راه ترقی

آخرين مطالب

مثلت عربی-عبری-غربی در حوادث عراق دست دارند/اربعین می تواند زمینه ساز احیای تمدن جمهوری اسلامی باشد گفتگو

مثلت عربی-عبری-غربی در حوادث عراق دست دارند/اربعین می تواند زمینه ساز احیای تمدن جمهوری اسلامی باشد
  بزرگنمايي:

راه ترقی- جعفرقنادباشی تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرگزاری آریا در خصوص پشت پرده تحولات اخیر عراق گفت:نشانه های روشنی وجود دارد که مثلت عربی-عبری-غربی یا همان آمریکا، اسرائیل و ارتجاع منطقه در حوادث عراق نقش آفرینی می کنند.سوال این است که اگر اعتراضات به علت مشکلات اقتصادی است چرا صرفا به شهرهای شیعه نشین اختصاص پیدا کرده است.حوادث عراق نشان می دهد دست هایی که در گذشته تلاش می کردند میان شیعه و سنی اختلاف بیاندازند امروز با چهره دیگری در صحنه سیاسی عراق ظاهر شده اند. اراده ای که داعش را شکل داد و جنگ داخلی را در عراق ایجاد کرد. این اراده همچنان وجود دارد و در استان های شیعه نشین با روش دیگری عمل می کند. سابقه آنها نشان می دهد که یک عراق آرام، متحد و مردم سالار را در منطقه تحمل نمی کنند.
وی در خصوص همزمانی تحولات عراق با راهپیمایی اربعین گفت: عراق در آستانه راهپیمایی بزرگ اربعین قرار دارد که می تواند آینده ساز باشد و می تواند تمام بهانه های جنگ افروزی میان ایران و عراق در دهه های آینده را از میان ببرد. راهپیمایی بزرگ اربعین تنها یک اقدام عبادی نیست بلکه نتایج و پیامدهای بزرگی به دنبال دارد. راهپیمایی عظیم اربعین می تواند در عرصه های سیاسی اجتماعی فرهنگی زمینه ساز تحولات بسیار مثبت برای محور مقاومت و جهان اسلام باشد.راهپیمایی اربعین سمبل وحدت جهان اسلام است که دشمنان اسلام300 سال است شیعه وسنی را به جان هم انداخته اند. راهپیمایی اربعین تمام گرایشات قومی مذهبی که سبب تفرقه میان مسلمانان می شود را از بین می برد و به معنی مسدود کردن مسیر استعمار غرب می باشد. راهپیمایی بزرگ اربعین می تواند زمینه ساز یک اقتصاد بسیار فعال میان کشورهای اسلامی باشد که بدون نیاز به غرب نیازهای یکدیگر را پاسخ دهند. امروزه دفاع در داخل مرزها تعریف نمی شود بلکه دفاع وامنیت در جهان فراترها از مرزها قرار دارد.همچنین اربعین احیاگر علاقه مندی اهل بیت است که می تواند زمینه ساز احیای تمدن جمهوری اسلامی باشد.
قنادباشی در خصوص روند تحولات آینده عراق گفت:با توجه به تجربه ای که در تشکیل دولت آقای عادل المهدی کسب شد، رهبران جریان های سیاسی عراق برسر بزنگاه تصمیم گیری متوجه دشمنان هستند و تلاش می کنند از سواستفاده های دشمن جلوگیری کنند. آنچه که در عراق اتفاق افتاده می تواند یک مسئله درون ساختاری باشد و انشقاق نگران کننده ای نیست. در تشکیل دولت عادل المهدی قبل از انتخابات پارلمانی عراق تحلیل های مختلف مبنی بر بروز اختلافات در میان جریان های سیاسی عراق منتشر شد اما یک اراده جمعی متوجه جریانات تفرقه انگیز بود لذا به سمتی رفت که راه انشقاق و اختلاف اندازی را از میان برد.انتظار می رود احزاب و گروه ها در چارچوب قانون اساسی عراق و در راستای حفظ کیان و امنیت عراق عمل کنند. انتخابات اخیر پارلمانی و انتخاب عادل المهدی محک خوبی در این راستا بود.پس از این هر روندی که طی شود یکی از محورهای اساسی توجه به نقشه های دشمن، ضرورت و توجه به ثبات و امنیت در عراق خواهد بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield