راه ترقی

آخرين مطالب

الاخبار: چه جریانی در حال بازی با سرنوشت لبنان است؟ مقالات

الاخبار: چه جریانی در حال بازی با سرنوشت لبنان است؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی - فارس / متن پیش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
لبنان یکشنبه (دیروز) برای هجدهمین روز شاهد تظاهرات مردمی مسالمت آمیز در برخی مناطق بود و طرفدارن طیف‌های مختلف به خیابان‌ها آمدند.
روزنامه «الاخبار» در گزارشی با عنوان «وقت حقیقت فرا رسیده؛ چه کسی با کشور بازی می‌کند» به همین موضوع پرداخت و نوشت، پس از اینکه «خیزش مردمی» وارد هفته سوم خود شده، به نظر می‌رسد کشور اسیر لجاجت طرف‌های مختلف و ناتوان از نجات شده است.
در ادامه این گزارش آمده: «سعد الحریری» نخست‌وزیر استعفا داده طوری رفتار می‌کند گویا فرمانده شهروندانی است که برای سومین هفته متوالی در حال اعتراضند، او می‌خواهد از مردم معترض علیه رقبا و شرکایش استفاده کند و امتیازاتی از آنها بگیرد که وی را به تنها سیاستمدار دولت تکنوکرات تبدیل کند. نزدیکان به الحریری تأکید کرده‌اند اگر دیگران بخواهند دولتی بر وی تحمیل کنند که مورد رضایت مردم نباشد او نخست‌وزیری این دولت را نمی‌پذیرد.
الاخبار افزود: معنای جمله آخر از نظر الحریری اخراج «جبران باسیل» وزیر خارجه و رئیس «التیار الوطنی الحر» و «محمد شقیر» وزیر ارتباطات، عملی شدن مطالبات «سمیر جعجع» (رئیس القوات اللبنانیه) و بازگرداندن اعتبار به نقش «ولید جنبلاط» (رئیس حزب التقدمی الاشتراکی) در قدرت است.
این روزنامه لبنانی افزود، سمیر جعجع نیز به توهمات خود بازگشته تا جایی که خودش را «فرمانده مناطق آزاد شده» می‌پندارد. اولویت‌هایی که وی مشخص کرده ارتباطی با مطالبات مردم ندارد. از هفته اول تظاهرات اعلام کرد که هدف او تحقق توازن در داخل کابینه و دستیابی به بیشترین میزان کرسی‌هاست. این حرف جعجع یعنی آنکه تیم وابسته به جریان 14 مارس باید بیشترین کرسی را در کابینه داشته باشند؛ به بیان دیگر جعجع خواهان کودتا علیه نتایج انتخابات پارلمانی اخیر است.
الاخبار درباره ولید جنبلاط نوشت، او می‌ترسد؛ نمایندگانش را به سمت حزب‌الله می‌فرستد تا تأکید کند جنبشش ارتباطی با جعجع ندارد و از سوی دیگر بر هماهنگی با سعد الحریری در تمام امور تأکید می‌کند.
در ادامه به جبران باسیل پرداخت و نوشت، باسیل با سخنرانی خود نشان داد بر معادله «لا جبران=لا سعد» اصرار دارد. اگر الحریری بر دولتی متشکل از افراد غیرسیاسی اصرار دارد این قاعده باید شامل خود سعد الحریری هم بشود.
این روزنامه درباره «نبیه بری» رئیس پارلمان گزارش داد، او از سیاستمدارانی است که معتقد به نظریه «توطئه» در مسایل اخیر در لبنان است و تحرکات مردمی را فقط از این دریچه میبیند. در دیداری که هفته گذشته با نماینده ائتلاف «لبنان القوی» داشت گزارشی از آنچه در خیابان‌های لبنان از شمال تا جنوب میگذرد به آنها ارائه کرد. آنچه در حضور «الیاس بوصعب» به این نمایندگان گفت، قابل توجه بود؛ «تحرکات در شمال لبنان به وسیله اطلاعات ارتش لبنان اداره می‌شود». طبعا بوصعب که رابطه‌اش با مدیریت اطلاعات ارتش لبنان و فرماندهی ارتش به هم خورده است، درباره این موضوع حرفی نزد.
الاخبار ادامه داد، اما حزب‌الله که تیرهای ناشی از حمایت متحدان و برخی رقبا را تحت عنوان «نجات کشور از فروپاشی» را به جان خریده، پس از آنکه توانست حامیان خود (در جنوب) را از تظاهرات و ورود به مداخلات جناحی بازدارد، اکنون راحتتر شده است. حزب‌الله به تحرکات از زاویه آنچه در تمام منطقه می‌گذرد، نگاه می‌کند. این جنبش سیگنال‌هایی سیاسی دریافت کرده که آن را به شک و تردید واداشته است و دیگر تحرکات مردمی را جدای از سیاست عمومی نمی‌داند.
این روزنامه لبنانی افزود، اما ارتش همچنان بیطرف است ، به این معنا که پوشش لازم برای تحرکات القوات‌اللبنانیه در «جبل لبنان» را فراهم کرده تا از یک سو در شکست جبران باسیل شریک شود و از سوی دیگر به شروط آمریکا که به حمایت از معترضان فراخوانده، عمل کرده باشد.
اما سفارت آمریکا دائما با فرماندهی ارتش لبنان و اکثریت قوای سیاسی بویژه طرف‌هایی که آنها را تأمین می‌کند، در تماس است. شخصیت‌هایی سیاسی که در نوامبر گذشته با «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا دیدار کردند، با سفارت آمریکا هماهنگ بودند. شنکر در آن زمان اعلام کرد، باید تمام قوای وابسته به 14 مارس تجمیع شوند؛ موضوعی که اکنون در حال پیاده شدن است تا با استفاده از تحرکات مردمی حزب‌الله را کنار بزنند.
در ادامه این گزارش آمده، «الیزابت ریچارد» سفیر آمریکا در بیروت هر آنچه در توان داشته به کار گرفته تا با اعمال فشار بر سیاستمداران، اصحاب رسانه و بازرگانان، آنها را به سمت بهره‌گیری از خیزش مردمی برای محاصره حزب‌الله و متحدانش سوق دهد و بر روی آنها برای قیام لبنان علیه حزب‌الله حساب باز کرده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

پیوندی به استعفا نرسید

رفراندوم پیشکش مردم را در جریان بگذارید

روحانی: دیگر حاضر نیستیم سرمان کلاه برود

رأی‌الیوم: منتظر ضربه ایران باشید آمریکا در ایجاد آشوب شکست خورد

چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

استفاده از عسل برای ضدعفونی کردن تجهیزات جراحی

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

سرمقاله کیهان/ عراق خلیفه‌پذیر نیست

سرمقاله خراسان/ استیضاح به ترامپ نزدیک‌تر می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ زمان یکه‌تازی در عراق نیست

سرمقاله رسالت/ خواب و بیداری

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

مخمصه توئیتری آشنا و آذری جهرمی

المانیتور بررسی کرد: معنا و مفهوم سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران

لوبلاگ: طرح ماکرون می تواند برجام را نجات دهد؟

کناره گیری یک نامزد دموکرات از رقابت های انتخابات 2020

اختلاف ترکیه و غرب بر سر کردها است؟

بن‌بست سولشایر در پنج پرده

اقتصاد حاشیه نشینی

فلاحت پیشه: هیچ جای دنیا مجلس را اینقدر تحقیر نمی‌کنند

حقوق کارمندان دولتی نمی گذارد سهمی از بودجه به عمران برسد

چرا "حسن روحانی" به "ژاپن" می‎رود؟

قطار تغییرات کابینه سر ایستادن ندارد

برجام باید زنده بماند

همه علیه باج مالیاتی به سلبریتی ها

کسری بودجه صادرات بنزین را می‌بلعد؟

غروب مازیاران!

لفاظی‌های بی‌پایان دونالد

وعده‌های کاغذی کافی نیستند

تاثیر دود بر مرگ 3‌هزار تهرانی در سال‌97

تجارت ایران و کره جنوبی؛ سئول دنبال اجازه برادر بزرگ‌تر

سه سناریوی نفتی نشست اوپک

نبش قبر؛ علل طرح مجدد ایده مذاکره خارجی توسط دولت و اصلاح‌طلبان