راه ترقی

آخرين مطالب

درخشش برق از جنوب تا شمال نوشتارها

درخشش برق از جنوب تا شمال
  بزرگنمايي:

راه ترقی- روزنامه ایران چهارشنبه 12 آذر در یادداشتی به قلم رضا اردکانیان وزیر نیرو، آورده است: رهبر معظم انقلاب در دیدار دوم شهریورماه 1399 با اعضای دولت تأکید داشتند که طرح‌ها در سال آخر دولت با جدیت و دقت دنبال شود و این روند تا به امروز با دقت پیش رفته است. هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران شاهد افتتاح مجموعه‌ای عظیم از طرح‌های صنعت برق در گستره‌ای به وسعت جنوب غرب در استان خوزستان تا جنوب شرق و شرق در سیستان و بلوچستان و شمال شرق در استان خراسان رضوی است. این گستره جغرافیایی وسیع با تنوع طرح‌ها نیز همراه شده است.

ترکیبی از نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های کوچک مقیاس تولید پراکنده، تجدیدپذیر خورشیدی، بادی و برقابی، خطوط انتقال و شبکه‌های فوق‌توزیع در استان‌های مختلف به بهره‌برداری رسیده و افتتاح می‌شوند که مجموع ارزش سرمایه‌گذاری آنها به 5936 میلیارد تومان می‌رسد.


استان خوزستان در هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران شاهد افتتاح 5 نیروگاه مقیاس کوچک تولید پراکنده خورشیدی و برقابی در شهرهای اهواز، اندیمشک، شوش و آغاجاری به ظرفیت 61 مگاوات با سرمایه‌گذاری 959 میلیارد تومان و 4 پروژه خط انتقال و شبکه فوق‌توزیع با ارزش سرمایه‌گذاری 149.3 میلیارد تومان است.

این شبکه‌ها با هدف تقویت شبکه انتقال و فوق‌توزیع استان خوزستان و تأمین برق پایدار و مطمئن ساخته شده‌اند. نیروگاه‌های مقیاس کوچک ساخته‌شده اولین نمونه این گونه نیروگاه‌ها در استان خوزستان هستند. تکمیل و بارگیری پست‌های 132/400 کیلوولت باغملک، شوشتر و مسجد سلیمان نیز سبب پایداری بیشتر تأمین برق مشترکین در شهرستان‌های باغملک، ایذه، مسجد سلیمان، شوشتر و رامهرمز می‌شود. افتتاح مجموعه‌ای دیگر از تأسیسات صنعت برق در استان خوزستان در هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران همچنین سبب بهبود پایداری شبکه در شهرهای آبادان و خرمشهر نیز خواهد شد.


زیرساخت‌هایی که روز 13 آذر در استان سیستان و بلوچستان افتتاح می‌شوند شامل افتتاح خط 400 کیلوولت زاهدان- بم، نیروگاه کوچک 25 مگاواتی سراوان و 11 مگاواتی ایرانشهر، اولین توربین نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت 2.5 مگاوات به همراه 11 پروژه خط انتقال و شبکه فوق‌توزیع برق در سطح استان با ارزش سرمایه‌گذاری 1428 میلیارد تومان است.


خط 400 کیلوولت زاهدان- بم با ارزش سرمایه‌گذاری 670 میلیارد تومان ساخته شده است. افزایش ظرفیت انتقال برق استان، افزایش پایداری شبکه برق جنوب شرق کشور و کمک به رشد صنایع منطقه، رفع افت ولتاژ شبکه‌های روستایی موجود در منطقه چانف و جلوگیری از آسیب به تجهیزات مردم به‌دلیل رفع افت ولتاژها از اهداف ساخت این خط انتقال است. ساخت این طرح از سال 1386 آغاز شده و تکمیل آن افزایش تبادل توان در شرق کشور را به‌همراه دارد.


نیروگاه‌ مقیاس کوچک 25 مگاواتی سراوان، 11 مگاواتی ایرانشهر و واحد اول نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت 2.5 مگاوات نیز ارزش سرمایه‌گذاری معادل 595 میلیارد تومان داشته‌اند. نیروگاه سراوان اولین نیروگاه تولید پراکنده بخش خصوصی در استان سیستان و بلوچستان است.


سایت بادی میل نادر به‌وسعت 17000 هکتار دارای ظرفیت تولید 1000 مگاوات برق بادی است. مزیت این نیروگاه به غیر از تولید انرژی پاک، همزمانی حداکثر تولید انرژی این نیروگاه با زمان اوج بار شبکه در تابستان است. میانگین سرعت وزش باد در سایت میل نادر بالاتر از 10 متر بر ثانیه است که تولید مناسب برق از توربین‌های نصب‌شده در این سایت را ممکن می‌کند. مجاورت با مرز افغانستان نیز امکانی برای تولید و صادرات برق پاک فراهم می‌کند.

قرار است برای توسعه ظرفیت انرژی برق در این سایت تا 70 میلیون دلار سرمایه‌گذاری و در مرحله اول ظرفیت تولید 50 مگاوات برق از نیروگاه بادی از آن صورت گیرد. استان سیستان و بلوچستان به این ترتیب از 2 نیروگاه بزرگ‌مقیاس خورشیدی 10 مگاواتی در حومه زاهدان و نیروگاه 50 مگاواتی در میل نادر سیستان بهره‌مند می‌شود. 20 توربین 2.5 مگاواتی در سایت میل نادر نصب می‌شود که هر توربین ظرفیت تولید برق به 500 مشترک شهری را داراست.

استان سیستان و بلوچستان همچنین شاهد افتتاح 11 پروژه خط و شبکه فوق‌توزیع با ارزش سرمایه‌گذاری 163 میلیارد تومان است. جلوگیری از آسیب به تجهیزات مردم به‌دلیل رفع افت ولتاژ از اهداف اجتماعی و اقتصادی مهم ساخت این تأسیسات است. همچنین یکی از دستاوردهای مهم هفته... پویش الف_ب_ایران، احداث مرکز کنترل راهبردی شبکه انتقال استان (دیسپاچینگ شرق) با نرم‌افزار بومی است. افزایش پایداری و اطمینان شبکه با افتتاح این تأسیسات سبب توسعه زیرساخت مناسب برای رشد صنایع و امکان افزایش صادرات برق می‌شود.

تأسیساتی که در استان خراسان رضوی افتتاح می‌شود واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی به ظرفیت 160 مگاوات با ارزش سرمایه‌گذاری 3400 میلیارد تومان است. سازوکار بازگشت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذار از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت است و از این‌رو مجموعه ساخته‌شده علاوه بر افزودن بر توان زیرساختی کشور، اقدامی صرفه‌جویانه، محیط‌ زیستی و منطبق بر توسعه پایدار به حساب می‌آید.

میزان سوخت صرفه‌جویی شده بر اثر احداث این تأسیسات معادل حداقل 252 میلیون مترمکعب گاز در سال برای هر واحد بخار و 756 میلیون مترمکعب برای سه واحد بخار نیروگاه فردوسی است. این تأسیسات ضمن کمک مستقیم به اشتغالزایی، نیاز روزافزون منطقه به مصرف برق ناشی از گسترش صنایع محلی، توسعه کشاورزی و مصارف عمومی و خانگی را پاسخ می‌دهد.


توسعه زیرساختی ایران با جدیت و تلاش، تحت سخت‌ترین شرایط تحریم و تنگناهای مالی، اما با عقلانیت، سختکوشی و خستگی‌ناپذیری ادامه می‌یابد. صمیمانه مایلم از جانب مدیران، کارشناسان و کارکنان بخش دولتی و خصوصی صنعت برق ایران، دستاوردهای هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران را به پاس یک عمر خدمات صنعتی و مدیریتی شهید محسن فخری‌زاده به روح او تقدیم کنم. راهش برای تقویت عزت و سربلندی ایران و ایرانیان پر رهرو باد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گریم جالب مهران غفوریان در سریال قورباغه

آرزوهای عاشقانه که با تصمیم اشتباه به باد می رود

دزد به دزد بزنه شاه دزده

چند فریم با یکی از بهترین عکاسان سینمای ایران

چهره‌ها/ عمو پورنگ و شعری از سهراب سپهری

چهره‌ها/ حال و هوای شهرزاد کمال زاده در کویر لوت

چهره‌ها/ پژمان بازغی در نمایی از سریال افرا

معرفی بیست فیلم محبوب مسعود فراستی

آهنگ «مردن مردانه» را از گروه داماهی بشنوید

اجرایی بی نظیر با گیتار از موسیقی فیلم معروف «تلقین»

واکنش ها به یک توئیت جنجالی درباره غربالگری پیش از زایمان

التهاب جمعیت در جمعه بازار کرونایی تهران

نظرات مردم درباره نقشه پراکندگی کرونایی در کشور

ویژه‌های حوادث؛ رابطه غیراخلاقی دختر مجرد با مردان متاهل!

وزارت نفت متهم تازه خاموشی‌های اخیر

10 ایستگاه متروی تهران در آستانه بهره برداری

حریرچی: موج چهارم کرونا شدیدتر خواهد بود

اگر آنفولانزای اسپانیایی دوباره رخ دهد چند نفر کشته می شوند؟

سال 2020 شدیدا به شکستن رکورد داغ ترین سال تاریخ نزدیک بود

دستیابی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به سرعت دانلود 190 مگابیت بر ثانیه

10 کتاب برای تنفس در هوای فلسفه

جف بزوس در کتاب جدیدش از اهمیت برنامه‌ریزی 3 ساله می‌گوید

سومین «نه» به استعفای دبیرکل

برگزاری ویژه برنامه های «جان نبی» در منطقه 3

فاز لاتی باران کوثری در سریال ملکه گدایان

من می خوام همش باشم...

چهره‌ها/ قربون صدقه رفتن آناهیتا همتی برای مادربزرگش

پایان طلسم کلاه‌گیس با جواد شمقدری

«بونگ جون هو» رئیس هیات داورن جشنواره ونیز

«سیاه‌ باز» با ماجرای یک بیت‌ کوین ‌باز به جشنواره فجر می‌ آید

ناگفته‌های جالب مهران غفوریان از مواقعی که دلش میگیرد

طناز طباطبایی یک بازیگر درست در جای درست

چهره‌ها/ حاشیه های تمام نشدنی نفیسه روشن

چهره‌ها/ سارا بهرامی و پردیس احمدیه در مقابل قاب دوربین

تا حالا عاشق بودی بدونی آدم چه جوری تو تب عشق می سوزه

بابات راست میگه، شیرینی خورده که محرم نمیشه!

چهره‌ها/ امیر جدیدی و رفقا در یک قاب

رامین و نوری در قسمت های آینده سریال قورباغه

چهره‌ها/ گریم شاهد احمدلو در فیلم سینمایی «سیاه‌باز»

چهره‌ها/ آتیلا پسیانی در دوران نوجوانی در کنار خواهرش

چهره‌ها/ فریبا نادری به همراه همسر و دخترش

مهران غفوریان در قسمت ها بعدی سریال قورباغه

بخش هایی از صحبت های محمدرضا لطفی در مورد نوازندگی

قطعه «سیل اشک» با اجرای محمد حشمتی ویژه ایام فاطمیه

«دریا منو دیوونه می کنه»، با صدای سینا شعبانخانی

قاچاق دام زنده با اتوبوس مسافربری

ورود مسافران به گیلان ممنوع شد

مردم دیگر نگران کرونا نیستند؟

مواد روانگردانِ شیشه به شکل نقل و شکلات!

اعتماد نابجای دختر جوان در فضای مجازی دردسر ساز شد