راه ترقی

آخرين مطالب

80 درصد سوادآموزان بانوان هستند فرهنگی

80 درصد سوادآموزان بانوان هستند
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «شاپور محمدزاده» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش برنامه هایی برای افزایش سطح سواد در جامعه از گذشته تاکنون اجرا شده است، افزود: براساس سرشماری سال 95 حدود 2 میلیون و 700 هزار بی‌سواد مطلق در کشور داریم که از این تعداد حدود 400 هزار نفر از آنها اتباع خارجی هستند که نشان می دهد سهم ایرانیان از بی‌سوادی مطلق کمتر است.
وی اظهار داشت: هرساله براساس آمار و اطلاعات حدود 450 هزار نفر زیر پوشش آموزش کلاس های نهضت سوادآموزی قرار می گیرند که تعداد 200 هزار نفر از آنها بی‌سواد مطلق هستند.
معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در سه سال اخیر هم تعداد زیادی زیر پوشش سوادآموزی قرار گرفته اند و انتظار می رود با اجرای طرح های شتاب بخشی بتوانیم طرح آموزش به سوادآموزان را سرعت دهیم.
محمدزاده در پاسخ به این سوال که پیش از این صحبت هایی مبنی بر برچیده شدن نهضت سوادآموزی در کشور شده بود آیا این موضوع هنوز به قوت خود باقی است؟ اضافه کرد: تاکید مقام معظم رهبری این است که تا زمانی که بی‌سواد وجود دارد، نهضت سوادآموزی کار خود را ادامه دهد، ما کار را تا حدی ادامه می دهیم که دیگر شاهد بی‌سوادی در ایران نباشیم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموری افزود: تعدادی از بی‌سوادان هم به عنوان بازمانده از تحصیل به نهضت سوادآموزی اضافه می شوند و پارسال 142 هزار بازمانده از تحصیل در سن 6 سال به بالا به این آمار اضافه شده است.

محمدزاده با بیان اینکه معتقدیم هرچه پوشش تحصیلی بیشتر شود افرادی که به حوزه نهضت سوادآموزی وارد می شوند نیز به طور قطع کمتر می شود، یادآورشد: اکنون بالای 98.5 درصد افراد در دوره ابتدایی زیر پوشش تحصیلی قرار دارند و چون ما افراد بالای 10 تا 49 سال را زیر پوشش داریم، این افراد می توانند از آموزش های نهضت سوادآموزی بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه وظیفه ذاتی نهضت سوادآموزی پوشش تحصیلی افراد 10 تا 49 سال است، تصریح کرد: بالای 49 سال را هم فراموش نمی کنیم و آنها را زیر پوشش قرار می دهیم البته با ایجاد مراکز محلی یادگیری و تاکید به همکاران در استان ها، تلاش می شود افرادی که تمایل به سوادآموزی دارند را زیر پوشش قرار دهند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه تمام طرح های نهضت سوادآموزی مانند خانه به خانه برای سوادآموزی در حال اجرا است، افزود: امسال تاکید شده است که مراکز محلی یادگیری گسترش یابد تا تعداد بیشتری از سوادآموزان به ویژه بانوان به بهانه مهارت آموزی بر سر کلاس های سوادآموزی حضور یابند.
محمدزاده ادامه داد: بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد و دستاوردهای بسیار بزرگی در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف از جمله سوادآموزی به دست آمده است.

وی خاطرنشان کرد: براساس سرشماری‌ها در سال 1355 جمعیت ایران 35 میلیون نفر بود و در رده سنی 10 تا 49 سال فقط 48.8 درصد مردم ایران باسواد بودند و نزدیک به 18 میلیون نفر بی‌سواد بودند که درصد آمار باسوادان کشور در سال 1395 به 94.7 درصد رسید و بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال 1397 میانگین درصد سواد کشور به 97.7 درصد رسیده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield