راه ترقی

آخرين مطالب

سرمقاله ایران/ تجلیل تولید ثروت نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایران / « تجلیل تولید ثروت » عنوان ستون "اول دفتر" روزنامه ایران به قلم است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سالیان سال است که درباره کارکرد ثروت و کاربست ثروتمندان در جامعه ایرانی نیازمند، دروغی بزرگ گفته شده است.از آغاز انقلاب اسلامی، بعد از ملی شدن برخی از کارخانجات صنعتی؛یک انگاره ذهنی از سوی گروه‌های سیاسی معاند، دائماً در جامعه پمپاژ شد و تا به امروز به اشکال مختلف بیان شده است، با این محور که ایران، مکانی برای تولید ثروت و رشد ثروتمندان نیست و حاکمیت با رشد کمیت و کیفیت ثروتمندان سر تضاد دارد. این گزاره با گذشت زمان قوام و دوام پیدا کرده و به ایستارهای فکری در جامعه بویژه در میان طبقه اول یا افراد پردرآمد جامعه مبدل شده است، به‌طوری که این نگاه، خودش باعث جلوگیری از تشکیل سرمایه و سرمایه‌گذاری در بخش مولد و شفاف اقتصادی شده و نقش سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران در اقتصاد مشاهده نشده و بخشی از فرآیند خروج سرمایه‌ها از کشور به دلیل وجود همین انگاره‌های منفی نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور صورت گرفت.مشاهده می‌شود که بخش قابل توجهی از تمایل ایرانیان به خرید ملک و دارایی‌های غیرمولد نظیر ارز، سکه و طلا و عدم سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد ناشی از همین نگاه منفی به سرمایه‌گذاری شفاف است. عیان شدن ثروت‌ها و معرفی ثروتمندان محرمانه تلقی می‌شود، چرا که آشکار شدن آن ریسک دارد.
متأسفانه تمایل به اختفای ثروت باعث شده است با وجود اینکه بادکنک نقدینگی هر روز 1300 میلیارد تومان باد می‌شود اما در خدمت توسعه اقتصادی کشور نباشد، اما چرا این گونه شده است؟ آیا جامعه اسلامی و جامعه ایرانی با ثروتمندی و ثروت‌آفرینی سرعناد دارد؟ به هیچ وجه این‌گونه نیست. مشکل و چالش نظام با انباشت ثروت‌های بادآورده است که محصول رانت، فساد و مناسبات نابرابر نزدیک به قدرت می باشد. سخنان مقام معظم رهبری در جمع فعالان اقتصادی، از نگاه کسانی که تحولات جامعه ایران را در سطحی ژرف و با افق بلندمدت دنبال می‌کنند، بسیار پراهمیت بوده است و به مثابه تبیین واقعی الگو یا پارادایم حقیقی ثروت‌آفرینی در نظام اسلامی بویژه در کشاکش جنگ اقتصادی است. منویات معظم‌له از چند منظر قابل توجه تمام کسانی است که علاقه‌مند به اقتصاد و توسعه امروز و فردا هستند.افزون بر رهنمودهای ایشان درخصوص چشم‌انداز بلندمدت مدیریت تحریم، مقام معظم رهبری درخصوص ثروت‌آفرینی و فعالیت بخش خصوصی پیام‌های مهمی را برای بخش خصوصی داشتند. نخست آنکه ایشان، نسبت جامعه اسلامی با نقش ثروتمندان و بخش خصوصی واقعی در ایجاد رونق تولید و رشد اقتصادی را تبیین فرمودند. دوم، رهبر انقلاب، تعریف نظام اسلامی از ثروت در مقایسه با دو رویکرد اقتصاد کمونیستی و اقتصاد سرمایه‌داری را بار دیگر تبیین کردند.سوم اینکه مؤکداً به نهادهای عمومی غیردولتی تأکید کردند که در کارهای اقتصادی مطلقاً رقیب بخشِ خصوصی نشوند.
در مورد سوم اشاره داشتند نهادهای عمومی غیردولتی در جاهایی که بخش خصوصی، یا توان لازم و امکانات را ندارد، یا رغبتی ندارد، وارد بشوند؛ چنان که اگر بعد از مدّتی بخش خصوصی وارد آنجا شد، اینها از آنجا هم به یک نقطه دوردست‌تر و سخت‌تری مهاجرت کنند و بروند آنجا کار کنند، سرمایه‌گذاری کنند و جداً از رقابت با بخش خصوصی پرهیز کنند.
امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند خط کشی میان ثروتمندان واقعی جامعه که زمینه اشتغال صدها هزار جوان ایرانی و امنیت اقتصادی کشور را فراهم کرده‌اند، با ماهیت ویژه‌خواران هستیم. ثروتمند واقعی کسی است که برای اقتصاد ارزش افزوده دارد، مالیات می‌پردازد و یاور نظام بیمه‌ای کشوراست.آنها از دل تمام محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی کشور فرصت می‌سازند.آنان پیشقراولان جنگ واقعی اقتصادی هستند. به میزانی که ثروت و ثروت‌آفرینی با بهبود فضای کسب‌وکار در جامعه ترویج پیدا می‌کند، از شمار حدود 60 میلیون نفر جامعه ایرانی که مشمول وجه کمک معیشتی می‌شوند، خارج شده و بار مالی این طرح بر دوش دولت کاهش می‌یابد.به میزانی که ثروت مورد تکریم قرار می‌گیرد و بخش واقعی در اقتصاد بسط پیدا می‌کند، درآمد حاصل از مالیات دولت افزایش یافته و برنامه بودجه بدون نفت به واقعیت نزدیک می‌شود. مهمترین فراز سخنان رهبری برای تمام بخش های قوای مجریه، مقننه و قضائیه ایجاد یا گسترش بسترهایی است که در جامعه ایرانی ثروتمندان مورد تکریم قرار گیرند.تحریم، جنگ اقتصادی است نه صرفاً جنگ نظامی.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیزر جدید «دل»؛ جنونِ آوا برای رسیدن به آرش

توضیح "سید هاشم آقاجری" درباره یک بیانیه

عملیات علیه هسته های مخفی داعش در نزدیکی مرزهای ایران

چهره ها/ نیوشا ضیغمی یک دنیا حال خوب برایتان آرزو می‌کند

چهره ها/ خانم‌های بازیگر با لباس محلی در «شام ایرانی»

سکانسی از «تب سرد»؛ وقتی که شهاب حسینی کارخانه‌دار بود و کامبیز دیرباز دزد!

تیزر جدید «دل»؛ جنونِ رستا برای رسیدن به آرش

بهرام رادان، الناز شاکردوست و هوتن شکیبا در فیلم متفاوت «نرگس آبیار»

آهنگ جدید/ محمدرضا هدایتی «دلیل زندگیم» را خواند

نرخ رشد کرونا در اردیبهشت و خرداد

کوه یخی که در 3 سال 1000 کیلومتر جابجا شده است!

شاعرانه/ رخنه‌ی چیزی به نام عاشقی در من خطاست!

چرا فرانسه مخالف طرح اسرائیل شده است؟

واشنگتن پست: نگاه طالبان به آینده افغانستان چگونه است؟

برجام و خاطرات شیرین در بیانیه‌های کاغذی

چهره ها/ لبخند محوِ سامیه لک

نقش‌های ماندگار بهرام رادان در 21 سال بازیگری

پشت صحنه بازی عمو پورنگ در «بچه محل»

چرا سریال کمدی «کتونی زرنگی» توقیف شد؟

عبدالجبار کاکایی: برخوردها با موسیقی نابرادرانه بوده/ شاید کرونا یک فرصت باشد

مهم‌ترین راه انتقال کرونا چیست؟

تشدید شیوع کرونا با کولر ماشین

بی ‌آبی روستاهای شهرستان شوش

سیل در اردبیل جان 2 نوجوان را گرفت

تفاوت اندک بین وضعیت قرمز و سفید

لحظه کشف پیکر مطهر سه شهید دوران دفاع مقدس

تکذیب پلمب فرودگاه مهرآباد

دستیابی به مریخ با توقف در زهره!

تصفیه آب با کمک یک ورقه آلومینیومی!

خلاق‌ترین کتابفروشی‌های آمریکا در ایام کرونا!

دو خط کتاب/ خاطره‌ها روزی مرا از پا در می‌آورند

یافته های جدید درباره انتقال کرونا از راه هوا

دو گزینه سخت آمریکا در عراق

"دبی" به روایت کارنگی: کانون پولشویی و جذب اموال کثیف

شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟

سکانسی از فیلم «کُما» با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار

چهره ها/ تجربیات همسرانه حدیثه تهرانی

بازیگران زن ایرانی که زشت شدند!

قیافه بامزه علی صادقی در سریال «موچین»

اجرای دیدنی دو هنرمند معروف یوتیوبی

ضرورت استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی که کولرهای آبی و گازی روشن است

نخستین بانک اطلاعات جامع بیماران کرونایی در مشهد ایجاد شد

واقعیت ماجرای ماسک‌های دست دوم

زالی خواستار حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار شد

دستگاه کنترل رشد تومور مغزی در ایران ساخته شد

صوت/ داستان مشهور «طاعون»؛ قسمت اول

در بازار موبایل چه خبر است؟

چهره ها/ تغییر قیافه امیر رضا دلاوری با ریش

پشت صحنه تیزر برنامه‌ای با اجرای المیرا شریفی‌مقدم

مهرانه مهین‌ترابی در گذر زمان