راه ترقی

آخرين مطالب

«سَرا» اختلاف میان اصلاح طلبان را تشدید کرد نوشتارها

«سَرا» اختلاف میان اصلاح طلبان را تشدید کرد
  بزرگنمايي:

راه ترقی - تسنیم / متن پیش رو در تسنیم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
شورای سیاست‌گذاری با تصویب طرحی موسوم به "سرا" به‌دنبال ترمیم شکاف با بدنه اصلاح‌طلبی در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی است طرحی که در همین ابتدا به "سَرا"ی اختلاف تبدیل شده است.
بعد از انتخابات شورای شهر و مجلس شورای اسلامی، برخی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب به‌صراحت از شکاف بین بدنه و رهبران جبهه اصلاحات سخن گفته تأکید کردند که این شکاف، انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی را تهدید می‌کند، بر همین اساس سازوکارهایی برای از بین بردن این شکاف توسط اصلاح‌طلبان مطرح شد؛ از تغییر در رهبران سیاسی و شعارهای انتخاباتی تا اصلاح نحوه ورود به انتخابات.
شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان که یکی از مراکز تصمیم‌گیر درباره اصلاح‌طلبان است در بیست‌‌ودومین جلسه خود طی بررسی‌هایی، طرح‌هایی را برای مقابله با اختلاف و ایجاد انسجام اصلاح‌طلبان بررسی و در نهایت و به‌پیشنهاد کارگروه سیاست‌ها و راهبردها، طرح "سَرا" را که اختصار سامانه رأی‌سنجی اصلاح‌طلبان است، به‌تصویب رساند.
طرح "سَرا" طبق آنچه رسانه‌های اصلاح‌طلب نوشته‌اند، می‌گوید: هرکدام از اعضای شورای‌عالی، حداکثر 20 نفر را انتخاب کنند و آن 20 نفر هر کدام حداکثر 20 نفر بعدی را انتخاب کنند تا این جمعیت به 16 هزار نفر برسد و سپس از این 16 هزار نفر در سامانه ثبت‌نام به‌عمل آمده و لیست نهایی بر اساس میزان رأی‌گیری در این سامانه بسته شود.
شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در توصیف "سرا"، گفته بود: "این طرح گام جدید شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به‌سمت انتخاب دموکراتیک‌تر، شفاف‌تر و کارآتر نامزدهای جبهه اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس است" و برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب در توصیف بیشتر آن تصریح کرده بودند: "این شیوه شفاف و دموکراتیک انتخاب نامزدها در سده گذشته در احزاب و جریان‌های سیاسی ده‌ها کشور جهان آزموده و پرورده شده است، فساد سیاسی و نقش لابی‌های ناسالم در برآمدن نامزدها را می‌کاهد، به شکل‌گیری فضای انتخاباتی و افزایش مشارکت و استفاده از فرصت انتخابات برای آگاهی‌افزایی کمک می‌کند، به شناسایی و برآمدن نامزدهای شایسته و معرفی چهره‌های توانا و جدید به جامعه می‌انجامد، اقتضای دموکراتیزسیون در سطح احزاب و جریان‌های سیاسی است و ارتباط میان یک جریان سیاسی با بدنه اعضا و حامیانش را تقویت می‌کند و مشارکت اعضای یک جریان سیاسی را به‌نحوی معنادار در فرآیند انتخاب نامزدها جلب می‌کند".
و اما این طرح که اعضای شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان آن را گامی بزرگ برای از بین بردن اختلافات در نحوه رسیدن به لیست مشترک و البته آنچه دموکراتیزه‌تر کردن فعالیت انتخاباتی خودشان می‌دانند، در ابتدای راه نه‌تنها به عاملی برای انسجام اصلاح‌طلبان تبدیل نشد بلکه بار دیگر بر آتش اختلافات سنتی گروه‌های اصلاح‌طلب دمید.
اعضای شورای سیاست‌گذاری خواهان حمایت همه‌گروه‌های اصلاح‌طلب از طرح "سرا" شده و بر ضرورت اجرای این طرح تأکید می‌کنند؛ از جمله آذر منصوری عضو شورا در واکنش به مخالفت‌ها با این طرح گفته است: "طرح سرا در پاسخ به نقدی است که نسبت به عملکرد شورای‌عالی جبهه اصلاح‌طلبان در فرآیند نهایی شدن نامزدها و رسیدن به لیست واحد وجود داشت و پس از سپری شدن دو سال از انتخابات شوراها هنوز هم حرف‌ و حدیث‌ها ادامه دارد؛ اگر این شورا با فرآیندهای گذشته به لیست واحد می‌رسید حتی اگر بهترین‌ها هم در لیست قرار می‌گرفتند، باز هم به‌دلیل غیرشفاف و غیردموکراتیک بودن و نیز به‌دلیل اینکه یک جمع محدود بدون مشارکت بدنه اجتماعی به آن رسیده بودند، انتقادها هم به فرآیند و هم به لیست وجود خواهد داشت. این فرآیند در پرسشگری بدنه اجتماعی و پاسخگویی منتخبان هم نسبت به دوره‌های گذشته یک قدم به جلوست." برخی دیگر از اصلاح‌طلبان این طرح را نه برای ترمیم شکاف بلکه عاملی برای شکاف در جبهه اصلاح‌طلبان توصیف کرده‌اند.
در همین زمینه، غلامحسین کرباسچی که می‌توان او را اولین منتقد علنی طرح "سرا" دانست، در توییتر خود درباره این طرح نوشت: "بدنه اجتماعی اصلاحات از پایین به بالا شکل می‌گیرد، نه از بالا به پایین! چه‌کسی حق دارد بدنه اجتماعی اصلاحات را انتخاب کند؟ آنان باید ما را انتخاب کنند یا ما آنان را؟".
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با ارگان رسانه‌ای حزب متبوعش از اشکالات متعدد این طرح گفته و با توصیف آن به "دموکراسی وارونه" تصریح کرده است: "یکی از مهم‌ترین اشکالات، عارضه شائبه اقدام مغایر قانون است، این طرح به‌دنبال این است که در یک شبکه مجازی گسترده برای یک‌سری از افراد تبلیغات صورت گیرد، درحالی‌که مطابق قانون انتخابات هنوز موعد تبلیغات انتخابات نرسیده است و اگر هم بخواهند این تبلیغات را مطابق قانون به یک هفته آخر منتهی به زمان برگزاری انتخابات موکول کنند به‌نظر نمی‌رسد کارآیی داشته باشد و نمی‌توان در یک هفته هم نظرخواهی و هم تبلیغ کرد به‌نظر نمی‌رسد این طرح حساب‌شده باشد و آقایان نیز گفته بودند شرط تأیید و پیگیری این مسئله اجماع درباره آن است و متأسفانه این عملی نشده است".
و اما امروز، مخالفت با طرح سرا وارد مرحله جدیدی شده و روزنامه سازندگی ارگان رسانه‌ای حزب کارگزاران، خبر از مخالفت چهار حزب کارگزاران، اعتمادملی، حزب اسلامی کار و حزب پیشروی اصلاحات با طرح "سرا" داده است؛ حال باید دید که شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تسلیم این مخالفت‌ها شده و از تصمیم خود عقب‌نشینی می‌کند یا مخالفان به تصمیم این شورا تمکین خواهند کرد و یا اینکه طرحی که برای ترمیم شکاف با بدنه تنظیم شده بود به سَرای اختلاف در جبهه اصلاح‌طلبان مبدل خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خواستگاری هم خواستگاری‌های قدیم!

«هفت» امشب پخش نخواهد شد

شکایتِ تندِ نویسنده سریال «پایتخت» از جشن حافظ

تنها دونلی‌نواز ایران در بستر بیماری است

ترافیک سنگین در محور چالوس

پایان تلخ یک اشتباه پرتکرار!!

ساخت ربات اسکلت بیرونی توسط محققان ایرانی

ارتباط سندرم التهابی چند سیستمی با کرونا

دو خط کتاب/ فرصت نداریم بابت پیروزی‌ها به خود تبریک بگوییم!

بنیادی برای مستضعفان یا بنگاهی برای املاک از ما بهتران؟

ادامه جنگ بن سلمان و بن نایف در آمریکا

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

گفت و گوی زنده‌یاد عارف لرستانى و جمشید مشایخی در دورهمی را امشب تماشا کنید

چهره ها/ شازده ارسلان در سریال جدیدش

چهره ها/ محمدرضا گلزار در خوب‌ترین حالت ممکن

ماجرای رفاقت آریا عظیمی‌نژاد با شادمهر عقیلی

لحظه تخلیه لنج آتش‌ گرفته در بندر گناوه

آزمایش بالینی یک داروی جدید برای درمان ایدز آغاز می‌شود

«گرگ و میش» جدید پرفروش‌ترین شد

تب اقتصادهای نوظهور از کووید-19

طرح جدید برای بنزین

پیش‌بینی شکست واشنگتن

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

کدام سینماگران مشمول حمایت‌های بین‌المللی «فارابی» می‌شوند؟

آتش‌سوزی پرخسارت در صحنه فیلمبرداری اکشن جدید تام کروز

چهره ها/ عکس یادگاری علی کاظمی در کنار یوسف تیموری

«جهان، خیال خدا» روی میز تدوین رفت

«دشت خاموش» پر هزینه نیست

چهره ها/ ژست ویدا جوان روی صحنه تئاتر

چهره ها/ سلفی الیکا عبدالرزاقی و همسر در کاخ چهل ستون

چهره‌ها/ حال و هوای رویا میرعلمی با دو بیتی خیام

چهره‌ها/ عادت‌های خوب زندگی از نگاه افسانه کمال اسکندری

چهره ها/ نگاهی که شاهرخ استخری نمی تواند در مقابلش مقاومت کند!

دو سریال رادیویی ویژه محرم تولید می‌شود

فاطمه گودرزی: با کرونا می‌سازیم

بلیت سینماها 15 سنت می‌شود

شان پن جلسه فیلمنامه‌خوانی برای مقابله با کرونا برگزار می‌کند

چهره‌ها/ تیپ اسپورت علی کریمی در زمین تنیس

پخش فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما از شبکه نمایش

پخش فیلم‌های سینمای کلاسیک در جدول این هفته شبکه نمایش

چرا نمایش خانگی فضاهای شیک نشان می‌دهد؟

موسیقی محلی شوشتری از گروه رستاک

آخرین وضعیت تهیه واکسن کرونا در ایران

واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی

یادداشت طنز/ «هیس! ما خیلی فرهیخته‌ایم!»

چهره ها/ تبریک تولد پیمان خان معادی برای سعید روستایی

چهره ها/ حسن شکوهی در جشن تولد نوه اش

آهنگ جدید/ دوست دارم از علی نبی

موزیک ویدیو آهنگ زیبای لری حسرت با صدای شهریار کریمی