راه ترقی

آخرين مطالب

چالش ازدواج و اعتیاد زنان و عملکرد معاونت امور زنان و خانواده اجتماعی

چالش ازدواج و اعتیاد زنان و عملکرد معاونت امور زنان و خانواده
  بزرگنمايي:

راه ترقی- رئیس دفتر رئیس جمهور امروز با بیان اینکه شاهد کاهش سن اعتیاد هستیم، گفت:زنان هم به این کار روی آورده اند و این موضوع در حال افزایش است.وی اعلام کرده که شاهد کاهش سن اعتیاد هستیم و بانوان که ارکان اصلی خانواده محسوب می‌شوند به این کار روی آورده اند و این موضوع در حال افزایش است.
برآیند بررسی ها نشان می دهد اگرچه پدیده طلاق ، تک عاملی نیست اما مهم ترین علت در دادخواست های طلاق، اعتیاد است معضلی که به تاکید کارشناسان ، برنامه ریزان کشور باید آن را جدی بگیرند.
اعتیاد مهمترین آسیب اجتماعی از نگاه مردم و مسئولان  در سامانه رصد عوامل خطر و محافظ آسیب های اجتماعی عنوان شده است، به این معنا که جامعه از اعتیاد احساس آسیب می کند و لازم است به این مساله توجه بیشتری شود.این سامانه همچنین عوامل افزایش یا کاهش طلاق، کمتر شدن یا عمیق تر شدن مساله اعتیاد، آغاز اعتیاد در سنین پایین و گسترش آن در بین زنان را نشان می دهد و یکی از عوامل عدم ازدواج و کاهش ازدواج در بین زنان نیز محسوب می شود.

اعتیاد زنان؛ زمینه‌ها و پیامدها

روند کاهشی ازدواج‌ها از سال 90
از طرفی بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، فراوانی ازدواج‌ها از سال 90 روند کاهشی داشته به‌طوری که از 874.792 ازدواج سال90 به 550 هزار ازدواج رسیده است؛ اما دلایل این امر چیست؟ آیا سیاست‌های تشویقی که حتی در کشورهای اروپایی اجرا می‌شود در ایران هم اجرا می‌شود؟!
گفته می شود:پایین بودن اعتمادبه‌نفس، نیاز به تائید، اضطراب و افسردگی، عدم رشد یافتگی، حضور در مهمانی‌های نامتعارف، دسترسی آسان به مواد مخدر و عوامل روحی و روانی مختلفی سبب می‌شود که زنان به سمت اعتیاد گرایش پیدا کنند.
طبق آمار کشوری در حال حاضر 10 درصد جمعیت معتادان را زنان تشکیل می‌دهند. زنان در جامعه نقش بسزایی دارند و به‌عنوان رکن اصلی خانواده محسوب می‌شوند، بنابراین اعتیاد در زنان آسیب‌های گسترده‌تری برای جامعه و خانواده در پی دارد.

معاونت امور زنان و خانواده چه عملکردی داشته ؟
حال باید دید نهادهای متولی چه اقداماتی برای جلوگیری از این آسیب ها کرده اند و معاونت امور زنان و خانواده بعنوان متولی اصلی امور زنان چه اقداماتی داشته و راهکارهای آن چه بوده و چه نتیجه ای گرفته است.
 در شهریورماه سال 95 "سیاست‌های کلی خانواده" پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شد و در آن نظر به مسائل و آسیب‌های حوزهِ زنان و خانواده مورد توجه قرار گرفت و در بند 5 سیاست‌های کلی نیز آمده  که برای حفظ ارزش‌های خانواده «تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودّت و رحمت با تأکید بر ممنوعیت نشر برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده» مورد توجه باشد .
از سوی دیگر در بند 13 این سند جامع خانواده با اشاره به آسیب‌های اجتماعی پدیده طلاق بر بنیان خانواده، عنوان شده که «‌پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده به‌ویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌سازی کراهت طلاق» مورد توجه باشد و برنامه ها و اقداماتی در این رابطه صورت گیرد.
از طرفی هم  در بند 4 سیاست‌های کلی خانواده است تاکید بر «‌ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی» شده است اما منتقدان بر این باورند که طی سال‌های اخیر اعضای فراکسیون زنان مجلس با وجود تاکید سیاست‌های کلی خانواده به حمایت و تسهیل ازدواج اقداماتی شایسته نداشته اند و به جای قانون شدن سیاست‌های کلی و تصویب طرحی برای ابلاغ این سیاست‌هایِ مغفول کاری در خور توجه نکرده اند و با وجود گذشت 3 سال از ابلاغ این سیاست‌ها، معاونت زنان ریاست جمهوری نیز صرفا با پیگیری سیاست‌های انحرافی و حاشیه‌ای نظیر ورزشگاه رفتن و موتورسواری زنان، بنیان خانواده ایرانی و ترویج ازدواج آسان را نشانه رفته‌ است!

ترویج سیاست های وارداتی و افزایش طلاق
از آنجا که بنیان خانواده ایرانی با طلاق دچار فروپاشی می‌شود برای حفظ این نهاد نیاز است که سیاست‌گذاران نسبت به تعیین برنامه‌های حمایت از خانواده اهتمام بیشتری داشته باشند همچنین با وجود ارزش و جایگاه نهاد خانواده در فرهنگ ایرانی ضروری است توجه شود که چرا ثبات و پایداری خانواده ایرانی تحت‌الشعاع قرار گرفته است و به استناد آمار، هر چه به دوران کنونی نزدیک‌تر شده و برخی فرهنگ‌های وارداتی در خانواده ایرانی جای باز کرده است، شمار طلاق‌ها افزایش یافته است؛ با وجود این، دیده می‌شود که هنوز برخی از سیاست‌گذارن و تصمیم‌گیران کشور به دنبال تقلید و پیاده‌سازی سیاست‌های اجتماعی و فرهنگی وارداتی در بین خانواده‌های ایرانی هستند.

اعتیاد: عامل طلاق، قاتل ازدواج

اثر روابط بی قید و بند در کاهش ازدواج
به گفته کارشناسان ، روابط آزاد و معاشرت‌های بی‌قیدوبند از جمله مواردی است که به کاهش ازدواج و افزایش طلاق منجر شده و باید برای آن فکری کرد .
تغذیه شدن جوانان از منابع نادرست، مثل شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ها، مهمانی‌های نامناسب، رفت و آمدهای آزاد و بی‌حدومرز باعث شده است، ازدواج برای آنان اولویت خود را از دست بدهد؛ غافل شدن والدین از نظارت و تربیت فرزندان کوشا و مسئولیت‌پذیر نیز از دلایل کاهش تعهد و مسئولیت‌پذیری جوانان است؛ ممکن است جوانان تصور‌ کنند به دلیل گریز از پذیرش تعهد و مسئولیت همسر و فرزند، پرداخت اجاره‌بها و هزینه‌های زندگی، داشتن شغل و به‌طور مرتب و منظم کار کردن، فرار از مهریه و نفقه، بهتر است به روابط غیررسمی و خارج از ازدواج روی بیاورند.
دولت و مسئولان نقش بسیار تأثیرگذاری دراحیای فرهنگ ازدواج آسان دارند؛ در این زمینه قانونی به نام تسهیل ازدواج جوانان وجود دارد که متأسفانه مغفول مانده است؛ در حالیکه اجرای دقیق آن می‌تواند هم در فرهنگ‌سازی و هم تسهیل ازدواج اثرگذار باشد و منتقدان و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که معاونت امور زنان و خانواده عملکرد خوبی نداشته و به جای پرداختن به متن به حاشیه ها می پردازد و لازم است تجدید نظری در سیاست ها و اقدامات در این حوزه صورت گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افتتاح زیرگذر استاد معین تا بهمن ماه/ دلیل خرابی پله های برقی

بخشنامه تفویض اختیار به روسای کل دادگستری‌ها برای عضویت نمایندگان قضایی در نهادهای شبه قضایی

ایران رهبر بهداشتی در منطقه مدیترانه شرقی است

اعتراض دیابتی‌ها به سهمیه‌بندی انسولین + پاسخ تامین‌اجتماعی

تکذیب انفجار در کربلا و تایید وقوع آن در جنوب بغداد

طرح هر خانه، یک پایگاه سلامت امسال اجرا می‌شود

پیش‌بینی بیش از 4 میلیون زائر ایرانی اربعین

مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر با ذکر 9 ادله

ارائه خدمات بالینی به بازنشستگان نیروهای مسلح در منزل طرح راهبردی است

3 میلیون زن در ایران سرپرست خانوار هستند

تکذیب اظهارات منتسب به لاریجانی درباره رسیدگی به دارایی مسئولان

قصد اخراج یا تعدیل نیرو نداریم/ صرفا یک جابه‌جایی درون سازمانی در شهرداری است

تراکم‌فروشی 30 سال گذشته پایتخت به اندازه کل تاریخ آن است

مسئولیت پذیری، کوله ای که نسل جدید به دوش نمی کشد

معادل سهمیه ها به ظرفیت دوره های تخصصی پزشکی اضافه شد

شیر به سفره آموزش و پرورش باز می‌گردد؟

فساد در جمهوری اسلامی سیستماتیک نیست اما هست

تصادف ون حامل زائران ایرانی در منطقه جسر دیاله عراق

بازدید رئیس قوه قضاییه از سامانه شکایات و اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور

واکنش "حناچی" به بستن درهای بوستان مادر بدلیل حضور همسر "ظریف"

وزیر بهداشت: مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنارمحمودی مستقر شود

آموزش، مهمترین روش برای جلوگیری از ابتلا به ایدز است

34 درصد بیکاران "زن" هستند

شرط وزارت بهداشت برای حذف ارز 4200 تومانی دارو

دستور رئیس قوه قضاییه برای حقوقی‌تر شدن کلانتری‌های سراسر کشور

کمبود آب شرب، مشکل اصلی اکثر روستاهای کشور/ انتقاد از وجود مدارس کَپَری و کانکسی در برخی روستاها

بوستان مرضیه حدیدچی در پایتخت بهره‌برداری شد

از تجربه زلزله 29آذر تا ضرورت تهیه نقشه شریان های اضطراری پایتخت !

رشته‌های مختلف می‌توانند در حوزه تجهیزات پزشکی اثرگذار باشند

4 میلیون معتاد در کشور و صرف 11درصد تولید ناخالص ملی برای مبارزه با مواد مخدر

شفافیت، مهمترین اقدام شورای پنجم شهرتهران/جلوی رانت و فساد را گرفتیم

اسلامی: مسیرهای تردد زائران اربعین امن است

انتقال پایتخت صدها میلیارد تومان هزینه دارد

سرنگ آلوده عامل شیوع HIV در لردگان نیست

از 4 خواسته مهم پایتخت نشینان تا تفاوت شورای پنجم با سایر دوره‌ها

ایران، میزبان وزرای گردشگری کشور‌های عضو اکو

پلیس قانون‌مدار از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است

جشن صندلی‌های بنفش

فرآیندهای مبارزه با قاچاق کالا نیازمند بازنگری است

داروهای خارجی دارای مشابه ایرانی، از فهرست بیمه خارج می شوند

تشریح مهم‌ترین درخواست‌های مردم از شهرداری تهران

ادغام خدمات سلامت سالمندان در شبکه‌ های بهداشتی درمانی

بررسی فرهنگ، دانشگاه و ازدواج اسلامی

"سالمندی" یکی از 5 ابرچالش‌ جامعه در 20 سال آینده

تدوین الگوی تغذیه و ورزش برای سالمندان/هر خانه یک پایگاه سلامت

١5 لایحه در معاونت حقوقی قوه قضائیه نهایی شد

سالمند یک «بار اجتماعی» نیست

افزایش 2.5 برابری جمعیت «سالمندان» تا 1430/ پیشی گرفتن جمعیت زنان سالمند از مردان

زمان اجرای صدور گذرنامه موقت / برای دریافت گذرنامه موقت چه باید کرد؟

جزئیات درآمد سردفتران / 40 سردفتر در کشور دفتر خدمات الکترونیک قضائی دارند!