راه ترقی

آخرين مطالب

کودکان زباله‌گرد و مسئله اولویت نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
صالح نقره‌کار | 1. کودک ‌ زباله‌گرد یک واقعیت است؛ همان‌طور که کسری بودجه سازمان بهزیستی، ارزش‌افزوده پیمانکاران پسماند‌شهرداری، بی‌سامانی مهاجرت‌های غیرقانونی و درگیری چند دستگاه با فرمان متفاوت و درماندگی ‌‌تصمیم‌گیری و کاستی کیفیت حمکرانی در اولویت‌نداشتن حل معضل کودکان زباله‌گرد یک واقعیت قلمداد می‌شود.
2. ایران کشوری با سطح رفاه بالا نیست. ما در خاور‌میانه‌ایم و مقیم اسکاندیناوی هم نیستیم. در وضعیت تحریم نیز مشکلات جهان‌سومی مضاعفی را تحمل می‌کنیم. دشمنان خارجی قدرقدرتی هم داشته‌ایم. همه اینها را شهروند ایرانی خوب درک می‌کند؛ اما سؤال روشن این است که مسئولان ‌چقدر بر مدار خیر عمومی و منفعت همگانی توانا در تصمیمات، چابک، اثربخش و کارآمد در اقدامات است. فاصله بین اتخاذ تصمیم مناسب همگانی تا اجرای خوب یک تصمیم چقدر است و کجا می‌شود این سرعت، دقت و کیفیت را جست؟!
3. مردم از مجموعه حکمرانی انتظاراتی دارند. توقع دارند از منابع محدود خوب استفاده کند. درست مدیریت کند. اولویت‌ها را بهنگام تشخیص دهد. منابع را با بهره‌وری و کفایت به اولویت‌ها اختصاص دهد. با صداقت راهبردها، مسئله‌ها و کمبودها را با مردم در میان نهد. پنهان‌کار، شعارده، بی‌عمل، فشل و درمانده نباشد. خیر عمومی را درست تشخیص دهد و تمام‌قامت حمایت و صیانت کند. کیفیت مدیریت تابع کیفیت تصمیم‌گیری است و خط مشی قانون در لوای انتخاب راهبرد مستتر است؛ مدل اولویت‌بندی و انتخاب راهبردی در یک امر عمومی ضمن تحلیل کاربرد در عرصه سیاست‌گذاری، نظام کنترل برنامه و مطالبه‌گری و پاسخ‌گوکردن مسئله اصلی ماست. به نظر می‌رسد مشکلات عمومی را خوب تحلیل درک و راه‌حل‌یابی و مشارکت‌جویی نمی‌کنیم.
4. اگر 14 تا 17 هزار برآورد کودک زباله‌گرد داریم، اگر طرح‌های ساماندهی تکافوی اقدام سزاوار را نداده است، اگر 93 درصد بودجه بهزیستی صرف امور جاری و یارانه‌ای می‌شود، اگر 60 درصد زباله‌گردهای ما اتباع خارجی هستند، اگر ده‌ها انجمن مردم‌نهاد فعال را خوب به بازی نمی‌گیریم، اگر به تعبیر رئیس محترم سازمان بهزیستی مسئله کودک زباله‌گرد یک معادله چندمجهولی است، اگر باید کودکان را قربانیانی در دام مجرمان سوء‌استفاده‌گر تصور کرد، اگر نظریه عدالت اجتماعی و خیر عمومی و شعارهای حمایت از محرومان و دولت پابرهنگان‌ و زاغه‌مقیمان به‌عنوان مهم‌ترین گفتمان اصیل ‌‌همچنان سردرگم می‌نماید و اگر کودک زباله‌گرد در کشاکش‌های سیاسی و اجتماعی گم می‌شود یا به‌عنوان یک شوی تبلیغاتی ترحم‌برانگیز مصروف کمپین‌های انتخاباتی ادواری نمایندگان می‌شود و اگر به جای حل بنیادین مسئله زباله‌گردان ‌ به دنبال دستکش به دست آنها ‌کردن یا پوشاندن لباس متحدالشکل برایشان هستیم، یقین بدانیم خیر عمومی میهن را درست درک نکرده‌ایم و سزاوار مردم سرزمین خود برای حل یک مسئله رنج‌آور عمومی به میدان نیامده‌ایم.
5. نیازی مبرم به یک نگاه انسانی به حکمروایی و امر عمومی داریم. سیاست‌گذار و مجری ما باید مسئله‌ها را از زاویه نگاه انسانی فهم کند. آن‌وقت نخواهد گذاشت سیمای کودک وطن در آینه زنگارگرفته زباله‌گردی تصویر شود و کودک محرومیت‌چشیده برای بقای امروز، فرداساز نافرجام سرنوشت نسل آینده باشد و حمایت تأمین‌گرانه او موضوع درجه چندم و آخر چک‌لیست اولویت‌های ملی قلمداد شود.
6. برای استفاده بهینه از ظرفیت و توان موجود در راه دستیابی به اهداف بلند باید ضمن ایجاد چشم‌اندازی در مسیر توسعه، اولویت‌های عملیاتی تعیین شود. حکمرانی همکارانه یک راهبرد است. جلب مشارکت‌های مردمی و مدنی و اشتراک‌گذاری ایده‌ها و توان‌ها را به صحنه عمومی جذب‌کردن یک الگوی عمل است. اقدام «ان‌جی‌او»محور و محله‌مدار با محوریت سازمان‌های مردم‌نهاد و طی تنظیم‌گری و برنامه‌ریزی متولیان امر عمومی اولویت دارد. بارش فکری حوزه عمومی غیردولتی نویدی است که فردای بهتر کودکان بدون زباله‌گردی را رقم می‌زند.
7. تهیه و تدوین واقع‌بینانه نقشه جامع اقدام برای حل مسئله زباله‌گردی کودک با استفاده از روش تحلیل فرصت و تهدید SWOT و روش تکنیک گروهی Group TechniqueNominal ضمن لحاظ اولویت‌های اساسی، ساختار مناسب نظام اقدام، تناسب منابع مالی با برنامه‌های مشخص، پیش‌بینی‌های فرهنگی، آموزشی و جلب حمایت ارگان‌های دولتی و غیردولتی، برنامه انسداد مرز مهاجرت‌های بی‌رویه اتباع خارجی و مسئله رد مرز، موقعیت خاص منطقه‌ای با تعیین مسئول پیگیری و هزینه‌ها و تهمیدات فهرستی از ضرورت‌هاست.
8. یقینا همکاری نهادهای مدنی و عمومی با نگاهی انسانی و چاشنی خیر‌عمومی‌خواهی می‌تواند کام تلخ‌‌دیدگان شهروندان را از صحنه غیرانسانی کودکان خم‌شده در سطل زباله که به جای جستن طراوت و شادی باید روزی خود را در میان انبان متعفن زباله‌های مردم جست‌وجو کنند، التیام بخشد. کودکان زباله‌گرد مبلمان شهری نیستند که از جلوی چشممان حذفشان کنیم. آنها آینده وطن و موهبت خدا برای فردای بهتر هستند. وضعیت حاضر را عادی‌سازی نکنیم بلکه یک فراخوان عمومی انسانی و یک برنامه هدفمند عملیاتی باید تدارک دیده شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صحبت های آزاده نامداری درباره حضورش در فضای مجازی

سینمای ایران چرا به علی حاتمی ظلم کرد؟/ناگفته‌های افخمی از «تختی»

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ آغاز مراسم اهدای جوایز بیستمین دوره جشن حافظ

چهره‌ها/ علی صالحی: امروز را زندگی کن

ساخت سالن روباز «هما» به پایان رسید

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ پسران علی معلم در بیستمین دوره جشن حافظ

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ «احسان علیخانی» بهترین چهره تلویزیونی شد

چهره ها/ محسن کیایی در انتظار آخرین دوشنبه هم گناهی

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ جایزه یک عمر فعالیت هنری برای «فرامرز قریبیان»

موسیقی فیلم "بوی پیراهن یوسف" از مجید انتظامی

آهنگ جدید/ «برو برنگرد» با صدای آرمین زارعی منتشر شد

آهنگ جدید/ «زلف را شانه مزن» از سالار عقیلی شنیدنی شد

تعرض به کلانتری قهاوند همدان بخاطر فوت پسر نوجوان با شلیک پلیس

مروی: مشهد باید شهر الگو برای خدمت‌رسانی به نیازمندان باشد

بخشی از کتاب/ زندگی یک بار است

«هویت های مرگبار»؛ پیشنهادی برای پرهیز از تعصبات بیجا

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : شفافیت راه هرگونه فساد را مسدود می کند

سالاری: ورود شرکتها به بورس و رقابتی شدن استخدام و انتصابات بهترین راه افزایش شفافیت در سازمان تامین اجتماعی است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: بهره‌برداری از سه سامانه شفافیت/ رصد تمام اطلاعات شرکت‌ها و املاک صندوق بازنشستگی کشوری ممکن شد

واکسن روسی؛ تکرار نبرد فضایی روی زمین

اجرای پروژه بازار خلازیل کلید خورد

واکاوی دیدگاه معاون اول بایدن درباره مسائل خاورمیانه

خنجر از پشت؛ نگاه فلسطینی ها به توافق حکام امارات با اسرائیل

نخستین طرح دوفوریتی در هاله‌ای از ابهام

رسوایی و دردسر تازه بن سلمان

شیب کند منفی شاخص

آمریکا حق فعال کردن "مکانیسم ماشه" را دارد؟

رمزگشایی از تحولات منجر به کاهش رونق در بورس

بلومبرگ: بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به سمت ایران می آید؟

صلح تاریخی یا دگردیسی تاریخی؟

هسته سخت اصلاحات؛ خشمگین از نظام، ترسان از شکست

برپایی ایستگاه صلواتی و حرکت دسته‌های عزاداری ممنوع است

چهره ها/ خوشبختی از نگاه مریم مومن

سکوت بلندتر از فریاد «نوید محمد زاده»

چهره ها/ نسرین مقانلو: همه چیز را برای خودت مهم نکن!

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ امیر آقایی در بیستمین دوره جشن حافظ

اهدای جایزه ویژه جهانی به لوریس چکناواریان

رستاک؛ گروهی به وسعت تنوع فرهنگی ایران

حضور و غیاب دانش‌آموزان در کلاس‌ های مجازی

کنایه‌های آقای مجری به وام ودیعه مسکن

انفجار یک شرکت تولیدی در قزوین با 4 مصدوم

خزعلی: پزشکانی که به "سقط جنین" توصیه نکنند دادگاهی می‌شوند

تیراندازی به دو زن در بزرگراهی در آمریکا

انهدام باند سارقان مسلح جاده‌ ای در اندیمشک

رونمایی از اولین ربات مجری ایرانی

تقویت رشد گیاهان با کمک امواج رادیویی!

10 واقعیت باورنکردی در مورد مثلث برمودا

جهان احتمالا با یک ابرنواختر کوتوله سیاه به پایان می‌رسد

وحشت نویسنده ایرانی ‌تبار ساکن آمریکا از انتخاب دوباره ترامپ

صوت/ داستان «جین ایر» اثر شارلوت برونته_ قسمت آخر