راه ترقی

آخرين مطالب

«سَرا» اختلاف میان اصلاح طلبان را تشدید کرد مقالات

«سَرا» اختلاف میان اصلاح طلبان را تشدید کرد
  بزرگنمايي:

راه ترقی - تسنیم / متن پیش رو در تسنیم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
شورای سیاست‌گذاری با تصویب طرحی موسوم به "سرا" به‌دنبال ترمیم شکاف با بدنه اصلاح‌طلبی در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی است طرحی که در همین ابتدا به "سَرا"ی اختلاف تبدیل شده است.
بعد از انتخابات شورای شهر و مجلس شورای اسلامی، برخی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب به‌صراحت از شکاف بین بدنه و رهبران جبهه اصلاحات سخن گفته تأکید کردند که این شکاف، انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی را تهدید می‌کند، بر همین اساس سازوکارهایی برای از بین بردن این شکاف توسط اصلاح‌طلبان مطرح شد؛ از تغییر در رهبران سیاسی و شعارهای انتخاباتی تا اصلاح نحوه ورود به انتخابات.
شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان که یکی از مراکز تصمیم‌گیر درباره اصلاح‌طلبان است در بیست‌‌ودومین جلسه خود طی بررسی‌هایی، طرح‌هایی را برای مقابله با اختلاف و ایجاد انسجام اصلاح‌طلبان بررسی و در نهایت و به‌پیشنهاد کارگروه سیاست‌ها و راهبردها، طرح "سَرا" را که اختصار سامانه رأی‌سنجی اصلاح‌طلبان است، به‌تصویب رساند.
طرح "سَرا" طبق آنچه رسانه‌های اصلاح‌طلب نوشته‌اند، می‌گوید: هرکدام از اعضای شورای‌عالی، حداکثر 20 نفر را انتخاب کنند و آن 20 نفر هر کدام حداکثر 20 نفر بعدی را انتخاب کنند تا این جمعیت به 16 هزار نفر برسد و سپس از این 16 هزار نفر در سامانه ثبت‌نام به‌عمل آمده و لیست نهایی بر اساس میزان رأی‌گیری در این سامانه بسته شود.
شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در توصیف "سرا"، گفته بود: "این طرح گام جدید شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به‌سمت انتخاب دموکراتیک‌تر، شفاف‌تر و کارآتر نامزدهای جبهه اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس است" و برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب در توصیف بیشتر آن تصریح کرده بودند: "این شیوه شفاف و دموکراتیک انتخاب نامزدها در سده گذشته در احزاب و جریان‌های سیاسی ده‌ها کشور جهان آزموده و پرورده شده است، فساد سیاسی و نقش لابی‌های ناسالم در برآمدن نامزدها را می‌کاهد، به شکل‌گیری فضای انتخاباتی و افزایش مشارکت و استفاده از فرصت انتخابات برای آگاهی‌افزایی کمک می‌کند، به شناسایی و برآمدن نامزدهای شایسته و معرفی چهره‌های توانا و جدید به جامعه می‌انجامد، اقتضای دموکراتیزسیون در سطح احزاب و جریان‌های سیاسی است و ارتباط میان یک جریان سیاسی با بدنه اعضا و حامیانش را تقویت می‌کند و مشارکت اعضای یک جریان سیاسی را به‌نحوی معنادار در فرآیند انتخاب نامزدها جلب می‌کند".
و اما این طرح که اعضای شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان آن را گامی بزرگ برای از بین بردن اختلافات در نحوه رسیدن به لیست مشترک و البته آنچه دموکراتیزه‌تر کردن فعالیت انتخاباتی خودشان می‌دانند، در ابتدای راه نه‌تنها به عاملی برای انسجام اصلاح‌طلبان تبدیل نشد بلکه بار دیگر بر آتش اختلافات سنتی گروه‌های اصلاح‌طلب دمید.
اعضای شورای سیاست‌گذاری خواهان حمایت همه‌گروه‌های اصلاح‌طلب از طرح "سرا" شده و بر ضرورت اجرای این طرح تأکید می‌کنند؛ از جمله آذر منصوری عضو شورا در واکنش به مخالفت‌ها با این طرح گفته است: "طرح سرا در پاسخ به نقدی است که نسبت به عملکرد شورای‌عالی جبهه اصلاح‌طلبان در فرآیند نهایی شدن نامزدها و رسیدن به لیست واحد وجود داشت و پس از سپری شدن دو سال از انتخابات شوراها هنوز هم حرف‌ و حدیث‌ها ادامه دارد؛ اگر این شورا با فرآیندهای گذشته به لیست واحد می‌رسید حتی اگر بهترین‌ها هم در لیست قرار می‌گرفتند، باز هم به‌دلیل غیرشفاف و غیردموکراتیک بودن و نیز به‌دلیل اینکه یک جمع محدود بدون مشارکت بدنه اجتماعی به آن رسیده بودند، انتقادها هم به فرآیند و هم به لیست وجود خواهد داشت. این فرآیند در پرسشگری بدنه اجتماعی و پاسخگویی منتخبان هم نسبت به دوره‌های گذشته یک قدم به جلوست." برخی دیگر از اصلاح‌طلبان این طرح را نه برای ترمیم شکاف بلکه عاملی برای شکاف در جبهه اصلاح‌طلبان توصیف کرده‌اند.
در همین زمینه، غلامحسین کرباسچی که می‌توان او را اولین منتقد علنی طرح "سرا" دانست، در توییتر خود درباره این طرح نوشت: "بدنه اجتماعی اصلاحات از پایین به بالا شکل می‌گیرد، نه از بالا به پایین! چه‌کسی حق دارد بدنه اجتماعی اصلاحات را انتخاب کند؟ آنان باید ما را انتخاب کنند یا ما آنان را؟".
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با ارگان رسانه‌ای حزب متبوعش از اشکالات متعدد این طرح گفته و با توصیف آن به "دموکراسی وارونه" تصریح کرده است: "یکی از مهم‌ترین اشکالات، عارضه شائبه اقدام مغایر قانون است، این طرح به‌دنبال این است که در یک شبکه مجازی گسترده برای یک‌سری از افراد تبلیغات صورت گیرد، درحالی‌که مطابق قانون انتخابات هنوز موعد تبلیغات انتخابات نرسیده است و اگر هم بخواهند این تبلیغات را مطابق قانون به یک هفته آخر منتهی به زمان برگزاری انتخابات موکول کنند به‌نظر نمی‌رسد کارآیی داشته باشد و نمی‌توان در یک هفته هم نظرخواهی و هم تبلیغ کرد به‌نظر نمی‌رسد این طرح حساب‌شده باشد و آقایان نیز گفته بودند شرط تأیید و پیگیری این مسئله اجماع درباره آن است و متأسفانه این عملی نشده است".
و اما امروز، مخالفت با طرح سرا وارد مرحله جدیدی شده و روزنامه سازندگی ارگان رسانه‌ای حزب کارگزاران، خبر از مخالفت چهار حزب کارگزاران، اعتمادملی، حزب اسلامی کار و حزب پیشروی اصلاحات با طرح "سرا" داده است؛ حال باید دید که شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تسلیم این مخالفت‌ها شده و از تصمیم خود عقب‌نشینی می‌کند یا مخالفان به تصمیم این شورا تمکین خواهند کرد و یا اینکه طرحی که برای ترمیم شکاف با بدنه تنظیم شده بود به سَرای اختلاف در جبهه اصلاح‌طلبان مبدل خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

پیوندی به استعفا نرسید

رفراندوم پیشکش مردم را در جریان بگذارید

روحانی: دیگر حاضر نیستیم سرمان کلاه برود

رأی‌الیوم: منتظر ضربه ایران باشید آمریکا در ایجاد آشوب شکست خورد

چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

استفاده از عسل برای ضدعفونی کردن تجهیزات جراحی

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

سرمقاله کیهان/ عراق خلیفه‌پذیر نیست

سرمقاله خراسان/ استیضاح به ترامپ نزدیک‌تر می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ زمان یکه‌تازی در عراق نیست

سرمقاله رسالت/ خواب و بیداری

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

مخمصه توئیتری آشنا و آذری جهرمی

المانیتور بررسی کرد: معنا و مفهوم سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران

لوبلاگ: طرح ماکرون می تواند برجام را نجات دهد؟

کناره گیری یک نامزد دموکرات از رقابت های انتخابات 2020

اختلاف ترکیه و غرب بر سر کردها است؟

بن‌بست سولشایر در پنج پرده

اقتصاد حاشیه نشینی

فلاحت پیشه: هیچ جای دنیا مجلس را اینقدر تحقیر نمی‌کنند

حقوق کارمندان دولتی نمی گذارد سهمی از بودجه به عمران برسد

چرا "حسن روحانی" به "ژاپن" می‎رود؟

قطار تغییرات کابینه سر ایستادن ندارد

برجام باید زنده بماند

همه علیه باج مالیاتی به سلبریتی ها

کسری بودجه صادرات بنزین را می‌بلعد؟

غروب مازیاران!

لفاظی‌های بی‌پایان دونالد

وعده‌های کاغذی کافی نیستند

تاثیر دود بر مرگ 3‌هزار تهرانی در سال‌97

تجارت ایران و کره جنوبی؛ سئول دنبال اجازه برادر بزرگ‌تر

سه سناریوی نفتی نشست اوپک

نبش قبر؛ علل طرح مجدد ایده مذاکره خارجی توسط دولت و اصلاح‌طلبان