راه ترقی

آخرين مطالب

آیین معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات برگزار شد فرهنگ و هنر

  بزرگنمايي:

راه ترقی- در این مراسم، ناصر سراج نماینده رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیئت منصفه سراسر کشور، محمد جواد حشمتی رییس کل دادگستری استان تهران، قاضی محمدی کشکولی، علی القاصی دادستان تهران و  اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات حضور داشتند. 

ناصر سراج در این مراسم اسامی اعضای جدید هیات منصفه تهران که5 جابه‌جایی داشت را به این شرح قرائت کرد: علی‌اکبر کساییان، علی‌اکبر اشعری، علی‌رضا سربخش، یوسف قروی قوچانی، احمد مومنی‌راد، سیدمرتضی موسویان، محمود خسروی وفا، عفت شریعتی، محمدمهدی حیدریان، نادر قدیانی، پروین سلیحی، محمدحسن رحیمیان، سیدناصر نوری‌زاده، روح‌الله عالمی، میثم امرودی، محسن قمی، شهریار بحرانی، دکتر سیدعلی جمالیان، یحیی آل اسحاق، حمیدزاده و محمدرضا بهمنی به مدت 2 سال به عضویت این هیات درآمدند.

در استان تهران 21 نفر عضو هیات منصفه مطبوعات و در سایر استان‌ها 14 نفر از اعضای این هیات هستند. در سراسر کشور در مجموع 441 نفر عضو هیات منصفه مطبوعات هستند که طبق قانون  21 عضو هیات منصفه مطبوعات استان تهران انتخاب شدند.

 همچنین با دستور آیت‌الله رییسی (رییس قوه قضاییه) و مطابق اصل  168 قانون اساسی هیات منصفه مطبوعات در دوره جدید علاوه بر جرائم مطبوعاتی به جرائم سیاسی هم رسیدگی خواهند کرد.

هیات منصفه مطبوعات از صنوف مختلف تشکیل می شود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته است. این افراد با حضور در دادگاه، نقش مشاور را برای قضات ایفا می کنند و نظر کتبی خود را درباره اینکه آیا متهم بزهکار است و در صورت بزهکاری آیا مستحق تخفیف است، اعلام می دارند.

نماینده رییس قوه قضاییه در تعیین هیات منصفه مطبوعات گفت: با تاکید رئیس قوه قضاییه در این هیات منصفه به جرائم سیاسی هم رسیدگی خواهد شد که وقت بیشتری از هیات منصفه را خواهد گرفت.

 ناصر سراج روز یکشنبه در مراسم معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات  با تشکر از هیات منصفه سابق و خوش آمد به اعضای جدید گفت: در 2 سال گذشته ١٨٦ جلسه در خدمت هیات منصفه مطبوعات بودیم و آقای کسائیان ١٨٦ جلسه حضور داشتند و من از این بابت از ایشان تشکر می کنم.

وی افزود: نخستین بار نهاد هیات منصفه در اصل ٧٩ متمم قانون اساسی ظهور پیدا کرد و در سال ١٣٣١ و ١٣٣٤ تبدیل به قانون شد. پس از انقلاب در سال ٥٨ در اصل ١٦٨ قانون اساسی، جرائم مطبوعاتی و سیاسی  در حوزه رسیدگی هیات منصفه قرار گرفت. این قانون بارها دستخوش تغییراتی شد و در سال ٨٠، اعضای هیات منصفه ٥٠٠ نفر تعیین شدند و  ما نمی توانستیم با ٥٠٠ نفر جلسه برگزار کنیم. من از مجلس خواستم تعداد تصحیح شود و اعضای هیات منصفه به 21 نفر در تهران رسید.

نماینده رییس قوه قضاییه در تعیین هیات منصفه مطبوعات توضیح داد: جرائم الکترونیکی، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در حوزه صلاحیت هیات منصفه است. با تاکید رئیس قوه قضاییه در این هیات منصفه به جرائم

سیاسی هم رسیدگی خواهد شد که وقت بیشتری از هیات منصفه را  خواهد گرفت که با پشتکار اعضا می توانیم این کار را انجام دهیم.

محمد جواد حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این مراسم گفت: هیات منصفه مطبوعات پشتوانه خوبی برای رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی است. مشکلی که در جامعه داریم محجوریت قانون است و متاسفانه قانون در خیلی از دستگاه ها مورد بی مهری قرار می گیرد. خوشحالیم که نظام جمهوری اسلامی لایحهای را که تصویب کرد موضوع هیات منصفه را در آن پیش بینی کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: متاسفانه قانون در خیلی از دستگاه‌ها مورد بی مهری قرار می گیرد و باید به آن توجه شود که خوشبختی جامعه به اجرای صحیح مقررات و قانون است و در تمام حوزه ها باید به قانون تاسی کنیم تا بتوانیم مشکلات را به موقع رفع کنیم.

حشمتی اضافه کرد:حضور هیات منصفه در 2 سال گذشته در رسیدگی به پرونده ها قابل تقدیر است. ما اعتقاد داریم هیات منصفه به عنوان یک پشتوانه خوبی برای رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی است و هیات منصفه در تشخیص جرم کمک می کند و لازمه آن حضور هیات منصفه در جلسه دادگاه است.

وی توضیح داد: هیات منصفه 2 وظیفه  بر عهده دارد، یکی اینکه در تشخیص جرم باید اظهارنظر کند و دیگری اینکه آیا  مستحق تخفیف است و اینموضوع نیاز به اشراف  دارد.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در اصل ١٦٨ قانون اساسی(رسیدگی‏ به‏ جرائم‏ سیاسی‏ و مطبوعاتی‏ علنی‏ است‏ و با حضور هیأت‏ منصفه‏ در محاکم‏ دادگستری‏ صورت‏ می‏ گیرد. نحوه‏ انتخاب‏، شرایط، اختیارات‏ هیأت‏ منصفه‏ و تعریف‏ جرم‏ سیاسی‏ را قانون‏ بر اساس‏ موازین‏ اسلامی‏ معین‏ می‏ کند.) مطرح شد که تعدادی دانشمند هرچند مجتهد نباشند برای جلوگیری از اشتباه قاضی لازم است و این اعضا برای اطمینان بخشی آرای محاکم حضور دارند و این را به فال نیک می گیریم.

در این مراسم متن سوگندنامه اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات توسط قاضی محمدی کشکولی رییس شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران قرائت و اعضای جدید نیز آن را تکرار و سوگند یاد کردند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield