راه ترقی

آخرين مطالب

با روانشناسی شبه‌علمی مشکلات پس از مدت کوتاهی از نو شروع می‌شوند دانش

با روانشناسی شبه‌علمی مشکلات پس از مدت کوتاهی از نو شروع می‌شوند
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایسنا /عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره روانشناسی شبه‌علمی گفت: عمدتا، افرادی که به شبه علم می‌پردازند، کسانی هستند که کار تجاری می کنند و دیگران را ترغیب می کنند که به صورت موقت و برای یک مدت کوتاهی حال خوب را تجربه کنند. غافل از این که پس از مدت کوتاهی می بینیم مشکلات از نو شروع می شوند. در روانشناسی علمی معتقدیم تغییر یک فرآیند مداوم، مستمر، طولانی مدت و سخت است و به تلاش و کوشش مداوم نیاز دارد.
دکتر ندا علی‌بیگی با بیان این که «امروزه در روانشناسی با مفهومی به نام روانشناسی زرد روبه‌رو هستیم» درباره معنی ترکیب "روانشناسی زرد" گفت: رنگ زرد می‌تواند معانی مختلفی را در ذهن ما ایجاد کند. یکی از معانی رنگ زرد برگرفته از فصل پاییز است که در این فصل رنگ زرد بیشتر از هر زمان دیگری در طبیعت دیده می‌شود. این رنگ برای ما تداعی کننده به پایان رسیدن فرآیند رشد طبیعت است. در روانشناسی هم این اصطلاحی است که برای شبه علم روانشناسی به کار برده می‌شود. روانشناسی زرد در واقع به معنای به پایان رسیدن فرآیند علمی و داشتن یک نگاه شبه علمی یا غیرتخصصی به پدیده های روانشناسی است.
وی درباره تفاوت میان شبه علم روانشناسی و روانشناسی علمی گفت: تفاوتی که بین شبه علم روانشناسی و علم روانشناسی وجود دارد، این است که در شبه علم روانشناسی، موفقیت یا تغییر، یک شبه رخ می دهد؛ یعنی شما مطالبی را مطالعه می کنید که این طور القا می کنند که در یک مدت بسیار کوتاه می‌توان تغییرات بزرگی را در زندگی ایجاد کرد. مثلا در عرض چند روز از افسردگی رها شد یا یک شبه پولدار شد.
این روانشناس ادامه داد: تفاوت این‌ها با علم در این است که مبتنی بر پژوهش‌های علمی نیستند. عمدتا، افرادی که به شبه علم می‌پردازند، افرادی هستند که کار تجاری می کنند و افراد را ترغیب می کنند که به صورت موقت و برای یک مدت کوتاهی حال خوب را تجربه کنند. غافل از این که پس از مدت کوتاهی می بینیم مشکلات از نو شروع می شوند. در روانشناسی علمی معتقدیم تغییر یک فرآیند مداوم، مستمر، طولانی مدت و سخت است و به تلاش و کوشش مداوم نیاز دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: در روانشناسی علمی بر اساس روش هایی عمل می کنیم که سال‌ها بر روی آن ها پژوهش انجام شده و تعداد این پژوهش‌ها آن قدر زیاد بوده که توانسته‌اند خود را از فرضیه به نظریه تبدیل کنند.
علی‌بیگی در پاسخ به پرسشی درباره‌ علل روی آوردن مردم به روانشناسی زرد گفت: ممکن است برخی انسان‌ها تمایل بسیار زیادی برای تغییر داشته باشند و این تمایل به تغییر، افراد را به این سمت سوق می‌دهد که تغییر را سریع‌تر تجربه کنند. یکی از علت‌هایی که ما به سمت روانشناسی زرد گرایش پیدا می‌کنیم، این است که دوست داریم زود نتیجه بگیریم و این تمایل به زود نتیجه گرفتن، حاصل الگوهای تربیتی غلطی است که والدین و آموزش‌وپرورش برای فرد به وجود آورده‌اند.
این روانشناس بیان کرد: اگر سیستم تربیتی ما بر مبنایی باشد که بتوانیم چیزی را به بار بیاوریم و به بار نشستن را تجربه کنیم، آن وقت یاد می‌گیریم که برای حصول نتیجه مطلوب، در یک فرآیند مداوم قرار بگیریم. مثلا در دوران دبستان به دانش‌آموزان یاد داده می‌شود که دانه‌ای را بکارند و اجازه دهند دانه سبز شود. این یکی از آموزش‌های خوبی است که به کودک فرصت می‌دهد نتیجه عمل خود را ببیند و این نوع آموزش ها در ایجاد رویکردهایی که افراد بتوانند تا مشاهده نتیجه، صبر و تحمل داشته باشند بسیار اثرگذار است، اما وقتی آموزش ما از نوعی باشد که در آن فرد شب امتحان درس بخواند و نتیجه بگیرد، طبیعتا در بقیه الگوها نیز به سمت یک شبه تغییر کردن حرکت می کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به «اثر بارنوم» درباره‌ تاثیر آن در روانشناسی زرد، گفت: اثر بارنوم به این معناست که اصولا افراد کلی‌گویی‌هایی را درباره خود می‌پسندند. یعنی هنگامی که یک نفر به بیان قانونمندی‌های کلی که اکثر مردم در موقعیت‌ها و شرایط یکسان ممکن است آن گونه رفتار کنند، می‌پردازد، ما این قانونمندی‌ها را درباره‌ خود می‌پذیریم. در روانشناسی زرد از «اثر بارنوم» استفاده می‌کنند.
علی‌بیگی اظهار کرد: استفاده از اثر بارنوم در روانشناسی زرد به این صورت است که از قانونمندی‌های کلی‌ای که در خصوص اغلب افراد استفاده می‌شود، برای توصیف‌های کلی استفاده می‌کنند و مردم تصور می‌کنند این گزاره‌ها درباره آن‌ها مصداق دارد. این موضوع باعث گرایش مردم به سمت روانشناسی زرد می‌شود. مثلا جمله‌ « شما گاهی اوقات خوش‌برخورد و اجتماعی و گاهی اوقات محتاط و خوددار هستید» در خصوص همه‌ آدم‌ها صدق می‌کند. چنین توصیف‌هایی برای همه‌ افراد می‌تواند جذاب باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان این که «پرسشنامه‌های شخصیتی شناخته‌شده‌تری وجود دارند که مردم فکر می‌کنند این پرسشنامه‌ها کاملا اشاره به ویژگی‌های فردی آن‌ها می‌کند» خاطرنشان کرد: بنابراین هم طالع‌بین‌ها و هم روانشناسان زرد از این راز استفاده می‌کنند و از آن جایی که به دنبال به دست آوردن سرنخ‌هایی از واکنش‌های افراد و رفتار افراد هستند، می‌توانند با توصیف بخش کوچکی از شخصیت مراجعه‌کننده، او را به قبول تمام آن چه که در ارزیابی‌ها ارائه می‌دهند، وادار کنند.
این روانشناس در ادامه با اشاره به یکی دیگر از عوامل موثر بر گسترش روانشناسی شبه‌علمی، گفت: متاسفانه یکی از اتفاقات بدی که در سال‌های اخیر به آن دامن زده شده، این است که افراد بدون آگاهی و بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های فردی خود وارد رشته روانشناسی می‌شوند. در نتیجه برخی از افراد از این رشته به عنوان ابزاری برای تجارت استفاده می‌کنند تا یک ابزار علمی. به همین علت به مردم توصیه می‌شود در انتخاب روانشناس خود دقت زیادی داشته باشند.
علی‌بیگی خاطرنشان کرد: از مسئولان درخواست می‌شود جلوی ورود بی‌رویه به این رشته را بگیرند و یا برای ورود به این رشته معیارهایی را همچون مصاحبه قبل از ورود در نظر بگیرند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره نقش دانشگاه‌ها و سازمان نظام روانشناسی برای جلوگیری از گسترش روانشناسی زرد بیان کرد: طبیعتا سازمان نظام روانشناسی ایران به عنوان متولی روانشناسان ایران، نقش بسیار کلیدی خواهد داشت. از سازمان نظام روانشناسی انتظار می‌رود در انتخاب معیارهای ورود به رشته روانشناسی و نیز اعطای مدرک برای کار حرفه‌ای، دقیق و موشکافانه برخورد کند. قطعا گنجاندن واحدهای درسی اخلاق و اخلاق حرفه‌ای در علم روانشناسی بسیار ضروری است. لازم است از خود علم روانشناسی به عنوان ابزاری برای بررسی صلاحیت روانشناسان استفاده شود و جلوی روانشناسانی را که صرفا می‌خواهند با نگاه بازاری وارد این رشته شوند، بگیریم.

لینک کوتاه:
http://www.rahenou.ir/Fa/News/197476/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جهانگیری «اساسنامه نمونه صندوق‌های پژوهش و فناوری» را ابلاغ کرد

مجلس اجازه نمی‌دهد طبقه «جهانگیری» با ارز رانتی ارتزاق کند

باید منتظر ارز تک نرخی باشیم؟

آقای رئیسی توپ در زمین شماست

صالحی امیری: اسکواش‌بازان بدون دغدغه در مسابقات بین‌المللی شرکت کنند

صالحی امیری: انتخابات بدون رقابت شفاف بی‌معنی است

7 شرکت ایرانی عضو شبکه فناوری اقلیم CTCN سازمان ملل شدند

اسناد راهبردی برای توسعه آموزش قرآنی در دستورکار وزارت علوم قرار گرفت

فراخوان مقالات بخش پژوهشی سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی منتشر شد

زیر تیغ به بهانه انجام وظیفه

جهانپور: صداقت دکتر رئیسی ذخیره دنیا و آخرت برای اوست

کرونا جان 69 نفر دیگر را در ایران گرفت

عاشقی در سوز کارتن‌خوابی

عراقچی: علاقه‌ای به تماس مستقیم با دولت جدید آمریکا نداریم

قالیباف: دولت و مجلس قادر به تعیین نرخ ارز نیست

ظریف روز دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا می‌رود

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام علوی سبزواری

بازیگران معروفی که در جشنواره فجر امسال کارگردان و تهیه کننده شدند

چهره ها/ سنگ تمام علی کریمی برای مهرداد میناوند

رئیس شرکت برای منشی دسته گل می آورد!

چهره ها/ تبریک تولد به کارگردان خوش نام ایرانی

خاطره بامزه شرکت کننده «سیم آخر» از کتک خوردن در کودکی!

تبلیغ زندگی در دبی توسط مرد ارزشی سینمای ایران!

گریم «بهرام رادان» برای فیلم جدید نرگس آبیار

اسب سواری فریبا نادری و سحر زکریا در سریال «مروارید سرخ»

مناظرات مشهور و جنجالی تلویزیون

چهره ها/ مجری محبوب «عصر جدید» بابا شد

شهاب حسینی: در 17 سالگی خیلی خز و خیل بودم

چهره ها/ گریم الهه حصاری در نقش کارگر شهرداری

چهره ها/ استایل بهرام رادان برای خوردن صبحانه!

سیدجواد هاشمی بخاطر حواشی پیش آمده عذرخواهی کرد

بازیگر «نون خ»: چرا واکسن ایرانی کرونا را نزنم؟!

چهره ها/ سارا خوئینی ها و برادر کوچک ترش

ابوالفضل پورعرب: تا کی سوار موتور شم و بروم خواستگاری؟!

بیوگرافی پارسای سینمای ایران به همراه عکس های کودکی

ابوالفضل پور عرب: 30 سال در دریا شنا نکردم تا آبرویم نرود!

بازی کدام تازه بازیگر در سریال «قورباغه» بهتر است؟

تیزر سریال «ارمغان تاریکی» با بازی امیر آقایی

حبیب بهتر میخونه یا هوروش بند؟!

افشاگری لعیا زنگنه بعد از 24 سال؛ ممیزی های سنگین «در پناه تو»!

خالی بندی های «محسن تنابنده» از دوران سربازی اش در سریال پایتخت

«تامی شلبی» جیمز باند می شود!

اولین اکران «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» بعد از 5 سال توقیف!

ابوالفضل پورعرب: بزرگترین معضل بازیگر تو ایران احترام و ادبه!

چهره ها/ حال خوب بابک جهانبخش با همسرش

لعیا زنگنه: «در پناه تو» بخاطر شدت ممیزی ها نابود شد!

برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر در دهه طلایی هشتاد

واکنش دختر شاهرخ استخری وقتی کلیپ رقص خودش را می بیند!

خیلی خوشحالم که تو دختر واقعی من نیستی!

خاطرات خواننده سرشناس از هنرمندی که دیروز از دنیا رفت