راه ترقی

آخرين مطالب

سرمقاله وطن امروز/ ترامپ یا بایدن؟ هیچکدام! نوشتارها

سرمقاله وطن امروز/ ترامپ یا بایدن؟ هیچکدام!
  بزرگنمايي:

راه ترقی - وطن امروز / « ترامپ یا بایدن؟ هیچکدام! » عنوان یادداشت روزنامه وطن امروز به قلم علی زنگنه است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
غلبه آرای پستی، تأثیر مستقیم کرونا بر انتخابات آمریکا
 ترامپ و بایدن یکی از بیهوده‌ترین مناظره‌های تلویزیونی انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ معاصر آمریکا را برگزار کردند. این دو پنجشنبه‌شب ساعت 21 به وقت ایالت تنسی در حالی مقابل هم قرار گرفتند که بیش از یک‌سوم رای‌دهندگان آمریکایی تصمیم خود را گرفته بودند. به نظر می‌رسد لجن‌مالی متقابل ترامپ و بایدن در 2 مناظره اخیر بسیاری از رای‌دهندگان را دلسرد کرده یا دست‌کم آنها را نسبت به دنبال کردن مواضع و سخنان 2 طرف، بی‌تفاوت کرده باشد. 
طبق نظرسنجی شبکه سی‌‌ان‌ان که پس از این مناظره انجام شد، یکی از گزینه‌ها که «هیچکدام» بود، بیش از هر 2 نامزد، مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، چنانکه 21 درصد پرسش‌شوندگان گفتند بایدن بهتر بوده و 14 درصد هم حرف‌های ترامپ را در مناظره پسندیده بودند، در حالی که 64 درصد به هیچکدام رای دادند. 
به گزارش تارنمای الکت پراجکت که آمار رای‌گیری زودهنگام انتخابات قبل از روز نهایی یعنی سوم نوامبر را اعلام می‌کند، 48 میلیون و 700 هزار رای‌دهنده عمدتا از حدود 10 ایالت تا زمان آغاز مناظره در نشویل آرای خود را به شکل حضوری یا پستی به صندوق‌ها ریخته بودند. همچنین تا پایان مناظره این رقم به 49 میلیون و 313 هزار رای رسید که احتمالا عمده این آرا توسط کسانی ریخته یا پست شده که مناظره را نگاه نکرده‌اند. از این تعداد آرا، 34 میلیون و 861 هزار و 168 رای توسط پست ارسال شده و 14میلیون و 452 هزار و 279 رأی به شکل مورد حضوری بوده است. به عبارت دیگر 70 درصد آرایی که تاکنون ریخته شده، پستی بوده ‌است. این در حالی است که طبق گزارش تدارکاتی اداره ملی پست ایالات متحده احتمالا 76 درصد کل رای‌دهندگان از طریق صندوق‌های پست آرای‌شان را به صندوق‌های انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره منتقل خواهند کرد که رکوردی تاریخی است. 
اگر تعداد شرکت‌کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 را ملاک این دوره قرار دهیم که حدود 137 میلیون نفر بود، در این صورت بر اساس گزارش اداره پست، ممکن است تا روز نهایی انتخابات یعنی 13 آبان، بیش از 104 میلیون نفر رای خود را پستی ارسال کنند. این موضوع تاثیر مستقیمی است که واگیر کرونا روی انتخابات آمریکا گذاشته. در دوره قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 2016 و انتخابات مجلسین کنگره در سال 2018 تنها حدود 25 درصد آرا پستی بود. 
* امید چین به ادامه افول آمریکا با ترامپ
به نظر می‌رسد اژدهای زرد با در نظر گرفتن نقش مهمی که دونالد ترامپ در به زیر کشیدن هیمنه بین‌المللی آمریکا و افول این ابرقدرت پیشین در همه زمینه‌ها داشته، از پیروزی مجدد او در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 استقبال کند. ژیکون، استاد روابط سیاسی و بین‌الملل در این باره معتقد است با وجود همه ژست‌ها و شعارهای ضدچینی و با اینکه در دوران ترامپ رابطه پکن - واشنگتن بشدت به سردی گراییده اما چینی‌ها کماکان به حکمرانی مغشوش ترامپ به چشم یک فرصت برای سبقت از رقیب غربی خود می‌نگرند. شعار اول آمریکای ترامپ، چین را بزرگ‌ترین تهدید علیه این کشور و دموکراسی جهانی به تصویر کشیده اما به نظر می‌رسد شی جین پینگ و هیأت حاکمه حزب کمونیست در این 4 سال گام‌هایی جدی برای تثبیت روند ظهور اژدهای زرد به عنوان یک ابرقدرت جهانی برداشته‌اند. شی هر جایی که آمریکای ترامپ عقب‌نشینی کرده، همان جا قدم جلو گذاشته است. او کشورش را به عنوان حامی تجارت آزاد و یک رهبر در جنگ علیه تغییرات آب‌وهوایی ارائه کرده و در عین‌ حال، متعهد شده به اینکه هر واکسن بالقوه برای ویروس «کووید-19‌» را در اختیار کشورهای فقیرتر قرار دهد. ژیکون به خبرگزاری فرانسه گفته است: «رهبران چین این فرصت را ممکن است داشته باشند تا جایگاه جهانی آن را به عنوان یک حامی جهانی‌سازی، چندجانبه‌گرایی و همکاری بین‌المللی تقویت کنند. دوره دوم ریاست‌جمهوری ترامپ ممکن است به چین فرصتی برای بالا کشیدن هر چه بیشتر خودش به عنوان یک قدرت بزرگ در صحنه جهانی را بدهد». حتی اخیرا کاربران شبکه‌های اجتماعی چینی، به ترامپ لقب «جیانگوئو» به معنی «کمک‌کننده به سازندگی چین» را داده‌اند. 
* چراغ سبز پوتین به بایدن یا عملیات به نفع ترامپ؟
واکنش عجیب رئیس‌جمهور روسیه به سخنان و شعارهای روس‌هراسانه نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باعث غافلگیری هواداران جمهوری‌خواه شده که تاکنون می‌پنداشتند کرملین حامی دونالد ترامپ خواهد بود. جو بایدن در مناظره پنجشنبه‌شب نیز بار دیگر شعارهای حزب دموکرات درباره دخالت روس‌ها در انتخابات آمریکا به نفع جمهوری‌خواهان را تکرار و تاکید کرد هر طرف خارجی از جمله چین و ایران در انتخابات این دوره دخالت داشته باشد باید هزینه‌اش را بدهد. البته بلافاصله نانسی پلوسی، رئیس خانه نمایندگان، مجلس پایین‌دستی کنگره و رهبر اکثریت دموکرات‌ها در این مجلس اعلام کرد صحبت از دخالت هر طرفی جز روسیه جدی نیست. با این حال ساعاتی بعد از حملات بایدن به مسکو، ولادیمیر پوتین به شکلی که در سال‌های اخیر دیده نشده بود اعلام کرد آماده است تا با این سیاستمدار دموکرات در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر همکاری کند، چرا که حزب دموکرات آمریکا نظرات و عقاید مشترک بسیاری با او دارد. 
به گزارش روزنامه نیویورک‌پست، پوتین گفته به لفاظی‌های ضدروسی سیاستمداران یانکی عادت دارد و به آن اعتنایی نمی‌کند. پوتین در عین حال با اینکه توسط دموکرات‌ها به حمایت از ترامپ در انتخابات 2016 و حتی این دوره متهم می‌شود به آنها چراغ سبز نشان داده و گفته است: «اگر بخواهیم با اروپا مقایسه کنیم، حزب دموکرات به طور سنتی به ارزش‌های لیبرال و به نظرات و عقاید سوسیال- دموکرات نزدیک‌تر بوده است و حزب کمونیست روسیه نیز نشأت گرفته از یک بستر سوسیال- دموکرات است». ظاهرا از نگاه رهبر کرملین تمدید پیمان تسلیحاتی «استارت جدید» که فوریه 2021 منقضی می‌شود و رسیدن به دیگر توافق‌ها درباره پیمان‌های کنترل تسلیحاتی با آمریکا بیش از هر چیز اهمیت دارد و این نکته‌ای است که او صریحا به آن اشاره کرده است: «این یکی از عناصر بسیار جدی همکاری سیاسی ما در آینده است. به نظر من حزب دموکرات از نظرات و عقایدی که نزدیک‌تر به سیاست‌های اروپاست حمایت می‌کند». او همچنین تاکید کرده به ارزش‌های جناح چپ که توسط برخی در حزب دموکرات آمریکا به اشتراک گذاشته شده، پایبند است. با این حال برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است اظهارات پوتین حربه‌ای برای خنثی کردن تبلیغات ضدروسی دموکرات‌ها علیه کارزار جمهوری‌خواهان و نوعی کمک غیرمستقیم برای پیروزی مجدد ترامپ باشد. 
 * آرتی: بایدن در تله ترامپ افتاد!
شبکه آرتی، رسانه بین‌المللی مشهور روسیه واکنشی متفاوت به مناظره دیروز داشت و چنین برآورد کرد که جو بایدن سرانجام در همان دامی افتاد که دونالد ترامپ برای او پهن کرده بود. تارنمای آرتی در تحلیلی به قلم نبویسا مالیچ آورد: «بایدن دست‌کم در 3 مورد موضوعات مناظره را در جهت جلب حساسیت خانواده‌های نگران آمریکایی که در کشاکش مقابله با پاندمی، اقتصاد و بیمه سلامت هستند، تغییر داد. بدون تردید تمرکز روی اینها توسط گروهی از بهترین مشاوران سیاسی به او القا شده بود اما مخاطبان شاهد کلمات قلمبه‌ای از سوی کسی بودند که تقریبا نیمی از یک قرن را در دالان‌های قدرت بوده است».
از نگاه نویسنده، ترامپ به طور مداوم روی این نقطه ضعف رقیب دست می‌گذاشت و به او یادآوری می‌کرد که چرا طی 8 سال معاونت ریاست‌جمهوری اوباما و چندین دهه حضور در قدرت، هیچ کاری برای حل مشکلات نکرده و در مقابل بایدن را مجبور به چنین توجیهی کرد: «ما اشتباه کردیم».
بر اساس این مقاله، توانایی غیرطبیعی ترامپ برای مجبور کردن افراد به ابراز عقیده واقعی‌شان منجر به این شد که بایدن در مناظره نشویل، پس از چندین ماه اظهارنظرهای محافظه‌کارانه، سرانجام جلوی آمریکایی‌ها اعتراف کند که چه حسی درباره شرایط فعلی دارد. مالیچ در پایان می‌نویسد: «حقیقتا غیرقابل فهم بود که بایدن را پس از 4 سال در حال تقلا برای تن کردن کت اوباما ببینیم. او می‌خواست اهمیت سیاست‌هایی را که مربوط به دوران معاونت (ریاست‌جمهوری)‌اش بود مضاعف جلوه دهد، حال آنکه اگر آمریکایی‌ها این را قبول داشتند سال 2016 به ترامپ رای نمی‌دادند. بایدن، حزب دموکرات و جریان اصلی رسانه‌ای ممکن است هنوز به خود باور داشته باشند ولی چطور در 2 سال بعد از انتخاب اوباما، آمریکایی‌ها به یک کنگره جمهوری‌خواه رای دادند و بعد ترامپ از ناکجاآباد آمد و سلسله سیاستمداران قدرتمند- شامل بوش‌ها و کلینتون‌ها- را با زیر سوال بردن مشروعیت اوباما شکست داد. ترامپ حتی در یک جا به بایدن متلک انداخت که تنها دلیلی که وارد سیاست شدم خود تو هستی!» 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«رضا مقصودی» فیلمنامه فیلم جدید «هادی حاجتمند» را می نویسد

لعیا زنگنه: با شنیدن اسم آقازاده، واژه نفرت در ذهنم تداعی می شود

جاست فرند یعنی فعلا قصد ازدواج نداریم!

چهره‌ها/ آناهیتا همتی و روز جهانی معلولین

مزایای داشتن دفترچه بیمه!

وقتی زلیخا طاقت دوری یوزارسیف را ندارد

چهره‌ها/ آیا امیر مهدی ژوله از اینستاگرام خداحافظی کرد؟

چهره‌ها/ لیلا بلوکات در کنار عوامل سریال «از سرنوشت»

حسین رفیعی در سکانسی از سریال گلهای آفتابگردان

سینمایی «یک گزارش واقعی» را از آی فیلم ببینید

به جای نصیحت کردن من، بچتون رو تربیت کنید!

چهره ها/ دلتنگی خواننده معروف برای پدرش

چهره ها/ نگاه متفاوت امیر آقایی

چهره ها/ نیکی کریمی مهمان کافه آپارات شد

چهره‌ها/ افشین زی نوری جدی تر از همیشه

چهره‌ها/ یاد و خاطره میرزا کوچک خان جنگلی  توسط مسعود ده نمکی

ملاقات نصرالله کوچک با رادش بزرگ!

پارسا پیروز فر و یادی از دختران انتظار

چهره‌ها/ خداقوتی امین زندگانی به گروه تدوین سریال «خانه امن»

دعوا سر بلندی قد در ورود آقایان ممنوع!

چهره‌ها/ سلفی بهاره کیان افشار در طبیعت پاییزی

فیلمبرداری «تک تیرانداز» به نیمه رسید

نقش آفرینی ماندگار مهدی سلطانی در شهرزاد

چهره‌ها/ مهدی سلطانی در پشت صحنه سریال افرا

چهره ها/ سپند امیرسلیمانی در نقش پلیس

چهره‌ها/ لذت فریبا کوثری از خوردن یک لیوان چای

چهره‌ها/ دارا حیایی در نمایی از قسمت پایانی سریال «از سرنوشت»

چهره‌ها/ هوایی شدن روزبه حصاری برای یک فنجان داغ قهوه

نگاهی به بازی های «سینا مهراد» به بهانه سالروز تولدش

نقدی بر فیلم Tenet؛ فراز و فرودهای جاه‌طلبانه‌ترین پروژه سینمایی کریستوفر نولان

موسیقی خاطره انگیز «من دیگه بچه نمی شم» با صدای مرحوم نادر گلچین

آهنگ «تنهایی» برای طرفداران محسن یگانه

بیننده موزیک ویدئوی جذاب «جاده های شمال» از حجت اشرف زاده باشید

خوانندگی احساسی و زیبا از عماد طالب زاده

بیننده خوانندگی جذاب و دلی از مسعود صادقلو باشید

اولین واکسن ایرانی کرونا کد اخلاق گرفت

صدور مجوز تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور

زالی: برخی محدودیت ها در تهران ادامه می یابد

تقدیر وزیر کشور از همراهی مردم در طرح محدودیت های کرونایی

معاون وزیر بهداشت: واکسن ایرانی کرونا در مرحله تست داوطلبان است

پنجمین روز از آبگرفتگی خوزستان

وزیر آموزش و پرورش: آموزش مناطق نارنجی غیرحضوری است

هوش مصنوعی دانشگاه MIT می‌تواند میزان اعتماد به خود را تعیین کند

شناسایی سریع‌تر باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با دستگاهی نوین

«دیپ‌مایند» چگونه با حل مساله ساختار پروتئین‌ها دنیای پزشکی را دگرگون می‌کند؟

دانشنامه تمام‌عیار ادبیات ایران زمین

نگاهی به کتاب «معنای زندگی» اثر ویل دورانت

صوت/ «10 افسانه» داستان زندگی "دیه‌گو مارادونا" _ قسمت چهارم

شاعرانه/ هرگز ز شست چرخ خدنگی خطا نکرد

بررسی کتاب/ آیا داروین انقلاب کرد؟