راه ترقی

آخرين مطالب

ماجرای دستوری که اجرا نشد نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - سیاست روز / متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
وزیر امورخارجه اخیرا مدعی شده است که امضای رئیس‌جمهور آمریکا را برای برجام اخذ کرده که بررسی گفتار مقام‌های عالی کشور، این ادعا را زیر سوال می‌برد. محمدجواد ظریف در بخشی از سخنانش به ماموریت خودش برای اخذ امضاء از رئیس جمهور آمریکا ذیل برجام اشاره کرد و گفت: به من دستور دادند اول باید اوباما امضا کند که تحریم‌ها برداشته شود و بعد از آن، تعهدات متقابل اجرایی شود. ماموریت من این بود که این امضا را بگیرم و من هم گرفتم! اما در این میان، فرمایشات مقام معظم رهبری و برخی دیگر از مقامات کشور درخصوص اخذ تضمین‌های لازم در برجام، بخصوص امضای رئیس‌جمهور آمریکا ادعای ظریف را زیر سوال می‌برد.
مهم‌ترین سند در عدم اخذ امضا باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا را می‌توان فرمایشات رهبر معظم انقلاب دانست. آیت الله خامنه‌ای در جریان بازدید از دانشگاه فرهنگیان در 19 اردیبهشت 1397 فرمودند: به مسئولین بارها گفتیم قبل از هر قرارداد، از طرف مقابل تضمین‌های واقعی بگیرید و به حرف آنها اعتماد نکنید؛ یکی از شروط بنده در پذیرش برجام، تضمین کتبی و امضای رئیس جمهور وقت آمریکا نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها بود. البته مسئولان محترم تلاش کردند، اما نتوانستند و نتیجه‌اش این شد که بعد از دو سال و نیم عمل کردن ایران به همه تعهدات، رئیس جمهور آمریکا ضمن خروج از برجام، ملت ایران را تهدید می‌کند. همچنین علی مطهری نائب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران نیز در 25 اردیبهشت 1397 در صحن علنی مجلس، گفت: این موضوع بسیار خوبی بود که از رئیس جمهور آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای امضا گرفته می‌شد، ولی زور تیم مذاکره کننده برای این کار نرسید. در همین رابطه علی‌اکبر ولایتی عضو هیئت نظارت بر برجام در 21 تیر سال 1395 گفته بود: رهبر معظم انقلاب فرمودند که اوباما باید تعهدات آمریکایی‌ها را بنویسد و امضا کند ولی این کار اتفاق نیفتاد. ولایتی همچنین گفته بود، جان کری در سفری به یکی از کشورهای اروپایی و در جمع شماری از فعالان اقتصادی، اطمینان خاطر داده بود که آنها می‌توانند با ایران معامله کنند، اما یکی از مسئولان اقتصادی پس از آن جلسه طی مصاحبه‌ای گفته بود که آمریکایی‌ها باید این مطلب را بنویسند، زیرا به قول شفاهی کری نمی‌توان اعتماد کرد.
محمدجواد ظریف در حالی از اخذ امضای اوباما برای برداشته شدن تحریم‎ها می‌گوید که وی پیش‌تر در مصاحبه‌ای با شبکه PBS آمریکا در شهریور 1393 گفته بود: اگر اوباما به ما قول می‌دهد که کاری بکند، ما آن را می‌پذیریم و به قولش احترام می‌گذاریم.
ظریف در جمع فعالان فضای مجازی اخذ تضمین‌های لازم در برجام بخصوص امضای باراک اوباما را به عنوان دستوری از سوی مقامات بالای کشور مطرح می‌کند و درحالی که این ماموریت به اذعان عمده مقامات کشور به درستی انجام نشد، اما وزیر امور خارجه می‌گوید: دستوری که به من دادند این بود که امضا بگیرید و من هم گرفتم! دستور به من این نبوده که دختر اوباما را گروگان بگیرم تا اجرا بکند! ، این در حالی است که باید این نکته را یادآوری کرد که هیچکس از محمدجواد ظریف چنین درخواستی نداشت و تنها ماموریت تیم مذاکره‌کننده اخذ امضای باراک اوباما بوده است که شواهد از عدم تحقق آن حکایت می‌کند. به دنبال تخریب و تضعیف شما در جایگاه وزیرخارجه کشورمان نیستیم؛ زحمات دستگاه دیپلماسی را نیز در چند سال سکان داری شما نادیده نمی‌گیریم، اما آنچه مبین است اینکه اعتماد بیش از اندازه به آمریکا، به امضای جان کری و اوباما سبب شد تا توافقی امضا شود که بعد از خروج آمریکا از برجام و بی‌تعهدی اروپا در قبال اجرای تعهدات، حالا که جمهوری اسلامی ایران تصمیمی قاطعانه در برابر بی‌تعهدی سه کشور اروپایی اتخاذ و گام به گام تعهدات خود را کاهش می‌دهد حالا کار به جایی رسیده که اتحادیه اروپا ایران را تهدید کرده اگرگام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای را اجرا کند از توافق هسته‌ای خارج می‌شود! منتقدین دلسوز برجام بارها و بارها بر این تاکید داشتند که نباید فریب لبخندهای آمریکا و اروپا را بخوریم؛ دیپلماسی لبخند در برابر این کشورها جواب نمی دهد، این روزها را می‌دیدند که در این توافق انگار نه راه پس داریم و نه راه پیش .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield