه از عمر آن می گذرد.
همچنین باید دانست، تمام این موارد در حد حدس و گمان بوده و موضوع هوشمند شدن اینترنت و دسترسی آن به سطحی خاص از آگاهی می‌تواند مسئله‌ای مبهم و ترسناک باشد که در صورت وقوع، بشر را با چالشی جدی رو به رو خواهد کرد. هر چند تاکنون هیچ نشانه و شواهدی از بروز یا احتمال رخ دادن این تغییر، گزارش نشده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دی‌کاپریو با «سونی» همکار شد

عکسی کمتر دیده شده از اکبر عبدی و علی حاتمی پشت‌صحنه «مادر»

چهره ها/ آزیتا ترکاشوند و نگار عابدی در یک قاب

چهره ها/ تجربه متفاوت منوچهر هادی برای ضبط «عاشقانه 2» در روزهای کرونایی

میزبانی «دستخط» از معاون رییس جمهور و رئیس بنیاد شهید

از چرایی اکران فیلم‌های نازل تا چرایی تعطیلی موزه هنر

چهره ها/ زنده یاد ماه‌چهره خلیلی پس از بازگشت سفر حج

موزیک ویدیوی «هوای حوا» با صدای «محمدرضا عیوضی»

فاجعه‌ای که نزدیک بود کار دست راننده فراموش‌کار بدهد

حسان دیاب چرا استعفا کرد؟

چهره ها/ وانت‌سواری محمدرضا گلزار در خیابان‌های تهران

داریوش ارجمند: قلبم از شنیدن خبر فوت ماه‌چهره خلیلی مچاله شد

چهره ها/ پیشنهاد کمند امیرسلیمانی برای درک بهتر زندگی

دی‌کاپریو با «سونی» قرارداد چندساله بست

موزیک ویدئو جذاب و دیدنی «دیره» از گروه سون باند

آلبوم «رنج عاشق» منتشر شد

جزئیاتی از نامگذاری دو خیابان پایتخت به نام‌های اعظم طالقانی و مهندس بازرگان

واکنش وزارت بهداشت به واکسن روسی کرونا

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

آخرین تصمیم‌ها درباره آیین‌های خاص محرم

ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

توزیع بیمارستانی رمدسیویر ایرانی برای موارد شدید کووید-19

شمال کشور خنک می‌شود

توصیه‌های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور

آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها

توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید کووید-19

یک کتاب خوب/ وارد اتاق فکر خود شوید!

آمار عجیب و غریب فرار سرمایه از ایران

رسانه آمریکایی: سختگیری واشنگتن در قبال ایران به نفع چین تمام شد؟

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

چهره ها/ جشن تولد مژده خنجری در کنار همسرش

جایزه محمود استادمحمد برگزار نمی‌شود

پیشنهاد روزنامه پرتیراژ اسپانیایی برای سفر به ایران

تهیه نقشه‌های پیش‌بینی وقوع آتش‌ سوزی در جنگل‌ها

پیشنهاد اعمال جریمه نقدی برای کنترل کووید-19

علائم جدید کرونا؛ خوددرمانی ممنوع

ریزش مو؛ عارضه‌ای در بازماندگان کروناویروس

دو خط کتاب/ آدم‌ها فقط یک بار عمیقا عاشق می‌شوند

تاکسی‌های زرد به روایت کتاب‌ها

چرا بایدن، هریس را انتخاب کرد؟

نسخه انگلیسی فیلم کورئیدا ساخته می‌شود

وزیر بهداشت آلمان: احتمالا طی ماه‌های آینده واکسن کرونا خواهیم داشت

آدم‌ها فقط یک بار عمیقا عاشق می‌شوند

معاون بایدن کیست؟

کیهان کلهر و یادی از زنده یاد سهراب محمدی

چهره ها/ عکس جدید نوید محمدزاده

یک شباهت حاشیه ساز دیگر در سریال «آقازاده‎»

چهره ها/ عکس عاشقانه دریا مرادی دشت

قطعه مازندرانی «گندم سما» با صدای استاد محمدرضا گرجی