راه ترقی

آخرين مطالب

نباید به موسیقی نگاه تجاری داشت فرهنگی

نباید به موسیقی نگاه تجاری داشت
  بزرگنمايي:

راه ترقی- طی روزهای گذشته مجمع صنفی تولیدکنندگان آثارموسیقی و شنیداری با ارسال نامه ای سرگشاده به مجتبی حسینی توسل مدیرعامل برج میلاد ضمن انتقاد از افزایش نرخ اجاره بهای مرکزهمایش های این مجموعه از احتمال تغییر رویکرد این مجمع نسبت به برگزاری کنسرت ها در این مکان خبر داد.

متن این نامه اعتراضی به شرح زیر است:
« همانطور که مستحضرید یکی از وظایف مهم شهرداری ها ایجاد بستر مناسب جهت رفتارهای فرهنگی هنری و گسترش نشاط اجتماعی شهروندان در جامعه است، به همین منظور تعامل و همکاری هدفمند با هنرمندان و فرهیختگان، افزایش سهم مصرف خدمات و کالاهای فرهنگی در سبد خانوار، ایجاد مراکز فرهنگی هنری برای غنی سازی اوقات فراغت و کمک به افزایش روحیه نشاط  و شادابی شهروندان، حمایت از فعالیت های فرهنگی هنری از جمله وظایف تعریف شده در شهرداری تهران و سازمان های زیر مجموعه است که ایجاد فضاهایی همچون برج میلاد و مرکز همایش های آن به همین منظور بوده است.

از آنجایی که برگزاری کنسرت های موسیقی بخش قابل توجهی از ایجاد شادابی، نشاط و تخلیه انرژی برای مدیریت هیجانات، تنش زدایی و هنجارگرایی در جامعه را تشکیل می دهد، انتظار می رود شهرداری تهران، سازمان ها و زیر مجموعه های آن با توجه به رسالت در امور فوق، همکاری های گسترده ای با متولیان در این حوزه به ویژه موسسات و برگزارکنندگان کنسرت های موسیقی انجام داده و به صورت موازی نقشی در انجام وظایف فرهنگی هنری ایفا نماید.

سالن مرکز همایش های برج میلاد یکی از مراکزی است که امکان برگزاری کنسرت هایی با جمعیت بیش از 1500 نفر را دارد. متاسفانه قیمت گذاری مرکز همایش های برج میلاد متناسب با وظایف شهرداری تهران نیست و در ابتدای سال جاری و بر خلاف دیگر ارگان های دولتی و نیمه دولتی، قیمت بهره برداری از مرکز همایش های برج میلاد و خدمات آن با مبلغ نامتعارفی افزایش یافته است و در عین ناباوری، مدیر مرکز همایش های برج میلاد اعلام نموده اند بر اساس دستور جنابعالی، یک بار دیگر، قیمت اجاره سالن برای اجراهای صحنه ای بعد از ایام محرم و صفر افزایش یابد.
جهت آگاهی، بر اساس افزایش صورت گرفته در ابتدای سال جاری، نرخ هر صندلی در مرکز همایش های برج میلاد به مراتب بیشتر از نرخ صندلی سالن های هم تراز خود حتی سالن های خصوصی با تجهیزات، ظرفیت و کیفیت خدماتی بالاتر از مرکز همایش های  برج میلاد تهران است و با دستور جدید (افزایش مجدد نرخ اجاره)، این رقم شکاف قابل توجهی با دیگر سالن های تهران خواهد داشت.

اینچنین تصمیماتی در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور و افزایش قیمت ها توسط آن مجموعه، تنها فشار مالی را بر سبد فرهنگی خانوار افزایش داده و منجر به کاهش برگزاری برنامه های فرهنگی هنری بخصوص کنسرت های موسیقی است که اینگونه رفتارها موازی با اهداف دشمنان بیرونی این مرز و بوم برای ایجاد فشار بر مردم و نارضایتی از حکومت و ارگان های آن است.
لذا مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری به درخواست جمع قابل توجهی از موسسات، تهیه کننده ها و برگزارکننده های کنسرت های موسیقی، ضمن اعلام و اطلاع رسانی موارد فوق، از جنابعالی درخواست می نماید هرچه سریعتر نسبت به تعدیل قیمت بهره برداری از سالن مذکور و خدمات جانبی آن به قیمت های مشابه و کمتر از سال 1397 اقدام عاجل نمایید.
با درک اهمیت موضوعات مطرح شده، حق خواهید داد چنانچه تا روز شنبه مورخ 30 شهریور 1398 نسبت به تامین نظر و دست کم شنیدن صدای اهالی موسیقی کشور اقدامی صورت نپذیرد، علاوه بر تحریم اجرای کنسرت در سالن مرکز همایش های برج میلاد چاره ای جز اقدامات فراگیر اعتراضی صنفی، به داوری کشاندن موضوع نزد افکار عمومی باقی نخواهد ماند و هرگونه تبعات ناشی از این اعتراضات بر عهده مجموعه تحت مدیریت جنابعالی خواهد بود.»

پس از انتشار این نامه اعتراضی و سرگشاده، صبح امروز روابط عمومی مرکز همایشهای برج میلاد، پاسخ مدیر عامل این مجموعه را به نامه اعتراضی مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار موسیقی و شنیداری میلاد با انتشار متنی در اختیار تمام رسانه ها قرار داد.
در این نامه، توسل ضمن اشاره به فعالیت های حمایتی مجموعه تحت مدیریت خود نوشته: «این مجموعه با اعلام حمایت این مجموعه از موسیقی کلاسیک، فاخر و سنتی معتقد است: نباید به موسیقی نگاه تجاری داشت. موسیقی سهم انکار ناپذیری در فرهنگ جامعه دارد، بنابراین باید آنرا از رانت و تجارت و دلالی دور نگاه داشت.
وی با بیان اینکه موسیقی هنر مردمی است و باید در دسترس عموم شهروندان قرار گیرد، افزود: یکی از اهداف برج میلاد بعنوان مرکز دیپلماسی فرهنگی و هنری، حمایت از توسعه فرهنگ و هنر این مرز و بوم است و در همین راستا نسبت به گذشته تخفیف‌های ویژه‌ای را برای اجرای موسیقی اصیل ایرانی در نظر گرفته ایم. همچنین اگر تهیه‌کنندگان کنسرت های فاخر حاضر به برگزاری کنسرت رایگان برای علاقه مندان موسیقی باشند، ما نیز در همراهی با این حرکت ارزشمند می توانیم سالن محل برگزاری را به صورت رایگان در اختیار ایشان قرار دهیم. 
وی در بخش دیگری از این نامه نوشته است: بدیهی است که این تخفیفات و تسهیلات ویژه به کسانی که نگاه تجاری به موسیقی دارند تعلق نمی گیرد و آنها می‌توانند طبق روال عادی و بدون امتیاز خاصی از سالن های برج میلاد برای برگزاری کنسرت های خود استفاده نمایند.
وی تصریح کرد: در راستای سیاست های حمایتی برج میلاد، ارکستر فیلارمونیک شهر تهران در تابستان سال جاری با اجرای قطعات فاخر و با حضور چهره‌های برتر موسیقی کشور بر روی صحنه رفت و همچنین در حال حاضر به مناسبت ایام محرم برج میلاد سوگواره موسیقایی «وداع» را به خوانندگی حسام الدین سراج و باکلام وحید جلیلوند بصورت رایگان برای عموم مردم روی صحنه دارد. 
در پایان این نامه آمده است: تخفیف‌هایی که پیش از این وجود داشته در حال حاضر به صورت هدفمند صرفا در خدمت موسیقی‌های کلاسیک، فاخر، اصیل ایرانی و برگزارکنندگانی که نگاه تجاری به هنر موسیقی ندارند، قرار می گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield