راه ترقی

آخرين مطالب

سرنوشت ترامپ چه خواهد شد؟ نوشتارها

سرنوشت ترامپ چه خواهد شد؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی- روزنامه خراسان شنبه 3 آبان در یادداشتی به قلم رضا واعظی استاد دانشگاه درباره انتخابات آمریکا نوشت: مهم ترین اقدام از سوی دوحزب را باید تمرکز تیم جو بایدن بر تشویق و ترغیب رای دهندگان به حضور در پای صندوق رای و تلاش تیم ترامپ برای پیداکردن راهکارهای قانونی، سوای جلب نظر رای دهندگان، برای پیروزی در انتخابات و ماندن در کاخ سفید دانست. آن گونه که بسیاری از صاحب نظران نیز معتقدند، با وجود شرایط کنونی در صحنه رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، سه احتمال برای این انتخابات متصور است.

احتمال اول؛ پیروزی جوبایدن دموکرات است. حسب نظر سنجی ها و شرایط به وجود آمده در فضای عمومی ایالات متحده آمریکا، چنان چه اتفاق خاصی رخ ندهد و اوضاع به همین صورت بماند جو بایدن  پیروز انتخابات است. در این صورت به دلیل فاصله رایی که بین این دو هست، باید منتظر اقدامات غیر منتظره دونالد ترامپ برای تحویل پست ریاست جمهوری بود. زیرا فاصله رای به حدی است که امکان اعلام تقلب در انتخابات ضعیف و غیر ممکن است.

احتمال دوم: پیروزی مجدد ترامپ جمهوری خواه است. یعنی رویداد سال 2016 تکرار شود و به رغم نظر سنجی ها و تحلیل ها، ترامپ در کاخ سفید بماند. در آن دوره اگرچه نظر سنجی ها و حتی تعداد آرای مردم به نفع هیلاری کلینتون بود اما آرای الکترال ترامپ را برنده انتخابات دانست. در آن دوره اشکال در شیوه های نظر سنجی و اختلاف بین نظر سنجی های ملی و ایالتی باعث اشتباه در تشخیص رای و نظر مردم آمریکا بود. اما به نظر می رسد آن گونه که مراکز نظر سنجی اعلام کرده اند اشکالات آن دوره برطرف شده و همین امر احتمال تکرار رویداد سال 2016 را کاهش داده است.

سومین احتمال؛ کاهش فاصله آرای دو نامزد و تقویت بازی تقلب و استفاده ترامپ از ظرفیت های قانونی برای ماندن در کاخ سفید است. اگر فاصله آرا  کم شود- کما این که  نظرسنجی های چند روز اخیر حاکی ازرشد ترامپ در برخی ایالت های حساس  یا «swing state »بوده است - جمهوری خواهان فرصت دارند تا با ادعای تقلب، مکانیزم های قانونی دیگری را(که کاملا به نفع آن هاست) فعال کنند. به همین منظور زمینه را برای ادعای تقلب فراهم  می کنند، این که ترامپ در اغلب سخنرانی ها درباره تقلب هشدار می دهد و دخالت های خارجی در انتخابات آمریکا را مطرح می کند  یا اعتراض به رای گیری پستی که این دوره به دلیل شرایط کرونا با استقبال زیادی مواجه شده  و از 6 میلیون در دوره قبل به بیش از 40 میلیون رای در این دوره (تا این تاریخ) افزایش یافته است.

گویا بیش از 50 میلیون برگ رای برای شهروندان آمریکایی به صورت پستی  ارسال  شده است؛ خصوصا این که این موضوع بیشتر در ایالت هایی اتفاق افتاده که دست دموکرات هاست. همه این اقدامات و اظهار نظر های دونالد ترامپ و همراهانش از جمله رئیس اف بی ای، آتش تهیه ستاد ترامپ برای پروژه تقلب است. در صورتی که موضوع تقلب جدی شود چند اقدام متصور است.

اولین اقدام واکنش پارلمان های ایالتی آمریکا خصوصا ایالت های به اصطلاح خاکستری(که گرایش حزبی کمتری هم دارند)   به این موضوع است. ایالت‌هایی «خاکستری» نامیده می‌شوند که به‌صورت سنتی و برخلاف دیگر مناطق، از آن ها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند. این 11 ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع 146 رأی از 538 رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند. این ایالت ها به دلیل بروز تقلب ممکن است دارندگان حق رای الکترال را معرفی نکنند یا این که افرادی با گرایش به جمهوری خواهان را معرفی کنند.

در صورت اول، به دلیل این که هیچ کدام از نامزدها موفق به کسب 270 رای الکترال نمی شود(لازم است برنده انتخابات از 538 رای الکترال حداقل 270 رای را کسب کند) حسب قانون اساسی آمریکا  مجلس نمایندگان متشکل از 50 ایالت  آمریکا  که هر یک صرفا یک عضو در آن خواهند داشت، تعیین تکلیف می کنند. بنابراین با توجه به این که حداقل 26 ایالت در دست جمهوری خواهان است،   بخت ترامپ بیشتر خواهد بود و در صورت معرفی افراد با گرایش حزبی از سوی ایالت ها نیز بخت با دونالد ترامپ است.

اقدام  دیگر مراجعه به دیوان عالی آمریکاست. در این صورت به دلیل ترکیب اعضای دیوان عالی به لحاظ گرایش سیاسی، نتیجه قریب به یقین به نفع ترامپ است. زیرا از 9 قاضی دیوان عالی در شرایط کنونی 5 نفر جمهوری خواه هستند و تنها 3 نفر دموکرات هستند که با اضافه شدن عضو جدید نیز ترکیب 6 به3 به نفع ترامپ خواهد بود. جالب این که 3 نفر از اعضای جدید دیوان عالی منصوب ترامپ هستند. این موضوع در سال 2000 نیز که ترکیب دیوان عالی 5 به 4 به نفع جمهوری خواهان بود در رقابت بین ال گور دموکرات و جرج بوش جمهوری خواه، اتفاق افتاد و جرج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا شد. نهایت این که حتی اگر به هر دلیل در 13 آبان مردم آمریکا رای ندهند، رئیس جمهوری آمریکا با مکانیزم های دیگری  تا اواسط دسامبر تعیین خواهد شد وانتخاب رئیس جمهور  بدون  مراجعه به آرای عمومی در این کشور مدعی دموکراسی  هم  ممکن ومتصور است!


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران به جمع تولیدکنندگان محلول نگه داری قرنیه چشم در دنیا پیوست

روحانی قانون نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی را ابلاغ کرد

نقش بافت چربی در یک اختلال هورمونی

ایران پیشتاز دیپلماسی علمی دنیا شد

سگ‌ها بوی کروناویروس را حس می‌کنند! علم چه می‌گوید؟

متولی سینمای دفاع مقدس کیست؟!

صالحی امیری: باید ورزش گلف اجتماعی شود

میزان فعالیت بدنی مناسب برای تمامی بازه‌های سنی

نگرانی وزیر بهداشت از مرگ و میرها با منشاء بیماریهای غیرواگیردار

تاخیر 527 روزه شهرداری در ارائه نظام‌نامه پایش برنامه سوم توسعه شهر تهران

آیا ریزش بیشتر قیمت طلا در راه است؟

بومی‌سازی سیستم کنترل مشعل‌های کوره توسط محققان کشور

بهترین واکنش ایران به ترور شهید فخری زاده صبر استراتژیک است

لزوم وصول فوری مطالبات شهرداری تهران از دولت

طرح برخورد با عاملان شهادت فخری‌زاده در دستور کار مجلس قرار گرفت

آیا عمر اوپک به سر رسیده است؟

هجوم ویروس کرونا و هنگامه تغییر

تورم‌های حداکثری و حداقلی استان‌ها

ملی‌پوش پاراتیراندازی: تعویق پارالمپیک به ضرر ما شد

سرمربی تیم ملی قایقرانی زنان: فدراسیون نگاه جنسیتی به این رشته ندارد

کلید خواب عمیق و آرام در دستان میکروبیوم روده

تست‌ تشخیص کرونا از روز پنجم ابتلا معتبر است

ابداع روش‌های جدید برای ترمیم جای زخم با الهام از ماهی

ابداع پوست مصنوعی که به اندازه پوست انسان قوی و کشان است

یکه‌تازی بورس در میان بازارهای سرمایه‌گذاری

نرخ رسمی 47 ارز ثابت ماند

ترخیص 4میلیون تن کالا از گمرکات از زمان ابلاغ مصوبه ستاد اقتصادی دولت

تئاتر فاخر تئاتر لاکچری نیست

تولد رُند، چشم هم چشمی از نوع دیگر

قطع زنجیره کرونا با تغییر سبک زندگی

اهداف یک ترور، زمین و زمان واکنش ما

شهادت فخری زاده پنجره ای جدید بر روی پیشرفت کشور باز خواهد کرد

ظریف: اتحادیه اروپا از استانداردهای دوگانه دست بردارد

شهاب حسینی: ما حق صادر کردن حکم شرعی نداریم!

چهره ها/ ساره بیات در هفده سال پیش

سکانسی به‌یادماندنی از پرویز پورحسینی در فیلم «باشو غریبه کوچک»

تو زندگی پول مهمه یا خوشگلی؟!

لیستی از برترین بازیگران قرن 21 به انتخاب مجله‌ی نیویورک تایمز

سکانس ترور و شهادت حیدر در فیلم بادیگارد

ترانه زیبای علیرضا قربانی بنام «عشق آسان ندارد»

موزیک «عشق من» برای طرفداران مهدی احمدوند

آهنگ جدید/ «برمیگردم» با صدای آرمان گرشاسبی منتشر شد

کاوری زیبا و دل انگیز از موسیقی فیلم «تایتانیک»

برترین های ماه/ آلبوم داغ ترین آهنگ های آبان ماه را اینجا بشنوید

تکنوازی سه تار بسیار زیبا از استاد محمدرضا لطفی را باهم بشنویم

صدور ویزای ایران برای گردشگران تجاری و درمانی

وزارت بهداشت: امسال موردی از ابتلا به آنفلوآنزا گزارش نشده است

خبری مختص بیمه شدگان تامین اجتماعی

بوی نامطبوع دوباره در تهران پیچید

دردسر تاریخ تولدهای لاکچری