راه ترقی

آخرين مطالب

سرمقاله ایران/ تجلیل تولید ثروت مقالات

سرمقاله ایران/ تجلیل تولید ثروت
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایران / « تجلیل تولید ثروت » عنوان ستون "اول دفتر" روزنامه ایران به قلم است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سالیان سال است که درباره کارکرد ثروت و کاربست ثروتمندان در جامعه ایرانی نیازمند، دروغی بزرگ گفته شده است.از آغاز انقلاب اسلامی، بعد از ملی شدن برخی از کارخانجات صنعتی؛یک انگاره ذهنی از سوی گروه‌های سیاسی معاند، دائماً در جامعه پمپاژ شد و تا به امروز به اشکال مختلف بیان شده است، با این محور که ایران، مکانی برای تولید ثروت و رشد ثروتمندان نیست و حاکمیت با رشد کمیت و کیفیت ثروتمندان سر تضاد دارد. این گزاره با گذشت زمان قوام و دوام پیدا کرده و به ایستارهای فکری در جامعه بویژه در میان طبقه اول یا افراد پردرآمد جامعه مبدل شده است، به‌طوری که این نگاه، خودش باعث جلوگیری از تشکیل سرمایه و سرمایه‌گذاری در بخش مولد و شفاف اقتصادی شده و نقش سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران در اقتصاد مشاهده نشده و بخشی از فرآیند خروج سرمایه‌ها از کشور به دلیل وجود همین انگاره‌های منفی نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور صورت گرفت.مشاهده می‌شود که بخش قابل توجهی از تمایل ایرانیان به خرید ملک و دارایی‌های غیرمولد نظیر ارز، سکه و طلا و عدم سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد ناشی از همین نگاه منفی به سرمایه‌گذاری شفاف است. عیان شدن ثروت‌ها و معرفی ثروتمندان محرمانه تلقی می‌شود، چرا که آشکار شدن آن ریسک دارد.
متأسفانه تمایل به اختفای ثروت باعث شده است با وجود اینکه بادکنک نقدینگی هر روز 1300 میلیارد تومان باد می‌شود اما در خدمت توسعه اقتصادی کشور نباشد، اما چرا این گونه شده است؟ آیا جامعه اسلامی و جامعه ایرانی با ثروتمندی و ثروت‌آفرینی سرعناد دارد؟ به هیچ وجه این‌گونه نیست. مشکل و چالش نظام با انباشت ثروت‌های بادآورده است که محصول رانت، فساد و مناسبات نابرابر نزدیک به قدرت می باشد. سخنان مقام معظم رهبری در جمع فعالان اقتصادی، از نگاه کسانی که تحولات جامعه ایران را در سطحی ژرف و با افق بلندمدت دنبال می‌کنند، بسیار پراهمیت بوده است و به مثابه تبیین واقعی الگو یا پارادایم حقیقی ثروت‌آفرینی در نظام اسلامی بویژه در کشاکش جنگ اقتصادی است. منویات معظم‌له از چند منظر قابل توجه تمام کسانی است که علاقه‌مند به اقتصاد و توسعه امروز و فردا هستند.افزون بر رهنمودهای ایشان درخصوص چشم‌انداز بلندمدت مدیریت تحریم، مقام معظم رهبری درخصوص ثروت‌آفرینی و فعالیت بخش خصوصی پیام‌های مهمی را برای بخش خصوصی داشتند. نخست آنکه ایشان، نسبت جامعه اسلامی با نقش ثروتمندان و بخش خصوصی واقعی در ایجاد رونق تولید و رشد اقتصادی را تبیین فرمودند. دوم، رهبر انقلاب، تعریف نظام اسلامی از ثروت در مقایسه با دو رویکرد اقتصاد کمونیستی و اقتصاد سرمایه‌داری را بار دیگر تبیین کردند.سوم اینکه مؤکداً به نهادهای عمومی غیردولتی تأکید کردند که در کارهای اقتصادی مطلقاً رقیب بخشِ خصوصی نشوند.
در مورد سوم اشاره داشتند نهادهای عمومی غیردولتی در جاهایی که بخش خصوصی، یا توان لازم و امکانات را ندارد، یا رغبتی ندارد، وارد بشوند؛ چنان که اگر بعد از مدّتی بخش خصوصی وارد آنجا شد، اینها از آنجا هم به یک نقطه دوردست‌تر و سخت‌تری مهاجرت کنند و بروند آنجا کار کنند، سرمایه‌گذاری کنند و جداً از رقابت با بخش خصوصی پرهیز کنند.
امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند خط کشی میان ثروتمندان واقعی جامعه که زمینه اشتغال صدها هزار جوان ایرانی و امنیت اقتصادی کشور را فراهم کرده‌اند، با ماهیت ویژه‌خواران هستیم. ثروتمند واقعی کسی است که برای اقتصاد ارزش افزوده دارد، مالیات می‌پردازد و یاور نظام بیمه‌ای کشوراست.آنها از دل تمام محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی کشور فرصت می‌سازند.آنان پیشقراولان جنگ واقعی اقتصادی هستند. به میزانی که ثروت و ثروت‌آفرینی با بهبود فضای کسب‌وکار در جامعه ترویج پیدا می‌کند، از شمار حدود 60 میلیون نفر جامعه ایرانی که مشمول وجه کمک معیشتی می‌شوند، خارج شده و بار مالی این طرح بر دوش دولت کاهش می‌یابد.به میزانی که ثروت مورد تکریم قرار می‌گیرد و بخش واقعی در اقتصاد بسط پیدا می‌کند، درآمد حاصل از مالیات دولت افزایش یافته و برنامه بودجه بدون نفت به واقعیت نزدیک می‌شود. مهمترین فراز سخنان رهبری برای تمام بخش های قوای مجریه، مقننه و قضائیه ایجاد یا گسترش بسترهایی است که در جامعه ایرانی ثروتمندان مورد تکریم قرار گیرند.تحریم، جنگ اقتصادی است نه صرفاً جنگ نظامی.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مانع اصلاحات اقتصادی چیست؟

«عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» است

استراماچونی یکی مثل کی‌روش است

عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟

چقدر خوبه که نیستی عادل!

چرا دموکرات‌ها خود را برنده استیضاح ترامپ می‌دانند

روایت "گاردین" از روی تاریک جام‌جهانی باشگاه‌ها در قطر

FATF و تکمیل حلقه تحریم های امریکا

تحریم‌های جدید آمریکا و پیام‌هایی که تکراری شده‌اند

رابرت کاپلان: ترامپ نمی‌خواهد مشتاق به توافق دیده شود

اروپا به دنبال ایجاد نهاد موازی FATF

توقف بورس پشت مرز جدید

آیا ژاپن میانجی ایران و آمریکا می‌شود؟

دیپلمات مطرح کرد: چالش بزرگ ایران برای ژاپن

انتظار جهش در روابط ایران و پاکستان

شوک استراماچونی به فوتبال و سیاست

زنگنه بر لبه تیغ

آتلانتیک: ترامپ به تئوری توطئه نیاز دارد

اقبال جوانان بریتانیا به حزب کارگر

مافیای پنهان قاچاق کودکان خیابانی

مخالفان دیروز مردم، مخالفان امروز دولت

این مجلس نتیجه ردصلاحیت‌هاست

هشدار لاریجانی به قالیباف، پیش‌بینی حضرتی و ...

شورای ضد همکاری

در خواست آیت‌الله جنتی از هیأت‌های اجرایی: در ردصلاحیت‌ها مسامحه نکنید

درخواست اصلاح‌طلبان از ناطق‌نوری و امامی کاشانی

جبهه‌بازی در اصولگرایی

نبرد بزرگ در بریتانیا

دختر ایرانی در رینگ خونین

مهر پایان بر 3 ماه دروغ‌پراکنی

از افراط ستیزه‌جویی با دولت تا تفریط وکیل‌الدولگی

نزار زکا بازداشت سپاه بوده نه وزارت اطلاعات

مجمع، «مصلحت» را در تحریم بانکی کشور می‌داند؟

اعتمادسازی به سبک یک قاضی

اطلاع‌رسانی با صداوسیما بوده‌ است

آقای ماکرون! حقوق بشر چه‌قدر هم به شما می‌آید!

چوب حراج به اموال عمومی

دفاع از پارلمان

زمین گمشده «استقلال» در گیلان پیدا شد

چرا آمار کشته‌شده‌های حوادث اخیر اعلام نشده است؟

880 هزار کارگر خشمگین در فرانسه علیه ماکرون به خیابان‌ها آمدند

سرمقاله حمایت/ مأموریت غیرممکن در اسرائیل!

سرمقاله کیهان/ بحر طویل و سوز دل

سرمقاله خراسان/ خطر پالس های ارزی غلط مقام های غیر مسئول

سرمقاله وطن امروز/ مجلس و مسأله ایده حکمرانی

سرمقاله رسالت/ وعظ ما را هم بشنوید!

سرمقاله اعتماد/ پاشنه آشیل دولت

سرمقاله شرق/ هشدارهایی برای نشنیدن راه‌حل‌هایی برای نگفتن!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ مالیاتی معادل یارانه بنزین

سرمقاله ایران/ بجز تخریب دولت چه برنامه‌ای برای مردم دارید؟