راه ترقی

آخرين مطالب

تحلیل "نشنال اینترست" از منافع الگوی جدید تنش برای ایران نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
الگوی تنش بین تهران و واشنگتن برای نزدیک به چهار دهه است که به‌شکل نردبان خطی میان دو سوی دعوا قرار گرفته است و دارای خطوط قرمزی است که همین موضوع موجب کاهش ریسک‌ها شده و البته در مواردی به سود آمریکا نیز به‌کار گرفته شده است.
با این‌حال در دولت دونالد ترامپ شاهد ویرانی این نردبان تنش بوده‌ایم، به‌طوری‌که دولت ترامپ در برابر اقدامات ایران نظیر سرنگونی پهپاد آمریکایی، اقدامی انجام نداد و الگوی قدمی تک و پاتکی نقض شد تا به این ترتیب با ویرانی الگوی پیشین، کنترل و پیش‌بینی اینکه ایران چه اقدامی انجام خواهد داد حتی از گذشته نیز دشوارتر شود. نتیجه دیگر تغییر این الگوی قدیمی آن است که عربستان و امارات به‌عنوان شرکای منطقه‌ای آمریکا اعتماد خود به حمایت نظامی واشنگتن را از دست داده‌اند و وارد مرحله کاهش تنش‌ها با ایران شده‌اند.
نشریه «نشنال‌اینترست» در گزارشی نوشت: حملات ماه سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی آخرین دور از اقدامات تحریک‌آمیزی بود که «توسط ایران» و پس از حمله 14 مه و 13 ژوئن به نفتکش‌ها، سرنگونی پهپاد آمریکایی در 20 ژوئن و توقیف نفتکش استنا ایمپرو بریتانیا در 19 جولای انجام شد. در مقابل اما این دست از اقدامات ایران با کمترین پاسخ ایالات‌متحده آمریکا و جامعه بین‌المللی همراه شد. حمله به تاسیسات نفتی آرامکو تنها موجب تجدید تلاش‌ها در راستای همکاری دیپلماتیک با تهران در حاشیه مجمع عمومی سازمان‌ملل و تحریم‌های جدید توسط واشنگتن شد که تنها نتیجه آن پیامدهای منفی اقتصادی برای ایران بود. در نبود هیچ پاسخ متناسبی به این اقدامات ایران، نردبان تنش‌ها بین ایران و آمریکا به یک الگوی جدید و تکرارشونده تبدیل شده است. الگوی قدیمی «تک» و «پاتک» تبادل تنش بین تهران و واشنگتن را دیگر نمی‌توان برای شرایط امروز به‌کار برد.
این نشریه در ادامه و به‌رغم اینکه ادعای دست داشتن ایران در این حمله توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران رد شده است می‌نویسد: حمله به بخشی از تاسیسات آرامکو یکی از اصلی‌ترین تنش‌آفرینی‌های ایران طی اقدامات اخیر در آب‌های تنگه هرمز بوده است. این حمله شامل موشک‌های کروز و چند پهپاد بدون سرنشین بود که ممکن است از خاک ایران به پرواز درآمده باشند و موجب شدند تا تولید میلیون‌ها بشکه از نفت سعودی‌ها متوقف شود. با این وجود پاسخ جامعه بین‌الملل در برابر ایران بسیار ملایم بود. در الگوی تک و پاتکی، بزرگ‌ترین تک ایران تا به امروز بدون هیچ پاتک معناداری از سوی آمریکا، اروپا، و عربستان سعودی مواجه شده است. این شرایط توانایی آمریکا در محدود ساختن ایران و در نهایت آوردن این کشور به پای میز مذاکره را در آینده به شدت کاهش می‌دهد.
عربستان سعودی، آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا همگی ایران را مسوول این حمله می‌دانند و البته فرانسه، بریتانیا و آلمان تنها به صدور بیانیه و درخواست از ایران برای توقف این‌گونه اقدامات بسنده کردند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه حتی در نطق سخنرانی سازمان ملل خوستار احیای مذاکرات دیپلماتیک با ایران شد، موضعی که به نظر می‌رسد طی هفته‌های آتی توسط دولت‌های اروپایی در قبال ایران دنبال خواهد شد. محمد بن‌سلمان و وزیر خارجه عربستان هم اعلام کردند که خواستار جنگ با ایران نیستند.
مهم‌تر از همه آنکه مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا، این حمله را یک اقدام جنگی توصیف کرد اما دونالد ترامپ به سرعت از ادعای خود برای اقدام تلافی‌جویانه عقب‌نشینی کرد. در نهایت هم آمریکا در یک اقدام نمایشی تعداد بسیار محدودی ابزار جنگی را برای تقویت پدافند هوایی عربستان به این کشور ارسال کرد. از سوی دیگر تحریمی که وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران شامل تحریم بانک مرکزی وضع کرد درحالی‌که پیش‌تر هم نام این بانک در فهرست تحریم قرار گرفته بود که این اقدام هیچ‌گونه تاثیر منفی اقتصادی برای ایران درپی نداشت. شیفتگی دولت ترامپ به وابسته‌شدن استراتژیک ایران تنها با تحریم‌های اقتصادی و کنار گذاشتن دیپلماسی همزمان موجب تضعیف پیامدهای سیاسی ابزار تحریم نسبت به ایران شده است.
طی چندین دهه گذشته، ایران نسخه‌ای را برای فعالیت‌های منطقه‌ای و خارجی خود اجرایی کرده است که برآیند درک عینی و وابسته به شواهد سیاست‌خارجی دولت‌های پیشین آمریکا است؛ استراتژی که به موجب آن ایران با تقویت فعالیت هسته‌ای و منطقه‌ای خود، ابزار لازم برای مذاکره متوازن با آمریکا بدون وارد شدن به یک جنگ گسترده با این کشور را در اختیار می‌گیرد. در طول دوران 16 ساله ریاست‌جمهوری جورج بوش و باراک اوباما، نردبان تنش بین تهران و واشنگتن خطی بود، به این ترتیب که دو طرف تلاش می‌کردند تا خطوط قرمز یکدیگر را پیش از آنکه وارد یک جنگ نظامی گسترده شوند کمی امتحان کنند. اگرچه در مواردی هم خطاهای محاسباتی محدودی رخ داد؛ اما به‌واسطه ترکیب گام‌های پنهانی و دیپلماتیک به‌سرعت برطرف شدند تا بازدارندگی بار دیگر احیا شود. با این حال دولت ترامپ در بسیاری از زمینه‌ها به‌مانند دولت‌های پیش از خود عمل نکرده است و برای نمونه در زمینه طرح تهدید نظامی، آن را در توییتر اعلام می‌کند و در برخی موارد نیز به‌طور عمد پیام گیج‌کننده‌ای را مبنی بر ضرورت تلافی منتشر می‌‌سازد. در نتیجه این تغییر روش که در چند رویارویی دو طرف ایجاد شد، پرسشی که مطرح می‌شود آن است که در نتیجه این تحولات، اکنون منحنی تنش تهران و واشنگتن دستخوش چه تغییراتی می‌شود؟
بدون وجود یک الگو، پیش‌بینی اینکه ایران چه اقدامی انجام خواهد داد حتی از گذشته نیز دشوارتر خواهد بود. با وجود پیش‌بینی پذیر نبودن دولت ترامپ و سیاست آن در برابر ایران، تیره شدن بی‌سابقه روابط فراآتلانتیکی، می‌تواند مانع هرگونه تلاش برای کنترل یا تعدیل رفتار ایران شود. مشخص نیست که خط‌قرمز آمریکا برای ورود به جنگ با ایران تا کجا است؟ آیا جان نیروهای نظامی آمریکا خط قرمز است یا تخریب جنگ‌افزارها؟ در نبود خط‌قرمز‌ها، احتمال آغاز تقابل نظامی در اثر خطای محاسباتی هم بالا می‌رود.
برای نمونه حمله به تاسیسات آرامکو نه‌تنها از نظر موفقیت در انهدام اهداف مشخص بلکه در زمینه صدمه ندیدن افراد غیرنظامی هم موفق بود. تحت الگوی تنش تک و پاتکی، ریسک خطای محاسباتی از سوی ایران و آمریکا همواره وجود داشت، اما با این حال درحالی که دولت ترامپ این الگو را تخریب کرده است و تنها تلاش می‌کند تا بدون توجه به راهکارهای دیپلماتیک و وابستگی به تحریم‌های اقتصادی، سیاست خود علیه ایران را پیش ببرد، ریسک خطاهای محاسباتی به شدت افزایش می‌یابد. از سوی دیگر توانایی واشنگتن برای بازدارندگی و کنترل در قبال ایران طی ماه‌ها و سال‌های بعد نیز به شدت کاهش خواهد یافت.
از سوی دیگر شرکای منطقه‌ای آمریکا نظیر عربستان و امارات اکنون نیز مسیر کاهش تنش‌ها با ایران را در پیش گرفته‌اند؛ چراکه در هر نوع جنگی، این کشورها خط مقدم در برابر ایران خواهند بود و البته دیگر اعتمادی به حمایت نظامی آمریکا هم ندارند. امارات در همین راستا، پای خود را از یمن بیرون کشیده و کانال دیپلماتیک خود را با ایران فعال کرده است. به‌علاوه پس از حمله به آرامکو، عربستان نیز به‌طور غیرمستقیم تمایل خود به ایجاد کانال‌های ارتباطی پشت‌پرده را با ایران ابراز می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خواستگاری هم خواستگاری‌های قدیم!

«هفت» امشب پخش نخواهد شد

شکایتِ تندِ نویسنده سریال «پایتخت» از جشن حافظ

تنها دونلی‌نواز ایران در بستر بیماری است

ترافیک سنگین در محور چالوس

پایان تلخ یک اشتباه پرتکرار!!

ساخت ربات اسکلت بیرونی توسط محققان ایرانی

ارتباط سندرم التهابی چند سیستمی با کرونا

دو خط کتاب/ فرصت نداریم بابت پیروزی‌ها به خود تبریک بگوییم!

بنیادی برای مستضعفان یا بنگاهی برای املاک از ما بهتران؟

ادامه جنگ بن سلمان و بن نایف در آمریکا

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

گفت و گوی زنده‌یاد عارف لرستانى و جمشید مشایخی در دورهمی را امشب تماشا کنید

چهره ها/ شازده ارسلان در سریال جدیدش

چهره ها/ محمدرضا گلزار در خوب‌ترین حالت ممکن

ماجرای رفاقت آریا عظیمی‌نژاد با شادمهر عقیلی

لحظه تخلیه لنج آتش‌ گرفته در بندر گناوه

آزمایش بالینی یک داروی جدید برای درمان ایدز آغاز می‌شود

«گرگ و میش» جدید پرفروش‌ترین شد

تب اقتصادهای نوظهور از کووید-19

طرح جدید برای بنزین

پیش‌بینی شکست واشنگتن

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

کدام سینماگران مشمول حمایت‌های بین‌المللی «فارابی» می‌شوند؟

آتش‌سوزی پرخسارت در صحنه فیلمبرداری اکشن جدید تام کروز

چهره ها/ عکس یادگاری علی کاظمی در کنار یوسف تیموری

«جهان، خیال خدا» روی میز تدوین رفت

«دشت خاموش» پر هزینه نیست

چهره ها/ ژست ویدا جوان روی صحنه تئاتر

چهره ها/ سلفی الیکا عبدالرزاقی و همسر در کاخ چهل ستون

چهره‌ها/ حال و هوای رویا میرعلمی با دو بیتی خیام

چهره‌ها/ عادت‌های خوب زندگی از نگاه افسانه کمال اسکندری

چهره ها/ نگاهی که شاهرخ استخری نمی تواند در مقابلش مقاومت کند!

دو سریال رادیویی ویژه محرم تولید می‌شود

فاطمه گودرزی: با کرونا می‌سازیم

بلیت سینماها 15 سنت می‌شود

شان پن جلسه فیلمنامه‌خوانی برای مقابله با کرونا برگزار می‌کند

چهره‌ها/ تیپ اسپورت علی کریمی در زمین تنیس

پخش فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما از شبکه نمایش

پخش فیلم‌های سینمای کلاسیک در جدول این هفته شبکه نمایش

چرا نمایش خانگی فضاهای شیک نشان می‌دهد؟

موسیقی محلی شوشتری از گروه رستاک

آخرین وضعیت تهیه واکسن کرونا در ایران

واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی

یادداشت طنز/ «هیس! ما خیلی فرهیخته‌ایم!»

چهره ها/ تبریک تولد پیمان خان معادی برای سعید روستایی

چهره ها/ حسن شکوهی در جشن تولد نوه اش

آهنگ جدید/ دوست دارم از علی نبی

موزیک ویدیو آهنگ زیبای لری حسرت با صدای شهریار کریمی