راه ترقی

آخرين مطالب

خداحافظی با مدارس خشتی تا آبان امسال فرهنگی

خداحافظی با مدارس خشتی تا آبان امسال
  بزرگنمايي:

راه ترقی- محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با حضور در برنامه نگاه یک با اشاره به اخبار منتشر شده درباره اخذ وجه از والدین برای ثبت نام عنوان کرد: بخشی از این وجوه دریافتی پس از اطلاع ما استرداد شده و در بخش هایی نیز مدیران متخلف به نهادهای ذی ربط معرفی شده اند.

وی ادامه داد: در مدارس دولتی کسی حق ندارد بابت ارائه خدمات آموزشی وجهی را طلب کند و نباید به اجبار مطالبه وجهی وجود داشته باشد و ما این موضوع را مراقبت می کنیم اما نگاه دیگر این است که مدرسه خانه دوم فرزندان ما است و بخش مهمی از زمان بچه ها در مدارس می گذرد و والدین باید از مدرسه فرزندانشان مطلع باشند اگر والدین اختیاری مشارکتی داشته باشند می توانند در این مهم شرکت کنند.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: مدرسه و خانه دو کانون یادگیری هستند سعی می کنیم این کمک های ارادی را نیز کنترل کنیم اما پرداخت ها اجباری نباید باشد. فیلمی اخیرا در این باره در فضای مجازی منتظر شده بود که پس از آنکه درباره محتوای آن قطعیت حاصل شد مدیر مدرسه مربوطه را برکنار کردیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: 110 هزار واحد آموزشی داریم و ممکن است اشکالاتی دربرخی از این واحد ها باشد و سعی می کنیم با ارسال بازرسان این موضوع را مورد ارزیابی قرار دهیم.

حذف مدارس خشت و گلی

حاجی میرزایی در ادامه با اشاره به وجود مدارس کپری عنوان کرد: باید برای سازه های این مدارس بر اساس اقتضای فضا، فکری شود. در عین حال مدارس خشت و گلی خطرناک تر است و تا پایان آبان حذف تمامی مدارس خشت و گلی را جشن خواهیم گرفت و تا ابتدای مهرماه همه استان ها به جز سیستان مدارس خشت و گلی حذف شده است.

وی ادامه داد: با تامین اعتبار تمام مدارسی که گاز به آنجا رسیده بخاری گازی مطمن خواهند داشت و در بقیه مدارس از انرژی های تابشی یا رادیاتورهای روغنی استفاده خواهد شد و برای سایر مدارس نیز تدابیری برای آموزش به مدیران درنظر گرفته شده است.

فاصله زیاد با سند تحول آموزشی

وی درباره سند تحول آموزش و پرورش عنوان کرد: همکاران ما دوره های آموزشی برای انتقال مفاهیم بنیادین سند تحول درنظرگرفته اند اما نیازمندیم محتوای سند را با گفت وگو به آموزش و پرورش و جامعه بکشانیم. داشتن یک سند هرچقدر که خوب باشد کافی نیست برای اجرا و استقرار یک نظام نیازمند درک مشترک هستیم. تا مفاهیم به درک مشترک تبدیل نشود اجرای سند با مشکل روبرو خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: بین معلمان و مدیران و بخش های مختلف آموزش و پرورش و در سطح جامعه باید سند تحول را معرفی کنیم و این مفاهیم را بیان کنیم. این سند می تواند ماموریت آموزش پرورش به مثابه تربیت برای زندگی عزت مند و ایفای نقش اجتماعی و مواجه با تغییرات پرشتاب تسهیل کند.

حاجی میرزایی افزود: هرچقدر بتوانیم مهارت نوجوانان و ظرفیت های فکری را توسعه دهیم موفق تر خواهیم بود. در نظام جاری آموزش فرض شده همه قابلیت های یک فرد نتیجه انتقال دانش است. دانش شرط لازم است اما بخش عبادی، اعتقادی و فناوری و هنر و زیستی ساحت های وجودی یک فرد است که همراه در کنار دانش رشد کند.

وی با اشاره به ریل گذاری برای دستیابی به اهداف تعلیم و تربیت از طریق سند تحول آموزش و پرورش ادامه داد: تاکید شده است نقاط اهرمی و پیشران را پیدا کنیم تا نتایج بهتری داشته باشیم. به عنوان نمونه معلم در سیستم آموزشی ما جانشین تمام نداشته ها است؛ اگر محتوای خوب و مدرسه و تجهیزات خوب داشته باشیم اما معلم خوب نداشته باشیم نتیجه حاصل نمی شود ما باید روی تربیت مدیران و معلمان زمان بیشتری صرف کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: فاصله ما سند تحول بنیادین زیاد است و مفاهیم سند عمیق و کسترده است و اجرایی کردن آن زمان می خواهد اما تا 1404 توفیقات خوبی را در عرصه تعلیم و تربیت بدست می آوریم.

مشکلات بودجه

حاجی میرزایی در ادامه گفت: بودجه آموزش و پرورش از مشکل ساختاری رنج می برد و این مشکل دائما سال به سال منتقل شده است. همیشه بودجه آموزش و پرورش با کسری بسته شده و این مهم موجب می شود حقوق حق التدریس پرداخت نشود. امسال برای شروع مهر 108 هزار معلم کم داشتیم و 45 هزار معلم تا اواخر شهریور بازنشسته شدند. تلاش کردیم 108 هزار معلم را تامین کنیم و دستور پرداخت بخشی از مطالبات را در آغاز سال تحصیلی گرفته ایم. ما تمام تلاش خود را می کنیم به موقع این حقوق پرداخت شود و 900 میلیارد تومان نیاز داریم تا این مطالبات پرداخت شود.

وی ادامه داد: به تدریج این مطالبات پرداخت خواهد شد اما در بودجه 99 باید برای این مهم فکری کنیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره مشکل کمبود مدارس در بخش های مختلف اظهار داشت: 5  هزار مدرسه زیر 5 نفر و 14 هزار مدرسه زیر 10 نفر دانش اموز دارند و برنامه ریزی کردیم با همکاری دستگاه ها به جمع بندی واحدی برسیم و این مسئله را حل کنیم.

حاجی میرزایی همچنین یادآور شد: 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه بندی اختصاص داده شده و این مهم در حال پیگیری است. همچنین تلاش می کنیم با ساززن بیمه مرکزی برای بیمه تکمیلی فرهنگیان گامی نیز برداریم. تا پایان شهریور 50 درصد کل بازنشستگان سال 97 پاداش خود را دریافت کرده اندو الباقی نیز در مهرماه دریافت خواهد شد.

کیفیت و کمیت

وی در ادامه درباره کمیت و کیفیت آموزشی کشور توضیح داد: آموزش و پرورش دست به یک انتخاب زده که یک مشکلی را حل کند که این اقدام، مشکلی دیگر ایجاد شده است. تلاش بر این بوده پوشش حداکثری آموزش در کشور انجام شود اما پهن شدن سفره آموزش و پرورش در همه مناطق کشور کیفیت آموزشی را آسیب زده است؛ یا باید روی کیفیت اصرار کنیم یا توسعه کمی آموزش. اصرار روی توسعه کمی آموزش به ضرر توسعه کیفی آموزش منجر شده است و برای رعایت استانداردهای آموزشی باید تعداد دانش آموزان در هر کلاس و مدرسه مشخص باشد. باید بین کیفیت و کمیت نقطه تعادل پیدا کنیم و به مدارس آموزش و پرورش کیفیت ببخشیم.

شهریه مدارس غیردولتی

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بیش از 86.6 مدارس ما دولتی هستند و بیشترین حجم دانش آموزان ما در این مدارس هستند و هدفگذاری ما برای ارتقای کیفی منحصر به این مدارس است تا کیفیت این مدارس را ارتقا دهیم. سازمان مدارس غیر دولتی آیین نامه ای را تعیین کرده و میزان خدمات و شهریه را مشخص کرده و مدارس غیر دولتی موظف هستند این امر را در تابلوی اعلانات خود نصب کنند.

حاجی میرزایی تاکید کرد: غیر از این آیین نامه، هیچ مدرسه ای حق ندارد هزینه ای دریافت کند. برخی ممکن است سرویس یا غذاخوری یا آموزش زبان های خاصی قرار دهند که توافقی است و الزامی نیست. 16 هزار مدرسه غیر دولتی داریم و شاید 100 مدرسه رفتار اینچنینی داشته باشد.

وی درباره برخی خوانش ها نسبت به عدم برخورداری جامعه از عدالت آموزشی تصریح کرد: برخورداری های ناعادلانه گاه انعکاسش در آموزش و پرورش اینچنین می شود و امیدواریم خدمات آموزشی با کیفیت در دسترس همه آحاد جامعه باشد.

مافیای 10 هزار میلیاردی

حاجی میرزایی در ادامه گفت: مافیایی 10 هزار میلیاردی شکل گرفته که از یک طرف نگرانی به خانواده و اضطراب به دانش آموزان و جریان تربیت را آسیب می رساند و این حجم عظیم اقتصادی ارزش افزوده ای به تعلیم و تربیت نمی رساند و حاصل این تبادلات مالی ارتقای واقعی دانش آموزان نیست و خانواده های تحث تاثیر این شرایط آسیب می بینند.

وی خطاب به این مافیا یادآور شد: شما برنده و کل دانش آموزان بازنده این سرمایه گذاری هستند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مسیر 12 ساله تحصیلی و رسیدن مسیر تحصیل به کنکور تاکید کرد: باید این پدیده مافیایی را مدیریت کرد و از همه اندیشمندان درخواست می کنم که اندیشه های خود را بیاورند تا با این پدیده منفی مقابله موثر داشته باشیم. از صدا و سیما گله دارم و خواهش می کنم این کتب آموزشی را تبلیغ نکنند. همه محتوای آموزشی دانش آموز در کتاب های درسی تامین شده و وقت او ظرفیت همین محتوا را دارد و توصیه می کنیم به سمت این کتاب ها نروند.

واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی صحت ندارد

حاجی میرزایی در ادامه تاکید کرد: واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی صحت ندارد. مدارس هیات امنایی داریم که نقشی به والدین می دهند اما درباره املاک آموزش و پرورش مراقبت می شود و یکی از برنامه های ما مولدسازی این دارایی ها است و به دارایی های آموزش و پرورش چوب حراج نمی زنیم و باید این اموال را بهینه سازی کنیم. آموزش و پرورش امر حاکمیتی است و قابل واگذاری به دیگران نیست از اینرو استانداردهای آموزشی در بخش های مختلف رعایت و کنترل می شود.

وی همچنین یادآور شد: تعدادی مدارس است که متعلق به یکی از بنیادها است و این بنیاد اصرار به خرید مدارس از سوی آموزش و پرورش داشت که در نهایت قرارداد اجاره این مدارس به امضا رسید.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه درباره اعتیاد نیز یادآور شد: گام اول در مدارس ما پیشگیری از اعتیاد است و باید مهارت های آنان افزایش یابد. اگر بتوانیم این مهارت تقویت ارتباط با والدین را ایجاد کنیم وی در مواجهه با بسیاری از مسائل از جمله اعتیاد مصونیت دارد. اگر کسانی گرفتار باشند درمان می شوند و با والدین صحبت می شود و با سازمان های متعدد فعالیت هایی در این باره صورت می گیرد.

حاجی میرزایی در پایان گفت: آموزش و پرورش را باید جدی گرفت زیرا آینده ما را آموزش و پرورش می سازد کما اینکه امروز ما را آموزش و پرورش دیروز ساخته و باید دانش آموزانی با تراز جمهوری اسلامی ایران تربیت کنیم که در سازندگی کشور مشارکت داشته باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایان آذرماه آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره هنری «مهر مادر»

معاون اول رئیس‌جمهوری هنرستان زینبیه دماوند را افتتاح کرد

یونسکو به دنبال ترویج دسترسی آزاد به محتوا و فناوری است

بستری شدن آیت الله مکارم شیرازی در تهران

تنها ایرانی برنده جایزه گرمی در باره این مسابقه جهانی چه گفت؟

فراخوان نهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک منتشر شد

هیچ نمایش وحدتی برتر از نمایش وحدت در اربعین حسینی(ع) وجود ندارد

ثبت ملی 6 اثر فرهنگی‌تاریخی استان فارس ابلاغ شد

کدام افراد بیشتر در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند؟

اربعین ماندگاری حرکت امام حسین (ع) را مستمرتر کرده است

جاسمی: شرایط برای برگزاری راهپیمایی اربعین در عراق خوب است

تفاهم‌نامه‌های فرهنگی باهدف توسعه زیرساخت‌های فارس به امضا می‌رسد

ابلاغ دستورالعمل راهیان نور جهت حمایت از حماسه اربعین حسینی

ارزشیابی و تدریس در آموزش و پرورش کیفیت ندارد

هیات منصفه مطبوعات انتخاب شدند

ثبت بیش از 10 هزار درخواست درسامانه دسترسی آزاد به اطلاعات

هفتمین کنگره ادبیات پایداری برگزار می‌شود

80 درصد سوادآموزان بانوان هستند

خصوصی‌سازی تئاتر هویت گیشه را تغییر می‌دهد

شمار زایران ایرانی اربعین حسینی پنج برابر شده است

آنها که از عظمت اربعین به وحشت افتاده اند

رقابت سالم و عادلانه در همه زمینه‌ها موجب تحرک و پیشرفت است

بانک اطلاعاتی بناهای تاریخی ایجاد می‌شود

گردشگری ادبی در اصفهان، ظرفیتی ناشناخته اما پردرآمد

کودک شاد و امیدوار بهتر از کودک درس‌خوان است

مسیر عدالت آموزشی بدون معلمان به سرانجام نمی‌رسد

دروازه‌ها رو به کربلا باز است

رسانه‌ها از شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات استقبال کردند

حضور وزیر کشور در آیین غبار روبی حضرت شاهچراغ (ع)

برگ‌تردد به جای گذرنامه و تاکید بر سامانه سماح برای زائرین اربعین

وزیر ارشاد درباره طرح گسستِ ملت‌های ایران و عراق هشدار داد

جزئیات بسته خدمات بیمه‌ای به زائران اربعین اعلام شد

لزوم ارتباط خانواده‌ها با دانشگاه

برگزیدگان پنجمین جایزه جهانی اربعین معرفی و تجلیل شدند

باید از اربعین بیش ازگذشته بهره‌برداری معرفتی و اجتماعی کرد

1700 لوح هخامنشی به موزه ملی ایران رسید/رونمایی الواح دهم مهر

سماع؛ آیین اصیل عارفانه یا پرفورمنس های تماشاگر پسند امروزی

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ: کاغذ به وفور در کشور هست

متون نمایشی؛ رُکن رَکین تئاتر دفاع مقدس

انتخاب موسیقی؛ اجباری از روی محدودیت، یا اختیاری بر اساس سلیقه‌

سفر اربعین چقدر هزینه برمی‌دارد؟

نباید به موسیقی نگاه تجاری داشت

نگاهی نو به سلوک فکری و اندیشه‌های شمس تبریزی

کتاب " تفسیر سوره برائت "مقام معظم رهبری در مشهد رونمایی شد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی وارد زاهدان شد

چگونه باورهای دینی بر سلامت روان اثرگذار است؟

تبلیغات، مهمترین مشکل واحدهای بوم‌گردی در کشور است

زمین سوخته؛ روایت احمدمحمود از سه‌ماه نخست حضور دشمن در آبادان

سواد رسانه‌ای رمز موفقیت بشر در تمدن جدید است

بررسی مسائل جاری آموزش عالی و تبیین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب