راه ترقی

آخرين مطالب

فارن پالیسی: درون تیم سیاست خارجی جو بایدن چه می‌گذرد؟ نوشتارها

فارن پالیسی: درون تیم سیاست خارجی جو بایدن چه می‌گذرد؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی - انتخاب / متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
فارن پالسی نوشت: اگر جو بایدن برنده شود، برخی از کارشناسان برتر سیاست خارجی در تیمش حضور دارند که می توانند برای مشاغل ارشد و میانی در دولت مورد استفاده قرار گیرند.
در ادامه این مطلب آمده است: به گفته مسئولان کمپین بایدن، تیمی که به معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا در زمینه ی سیاست خارجی و امنیت ملی به صورت غیر رسمی مشاوره می دهد به 2 هزار نفر گسترش یافته است. از جمله می توان به 20 گروه کاری اشاره کرد که به موضوعات متنوعی از امنیت ملی گرفته تا کنترل تسلیحات، دفاع، مسائل اطلاعاتی و امنیت ملی می پردازند. گفتنی است، یک لیست از روسای این گروه ها به دست فارین پالیسی رسیده است.
این گروه های مشاوره به بایدن مشورت می دهند که چگونه به دنبال تدوین برنامه های سیاست خارجی خود باشد و در راستای تصحیح بحث انگیزترین سیاست های خارجی دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده گام بردارد. از جمله به بایدن می گویند که در صورت پیروزی در نوامبر چطور در زمینه ی اموری همچون پناهندگان عمل کند. همچنین به نظر می رسد که در صورت برنده شدن بایدن، مشاوران پشت پرده ای همچون الی راتنر، متخصص آسیای شرقی و دانیل بنایم، متخصص خاورمیانه که روابط عمیقی با بایدن دارند در پست های برتر و میانی پنتاگون قرار بگیرند و سیاست های آمریکا را تحت تأثیر قرار دهند.
بنایم و راتنر از جمله 49 رؤسای کارگروه هایی هستند که به عنوان دروازه بانان جامعه ی وسیع تری عمل می کنند که در زمینه ی سیاست خارجی، دفاع و امنیت داخلی و ملی فعال هستند، یعنی کسانی که در حال تغذیه ایده ها و مقالات سیاست گذاری هستند. مقامات آشنا با گروه های مشاوره می گویند که این افراد بخشی رسمی از کارزار انتخاباتی نیستند بلکه به موازات کار خودشان مشغول ارائه ی مشاوره غیررسمی به بایدن و تصمیم گیران اصلی کمپین وی به صورت داوطلبانه هستند.
افرادیکه به صورت غیررسمی به تیم بایدن مشاوره می دهند قبلاً در دولت، اتاق های فکر، پست های مشاوره ای و صنعت دفاعی کشور فعال بوده اند. همچنین آنان شامل مقامات ارشد سابق دولت اوباما در وزارت خارجه، وزارت دفاع و وزارت امنیت داخلی هستند. پیش از این، پولیتیکو گزارش داده بود که کمپین بایدن تیمی متشکل از حداقل 1000 کارشناس امنیت ملی را در 20 کار گروه ایجاد کرده است.
هر یک از این گروه های کاری شامل زیر گروه های مختلفی هستند که به موضوعاتی همچون درگیری اسرائیل و فلسطین، کمک های بشردوستانه و پناهندگان می پردازند. گفتنی است، ایده ها و توصیه ها سپس برای یک حلقه درونی کوچک از وفاداران بایدن شامل افرادی همچون آنتونی بلینکن، جیک سالیوان، اریل هایینز، برایان مک کوئین و جولی اسمیت ارسال می شود و به احتمال زیاد مورد استفاده قرار می گیرند.
البته اینکه واقعاً با این توصیه ها چه کار می کنند، مشخص نیست. به طور مثال یکی از مقامات که با گروه های کاری تعامل دارد، گفت: کارگروه هیچ سیاستی را در زمینه ی تصمیم گیری های واقعی اتخاذ نمی کند، اما این گروه ها بر این کارزار عظیم نظارت دارند و هر روز به بحث و بررسی مسائل مختلف می پردازند.
ساختار تیم سیاست خارجی بایدن از بسیاری جهات به دنبال پیروی از روند تصمیم گیری سنتی بین بخشی است که قبلاً در شورای امنیت ملی وجود داشت و ترامپ آن را برچید و در عوض تصمیم گیری در مورد مسائل اصلی را به حلقه وفاداران رئیس جمهور، افراد وابسته به خارج از کشور و اعضای خانواده اش محدود کرد.
اما چندین کارشناس سیاست خارجی دموکرات که با کمپین بایدن در تماس بوده اند، می گویند که روند فعلی نیز مبهم است و سخت است بدانیم که آیا توصیه های ارائه شده توسط مشاوران ارشد بایدن واقعاً مورد توجه قرار می گیرند یا خیر. از سوی دیگر، یکی از اعضای کارگروه ها گفت: وضعیت فعلی مشاوره به بایدن مانند یک دولت سازمان یافته، سلسله مراتبی و بوروکراتیک است. وی گفت: یک هدف اصلی این است که مردم احساس کنند در تصمیم گیری ها به آنها توجه شده است. هدف دیگر این است که زمینه ای فراهم شود تا کسانی که امیدوارند در دولت بایدن جایگاهی داشته باشند، خودشان را نشان دهند.
مهم اینکه، برخی از کارشناسان سیاست خارجی که از سیاست خارجی آمریکا تحت رهبری دولت ترامپ ناامید شده اند، مشتاقانه آماده کمک به هرکسی که در انتخابات مقدماتی دموکرات ها پیروز شود، هستند. به طور مثال، مشاوران سابق ترامپ همچون سناتور الیزابت وارن و پیت باتیگیگ به تیم مشاوران دائم و داوطلب سیاست خارجی بایدن پیوسته اند.
مطابق نظرسنجی های منتشر شده در این ماه، ترامپ در حال حاضر حداقل با شش امتیاز از بایدن عقب است و کاندیدای دموکرات با چندین امتیاز در ایالت های کلیدی از جمله میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا پیشتاز است. اگر بایدن برنده شود، طبق گفته چندین نفر که در کارگروه ها فعالیت دارند، انتظار می رود که بسیاری از افراد فعال در این کارگروه ها به مناصبی دست یابند. گفتنی است، گروه های کاری گوناگونی در حال حاضر وجود دارند که مناطق مختلف جهان را پوشش می دهند. به طور مثال، گروهی به سرپرستی نیکول ویلت، آلیسون لومباردو و مایکل باتل به مسائل آفریقا می پردازند. گروهی دیگر به سرپرستی مارا رودمن، دانیل بنایم و دافنا رند مشغول امور خاورمیانه هستند. گروهی به سرپرستی الی راستر و جونگ پاک به امور شرق آسیا اشتغال دارند و همین طور مناطق دیگر نیز تحت سرپرستی کارشناسان مختلف قرار دارند.
همچنین دو گروه کاری جدید نیز اضافه شده اند که عبارت است از گروه چالش های واکنش به همه گیری و گروه مربوط به اعتراضات سراسری برای عدالت نژادی که پس از قتل جورج فلوید در بازداشت پلیس مینیاپولیس در بهار امسال رخ داد. کمپین ریاست جمهوری بایدن همچنین یک کارگروه برای ترویج توجه به تنوع اقلیت ها در دستگاه امنیت ملی آمریکا ایجاد کرده که قابل توجه است.
ایجاد این گروه بیانگر نگرانی در کمپین بایدن در مورد چالش های دیرپای مربوط به تنوع در دستگاه امنیت ملی آمریکا است. باید اذعان کرد که مدت هاست اقلیت ها در دوره های ریاست جمهوری دموکرات ها و همچنین جمهوری خواهان کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. در همین ارتباط، بایدن تلاش کرده است که تعدادی از زنان برجسته آفریقایی-آمریکایی را برای سمت معاونت رئیس جمهور مد نظر قرار دهد. از جمله ی این افراد می توان به سوزان رایس، مشاور سابق امنیت ملی اوباما و سفیر آمریکا در سازمان ملل اشاره کرد. همچنین باید گفت که کمی بیش از نیمی از 49 نفر روسای کارگروه های تیم سیاست خارجی بایدن زن هستند.
اولویت های بایدن نشان می دهد که او به دنبال محافظت از پناهندگان و تقویت توجه به حقوق بشر است. همچنین از سوی او، یک کارگروه برای بازسازی روابط آمریکا با سازمان ملل اختصاص داده شده است. 
این گروه های کاری به منظور جذب آرای هواداران برنی سندرز و الیزابت وارن تشکیل شده اند، دو سناتوری که با تیم بایدن در حال همکاری هستند. حزب دموکرات نیز اخیرا با انتشار سند سیاستگذاری این حزب، خواستار . پایان دادن به جنگ های ابدی و رها کردن سیاست های ترامپ مبنی بر تغییر حکومت در ایران و جاهای دیگر و پایان دادن به پشتیبانی نظامی ایالات متحده از مبارزات نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن از جمله این موارد است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایتی از روزها و ساعات آخر زندگی ماه‌چهره خلیلی

پیمان قاسمخانی: مهران مدیری بازیگر گرانی است!

چهره ها/ زیبا بروفه: سفر به خیر ماه بانو

چهره ها/ دلنوشته بهاره کیان افشار برای ماه‌چهره

«پژمان» هر روز بهتر از دیروز

مجید بنی‌فاطمه از سوتی خودش در یکی از مراسم‌ها می‌گوید

چهره ها/ الیکا عبدالرزاقی به یاد روزهای خوبش با ماهی جان

پژمان بازغی و حمید حامی به برنامه مجید صالحی می‌آیند

چهره ها/ زمانی که ماه‌چهره خلیلی در انتظار متولد شدن فرزندش بی‌قرار بود

چهره ها/ نفیسه روشن در شوکِ از دست دادن ماه‌چهره خلیلی

چهره ها/ عکس‌العمل میترا حجار به درگذشت ماه‌چهره خلیلی

سوتی محمدرضا احمدی در گزارش فوتبال

چهره ها/ تبریک پیمان معادی برای تولد رفیقش

چهره ها/ عکسی از گلاره عباسی در کنار ماه‌چهره بانو

ترانه های محلی «عزیز بشین به کنارم» و «لیلا در واکُن مویُوم»

پرونده «سها رضانژاد» جنایی نیست

سارقان خودروهای شهریار در خلازیر به دام افتادند

چرا نباید از مایکروویو برای گرم کردن چای استفاده کرد؛ علم توضیح می دهد

به مناسبت هشتمین سالگرد رسیدن کنجکاوی به مریخ؛ 8 تصویر زیبا از سیاره سرخ

داستانک/ اگر پولمان را گم کنیم چقدر می ارزیم؟

چهره ها/ شقایق دهقان هم تحت تاثیر درگذشت ماه‌چهره خلیلی قرار گرفت

چهره ها/ غصه رابعه اسکویی برای پسر ماه‌چهره خلیلی

سارا خوئینی‌ها از بین 40 بازیگر برای «معصومیت از دست رفته» انتخاب شد

چهره ها/ محمد سلوکی: چهره‌اش را بی‌لبخند به یاد ندارم

چهره ها/ سوسن پرور: اگر بدانم بعد از مرگ تو را می‌بینم مشتاق مرگم!

چهره ها/ واکنش محمدرضا گلزار به درگذشت ماه‌چهره خلیلی

چهره ها/ روزهای تلخِ پوریا پورسرخ تکمیل شد

چهره ها/ علیرضا خمسه: گل‌ها چه بی‌رحمانه چیده می‌شوند

چهره ها/ برزو ارجمند: سرطان کبد ماه‌چهره را از ما گرفت

چهره ها/ خاطره نسرین مقانلو از اولین دیدارش با ماه‌چهره خلیلی در «مختارنامه»

چهره ها/ فوت «ماه‌چهره خلیلی» شهره سلطانی را آشفته کرد

قطعه بی‌کلام «آرزوم» توسط گروه موسیقی سنتی کمینه

تصنیف «بهار عاشق» با صدای همایون شجریان

سرانجام حجامت دختربچه دو ساله!

جزییات دو حادثه خودرویی صبح امروز

مدیرکل آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای: «هنرستان‌ها» کانون جهش تولید در کشورند

درخشان‌ترین ماده روی زمین ساخته شد

راز کتاب‌ها، اسطوره‌هایی از بنی آدم تا بند انگشتی

چهره ها/ سلفی سام نوری و زنده‌یاد خلیلی

پای هیتلر به دورهمی باز شد!

چهره ها/ ماهایا پطروسیان: چرا این‌ طوری پر پر می‌شوید؟!

چهره ها/ زمانی که پژمان بازغی برادر ماه‌چهره خلیلی بود

چهره ها/ نازنین بیاتی: رفتنت همان‌قدر باور نکردنی است که شب بدون ماه باشد

چهره ها/ ری‌اکشن لاله صبوری به فوت ماه‌چهره خلیلی

داستان عاشقی و خواستگاری جالب ماه‌چهره خلیلی

چهره ها/ نوشته نیوشا ضیغمی برای بانوی چشم سیاه سینما

چهره ها/ آرزوی شهرزاد کمال‌زاده برای آرامش روح ماه‌چهره جان

چهره ها/ پرواز همای: ماه‌چهره آسمان هنر ایران پروازت به مهمانی پروردگار خجسته باد

افزایش نسبی دما در شمال کشور

عوامل تیراندازی خیابانی در شادگان دستگیر شدند