راه ترقی

آخرين مطالب

ترامپ، جانسون و دو زن دردسرساز مقالات

ترامپ، جانسون و دو زن دردسرساز
  بزرگنمايي:

راه ترقی - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
چه کسی می‌تواند جلوی بوریس جانسون و دونالد ترامپ را بگیرد یا حداقل رفتار‌های سیاسی این دو را مهار کند؟ فعلا جز دو زن سالخورده، هیچکس. فعالان فمنیستی معمولا با ترامپ و جانسون میانه خوبی ندارند. البته حق هم دارند، تا حالا چندین زن ادعا کرده‌اند که ترامپ و جانسون به آن‌ها آزار جنسی رسانده‌اند. از سوی دیگر، ترامپ و جانسون هم شاید فکرش را نمی‌کردند که روزی یک زن سیاستمدار، آینده سیاسی‌شان را به خطر بیندازد. اما، گاهی، تحولات بر وفق مراد رقم نمی‌خورد.
دونالد ترامپ و بوریس جانسون، هم از نظر رفتاری و هم از نظر ظاهری، شباهت‌های زیادی با هم دارند. از جمله این شباهت‌ها که کمتر مورد توجه قرار گرفته، مواجهه این دو دولتمرد جنجالی با دو زن سیاستمدار است. دو زنی که به رغم سن و سال زیاد، از نبرد سیاسی با مخالفان استقبال می‌کنند و بر مواضع خود اصرار می‌ورزند.
بخوانید: استیضاح ترامپ و خاطره خوبی که هرگز وجود نداشت!
این روزها، تحقیقات استیضاح، ترامپ را حسابی به دردسر انداخته و خواب را از چشمان او ربوده است. آغازگر این تحقیقات هم کسی نبود جز نانسی پلوسی. زن 79 ساله‌ای که در دهه هشتم عمر خود، از پوشیدن کت‌وشلوار زنانه قرمزرنگ ابایی ندارد. پلوسی در 9 ماه گذشته با استیضاح ترامپ مخالفت می‌کرد، اما حدود دو هفته پیش، پس از یک جلسه غیرعلنی با نمایندگان دمکرات، به خاطر ماجرای معروف به «اوکراین گیت»، آغاز تحقیقات استیضاح ترامپ را اعلام کرد.
"انگار مردانگی به او ربط دارد"
تحقیقات استیضاح ترامپ زمانی کلید خورد که یک افسر ناشناس سازمان سیا، درباره تماس تلفنی 25 ژوئیه ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، افشاگری کرد. بر اساس این افشاگری، ترامپ از زلنسکی درخواست کرده بود که درباره فعالیت‌های اقتصادی هانتر پسر جو بایدن در اوکراین تحقیق کند. به امید اینکه زلنسکی تخلفاتی کشف کند و ترامپ بتواند از این تخلفات علیه بایدن در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا استفاده کند. نانسی پلوسی، رفتار ترامپ را «خیانتی» به سوگند رسمی، امنیت ملی و سلامت انتخابات آمریکا دانست و قویا از استیضاح او حمایت کرد.
رابطه پر فراز و نشیب ترامپ با زنان، موجب شده است که برخی از استیضاح او توسط یک زن سالخورده، آن هم یک فمنیست، خوشحال شوند و در این خصوص با لحنی شماتت‌آمیز قلمفرسایی کنند. در همین رابطه، مولی جونگ فست، تحلیلگر روزنامه ایندیپندنت، طی یادداشتی در همین روزنامه، از اقدامات پلوسی علیه ترامپ اظهار شادمانی کرد. به نوشته این تحلیلگر، ترامپ همسران خود را طوری عوض کرد که انگار خودروی اجاره‌ای بودند؛ لذا استیضاح چنین مردی توسط یک زن 79 سالهِ فمنیستِ کت‌شلوار پوش، طنز لذت‌بخش خاصی است.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
به گفته جونگ فست، ترامپ توسط زنی استیضاح می‌شود که از زن اولش 10 سال بیشتر سن دارد. همان زنی که ترامپ، او را اوایل دهه 1990 عوض کرد. شاید ترامپ از هیلاری کلینتون، متنفر بود، اما باید از نانسی پلوسی خیلی بترسد. نانسی از مجادله نمی‌ترسد. او یک بار درباره تمرکز وسواسی ترامپ بر دیوار مرزی محبوبش گفته بود: «انگار این (دیوار) با مردانگی‌اش مرتبط است. انگار اصلا مردانگی به او ربط دارد.»
تحقیقات استیضاح به تازگی شروع شده و هنوز در جریان است. برخی ناظران بر این باور هستند که با توجه به سیطره جمهوریخواهان بر مجلس سنا، احتمال برکناری ترامپ از طریق استیضاح کم است. شاید به همین دلیل است جونگ فست می‌گوید حضور پلوسی در قدرت، برای ترساندن ترامپ ضروری است. این تحلیلگر نوشت: «آری، نانسی پلوسی از نوع زنان سالخورده خویشتنداری است که باید فقط رئیس‌جمهور را بترساند.»
مرد اعیانی در برابر زن خودساخته
آن سوی اقیانوس اطلس، حکایت مشابهی در جریان است. بوریس جانسون که در یک خانواده اعیانی و ثروتمند متولد شده، در برابر زن خودساخته‌ای قرار گرفته که 20 سال از او بزرگتر است. برندا هیل، رئیس 74 ساله دیوان عالی بریتانیا، اخیرا حکمی علیه تلاش جانسون برای تعطیل کردن پارلمان، صادر کرد.
هیل، در دوران تحصیل در یک مغازه کار می‌کرد و اولین دانش آموز مدرسه خود بود که در دانشگاه کمبریج پذیرفته شد. روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که هیل برای رسیدن به منصب رئیس دیوان عالی، مسیر غیرمعمولی و سختی را طی کرد.

برندا هیل، رئیس دیوان عالی بریتانیا
جانسون برای خارج کردن بریتانیا از اتحادیه اروپا در ماه اکتبر، طرحی را ارائه کرد که با مخالفت پارلمان مواجه شد. از این رو، تصمیم گرفت برای اجرایی شدن این طرح، پارلمان را تعطیل کند. طبق روال رسمی، جانسون به ملکه الیزابت توصیه کرد که با تعطیل کردن پارلمان موافقت کند. اما دیوان عالی به ریاست هیل، توصیه جانسون را غیرقانونی دانست و آن را ملغی کرد.
از دیدگاه جونگ فست، باید درباره تفاوت‌های میان ملکه بریتانیا و برندا هیل تامل کرد. هیل در یک محیط فرودست به دنیا آمد و اکنون رئیس دیوان عالی بریتانیاست. ملکه، در یک محیط فرادست به دنیا آمد، ولی اصلا نتوانست جلوی جانسون را بگیرد.
این تحلیلگر در درباره مواجهه ترامپ و جانسون با پلوسی و هیل نوشت: «آمریکا و بریتانیا، اکنون در مرز فراموشی هستند. هر دو کشور توسط دو مستبد، اما بی‌رحم، گروگان گرفته شدند. اما آنها، با رقبای زنی مواجه شده‌اند که شاید مهم تلقی نمی‌کردند.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield