راه ترقی

آخرين مطالب

تخصیص 9.5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد 988 هزار فرصت شغلی اقتصاد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- محمدباقر نوبخت امروز (سه شنبه) در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی با اشاره به اینکه قانونگذار بعد از احیای سازمان برنامه و بودجه، راهبری و رصد توسعه کشور را از ماموریت‌های راهبردی این سازمان تعیین کردند، ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه خود را مسئول رخدادهای اجتماعی می‌داند.
وی افزود: همچنین راهبری و رصد توسعه کشور با سازمان برنامه بودجه است ، قانونگذار برای دستیابی به این هدف ابزارهایی تعیین کرده است.
معاون رییس جمهوری تاکید کرد: نخستین مورد مطالعه در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و .. است که مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری برای این مهم ایجاد شده است.
وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای توسعه برنامه‌های میان مدت و بلند مدت گفت: معاونت برنامه‌ریزی بر این اساس شکل گرفته و برای این برنامه‌های کوتاه مدت نیز از بودجه‌های سالانه استفاده می‌شود. 
نوبخت ادامه داد: همچنین وظیفه نطارت بر دستگاه‌ها نیز در این سازمان در کنار وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری و ... وجود دارد. 
وی با بیان اینکه برای برنامه ریزی و بودجه ریزی نیازمند  جمع آوری اطلاعات و آمار هستیم، افزود:  برهمین اساس دو  مرکز آمار و سازمان نقشه برداری در این سازمان تعریف شده است. 
وی به فعالیت های مرکز امار در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: آمارهای این مرکز به هنگام و سریع است تا آنجا که ظرف دو روز از پایان ماه آمار تورم منتشر می‌شود. 
به گفته نوبخت تورم نقطه به نقطه شهریور نسبت به مرداد و مرداد نسبت به تیر در هر ماه 6 واحد کاهش را نشان می‌دهد البته تورم سالانه همچنان افزایش داشته است. 
وی به شوک سیاسی بین المللی سال گذشته با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها اشاره کرد و ادامه داد: ملت ایران آن موج ها را پشت سر گذاشت.
رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: نقطه شروع نوسان و شوک قیمت ارز بود اما اکنون قیمت ارز با ثبات است. آمریکا تصور می‌کرد این فشارها می‌تواند موثر باشد اما متوجه شده که ایران تسلیم نمی‌شود و به همین دلیل به دنبال بازگشت به مذاکره است.
وی به هنگام بودن تهیه آمار تورم را قابل تقدیر دانست و افزود: آمارها فصلی، سالانه و پنج ساله به صورت منظم منتشر می‌شود. 
نوبخت به آمار اشتغال و بیکاری فصل تابستان اشاره کرد و گفت:  نتیجه آمار همیشه با گذشته می‌تواند چند درصدی تفاوت داشته باشد.
وی افزود: نرخ بیکاری تابستان امسال نسبت به سال گذشته 1.8 درصد کاهش داشت و این در حالی است که   843 هزار نفر جمعیت شاغل اضافه شد.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: تعریف نرخ بیکاری برای همه مردم مشخص نیست و به همین دلیل شاید این آمار درست به نظر نمی‌رسد. 
وی گفت: از سال گذشته برای ایجاد 988 هزار فرصت شعلی برنامه ریزی کردیم و 8 برنامه در بخش کشاورزی، صنعت، خدمات و ... انجام شده است و هر استان یک برنامه اشتغال دارد. 
نوبخت ادامه داد: 25 درصد از پولی که باید به دستگاه‌ها می دادیم در ابتدا پرداخت شده است. در این رابطه 1800 میلبارد تومان بودجه عمومی و 7700 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم.
وی به تخصیص 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب برای ایجاد اشتعال روستایی اشاره کرد و افزود: 1.25 پرداخت شده که معادل 13 هزار و 300 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری است و بر این اساس 237 هزار نفر در این طرح با استفاده از صندوق توسعه ملی اشتعال ایجاد شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در 6  ماهه اول امسال 28 هزار و 950 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در نظر گرفته شده که به معنای رونق کار واحدهای و پیمانکاران است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختلاسگری که از زندان سام درخشانی را پای میز دادگاه کشاند!

آهنگ جدید/ قطعه «علی» عیدانه محسن چاوشی منتشر شد

چهره ها/ تبریک مه لقا باقری برای سالگرد ازدواجش با جواد عزتی

چهره ها/ چهارمین حضور بین المللی فیلم «جبر» با بازی عباس غزالی

«گیسو»؛ عاشقانه ای تازه از منوچهر هادی

چهره ها/ پوستر شام ایرانی با حضور بازیگران زن

چهره ها/ اینستاپست پرویز پرستویی برای بمباران اتمی ژاپن

بازگشت کوتاهِ ترانه علیدوستی به سینما

آهنگ برتر هفته؛ طرفدارانی که «گره کور» باز می‌کنند!

پیشنهاد دستیار سیاسی رئیس مجلس به نمایندگان برای نظارت بر کنکور

جوی روباز جان کودک اهوازی را گرفت

ارتباط اختلال عملکرد بویایی و بیماری پارکینسون

شاعرانه/ خسته‌ام خسته‌تر از کودک کبریت فروش

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

جهش هسته‌ای عربستان

اصلاح طلبان، رادیکال و محافظه‌کار ندارند

شوخی شنیدنی رضا رفیع با ادبیات اداری شهرداری