راه ترقی

آخرين مطالب

راهکار جمهوریخواهان برای نجات ترامپ از استیضاح مقالات

راهکار جمهوریخواهان برای نجات ترامپ از استیضاح
  بزرگنمايي:

راه ترقی - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اما اگر دمکرات‌ها ثابت کنند که ترامپ در تماس با زلنسکی گفته است که تحقیقات علیه بایدن یک ما به ازا دارد، جمهوریخواهان شاید نتوانند این رفتار ترامپ را صحیح نشان دهند. جمهوریخواهان سنا در حال بررسی این ایده هستند که اگر دمکرات‌ها ما به ازا را ثابت کنند، آن‌ها چگونه از ترامپ دفاع خواهند کرد. منابع نزدیک به سران حزب جمهوریخواه به وبگاه خبری آکسیوس گفته‌اند سناتور‌های جمهوریخواه نهایتا بر سر این مسئله توافق خواهند کرد که اقدمات ترامپ «ناشایست بود، اما قابل استیضاح نیست.»
پنج‌شنبه گذشته، مجلس نمایندگان آمریکا، قطعنامه‌ای تصویب کرد که در آن مراحل بعدی تحقیقات استیضاح ترامپ مشخص شده است. با رسمی شدن تحقیقات استیضاح، دونالد ترامپ و جمهوریخواهان برای کنترل خسارت‌های احتمالی به تکاپو افتاده‌اند.
تحقیقات استیضاح ترامپ هنوز ادامه دارد و شاهدان پرونده، یکی پس از دیگری برای شهادت دادن به کنگره می‌روند. قرار بود روز دوشنبه، چهار تن از مقامات ارشد دولت ترامپ برای شهادت دادن در پرونده تحقیقات استیضاح به کنگره بروند. اما ترامپ مانع از حضور مقامات دولت‌اش در کنگره شد.
ترامپ در توئیتی گفته است، چون جزئیات تماس تلفنی‌اش با رئیس‌جمهور اوکراین به نحو کاملی بیان شده است، نیازی به شهادت مقامات دولت‌اش در کنگره نیست. او توئیت کرد: «آنچه در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین گفتم، "به نحو کاملی" بیان شده است. دلیلی ندارد که شاهدان برای تحلیل سخنان‌انم و معانی آنها، فراخوانده شوند. این فقط یک حقه از جانب دمکرات‌هاست که مجبور شدم از روز انتخاب (و حتی قبل از انتخابم) با آن دست و پنجه نرم کنم. مایه ننگ است.»
ترامپ صبح 25 ژوئیه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، تماس تلفنی گرفت. تحقیقات استیضاح ترامپ زمانی کلید خورد که یک افسر ناشناس سیا، درباره این تماس، افشاگری کرد. این افسر ادعا می‌کند که ترامپ در این تماس، با هدف تضعیف جو بایدن در انتخابات، از زلنسکی درخواست کرده که درباره فعالیت‌های اقتصادی هانتر پسر بایدن تحقیق کند؛ به امید اینکه زلنسکی تخلفاتی کشف کند که ترامپ بتواند از آن‌ها علیه بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده استفاده کند. علاوه بر این، برخی ترامپ را متهم می‌‎کنند که به زلنسکی گفته است تحقیق علیه بایدن ما به ازایی خواهد داشت.
قطعنامه روز پنج شنبه، در عین اینکه برای ریاست‌جمهوری ترامپ یک تهدید بود، نتیجه احتمالی تحقیقات استیضاح را هم نشان داد. مجلس نمایندگان، با 232 رأی موافق در برابر 196 رأی مخالف، این قطعنامه را تصویب کرد. هیچ نماینده جمهوریخواه به این قطعنامه رأی موافق نداد. 194 نفر از مخالفان این قطعنامه، جمهوریخواه و دو نفر دمکرات بودند؛ بنابراین حتی اگر ترامپ استیضاح شود، جمهوریخواهان مجلس سنا، به احتمال زیاد از عزل ترامپ جلوگیری خواهند کرد.
بر همین اساس، استراتژی اصلی ترامپ در مقابل تحقیقات استیضاح، حفظ وحدت حزب جمهورخواه حول محور رئیس‌‎جمهور است. امری که در رأی‌گیری روز پنج‌شنبه متجلی شد. همه جمهوریخواهان یکصدا با تحقیقات استیضاح مخالفت کردند. ترامپ انتقاد از برخی سناتور‌های جمهوریخواه که وفاداری کمی به او دارند را متوقف کرد. او نمی‌خواهد رابطه‌اش با این سناتور‌ها را خراب کند. چرا که آن‌ها مهمترین مانع موفقیت دمکرات‌ها در برکناری او هستند. ترامپ همچنین روز دوشنبه، در توئیتی از محبوبیت بالای خود در نظرسنجی داخل حزب جمهوریخواه خبر داد. وی مدعی شد که 95 درصد حزب جمهوریخواه از او حمایت می‌کنند. در حال حاضر، بخش اصلی استراتژی سناتور‌های جمهوریخواه و نیز ترامپ این است که تحقیقات استیضاح را یک اقدام کاملا حزبی نشان دهند. ترامپ بار‌ها دمکرات‌ها را به تلاش برای کارشکنی در دولت‌اش و حتی برکناری رئیس‌جمهور منتخب مردم متهم کرده است.
اما اگر دمکرات‌ها ثابت کنند که ترامپ در تماس با زلنسکی گفته است که تحقیقات علیه بایدن یک ما به ازا دارد، جمهوریخواهان شاید نتوانند این رفتار ترامپ را صحیح نشان دهند. جمهوریخواهان سنا در حال بررسی این ایده هستند که اگر دمکرات‌ها ما به ازا را ثابت کنند، آن‌ها چگونه از ترامپ دفاع خواهند کرد. منابع نزدیک به سران حزب جمهوریخواه به وبگاه خبری آکسیوس گفته‌اند سناتور‌های جمهوریخواه نهایتا بر سر این مسئله توافق خواهند کرد که اقدمات ترامپ «ناشایست بود، اما قابل استیضاح نیست.»
محافل نزدیک به دولت ترامپ امیدوارند که این استراتژی، در کنار عملکرد اقتصادی خوب دولت ترامپ، او را از استیضاح نجات دهد و حتی موجب پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری 2020 را شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

پیوندی به استعفا نرسید

رفراندوم پیشکش مردم را در جریان بگذارید

روحانی: دیگر حاضر نیستیم سرمان کلاه برود

رأی‌الیوم: منتظر ضربه ایران باشید آمریکا در ایجاد آشوب شکست خورد

چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

استفاده از عسل برای ضدعفونی کردن تجهیزات جراحی

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

سرمقاله کیهان/ عراق خلیفه‌پذیر نیست

سرمقاله خراسان/ استیضاح به ترامپ نزدیک‌تر می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ زمان یکه‌تازی در عراق نیست

سرمقاله رسالت/ خواب و بیداری

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

مخمصه توئیتری آشنا و آذری جهرمی

المانیتور بررسی کرد: معنا و مفهوم سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران

لوبلاگ: طرح ماکرون می تواند برجام را نجات دهد؟

کناره گیری یک نامزد دموکرات از رقابت های انتخابات 2020

اختلاف ترکیه و غرب بر سر کردها است؟

بن‌بست سولشایر در پنج پرده

اقتصاد حاشیه نشینی

فلاحت پیشه: هیچ جای دنیا مجلس را اینقدر تحقیر نمی‌کنند

حقوق کارمندان دولتی نمی گذارد سهمی از بودجه به عمران برسد

چرا "حسن روحانی" به "ژاپن" می‎رود؟

قطار تغییرات کابینه سر ایستادن ندارد

برجام باید زنده بماند

همه علیه باج مالیاتی به سلبریتی ها

کسری بودجه صادرات بنزین را می‌بلعد؟

غروب مازیاران!

لفاظی‌های بی‌پایان دونالد

وعده‌های کاغذی کافی نیستند

تاثیر دود بر مرگ 3‌هزار تهرانی در سال‌97

تجارت ایران و کره جنوبی؛ سئول دنبال اجازه برادر بزرگ‌تر

سه سناریوی نفتی نشست اوپک

نبش قبر؛ علل طرح مجدد ایده مذاکره خارجی توسط دولت و اصلاح‌طلبان