راه ترقی

آخرين مطالب

رسوایی چهره سیاسی FATF نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - صبح نو / متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
همین چند روز پیش بود که گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مهلت نهایی ایران برای پیروی از معیارهای این نهاد، فوریه 2020 (نیمه بهمن تا نیمه اسفند) است و پس از آن، این نهاد از تمامی اعضای خود درخواست خواهد کرد تا اقدامات متقابل را انجام بدهند. روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور‌خارجه کشورمان، این اطلاعیه و این اقدام را «کاملا سیاسی» توصیف کرد.
خط و نشان FATF
روز 26 مهرماه بود که گروه ویژه اقدام مالی (موسوم به FATF) در اطلاعیه‌ای، برای چهارمین‌بار پیاپی، مهلت ایران برای اجرای الزامات «مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی» و «تامین مالی تروریسم» را تا فوریه 2020 تمدید کرد. این نهاد مستقر در پاریس در عین حال از اعضای خود، بررسی دقیق‌تر معاملات با ایران و حسابرسی سخت‌تر شرکت های تامین سرمایه فعال در این کشور را خواستار شد. در بیانیه FATF صراحتا چنین آمد: «اگر ایران پیش از فوریه 2020 کنوانسیون‌های پالرمو و تامین مالی تروریسم را هم‌راستا با استانداردهای FATF به صورت قانون تصویب نکند، سپس FATF تعلیق اقدامات متقابل را به طور کامل برمی‌دارد و از اعضایش می‌خواهد تا اقدامات متقابل موثر هم‌راستا با توصیه‌نامه 19 اجرایی کنند.»
خروج دو کنوانسیون از بررسی مجمع
چندی پیش از انتشار رسمی این اطلاعیه، غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در اظهاراتی، از مختومه شدن بررسی دو کنوانسیون ذیل FATF(نهاد مربوط به مبارزه با پول‌شویی) یعنی کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی(موسوم به پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(موسوم بهCFT ) در مجمع خبر داد. او در این‌باره با بیان اینکه مجمع، رسیدگی به دو کنوانسیون مزبور را تا برداشته شدن تحریم‌های آمریکا متوقف کرد، اظهار کرده بود: «یک‌سال از ارجاع لایحه به مجلس می‌گذرد و تحریم‌ها برداشته نشد؛ بنابراین، این لایحه بر اساس نظر شورای نگهبان ردشده تلقی می‌شود». ادله مصباحی‌مقدم برای اظهارات خود، ناظر بر ماده 25 آیین‌نامه مجمع تشخیص مصلحت است. طبق یکی از تبصره های این ماده، اگر یک‌سال از طرح یک موضوع اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت بگذرد و مجمع نسبت به آن رسیدگی انجام ندهد، نظر شورای نگهبان مبناست.
ظریف: اقدام FATF سیاسی است
روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی یک‌جانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، در جمع خبرنگاران، با اشاره به اطلاعیه اخیر نهاد FATF اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در قوانین داخلی خود مبارزه با پول‌شویی را به عنوان یک ضرورت و هدف دنبال می کند و تصمیم FATF کاملا سیاسی است که با آن مخالف هستیم. ظریف افزود: با این حال ما به‌خاطر منافع ملی خودمان تمام اقدامات لازم را برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و مقابله با پول‌شویی انجام دادیم و تصویب آیین‌نامه مبارزه با پول‌شویی در دولت و قوه‌قضائیه گام مهم ایران در این راستا بود. وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: این‌ آیین‌نامه قانون مفصلی و کاملی است و امیدوارم با همگرایی داخلی و اقدامات بعدی بهانه‌گرفتن از دست کسانی که منافع ایران را دنبال نمی‌کنند و مخالف ما هستند، فراهم شود.
پالس مثبت رحمانی فضلی
با وجود آنکه ظریف، وزیر امورخارجه حرکت گروه ویژه اقدام مالی را «کاملا سیاسی» ارزیابی کرده، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در اظهاراتی که روز گذشته در رسانه ها بازتاب یافت، از پیگیری خواسته های FATF توسط دولت خبر داد. او در این باره گفت: ما چهار ماه وقت داریم و دولت نیز پیگیر موضوع FATF است. آیین‌نامه‌های مورد نیاز در دولت تصویب شده است. این نیازمند همکاری مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و دولت است تا با مشکلی روبه‌رو نشویم؛ همه دلسوز هستند و کسی نمی‌خواهد مشکلی برای کشور ایجاد شود.
در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با پدیده پول‌شویی و حتی مبارزه با تامین مالی تروریسم، طی سال‌های گذشته قوانینی را به تصویب رسانده، اما نهاد FATF کشورمان را برای تن دادن به قواعد خود تحت فشار قرار داده است. همین موضوع هم منشا اختلافاتی در داخل کشور شد. این اختلافات خاصه درباره دو کنوانسیون ذیل «گروه ویژه اقدام مالی» بوده است؛ اولی کنوانسیون جرایم سازمان‌یافته فراملی(موسوم به پالرمو) و دومی کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(موسوم به CFT). سال گذشته بود که پس از تصویب لوایح الحاق ایران به دو کنوانسیون یادشده در مجلس و ارجاع آن به شورای نگهبان، این نهاد نظارتی با قانونی شدن مصوبات مجلس مخالفت کرد. پس از رفت و برگشت‌های مختلف و حل نشدن اختلافات میان مجلس و شورای نگهبان، لوایح مزبور برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد. مجمع تشخیص نیز پس از گذشت یک‌سال از آن ارجاع، در نهایت به جمع‌بندی خاصی درباره این لوایح نرسید و بنا بر اظهارات مصباحی مقدم، بررسی آنها از دستورکار این نهاد خارج شد.
همان‌طور که اعلام شد، پیوستن یا نپیوستن کشورمان به کنوانسیون های ذیل FATF، محل مناقشه جریانات سیاسی کشور طی سال‌های اخیر بوده است. در این میان، برخی جریان‌های به‌خصوص نزدیک به دولت، بدون در نظر گرفتن معایب و مضرات این نهاد، به طور قطع طرفدار الحاق ایران هستند. FATF یا همان «کارگروه ویژه اقدام مالی» یک سازمان بین‌دولتی است که در سال 1989 توسط گروه جی7 تاسیس شد. وظیفه‌ای که برای FATF در نظر گرفته شده بود، این بود که روند پول‌شویی در دنیا را بررسی کند. در سال 2001 بعد از ماجرای 11 سپتامبر یک وظیفه دیگر هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن اینکه «بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم» بررسی کنند.
حامیان الحاق ایران به FATF این‌گونه القا می‌کنند که این سازمان، نهادی بین‌المللی است. این در حالی است که FATF یک گروه اقدام مالی است و یک سازمان و نهاد مانند دیگر سازمان‌های بین‌المللی نیست. در واقع رصدکننده وضعیت مالی کشورهاست و برای وضعیت مالی هر کشور استانداردها و معیارهایی را اعلام می‌کند. از سوی دیگر این حامیان مدعی هستند که «194 کشور جهان» و «همه کشورهای جهان به غیر از ایران و کره‌شمالی» عضو FATF هستند. این ادعا در حالی است که فقط 35 کشور جهان به این سازمان بین‌دولتی پیوسته‌اند. استدلالات این حامیان رادیکال، بسیار زیاد است اما در مقابل، مخالفان الحاق ایران به این نهاد نیز معتقدند که در صورت پیوستن، بسیاری از معاملات و تعاملات مالی جمهوری اسلامی ایران با خارج که می‌تواند محملی برای دورزدن تحریم‌ها باشد، فاش خواهد شد و با این وجود، ایران دیگر نخواهد توانست از گروه‌های مقاومت منطقه حمایت کند.
اطلاعیه «اف ای تی اف» برای ملزم ساختن جمهوری اسلامی ایران به رعایت موازین خود تا فوریه 2020، در شرایطی است که مذاکرات ایران با آمریکا، به واسطه لجاجت و تمامیت‌خواهی واشنگتن، به بن‌بست برخورده است. شاید این اطلاعیه به نوعی ارسال پیام به تهران برای تنزل از اصول راهبردی خود در قبال جبهه غرب باشد. گذر زمان فلسفه این اقدام را مشخص
خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ «شبنم مقدمی» بهترین بازیگر زن کمدی

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ جایزه بهترین بازیگر زن درام به «مریلا زارعی» رسید

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ «نقی معمولی» بهترین بازیگر مرد کمدی شد

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ اهدای نشان عباس کیارستمی به «سیاوش افشار»

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ «مصطفی زمانی» بهترین بازیگر مرد درام شد

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ صحبت های «محسن تنابنده» بعد از دریافت تندیس حافظ

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ حضور مریلا زارعی در جشن حافظ با ماسک

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ «مهران مدیری» برای هفتمین بار تندیس حافظ را از آن خود کرد

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ تندیس بهترین فیلمنامه تلویزیونی در دستان «پیمان قاسم‌خانی»

هسته مرکزی ستاره‌های نوترونی “مادۀ کوارکی” دارد

دانشمندان احتمالا ضعف ویروس کرونا را پیدا کرده‌اند

رضوانی‌فر: شفافیت به رشد اقتصادی کمک می‌کند

پیام شکست آمریکا در شورای امنیت

خرابکاری‌های ترامپ در روند انتخابات آمریکا تا کجا پیش خواهد رفت؟

صحبت های آزاده نامداری درباره حضورش در فضای مجازی

سینمای ایران چرا به علی حاتمی ظلم کرد؟/ناگفته‌های افخمی از «تختی»

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ آغاز مراسم اهدای جوایز بیستمین دوره جشن حافظ

چهره‌ها/ علی صالحی: امروز را زندگی کن

ساخت سالن روباز «هما» به پایان رسید

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ پسران علی معلم در بیستمین دوره جشن حافظ

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ «احسان علیخانی» بهترین چهره تلویزیونی شد

چهره ها/ محسن کیایی در انتظار آخرین دوشنبه هم گناهی

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ جایزه یک عمر فعالیت هنری برای «فرامرز قریبیان»

موسیقی فیلم "بوی پیراهن یوسف" از مجید انتظامی

آهنگ جدید/ «برو برنگرد» با صدای آرمین زارعی منتشر شد

آهنگ جدید/ «زلف را شانه مزن» از سالار عقیلی شنیدنی شد

تعرض به کلانتری قهاوند همدان بخاطر فوت پسر نوجوان با شلیک پلیس

مروی: مشهد باید شهر الگو برای خدمت‌رسانی به نیازمندان باشد

بخشی از کتاب/ زندگی یک بار است

«هویت های مرگبار»؛ پیشنهادی برای پرهیز از تعصبات بیجا

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : شفافیت راه هرگونه فساد را مسدود می کند

سالاری: ورود شرکتها به بورس و رقابتی شدن استخدام و انتصابات بهترین راه افزایش شفافیت در سازمان تامین اجتماعی است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: بهره‌برداری از سه سامانه شفافیت/ رصد تمام اطلاعات شرکت‌ها و املاک صندوق بازنشستگی کشوری ممکن شد

واکسن روسی؛ تکرار نبرد فضایی روی زمین

اجرای پروژه بازار خلازیل کلید خورد

واکاوی دیدگاه معاون اول بایدن درباره مسائل خاورمیانه

خنجر از پشت؛ نگاه فلسطینی ها به توافق حکام امارات با اسرائیل

نخستین طرح دوفوریتی در هاله‌ای از ابهام

رسوایی و دردسر تازه بن سلمان

شیب کند منفی شاخص

آمریکا حق فعال کردن "مکانیسم ماشه" را دارد؟

رمزگشایی از تحولات منجر به کاهش رونق در بورس

بلومبرگ: بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به سمت ایران می آید؟

صلح تاریخی یا دگردیسی تاریخی؟

هسته سخت اصلاحات؛ خشمگین از نظام، ترسان از شکست

برپایی ایستگاه صلواتی و حرکت دسته‌های عزاداری ممنوع است

چهره ها/ خوشبختی از نگاه مریم مومن

سکوت بلندتر از فریاد «نوید محمد زاده»

چهره ها/ نسرین مقانلو: همه چیز را برای خودت مهم نکن!

پوشش لحظه به لحظه جشن حافظ/ امیر آقایی در بیستمین دوره جشن حافظ