راه ترقی

آخرين مطالب

درباره ابوالقاسم غفاری | برجسته‌ترین دانشمند ایرانی در حوزه صنعت فضا انديشه

  بزرگنمايي:

راه ترقی- سازمان ملی هوانوردی و فضایی‌آمریکا یا ناسا (ational Aeronautics and Space dministration) بزرگترین سازمان فضایی سراسر جهان محسوب می شود. این سازمان با امضای دوایت آیزنهاور رییس جمهوری آمریکا در 29 ژوئیه  1958 و به دلیل نگرانی‌ کنگره این کشور از عقب‌افتادگی فناوری آمریکا از شوروی ایجاد شد.

توماس کیت گلنان نخستین مدیر ناسا بود. فعالیت رسمی ناسا از یکم اکتبر 1958 میلادی با جذب هشت هزار کارمند و بودجه سالیانه 100 میلیون دلار برای رقابت فضایی با سازمان فضایی شوروی آغاز شد.

فعالیت ناسا با نورث امریکن ایکس 15 آغاز و سپس با پروژه عطارد برای کشف اینکه آیا انسان می‌تواند در فضا زنده بماند، پیگیری شد. در جریان این پروژه، نخستین فضانورد آمریکایی آلن شپارد 15 دقیقه در فضا پرواز کرد. یک ماه پیش از آلن شپارد، یوری گاگارین اهل شوروی یکبار کره زمین را با وستوک یک دور زده بود و نخستین دوره رقابت فضایی به سود شوروی پایان یافت.

ناسا با شکست در دور نخست رقابت فضایی، برنامه‌ای تنظیم کرد تا انسانی به کره ماه بفرستد. به همین منظور، پروژه فضایی جمینای و آپولو (سفر به ماه) را راه اندازی کرد. جمینای موفق به کسب اطلاعات بسیار مهمی از ماه شد و زمینه را برای فرود یک فضانورد آمریکایی بر این کره آماده کرد. سرانجام در ماموریت آپولو 11، نیل آرمسترانگ نخستین و باز آلدرین دومین فردی بودند که در 21 ژوئیه 1969 میلادی بر کره ماه گام نهادند. با گام نهادن آرمسترانگ بر ماه، رقابت فضایی به سود ناسا پایان یافت.

 هم اکنون ناسا 10 مرکز در 10 منطقه مختلف آمریکا دارد که هر یک بر نوع خاصی از فعالیت های علمی متمرکز شده اند. ناسا برای اجرای پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود دانشمندان و محققانی از دیگر ‌کشورهای جهان از جمله ایران استفاده می‌کند، برپایه گزارش ها حدود 70 الی 80 ایرانی در ناسا فعالیت دارند.  

یکی از برجسته‌ترین دانشمندان ایرانی در حوزه علوم ریاضی، فیزیک و صنعت فضا که در ناسا فعالیت می کرد، ابوالقاسم غفاری ‌است، وی نخستین ایرانی شاغل در سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به حساب می‌آید.


ابوالقاسم غفاری

ابوالقاسم غفاری در 1286 خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود. او به دلیل اشتیاق و علاقه فراوان به علوم ریاضی پس از گذراندن مراحل مقدماتی در مدرسه دارالفنون برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در 1936 میلادی موفق به دریافت دکتری ریاضیات و فیزیک از دانشگاه سوربن شد.

او پس از سال ها پژوهش در حوزه علوم ریاضی و فیزیک و همچنین با همکاری آلبرت انیشتین در مرکز مطالعات پیشرفته‌ پرینستون در نیوجرسی آمریکا، برجسته‌ترین پژوهش ها را درباره نظریه وحدت میدان و الکترومغناطیس ارایه داد.

غفاری،‌ در 1331 خورشیدی به ایران بازگشت و در دانشکده علوم دانشگاه تهران به تدریس معادلات دیفرانسیل پرداخت اما چون شرایط را برای تحقیق و پژوهش مناسب ندید، پس از چهار سال دوباره به آمریکا بازگشت.

غفاری پس از تشکیل ناسا در 1958 میلادی و آشنایی با هیو درایدن معاون ناسا، برای برنامه مسیریابی آپولو به ناسا دعوت شد و به انجام محاسبات مربوط به مسیر انتقال کپسول حامل انسان به مدار ماه‌ پرداخت. وی در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا با استفاده از ریاضی، درباره فن‌آوری‌های مختلف بهینه‌سازی مشکلات مسیر بین زمین و ماه تحقیق ‌کرد.

او در ارتباط با سال هایی که در ناسا کار می کرد، می‌گوید: 2 سال اولیه فعالیت‌های من در ناسا در زمینۀ مشاوره بود و بعد از آن به پروژۀ آپولو انتقال یافتم... وظیفۀ ما در آپولو، تعیین مسیر فضاپیما در جریان سفر به ماه بود تا فضاپیما بتواند در کوتاه ترین زمان، حداکثر فعالیت را انجام دهد یا اگر اشتباهاتی در مسیر رخ می‌داد، آنها را اصلاح می‌کردیم. ما از ابتدای پروژه و از ماموریت آپولوی یک در ناسا استخدام شدیم. پرتاب‌های اولیه تا آپولوی 11 همگی آزمایشی بودند تا بالاخره آپولو 11 موفق شد بر سطح ماه فرود بیاید.

غفاری در 1348 خورشیدی به پاس خدماتش در جریان ماموریت آپولوی 11 از طرف نیکسون رییس جمهوری وقت آمریکا، مدال افتخار دریافت کرد و در 1351 خورشیدی، سه سال پس از انجام موفقیت‌آمیز برنامه‌ آپولو و بازگشت نخستین فضانوردان از کره ماه از ناسا بازنشسته شد و تحقیقات خود را در زمینه داینامیک‌های ستاره‌ای و کنترل ماموریت‌های میان سیاره‌ای ادامه داد.

از پروفسور غفاری بیش از 50 اثر تحقیقاتی در زمینه ریاضیات نظری و عملی در آمریکا، انگلیس و فرانسه سه کتاب مهم دیگر نیز به یادگار مانده که به‌ عنوان کتاب‌های درسی در دانشگاه‌های این کشورها تدریس می‌شود. یکی از آثار او که به نام روش هودوگراف در دینامیک گازها که در 1329 خورشیدی نوشته شده به‌ عنوان یک اثر ارزشمند جهانی در بولتن جامعه ریاضیدانان آمریکا، مجله مسایل ریاضی، نامه ریاضیات، نامه مکانیک عملی و فصلنامه دانشجویان ریاضی هند توصیه شده است.

ابوالقاسم غفاری در 14 آبان 1392 خورشیدی در آمریکا درگذشت.

فیروز نادری

فیروز نادری یکی از شخصیت‌های مشهور ایرانی به شمار می رود که به عنوان معاون‌ مدیرکل تنظیم‌ راهبردهای آزمایشگاه پیش‌رانش جت در ناسا و مدیرکل اکتشافات منظومه خورشیدی برگزیده شد. او متولد 1325 خورشیدی در شیراز است که پس از پایان تحصیلات متوسطه به آمریکا مهاجرت کرد و موفق به اخذ دکتری در رشته برق در این کشور شد.

نادری در 1979 میلادی به آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا (JPL) پیوست و در این سال‌ها در زمینه‌های مختلفی مانند مهندسی سامانه‌ها، توسعه‌ فناوری، مدیریت برنامه و پروژه‌ سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای، رصدخانه‌های سنجش از دور زمین، رصدهای اختر فیزیکی و سامانه‌های سیاره‌ای به فعالیت پرداخت.

در  2011 میلادی وی به بالاترین درجه در دوران کاری خود دست یافت و به عنوان مدیرکل اکتشافات منظومه خورشیدی در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا منصوب شد و در 2016میلادی از منصب خود استعفا داد. در همین سال ناسا به پاس خدمات ارزنده وی، سیارک (5515) که پیشتر به نام EL1 1989‎ شناخته می‌شد به سیارک نادری تغییر نام داد.

وی همچنین از 2000 میلادی مدیریت برنامه تازه تأسیس مریخ را بر عهده گرفت. وظیفه مرکز برنامه مریخ آن بود که تمام تحقیقات مربوط به مریخ را هدایت و برنامه‌ریزی کند. معروفیت نادری بیشتر به خاطر موفقیت وی در سه  ماموریت در پرتاب 2 کاوشگر مریخ یعنی روح و فرصت بوده که با مدیریت او اطلاعات زیادی از جمله امید بیشتر به وجود حیات در مریخ به بشر داده شد.

محمد جمشیدی

پرفسور محمد جمشیدی به عنوان یکی دیگر از دانشمندان ناسایی ایران شناخته می شود که در 1323 خورشیدی در شیراز دیده به جهان گشود. وی به مدت 10 سال با سازمان فضایی آمریکا ( ناسا) همکاری و در نخستین پروژه پرتاب روبات به سطح کره مریخ به صورت مشورتی مشارکت داشته است. او همچنین به مدت 7 سال  به طور افتخاری با مرکز ناسا در واشنگتن به عنوان مشاور همکاری کرد و جایزه ملی خدمت از ناسا را از آن خویش ساخت. پرفسور محمد جمشیدی، 650 اثر علمی از جمله نخستین کتاب درسی در خصوص سیستم های ابعاد بزرگ را به رشته تحریر درآورد.

حمید برنجی عضو پژوهشگران ایستگاه فضایی ناسا

حمید برنجی در 1337 خورشیدی در کرمانشاه دیده به جهان گشود. وی از 1986 میلادی به استخدام سازمان فضایی آمریکا درآمد و تا 2012 میلادی به مدت 26 سال در این سازمان مشغول به کار بود. در ابتدا به عنوان دستیار تحقیقاتی در ناسا شروع به کار کرد اما پس از مدتی، دستیار تحقیقاتی ارشد شد.

کاظم امیدوار عضو پژوهشگران ایستگاه فضایی ناسا 

کاظم امیدوار پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در ایران، برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد و در دانشگاه نیویورک در رشته ریاضیات و فیزیک نظری به تحصیل پرداخت و موفق به اخذ دکترا شد. پایان تحصیلات امیدوار مصادف بود با آغاز عصر فضا و جنگ سرد میان آمریکا و شوروی و اشتیاق و تمایل آمریکا برای جذب فارغ التحصیلان جوان رشته های فیزیک در ناسا در نتیجه کاظم امیدوار به ناسا دعوت شد. او در فرصتی که برای فراهم شدن تاییدیه امنیتی دولت آمریکا پیش آمده بود به ایران سفر و چند درس در رشته فیزیک هسته ای در دانشگاه تهران ارایه کرد. پس از اخذ تاییدیه از طرف دولت آمریکا به واشنگتن رفت و در ناسا مشغول به کار شد. او سابقه بیش از 40 سال همکاری با ناسا را در کارنامه خود دارد و از او بیش از 50 مقاله علمی در زمینه فیزیک اتمی و اختر فیزیک منتشر شده است. کاظم امیدوار در  1382 خورشیدی در آمریکا درگذشت.

رضا غفاریان کارشناس لابراتوار نیرو محرکه جت ایستگاه فضایی ناسا

رضا غفاریان از دوران کودکی به ریاضیات و علوم علاقه و اشتیاق فراوانی داشت. او جزو نخستین گروه های پذیرفته شده دانشگاه شریف در تهران بود. با بورسیه تحصیلی وارد دانشگاه کالیفرنیا شد و مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را از آنجا دریافت کرد.

او نزدیک به 2 دهه فعالیت در آزمایشگاه‌های نیروی محرکه جت سازمان ناسا در پاسادینا برای پیشرفت صنعت ریز الکترونیک برای احتیاجات بخصوص اهداف فضانوردی سازمان ناسا را در کارنامه خود دارد. او در سال‌های گذشته بر روی رایانه هایی که به وسیله  سفینه فضایی به فضا می رود،  کار می‌کند. بسته بندی های الکترونیکی که او روی آنها کار کرده، اکنون در تمام مراکز ناسا یافت می شود.

پروفسور پرویز معین رییس موسسه مرکزی تحقیقاتی دانشگاه ناسا 

پرویز معین یکی دیگر از چهره های برتر علمی ایرانی در جهان به شمار می رود. او بنیانگذار و مدیر مرکز تحقیقات ارتعاشات دانشگاه استنفورد و ایمز است که به عنوان یک کنسرسیوم تحقیقاتی میان ناسا و مرکز تحقیقات ارتعاشات دانشگاه استنفورد به مطالعات بنیادی جریان ارتعاش می پرداخت. معین همچنین برنده جایزه علمی ناسا و جایزه مؤسسه انستیتو آمریکایی هوانوردی و فضانوردی شده است.

آزاده تبازاده دانشمند ارشد فیزیک ایستگاه فضایی ناسا

آزاده تبازاده در هفت سالگی به آمریکا مهاجرت کرد و یکی از دانشمندان ایستگاه فضایی ناسا به شمار می رود که مقاله های علمی زیادی از او به یادگار مانده است. او در ارتباط با زمینه ابرها و آلاینده های جو زمین به مطالعه پرداخت.

تبازاده در 1378  خورشیدی برنده بالاترین جایزه رییس جمهوری دولت آمریکا برای دانشمندان و مهندسان شد. از دیگر جوایز مهم او می توان به مدال اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در 1380 اشاره کرد.

مهتا مقدم

مهتا مقدم در1361 خورشیدی به آمریکا سفر کرد و مدارک کارشناسی ارشد و دکتری خود را نیز در رشته‌های مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه ایلینویز در اوربانا کمپین دریافت کرد. او سرپرستی یک پروژه برنامه انکوباتور ابزاری ناسا برای طراحی فناوری‌ها و اجزای ارزیابی پیشرفته برای یک وسیله SAR تولید فضایی با فرکانس پایین (UHF+VHF) برای اندازه گیری جهانی از رطوبت خاک عمیق و زیرتاق بر عهده دارد و به تحلیل وضعیت سیستم رادار همزمان با ارسال اطلاعات دوره ای درباره سلامت سیستم های مختلف از روی فضاپیما، می پردازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقطه ضعف مهران مدیری چیست؟

آغاز پخش سری جدید «شام ایرانی»

تمجید ارجمند از بازی شهاب حسینی در نقش شهید بابایی

حادثه ریزش و آتش‌سوزی ساختمان در صالح آباد

رعایت 80 درصدی پروتکل‌های بهداشتی در کنکور ارشد 99

بلاهایی که غلظت خون بر سر بدن شما می‌آورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

واکسن روسی کرونا؛ شایعه یا واقعیت؟

یادداشت طنز/ «برف زیبا نرو» از مونا زارع!

اجرای یک حکم اعدام در رابطه با حوادث دی ماه 96

سکوت مدعی

واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس زیر ذره‌بین کارشناسان

فراخوان جذب سرمایه گذار برای راه اندازی هایپر مال پایانه شرق

برترین فیلمسازان موبایلی جشنواره در برج میلاد معرفی شدند

کنایه داریوش ارجمند به ترامپ، مکرون و بوریس جانسون

ویژه برنامه اعلام نتایج نظرسنجی مردمی عصر جدید

چهره ها/ دلِ خونِ لاله صبوری از حوادث خاورمیانه

چهره ها/ عکس خندان فرناز رهنما

اجرای دونفره و دیدنی مهدی دارابی و گرشا رضایی

ماجرای قاتلی که بعد از کشتن همسرش جسدش را تکه تکه کرد

انبار نفت شهران، بمب هیدروژنی تهران

شلیک پلیس در مرزداران تهران

بیشترین میزان شیوع کرونا در 4 منطقه تهران

فیلم تئاترهای جدید نمایش نِت ویژه عید غدیر

امیر آقایی: خدا لعنت کند موجی که بین هنرمندان و مردم فاصله می اندازد!

بازگشت سوپراستار؛ مروری بر فیلم‌های محمدرضا گلزار

آیا فیلم جدید «کریستوفر نولان» سینمای جهان را نجات خواهد داد؟!

پیمان قاسمخانی فیلم جدی می‌سازد

دلتنگی پازل بند برای روزهایی که بهتر بودند

عامل تیراندازی منطقه وردآورد بازداشت شد

آتش‌سوزی در مجتمع تجاری استاتیس خیابان خیام

کتاب‌هایی درباره‌ی آلفرد هیچکاک، سلطان تعلیق سینما

لااقل مدیران همسو با خود را تحمل کنید!

پیام‌های ارسالی بامزه مردم برای دورهمی

وقتی کلمه «مسئولین» از صحبت های مهران مدیری سانسور می شود!

آنچه در جدیدترین قسمت «آقازاده» خواهید دید

چهره ها/ همدردی کارگردان اخراجی ها با مردم لبنان

صحبت‌های امیرآقایی در مورد پرخاشگری بودنش

آهنگ جدید/ «آدم سابق» با صدای رضا بهرام منتشر شد

اسناد قله دماوند به نام منابع طبیعی صادر شد

افزایش 6 درجه‌ای دما در شمال کشور

کاهش سرعت انتشار کرونا با نسخه‌های الکترونیکی

زباله‌گردها چطور جهان آینده را نجات می‌دهند؟

بخشی از کتاب/ نمی‌دانستم که عاشق هستم!

مافیای بانکی پشت پرده بنگاهداری

زیباکلام: چیزی جز ضعف و کهنگی از اصلاح‌طلبان باقی نمانده است

سراغ دانه‌درشت‌ها هم بروید!

فستیوال فیلم توکیو فیزیکی برگزار می‌شود

چهره ها/ واکنش رامبد جوان به حادثه بیروت

قصه زندگی شهید حججی را در رادیو نمایش بشنوید