راه ترقی

آخرين مطالب

کدام سینماگران مشمول حمایت‌های بین‌المللی «فارابی» می‌شوند؟ فرهنگ و هنر

کدام سینماگران مشمول حمایت‌های بین‌المللی «فارابی» می‌شوند؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی - مهر / رائد فریدزاده دبیر شورای بین‌الملل سازمان سینمایی و معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به برخی اظهارنظرها در فضای مجازی درباره ارقام نوشته شده در شفاف‌سازی گزارش عملکرد بنیاد سینمایی فارابی در سال 1398 و در حوزه بین‌الملل اظهار کرد: باید توجه داشت که مجموع رقم مندرج در جدول حمایت‌ها برای یک سال، شامل کل هزینه‌های ارزی و ریالی است و هم هزینه‌های ریالی و هم هزینه‌های ارزی را در بر می‌گیرد و تمام هزینه‌کردها کاملاً شفاف است.
وی متذکر شد: برخلاف آنچه برخی سعی دارند با تمسک به آن موجب گمراهی افکار عمومی شوند، اساساً سرفصل هزینه‌ای با عنوان «شورای بین‌الملل فارابی» و صرف هزینه دلاری به این نام و عنوان وجود ندارد. ضمن آنکه این هزینه‌کرد مثل روال سالیان پیش، جنبه حمایتی دارد و بر اساس آئین‌نامه «حمایت از حضور بین‌المللی سینمای ایران» است که به تأیید شورای بین‌الملل سازمان سینمایی رسیده و توسط رئیس سازمان سینمایی ابلاغ شده و هر گونه اقدامی منطبق بر آن صورت می‌گیرد.
همه فعالان بین‌الملل سینما می‌توانند درخواست حمایت کنند
فریدزاده اظهار کرد: این آئین‌نامه مصوب از طرف سازمان سینمایی ابلاغ شده و بنیاد سینمایی فارابی هم درخواست‌های فعالان بین‌الملل سینما را بر اساس آن ضوابط، مورد بررسی و اقدام قرار می‌دهد. بنابراین، هر یک از فعالان عرصه بین‌الملل که شرایط مندرج در آئین‌نامه را احراز کنند، مشمول این حمایت قرار می‌گیرند.
برای یک فیلمساز که فیلمش در یک جشنواره خارجی پذیرفته شده است، طبق آیین‌نامه، فقط رقمی بابت حمایت از حضور وی در آن رویداد پرداخت شود چرا که معمولاً آن جشنواره خارجی، سایر هزینه‌های این حضور را تأمین می‌کند. اما اگر قرار باشد جدول بر اساس داده‌ها مطالعه نشود و مخاطب در یک جمله کلی بگوید «اینها پول گرفته‌اند تا به خارج از کشور بروند» دقیق و منصفانه نیست دبیر شورای بین‌الملل سازمان سینمایی با اشاره به اینکه جداول منتشر شده در شفاف‌سازی سازمان سینمایی، باید توسط سینماگران و کارشناسان به دقت مطالعه و منطقی مورد تحلیل قرار گیرد، گفت: در فهرست «آماده‌سازی و بازاریابی»، «عرضه فرهنگی و تجاری آثار» و «اعزام سینماگران به مجامع بین‌المللی» (پیوست 9) در ردیف‌ها و ستون‌های مختلف آورده شده که چه حمایتی از افراد انجام شده و به وضوح مشخص است که به‌عنوان مثال چه کسی فقط هزینه بلیت سفر دریافت کرده و یا به چه کسی کمک هزینه سفر یا عوارض خروج پرداخت شده و … تفاوت هر کدام از این موارد کاملاً مشهود است.
وی ادامه داد: برای یک فیلمساز که فیلمش در یک جشنواره خارجی پذیرفته شده است، طبق آیین‌نامه، فقط رقمی بابت حمایت از حضور وی در آن رویداد پرداخت شود چرا که معمولاً آن جشنواره خارجی، سایر هزینه‌های این حضور را تأمین می‌کند. اما اگر قرار باشد جدول بر اساس داده‌ها مطالعه نشود و مخاطب در یک جمله کلی بگوید «اینها پول گرفته‌اند تا به خارج از کشور بروند» دقیق و منصفانه نیست و اگر قرار باشد به شکل سطحی به جدول شفاف‌سازی نگریسته شود، باید همراه این فهرست، مجموعه مفصلی داده تشریحی و توصیفی هم روی سایت قرار گیرد! همه این ارقام در فهرست شفاف‌سازی مشخص است اما تحلیل منصفانه آن داده‌ها، کمی هم نیاز به تأمل و دقت دارد.
وی یادآور شد: ضمن آنکه اگر کسی به آئین‌نامه رجوع کند، متوجه می‌شود که صرفاً کسانی از این حمایت‌ها بهره‌مند می‌شوند که «واجد شرایط» باشند یعنی یا فیلم‌شان در یکی از جشنواره‌های بین‌المللی معتبر پذیرفته شده باشد یا داور یک جشنواره معتبر باشند یا قرار است در ذیل «چتر سینمای ایران» یا حضور در بازارهای جهانی، راهی یک رویداد سینمایی جهانی شوند.
وظیفه‌مان حمایت از حضور بین‌المللی فیلمسازان ایرانی است
فریدزاده متذکر شد: در بخش سفر فیلمسازان به خارج از کشور، از افرادی که این شرایط را احراز کنند، حمایت می‌شود. اما اینکه در نتیجه این حضور، به عنوان مثال یک فیلم حتماً جایزه بگیرد و موفق شود یا نه، این بحث دیگر است. سازمان سینمایی یا بنیاد سینمایی فارابی کمک می‌کنند که فیلمساز ایرانی و پخش‌کننده در آن رویداد حضور داشته باشد. مانند شرایطی که در جشنواره جهانی فیلم فجر یا جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان وجود دارد. در اینجا هم ما از مهمان خارجی میزبانی می‌کنیم و بخشی از هزینه‌های سفر توسط خود مهمان تأمین می‌شود.
وی اظهار کرد: البته در آئین‌نامه حمایت، بر پشتیبانی از پخش‌کنندگان فیلم ایرانی در مجامع و جشنواره‌های خارجی تأکید شده و بیشتر وجه حمایت از پخش کنندگان را دارد.
معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی در این زمینه توضیح داد: حجم بیشتر این حمایت، برای حضور کارشناسان در بازارهاست چرا که در کنار عرضه فرهنگی، توجیه اقتصادی‌اش برای معرفی و بازاریابی محصولات سینمای ایران از اولویت بیشتری برخوردار است.
فریدزاده در پایان عنوان کرد: وظیفه بخش بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی، حمایت از حضور جهانی آثار سینمای ایران و برنامه‌ریزی و تعامل جهت حضور آثار سینمایی در جشنواره‌ها، عرضه تجاری محصولات سینمایی به پخش کنندگان و شبکه‌های خارجی، خطوط هوایی، مذاکرات برای تولید مشترک، وصول درآمدهای حاصل از فروش خارجی و … است و همواره تلاش معاونت بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی این بوده که با توجه به موانع و مشکلات اقتصادی این سال‌ها در عرصه بین‌الملل، فعالیت‌های مذکور با کاهش هزینه‌ها نسبت به گذشته تحقق یابد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد بیش از 76 درصدی انتصاب مدیران زن در دولت دوازدهم

رییس جمهوری درگذشت مادر شهیدان اعتدال‌پور را تسلیت گفت

ثمره چهل سال ایستادگی، بصیرت روزافزون ملت ایران در برابر هجمه دشمنان است

چرا بیماری کووید-19 در کودکان خفیف است؟

برگزاری سومین دوره وبینار آموزشی مالکیت فکری در کشور

در دوران شیوع کرونا کدام شیوه زایمان بهتر است؟

علیپور: پارکور کاملا زیر نظر فدراسیون انجمن‌های ورزشی است

افزایش مسیر دوچرخه سواری در تهران به 500 کیلومتر

دفاع ملت ایران در جنگ تحمیلی عملی صلح جویانه بود نه جنگ‌طلبانه

«زنگ ایثار و مقاومت» در مدارس نواخته شد

دومین رویداد فناوری در خدمت درمان برگزار می‌شود

هیچ توزیع عمومی خودرو بین نمایندگان مجلس صورت نگرفته است

وزیر ورزش درباره قرارداد مربیان خارجی شفاف سازی کند

از جنگ تحمیلی تا برجام؛ چهار دهه پایداری و پایبندی به تعهدات بین‌المللی

مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، صحنه انزوای آمریکا

یزدانی: به کشتی زنان کم لطفی می‌کنند

سوریان: لیگ، چرخ کشتی را به حرکت در خواهد آورد

نیمه نخست آبان، زمان برگزاری انتخابات شورای ناظر بر نشریات دانشگاهی

مدارس غیردولتی مجاز به اخذ هزینه 8 ساعت کلاس درس هستند

کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟

2 پیشنهاد برای خروج بورس از بحران

نوای ساز و نفیر گلوله

چهره ها/ استقبال پدرام کریمی از پاییز

چهره ها/ تبریک مریم امیر جلالی برای تولد استاد شجریان

سریال ترور خاموش و سیر نشدن از پول و ثروت

چهره ها/ تعبیر خواب ریحانه پارسا چیست؟

چهره ها/ روح خسته و سرکش مهرداد صدیقیان

چهره ها/ محمدرضا فروتن: نمی دانم برای صلح چقدر باید جنگید؟!

چهره ها/ مهدی احمدوند و عوارض ماسک زدن!

تعطیلی یک هفته‌ای در انتظار مدارسی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند

ساز و آواز «بیات اصفهان»؛ بمناسبت خجسته میلاد خسرو آواز ایران

انتقادهای صریح کیوان ساکت از خانه موسیقی

آزار شیطانی دختر جوان در خانه مجردی مرد پولدار

جزئیات تسهیلات خرید بازنشستگان تامین اجتماعی

وزارت بهداشت: مدارسی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند تعطیل میشوند

تصاویر هوایی از ده‌ها نهنگ به گل نشسته در سواحل استرالیا

خبر خوش برای بازنشستگان کشوری

روایت مجری تلویزیون از فساد در شهرداری ها

دعوای خانوادگی اموال مسروقه را لو داد

حال زبان فارسی در دانشگاه پیشاور خوب نیست

سه‌شنبه‌های شفیعی کدکنی؛ چرا این همه فاصله؟

پیام تسلیت ​شریعتمداری درپی درگذشت والده شهید والامقام سردار همت

سرمقاله خراسان/ خط قرمز نقدینگی کجاست؟

سرمقاله کیهان/ حاج قاسم‌های جنگ و صلح

سرمقاله وطن امروز/ اروپایی‌ها به گفتاردرمانی اکتفا کرده‌اند

سرمقاله رسالت/ بازی واقعی و بازی مجازی!

سرمقاله شرق/ چرا آمریکا دست بر ماشه دارد؟

سرمقاله اعتماد/ تخم‌مرغ و بزرگ‌ترین کشف نفتی!

سرمقاله ایران/ انسجام ملی درس بزرگ دفاع مقدس

نمایش عکسهای ماندگار دفاع مقدس در کیش