راه ترقی

آخرين مطالب

یک خط قرمز و چند کابوس نوشتارها

یک خط قرمز و چند کابوس
  بزرگنمايي:

راه ترقی - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 خبرهایی از یک دیدار بی‌سابقه که تا پیش از این با چنین سرعتی توقع آن نمی‌رفت. دیدارهایی تاییدنشده از بن‌سلمان و بنیامین نتانیاهو و البته تحلیل‌های متفاوت دراین‌باره. رسانه‌های اسرائیلی روز دوشنبه از سفر مخفیانه نتانیاهو و برخی مقامات موساد به عربستان همزمان با حضور پمپئو در این کشور خبر دادند. منابع آگاه اسرائیلی اعلام کردند که نتانیاهو در این سفر مخفیانه با محمد بن‌سلمان و مایک پمپئو دیدار کرده است. خبرگزاری فرانسه نیز در خبری، از ملاقات مخفیانه نتانیاهو با پمپئو و بن‌سلمان در عربستان خبر داد. از سویی یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به سفر مخفیانه نتانیاهو به عربستان، دلیل تمایل ولیعهد سعودی به برقراری روابط با رژیم‌صهیونیستی را تشکیل اتحادی با این رژیم در برابر سیاست‌های دولت جدید آمریکا در قبال ایران دانست. روزنامه ‌صهیونیستی «اسرائیل هایوم» در بخشی از یک تحلیل درباره دلایل مرتبط با ایران در تمایل محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی به برقراری روابط با رژیم‌صهیونیستی با وجود مخالفت‌های داخلی در عربستان سعودی و در دستگاه حکومتی این کشور، نوشت: بن‌سلمان بسیار درباره آینده و به‌ویژه اینکه دولت جدید آمریکا [دولت جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا] به منافع حیاتی آن آسیب خواهد زد، نگران است. او نگران است که دولت جو بایدن به توافق هسته‌ای بازگشته و شرایطی را ایجاد کند که تنها منجر به افزایش تمایل تهران برای تضعیف حکومت سلطنتی عربستان سعودی شود. این روزنامه در ادامه می‌نویسد: دیدار مخفی انجام‌شده میان بنیامین نتانیاهو و بن‌سلمان در شهر جدید نیوم با پس‌زمینه این نگرانی‌ها انجام شد. ولیعهد سعودی خواستار یک جبهه واحد با اسرائیل در برابر دولت جدید آمریکا و رویکرد آن نسبت به توافق هسته‌ای است و بر روابط صمیمانه قبلی اسرائیل با بایدن و اطرافیانش تکیه می‌کند تا به او کمک کنند صفحه‌ای جدید در روابط ریاض و واشنگتن باز کند. آن‌طور که ایسنا می‌نویسد اسرائیل‌هایوم افزود: او تمام اینها را می‌خواهد، بدون اینکه مجبور باشد پایان خطوط یک معاهده صلح با اسرائیل را امضا کند و شاید حتی سفارتی در تل‌آویو یا قدس باز کند. البته که عربستان تاکنون زیر بار این موضوع نرفته است و مقامات این کشور نیز وجود چنین دیدار محرمانه‌ای را تایید نکردند. این اتفاق در حالی رخ داده که در جدیدترین موضوع مرتبط با این دیدار، اما مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تلاش کرد تا به نوعی از پاسخ به این سوال که این دیدار صحت داشته یا نه نیز طفره برود.
در گفت‌وگوی پمپئو با خبرنگار شبکه فاکس‌نیوز، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی با بن‌سلمان ولیعهد سعودی در جریان سفر وی به خاورمیانه دیدار کردند، گفت: ملاقاتی با ولیعهد در آنجا داشتم. ملاقاتی با ولیعهد در امارات داشتم. نمی‌خواهم اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه کنم. پمپئو در ادامه بار دیگر در پاسخ به این سوال که آیا نتانیاهو و رئیس موساد برای دیدار با بن‌سلمان به شهر نئوم در عربستان سفر کردند، بیان کرد: گزارش‌ها در این‌باره را دیده‌ام. با هر دوی آنها بودم و با نخست‌وزیر در قدس دیدار کردم. همچنین با رئیس موساد در قدس بودم و گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشتیم. کاملا واضح است که پمپئو علاقه‌ای به پاسخ به این سوال ندارد.
هاله‌ای از ابهام
دیدارهای نتانیاهو و بن‌سلمان درحالی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته که مدت‌هاست موضوع صلح ابراهیم طرحی که با ابتکار ترامپ برای دوستی اسرائیل و جهان عرب شکل گرفته مطرح بوده است. طرحی که در آن عادی‌سازی رابطه امارات و بحرین با اسرائیل به میانجیگری آمریکا کلید خورد. اکنون سایر کشورها چون عمان و سودان، نیز از این صلح استقبال کرده‌اند و چه بسا دولت‌هایی که کمتر می‌اندیشیدیم نیز رفتارهایی نشان دادند که بدشان نمی‌آید که به این صلح بپیوندند. نمونه‌اش کویت که باوجود مخالفت‌های بخشی از پارلمان این کشور و به‌ویژه شیعیان آن، رهبرانش دیدارهایی با ترامپ داشته و چراغ سبزهایی در ارتباط با صلح ابراهیم نیز به رئیس‌جمهور آمریکا نشان دادند. همه این اتفاقات باعث شده تا گمانه‌زنی‌های زیادی نیز در ارتباط با عربستان سعودی مطرح شود. صلح ابراهیم آنقدر برای عربستان اهمیت داشت که میان بن‌سلمان و ملک‌سلمان ولیعهد و پادشاه سعودی اختلاف انداخت، آنچنان‌که بن‌سلمان خواهان پیوستن به ابراهیم است و آن را بهترین راه مقابله با ایران می‌داند و از سویی ملک ‌سلمان به‌واسطه آنکه خود را حامی بی‌چون‌وچرای فلسطین می‌دانست می‌خواهد تا پسرش فعلا دست نگه دارد. اما بااین‌حال همه ظواهر امر گویای این مهم است که بن‌سلمان و سیاستمداران جوان عربستان به دور از شعارهای پیشین که کشور خود را پایتخت معنوی فلسطین می‌دانستند به فکر سازش با اسرائیل هستند؛ ازهمین رو خیلی‌ها این گمانه را مطرح می‌کردند که عربستان نیز روزی به این صلح ابراهیم خواهد پیوست. اما وقتی این کشور به اسرائیل برای پرواز هواپیماهایش بر آسمان عربستان چراغ سبز نشان داد، خود این موضوع بیانگر این مهم بود که عربستانی‌ها نسبت به گذشته زمین تا آسمان مواضعشان تغییر کرده است. باعث و بانی‌اش هم بن‌سلمان و تفکرات اصلاحی او و البته عنادش با ایران است. از همین روست که وقتی این روزها موضوع دیدار وی و نتانیاهو شنیده می‌شود چندان هم عجیب به نظر نمی‌آید. هرچند خیلی‌ها این همه سرعت در این دیدار را غیرمنتظره می‌دانند. با این حال خبر این دیدار به موازات سفر پمپئو و البته معرفی بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آینده آمریکا و البته احتمال ارتباطاتش در این حوزه شنیده می‌شود؛ از این روست که گمانه‌زنی‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود. در همین رابطه روزنامه العرب می‌نویسد عربستان سعودی به‌سرعت وارد مانوری شده است تا قدرت خود را نمایان کند و این مهم را از طریق گشودن کانال‌های ارتباطی با ترکیه و اسرائیل، انجام می‌دهد، تا از فشار‌هایی که متحمل می‌شود کاسته و خود را برای اقدامات غافلگیرکننده جو بایدن آماده کند.
همچنان روابط خوب است
اساسا این دیدار اگر صحت داشته باشد چه قدر مانعی بر سر بایدن و رابطه‌اش با ایران خواهد بود؟ محسن جلیلوند استاد حقوق بین‌الملل دراین‌باره به «آرمان ملی» می‌گوید: بگذارید یک نکته را پیش از هرچیزی برای خود روشن کنیم و آن اینکه با آمدن بایدن سیاست‌های آمریکا در قبال اسرائیل تغییر نمی‌کند. بایدن همچنان با اسرائیل رابطه خوبی خواهد داشت، همانطور که نتانیاهو نیز به دوستی چهل‌ساله‌اش با وی اشاره می‌کند. اساسا سیاست‌های آمریکا در حوزه امنیتی اسرائیل دستخوش تغییرات نخواهد شد و محفوظ می‌ماند. بنابراین چه دیدار نتانیاهو و بن‌سلمان صورت می‌گرفت چه نمی‌گرفت خط قرمز بایدن هم اسرائیل بود. بایدن در این مورد ادامه‌دهنده راه ترامپ اما شاید با قالب و شکلی جدید باشد. وی می‌افزاید: دیدار بن‌سلمان و نتانیاهو حتی اگر ترامپ بازهم رئیس‌جمهور می‌شد و خبری از بایدن نبود هم صورت می‌گرفت اما قطعا انتخاب بایدن می‌تواند آن را تسریع بخشیده باشد چرا که به هر حال مواضع اسرائیل و عربستان در عصر بایدن نیز باید مشخصا معلوم شود. شاید بن‌سلمان و نتانیاهو با وجود ترامپ خیال راحت‌تری داشتند، اما نمی‌شود تصور کرد که با وجود بایدن دستپاچه و ناامید هستند بلکه می‌خواهند قبل از تشکیل دولت بایدن حجت را بر او در قبال ایران تمام کنند. ازسویی دیگر نکته مهم این است که نتانیاهو و بن‌سلمان در ادامه صلح کشورهای عربی و اسرائیل مدت‌هاست که می‌خواهند ترتیب دیدار و گفت‌وگویی را بدهند، اکنون به نظر می‌آید با این دیدار احتمالی مقدمات دوستی‌های جنجالی آینده چیده می‌شوند. اما چون برای عربستان با توجه به سیاست‌های گذشته تغییر موضع نسبت به اسرائیل کار ساده‌ای نیست، هم‌اکنون به صورت رسانه‌ای مطرح نمی‌شود و مخفی مانده است.

لینک کوتاه:
http://www.rahenou.ir/Fa/News/197470/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جهانگیری «اساسنامه نمونه صندوق‌های پژوهش و فناوری» را ابلاغ کرد

مجلس اجازه نمی‌دهد طبقه «جهانگیری» با ارز رانتی ارتزاق کند

باید منتظر ارز تک نرخی باشیم؟

آقای رئیسی توپ در زمین شماست

صالحی امیری: اسکواش‌بازان بدون دغدغه در مسابقات بین‌المللی شرکت کنند

صالحی امیری: انتخابات بدون رقابت شفاف بی‌معنی است

7 شرکت ایرانی عضو شبکه فناوری اقلیم CTCN سازمان ملل شدند

اسناد راهبردی برای توسعه آموزش قرآنی در دستورکار وزارت علوم قرار گرفت

فراخوان مقالات بخش پژوهشی سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی منتشر شد

زیر تیغ به بهانه انجام وظیفه

جهانپور: صداقت دکتر رئیسی ذخیره دنیا و آخرت برای اوست

کرونا جان 69 نفر دیگر را در ایران گرفت

عاشقی در سوز کارتن‌خوابی

عراقچی: علاقه‌ای به تماس مستقیم با دولت جدید آمریکا نداریم

قالیباف: دولت و مجلس قادر به تعیین نرخ ارز نیست

ظریف روز دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا می‌رود

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام علوی سبزواری

بازیگران معروفی که در جشنواره فجر امسال کارگردان و تهیه کننده شدند

چهره ها/ سنگ تمام علی کریمی برای مهرداد میناوند

رئیس شرکت برای منشی دسته گل می آورد!

چهره ها/ تبریک تولد به کارگردان خوش نام ایرانی

خاطره بامزه شرکت کننده «سیم آخر» از کتک خوردن در کودکی!

تبلیغ زندگی در دبی توسط مرد ارزشی سینمای ایران!

گریم «بهرام رادان» برای فیلم جدید نرگس آبیار

اسب سواری فریبا نادری و سحر زکریا در سریال «مروارید سرخ»

مناظرات مشهور و جنجالی تلویزیون

چهره ها/ مجری محبوب «عصر جدید» بابا شد

شهاب حسینی: در 17 سالگی خیلی خز و خیل بودم

چهره ها/ گریم الهه حصاری در نقش کارگر شهرداری

چهره ها/ استایل بهرام رادان برای خوردن صبحانه!

سیدجواد هاشمی بخاطر حواشی پیش آمده عذرخواهی کرد

بازیگر «نون خ»: چرا واکسن ایرانی کرونا را نزنم؟!

چهره ها/ سارا خوئینی ها و برادر کوچک ترش

ابوالفضل پورعرب: تا کی سوار موتور شم و بروم خواستگاری؟!

بیوگرافی پارسای سینمای ایران به همراه عکس های کودکی

ابوالفضل پور عرب: 30 سال در دریا شنا نکردم تا آبرویم نرود!

بازی کدام تازه بازیگر در سریال «قورباغه» بهتر است؟

تیزر سریال «ارمغان تاریکی» با بازی امیر آقایی

حبیب بهتر میخونه یا هوروش بند؟!

افشاگری لعیا زنگنه بعد از 24 سال؛ ممیزی های سنگین «در پناه تو»!

خالی بندی های «محسن تنابنده» از دوران سربازی اش در سریال پایتخت

«تامی شلبی» جیمز باند می شود!

اولین اکران «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» بعد از 5 سال توقیف!

ابوالفضل پورعرب: بزرگترین معضل بازیگر تو ایران احترام و ادبه!

چهره ها/ حال خوب بابک جهانبخش با همسرش

لعیا زنگنه: «در پناه تو» بخاطر شدت ممیزی ها نابود شد!

برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر در دهه طلایی هشتاد

واکنش دختر شاهرخ استخری وقتی کلیپ رقص خودش را می بیند!

خیلی خوشحالم که تو دختر واقعی من نیستی!

خاطرات خواننده سرشناس از هنرمندی که دیروز از دنیا رفت