راه ترقی

آخرين مطالب

فرافکنی مدعیان اصلاحات درباره علت اغتشاشات اخیر مقالات

فرافکنی مدعیان اصلاحات درباره علت اغتشاشات اخیر
  بزرگنمايي:

راه ترقی - کیهان / متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه آرمان روز گذشته در مطلبی با عنوان «نهادینه کردن پرهیز از خشونت» نوشت : «هر شورشی اگر کوتاه و محدود باشد جز خسارت‌های مادی و انسانی هیچ خسارتی دربر نخواهد داشت و اتفاقا آمریکا را در ادامه تحریم‌ها و براندازان را در ادامه تحریک‌ها تشویق می‌کند. اگر بلوا و ناامنی طولانی و گسترده شود ظرفیت آن را خواهد داشت تا یک ملت را به اضمحلال نزدیک سازد. بسیاری از مردم از عملکردهای برخی مسئولان ناراحت و ناراضی هستند. بسیاری از جوانان عدم رضایتشان به عصبانیت و خشم مبدل شده است. اختلاس و رانت‌ها و همچنین ریخت و پاش‌های مفصل که بعضا با افتخار از تلویزیون پخش و هر روز در قالب سمینارها و همایش‌ها نمایش داده می‌شوند و بسیاری از بی‌خردی‌ها و ناکارآمدی‌ها صبر مردم را لبریز کرده است. این همه خودش را در گرانی بنزین نشان می‌دهد.»
گفتنی است طی ماه‌های اخیر قوه قضائیه در اقدامی قابل تحسین برخورد با مفسدان اقتصادی آن‌هم بدون ملاحظه و فارغ از اینکه مربوط به کدام نهاد یا جریان سیاسی باشد را در دستور کار خود قرار داده و بسیاری از آنان را به پای میز محاکمه کشانده است.از سوی دیگر در شرایطی که مستندات متعدد از نقش دولت‌های متخاصم در آشوب‌ها به دست آمده و اوباش دستگیر شده اعتراف کرده‌اند که در خارج از کشور آموزش دیده‌اند، رسانه‌های اصلاح‌طلب مدعی شده‌اند که ریشه اصلی اغتشاشات، اقدامات قوه قضائیه در مبارزه با فساد است.
این ادعای مضحک در حالی است که اتفاقا مبارزه جدی با فساد و به خصوص فساد دانه درشت‌ها، نه تنها مردم را عصبانی نکرده ، بلکه به دلیل اجرای عدالت، استقبال افکارعمومی جامعه را در پی داشته است.
اروپایی‌ها از برجام خارج نمی‌شوند!
روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«اروپا هیچ‌گاه از برجام خارج نخواهد شد، مگر آنکه قبل از آن ایران از آن خارج شود و در این صورت تهران و واشنگتن مقصر مرگ توافق هسته‌ای قلمداد می‌شوند؛ این همان برنامه نهایی اروپایی‌هاست. اروپایی‌ها باهوش‌تر از ترامپ هستند که بخواهند دچار خطاهای راهبردی حقوقی و دیپلماتیک کاخ سفید در توافق هسته‌ای شوند. در این رابطه اروپا با صبر راهبردی و سیاسی در تقابل با گام‌های کاهش تعهدات برجامی در نهایت پرونده گام کاهش تعهدات برجامی را به شورای امنیت برده و از آن طریق عمل می‌کند و با بردن ایران ذیل فصل هفت، مسئله اجماع جهانی را پیش می‌کشد، بدون آنکه خروج از برجام و مرگ آن صورت گیرد».
این روزنامه زنجیره‌ای مدعی شده است که اروپا از برجام خارج نمی‌شود. این در حالی است که در اردیبهشت 97، همزمان با خروج رسمی آمریکا از برجام، اروپا نیز به صورت عملی از توافق خارج شد.
چندی پیش ظریف صراحتا اعلام کرد که طرف اروپایی فقط حدود یک درصد تعهدات خود را انجام داده است. این یعنی اروپا از اجرای 99 درصد تعهدات برجامی خود شانه خالی کرده است.
به عقیده کارشناسان، تنها راه احقاق حقوق برجامی ایران، اقدام متقابل و شوک‌آور و در ادامه وادارکردن طرف مقابل به اجرای تعهدات است. کارشناسان، اقدامات دولت در کاهش تعهدات برجامی را کم‌اثر و میلیمتری نامیدند اما با این‌حال مدعیان اصلاحات به همین اقدامات کم‌اثر نیز انتقاد کرده و آن را تنش‌زا جا می‌زند!
با مردم «به موقع » گفت‌وگو کنید
روزنامه دولتی ایران دیروز تیتر یک «با مردم گفت‌وگو کنید» را روی صفحه اول خود نشاند و نوشت: «معاون اول رئیس‌جمهوری با ارسال بخشنامه‌ای به اعضای هیئت دولت و استانداران سراسر کشور به آنان دستور داد حداقل یک روز در ماه را برای ملاقات مردمی تعیین کنند. به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در این بخشنامه تأکید کرد که وزرا و استانداران، روز تعیین شده را از طریق رسانه‌های عمومی به مردم اعلام کنند و در نهایت گزارش اقدامات انجام شده برای حل و فصل مشکلات مردم را هر سه ماه یک بار به دفتر او و مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست‌جمهوری ارائه کنند. معاون اول رئیس‌جمهوری، این دستور را در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری به اعضای دولت مبنی بر ارتباط نزدیک با مردم برای آگاهی از مشکلات و تلاش برای رفع آنها و نیز در اجرای تکالیف دستگاه‌های دولتی بر اساس نظامنامه مدیریت ارتباطات مردمی در بستر سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت (سامد) عنوان کرد.»
تأکید بر گفت‌وگو با مردم به ویژه اینکه ارگان دولت در ادامه گزارش خود، آن را رویه دارای سابقه و مستمر در دولت دانسته است، در حالی است که در یادداشت روز این روزنامه بر ضرورت گفت‌وگو و اقناع سازی پیش از اجرای تغییرات گسترده تأکید شده است. در این مطلب آمده است: «تصمیم بنزینی سران سه قوه تا اینجا باعث تبعات و واکنش‌هایی در کشور شده که شاید کمتر در سطح تصمیم‌گیری درباره آن پیش‌بینی وجود داشت. چرا که با وجود پیش‌بینی دقیق در این مورد، چه بسا تصمیم سران قوا سر و شکل دیگری پیدا می‌کرد. یک اصل مهم و معروف در مدیریت می‌گوید شما اگر درصدد ایجاد تغییری در یک سیستم هستید، حتی اگر آن تغییر مورد بررسی دقیق کارشناسی قرار گرفته باشد باید قبل از اجرا با اجزایی که مشمول تغییر می‌شوند در این رابطه گفت‌وگو و آنها را اقناع کنید. این اصل اگر درخصوص تصمیم اخیر رعایت شده بود، به احتمال زیاد هم‌آکنون شرایط کشور قدری متفاوت بود.»
«بی‌اعتمادی به دولت» و «لزوم شفافیت» در درآمدهای حاصله از افزایش قیمت بنزین
روزنامه سازندگی در یادداشتی با عنوان «جامعه‌شناسی بنزین» به قلم یک جامعه‌شناس و استاد دانشگاه نوشت: «با افزایش دفعی قیمت بنزین نوعی فردگرایی گسترش خواهد یافت که آسیب‌زاست»
وی نوشت: «نکته‌ای که باید مورد توجه قرار بگیرد مسئله شفافیت است. تاریخ بعد از انقلاب به‌ویژه پر است از خاطرات جمعی که در آنها دولت قیمتی را افزایش داده یا سوبسیدی را حذف کرده و به دنبال آن وعده‌های مختلفی داده است؛ مثلاً یکی از این نمونه‌ها مربوط به دورانی بود که سوبسید مرغ و تخم‌مرغ حذف شد و به دنبال آن گفته شد که مبالغ تأمین‌شده از این محل را به‌صورت نقدی به‌حساب افراد واریز خواهیم کرد ولی بعد از مدتی این کار متوقف شد. چنین مواردی در حافظه بلندمدت ایرانی‌ها در کنار بی‌اعتمادی تاریخی میان دولت و ملت در ایران شرایط را بغرنج‌تر می‌کند. شاید تعبیه یک سازوکار بسیار شفاف برای اجرایی شدن این وعده دولت تا حدی از نگرانی‌ها کم کند؛ سازوکار شفافی که خیال مردم را راحت کند که درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین مستقیماً به حساب مردم و به‌ویژه گروه‌های کمدرآمد منتقل خواهد شد و این حمایت‌ها تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهند یافت.»
فارغ از اینکه بایستی به این استاد دانشگاه یادآور شد که «فردگرایی» و اصالت دادن به «فرد» در علوم جامعه‌شناختی تعریف مشخص خود را دارد و هر سفرنرفتن و تنها شدن و غیره به آن منجر نمی‌شود! یادداشت فوق از منظر دیگری قابل‌تأمل است. اینکه مدعیان اصلاحات هم به دولت موردحمایت خود شک کرده و از ترس خرج شدن درآمدهای حاصله از افزایش بنزین از «بی‌اعتمادی به دولت» و «لزوم شفافیت» سخن می‌گویند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چقدر خوبه که نیستی عادل!

چرا دموکرات‌ها خود را برنده استیضاح ترامپ می‌دانند

روایت "گاردین" از روی تاریک جام‌جهانی باشگاه‌ها در قطر

FATF و تکمیل حلقه تحریم های امریکا

تحریم‌های جدید آمریکا و پیام‌هایی که تکراری شده‌اند

رابرت کاپلان: ترامپ نمی‌خواهد مشتاق به توافق دیده شود

اروپا به دنبال ایجاد نهاد موازی FATF

توقف بورس پشت مرز جدید

آیا ژاپن میانجی ایران و آمریکا می‌شود؟

دیپلمات مطرح کرد: چالش بزرگ ایران برای ژاپن

انتظار جهش در روابط ایران و پاکستان

شوک استراماچونی به فوتبال و سیاست

زنگنه بر لبه تیغ

آتلانتیک: ترامپ به تئوری توطئه نیاز دارد

اقبال جوانان بریتانیا به حزب کارگر

مافیای پنهان قاچاق کودکان خیابانی

مخالفان دیروز مردم، مخالفان امروز دولت

این مجلس نتیجه ردصلاحیت‌هاست

هشدار لاریجانی به قالیباف، پیش‌بینی حضرتی و ...

شورای ضد همکاری

در خواست آیت‌الله جنتی از هیأت‌های اجرایی: در ردصلاحیت‌ها مسامحه نکنید

درخواست اصلاح‌طلبان از ناطق‌نوری و امامی کاشانی

جبهه‌بازی در اصولگرایی

نبرد بزرگ در بریتانیا

دختر ایرانی در رینگ خونین

مهر پایان بر 3 ماه دروغ‌پراکنی

از افراط ستیزه‌جویی با دولت تا تفریط وکیل‌الدولگی

نزار زکا بازداشت سپاه بوده نه وزارت اطلاعات

مجمع، «مصلحت» را در تحریم بانکی کشور می‌داند؟

اعتمادسازی به سبک یک قاضی

اطلاع‌رسانی با صداوسیما بوده‌ است

آقای ماکرون! حقوق بشر چه‌قدر هم به شما می‌آید!

چوب حراج به اموال عمومی

دفاع از پارلمان

زمین گمشده «استقلال» در گیلان پیدا شد

چرا آمار کشته‌شده‌های حوادث اخیر اعلام نشده است؟

880 هزار کارگر خشمگین در فرانسه علیه ماکرون به خیابان‌ها آمدند

سرمقاله حمایت/ مأموریت غیرممکن در اسرائیل!

سرمقاله کیهان/ بحر طویل و سوز دل

سرمقاله خراسان/ خطر پالس های ارزی غلط مقام های غیر مسئول

سرمقاله وطن امروز/ مجلس و مسأله ایده حکمرانی

سرمقاله رسالت/ وعظ ما را هم بشنوید!

سرمقاله اعتماد/ پاشنه آشیل دولت

سرمقاله شرق/ هشدارهایی برای نشنیدن راه‌حل‌هایی برای نگفتن!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ مالیاتی معادل یارانه بنزین

سرمقاله ایران/ بجز تخریب دولت چه برنامه‌ای برای مردم دارید؟

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

اجلاس سران «شورای همکاری»؛ پایان یا ادامه اختلافات؟

توقف آموزش نظامی سعودی ها توسط پنتاگون

شمارش معکوس برای نبرد بزرگ در بریتانیا