راه ترقی

آخرين مطالب

چرا زنگنه گفت قرارداد فاز 11 با توتال را نظام امضا کرده است؟ اقتصاد

چرا زنگنه گفت قرارداد فاز 11 با توتال را نظام امضا کرده است؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی- قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی 12 تیرماه سال 96، ‌بعد از اجرایی‌شدن برجام در تهران امضا شد. این قرارداد 4.8 میلیارد دلاری بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، سی ان پی سی آی چین و پتروپارس ایران منعقد شد تا علاوه بر توسعه فاز 11، اولین سکوی فشار افزایی در پارس جنوبی نیز با تکنولوژی توتال ساخته و نصب شود.

تنها به فاصله حدود 20 روز از امضای قرارداد (اول مرداد سال 96) توتال 15 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در فاز 11 پارس جنوبی انجام داده بود و در مجموع تا یکسال بعد از آن (مرداد 1397) توتال 90میلیون دلار سرمایه گذاری کرد.

به گفته بیژن زنگنه، از فردای روز امضای قرارداد شرکت توتال فعالیتش در این میدان را با جدیت آغاز کرد.

اما شرایط با ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا و خروج این کشور از برجام به خوبی پیش نرفت. آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران بازگشت.

با بازگشت تحریم‌ها، توتال نیز از کار در پارس جنوبی دست کشید.  

با خروج توتال، سهم این شرکت به سی ان پی سی آی چین منتقل شد. اما حضور این شرکت نیز در ایران پایدار نبود و فشار تحریم‌ها تا آنجا بالا گرفت که چینی‌ها نیز از فاز 11 پارس جنوبی رفتند و این قرارداد به طور کامل به پتروپارس ایرانی تحویل شد.

حالا منتقدان وزیر نفت زبان به شکایت گشودند که چرا قرارداد با توتال به این شکل بسته شد و منافع ایران در آن در نظر گرفته نشده است.

حتی یکی از موضوعاتی که باعث شد وزیر نفت روز گذشته برای چندمین بار راهی مجلس شود نیز همین قرارداد بود.

زنگنه اما در مقابل نمایندگان مخالف تاکید کرد که قرارداد فاز 11 را نظام جمهوری اسلامی امضا کرد و امضای همه را در این زمینه دارم.

اما چرا زنگنه با این صراحت تاکید بر امضای نظام در پای این قرارداد دارد.

بر اساس دو اصل 77 و 125 قانون اساسی ایران، می‌توان این موضوع را توضیح داد.

بر اساس اصل 77 قانون اساسی، «عهدنامه، مقاوله‌نامه، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد»

همچنین اصل 125 قانون اساسی جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران می گوید: «امضای عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‌های مربوط به اتحادیه بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهوری یا نماینده قانونی او است.»

نظارت کامل مجلس بر تنظیم و اجرای قرارداد با توتال

تا اینجای کار مشخص است که علاوه بر دولت (وزارت نفت به نمایندگی از دولت) مجلس شورای اسلامی نیز در جریان این قرارداد قرار داشته و مهر تاییدی بر آن زده است.

تا آنجا که یکی از نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی در همان زمان گفته بود که از ابتدای روند قرارداد وزارت نفت ایران با یک شرکت بزرگ فرانسوی، یک شورای نظارت بر روند تنظیم این قرارداد ناظر بوده و هم اکنون نیز 2 عضو از کمیسیون انرژی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و یک عضو از قوه قضاییه و از دیوان محاسبات نظارت‌های کاملی بر امضای قراردادها دارند.

«احمد همتی» نماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس دهم شورای اسلامی، تاکید کرده بود که مجلس شورای اسلامی درباره قرارداد اخیر نفتی با شرکت فرانسوی بحث مفصلی شد و هیچ جای نگرانی در این باره وجود ندارد، زیرا این قراردادها به نوعی به عنوان مسیر تحقق سرمایه‌گذاری خارجی مطرح در برنامه ششم توسعه محسوب می‌شود و ضربه اساسی برای شکستن تحریم‌ها است.

 علی لاریجانی نیز که در آن زمان رئیس مجلس بود، گفته بود که قرارداد توتال توسط هیات نظارت بر قراردادهای نفتی با حضور روسای کمیسیون‌های انرژی و بودجه رصد می‌شود.

رئیس مجلس دهم شورای اسلامی بر رصد قرارداد توتال توسط هیأت نظارت بر قرارداد نفتی تاکید کرد و افزود: برای نظارت بر این موضوع هیأت نظارتی وجود دارد متشکل از قوه قضائیه و دو نفر از مجلس که روسای کمیسیون‌های انرژی و برنامه و بودجه هستند.

آگاهی قوه قضاییه از قرارداد فاز 11

از این صحبت‌ها این نتیجه حاصل می‌شود که قوه قضاییه نیز در جریان این قرارداد و سایر قراردادهای نفتی قرار داشته و دارد.

11 مرداد سال 96 نیز ‌به فاصله یک ماه پس از امضای قرارداد ایران با کنسرسیومی به رهبری توتال، رئیس کمیسیون انرژی مجلس دهم از تایید قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی بین ایران و توتال فرانسه در هیات‌ عالی نظارت بر منابع نفتی خبر داد.

فریدون حسنوند با اشاره به نشست هیات‌ عالی نظارت بر منابع نفتی برای بررسی قرارداد ایران و توتال گفت: پس از پنج جلسه بحث و بررسی روی مفاد قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی بین ایران و توتال این قرارداد در جلسه روز 9 مردادماه به تایید رسید.

 وی تصریح کرد: برای بررسی قرارداد با توتال افرادی که متخصص قراردادها هستند همانند کارشناسان وزارت نفت و رئیس هیات‌ هفت نفره تطبیق الگوی قراردادها که مسوولیت آن بر عهده آقای فروزنده است حضور داشتند و همچنین مجلس و دادستانی کل کشور این قرارداد را بررسی کردند.

حسنوند گفته بود که مقرر شد گزارش هیات‌ عالی نظارت بر منابع نفتی جهت استحضار مقامات ارشد و سران سه قوه، برای آنها ارسال شود تا در جریان بررسی‌ها و قرارداد قرار گیرند.

تایید هر سه قوه بر پای قرارداد

نگاهی به ساختار هیات‌ عالی نظارت بر منابع نفتی نیز نشان می‌دهد که هر سه قوه به عنوان ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران قرارداد با توتال در فاز 11 را تایید کرده‌اند.

براساس ماده 3 قانون اصلاح قانون نفت مصوب سال 90، هیات عالی نظارت بر منابع نفتی با هدف نظارت بر اعمال حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر منابع نفتی تشکیل شده است و اعضای آن دادستان کل کشور، روسای کمیسیون‌های انرژی و برنامه و بودجه مجلس، وزیران نفت و امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس کل بانک مرکزی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت هستند.

براساس بند 3 ماده 7 این قانون، «بررسی و ارزیابی متن، حجم مالی، تعهدات، مقدار محصول و زمان اجرای قراردادهای مهم نفت و گاز در جهت صیانت از عواید حاصل از انفال عمومی در حوزه نفت و گاز و امکان اجرای قرارداد» یکی از وظایف هیأت عالی نظارت بر منابع نفتی است.

همچنین در ماده 4 مصوبه 13 مردادماه 95 دولت با عنوان «نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای نفتی در تصویب‌نامه مربوط به شرایط عمومی، ‌ ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز» آمده است: «وزارت نفت مکلف است ظرف 10 روز پس از تاریخ نفوذ هر قرارداد در مصوبه مذکور، گزارش آن را جهت بررسی و ارزیابی به هیات عالی نظارت بر منابع نفتی موضوع مواد (3) و (7) قانون اصلاح قانون نفت ارایه کند. این گزارش باید شامل متن، حجم مالی، تعهدات، مقدار محصول و زمان اجرای هر قرارداد باشد».

با توجه به قوانین و مصوبات مذکور، قرارداد 5 میلیارد دلاری توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توتال در هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت تایید شد.

بنابراین می‌توان با این مستندات فهمید که چرا زنگنه در جلسه علنی مجلس تاکید داشت که نظام قرارداد با توتال را امضا کرده است.

فرصت‌سوزی به بهانه اصلاح

با این حال نباید این نکته فراموش شود که اگر اتلاف وقت برای تصویب قراردادهای جدید نفتی از سوی مجلس اتفاق نمی‌افتاد شاید این قرارداد زودتر از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا امضا می‌شد و با گسترش فعالیت‌ها دولت فرانسه نیز از توتال برای ادامه حضور در ایران حمایت می‌کرد.

همچنین همانگونه که پیش از این نیز وزیر نفت تاکید کرده بود اگر تعداد این قبیل قراردادها بیشتر از یک قرارداد بود، ‌زور تحریم‌ها به تمامی شرکت‌ها نمی‌رسید و احتمال شدت گرفتن تحریم‌ها نیز کاهش پیدا می‌کرد.

در مجموع باید گفت که قراردادهای نفتی ایران به ویژه با شرکت‌های خارجی هیچگاه تنها از سوی وزارت نفت به امضا نمی‌رسد و اجرایی‌شدن آن نیز تنها با تایید نمایندگان هر سه قوه مجریه، ‌ مقننه و قضاییه امکان‌پذیر است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر کشور سرپرست استانداری خراسان جنوبی را منصوب کرد

اختصاص منابع بانکی برای احیاء واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه‌فعال

رکورد جانباختگان روزانه کرونا در ایران به 337 نفر رسید

نقش موثر دانشگاه‌ها در سیاستگذاری‌های مرتبط با کرونا/نقاط ضعف آسیب‌زا واحدهای درسی شوند

چهره ها/ خیر مقدمِ فلور نظری به رفیق نارنجی‌پوش‌اش

«گاو آمریکایی» به ایتالیا می‌رود

انیمیشن «آخرین داستان» به اکران آنلاین رسید

ماجرای بانوان پلیس 110 در فیلم «دختر الهام» روایت می‌شود

جشنواره فیلم لندن برگزیدگانش را شناخت

رقابت فیلم‌سازان ایرانی در گرانادای اسپانیا

سختی‌‌های ساخت سریال «ایلدا» از زبان کارگردانش

چه حسابی می‌برن از ارسطو....

تصویر سحر قریشی و شقایق دهقان روی پوستر فیلم «نارگیل»

چهره ها/ ثریا قاسمی در پشت صحنه «چشمه‌های بی‌سرمه»

چهره ها/ نیمه حیرانِ روشنک عجمیان

آموزش "سواد رسانه" در سیما/ مجموعه "چای نت" از امشب روی آنتن می‌رود

این سکانس از «بانوی سردار» اختلاسگران را با خاک یکسان کرد

چرا فیلم «کوروش کبیر» ساخته نمی‌شود؟

سحر دولتشاهی برای بازی در فیلم «رضا» ریسک کرد؟

چهره ها/ سفر رفتن بازیگر «قهوه تلخ» با یارش

قالیباف: دولت‌های مسلمان از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا تبعیت نکنند

پُرفروش‌ترین فیلم این‌ روزهای سینمای آمریکا

بازیگری که موقع فوت پدرش روی صحنه تئاتر بود

چهره ها/ ساعد سهیلی در پشت صحنه فیلمی که پدرش کارگردانی می‌کرد

می‌خواد با بنزین نمک‌گیر کنه!

چهره ها/ حس گرفتن سامان احتشامی موقع پیانو زدن

بغض ابوالفضل جلیلی هنگام روایت آخرین دیدارش با استاد شجریان

نوید محمدزاده هم کرونایی شد!

اهدای مدالی جهانی به استاد شجریان

همزمان با هفته نیروی انتظامی،تفاهم نامه همکاری محیط زیست و  پلیس فتای خراسان رضوی به امضاءرسید

دانشگاه ارومیه مسوول ارزیابی ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر: اعتبارات عوارض آلایندگی بوشهر برای پروژه‌‏های محیط زیستی هزینه شود

برای حفظ محیط زیست، هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی لازم است

جریمه جالب متخلفان کرونایی در هشترود

سرتیپ حاتمی: آماده امضای توافقنامه نظامی و امنیتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم

پشت پرده «فروش داغ» اقلام آرایشی تقلبی و قاچاق

توضیحات سخنگوی سازمان سنجش در خصوص آزمون استخدامی

وضعیت پاسخگویی ارگان ها و ادارات در روزهای کرونایی

درخواست تمدید محدودیت‌ کرونایی براساس آمارها

هشدار حریرچی درباره تبعات ادعای تولید داروی کرونا

تصاویری جدید از گوسفندان در فرودگاه امام

شهادت یک بسیجی در حین امر به معروف در تهران

گزارشی از بازار سیاه انسولین؛ پک پنج‌تایی 850هزار تومان!

رئیس پلیس آگاهی ناجا: 71.6 درصد سرقت‌ها کشف شده‌اند

درخواست زالی برای منع سفر و اعمال جریمه در تعطیلات پایان هفته

وداع با پیکر شهید راه سلامت

آیا در فروشگاه آلیک امکان خرید اقساطی پیانو بدون بهره وجود دارد؟

تازه‌ترین‌ها درباره واکسن کرونا

اضافه وزن نوزاد می‌تواند از عوامل بروز فیبریلاسیون دهلیزی باشد

نقص ژنتیکی قلب ارتباطی به کرونا ندارد