راه ترقی

آخرين مطالب

فرافکنی مدعیان اصلاحات درباره علت اغتشاشات اخیر نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - کیهان / متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه آرمان روز گذشته در مطلبی با عنوان «نهادینه کردن پرهیز از خشونت» نوشت : «هر شورشی اگر کوتاه و محدود باشد جز خسارت‌های مادی و انسانی هیچ خسارتی دربر نخواهد داشت و اتفاقا آمریکا را در ادامه تحریم‌ها و براندازان را در ادامه تحریک‌ها تشویق می‌کند. اگر بلوا و ناامنی طولانی و گسترده شود ظرفیت آن را خواهد داشت تا یک ملت را به اضمحلال نزدیک سازد. بسیاری از مردم از عملکردهای برخی مسئولان ناراحت و ناراضی هستند. بسیاری از جوانان عدم رضایتشان به عصبانیت و خشم مبدل شده است. اختلاس و رانت‌ها و همچنین ریخت و پاش‌های مفصل که بعضا با افتخار از تلویزیون پخش و هر روز در قالب سمینارها و همایش‌ها نمایش داده می‌شوند و بسیاری از بی‌خردی‌ها و ناکارآمدی‌ها صبر مردم را لبریز کرده است. این همه خودش را در گرانی بنزین نشان می‌دهد.»
گفتنی است طی ماه‌های اخیر قوه قضائیه در اقدامی قابل تحسین برخورد با مفسدان اقتصادی آن‌هم بدون ملاحظه و فارغ از اینکه مربوط به کدام نهاد یا جریان سیاسی باشد را در دستور کار خود قرار داده و بسیاری از آنان را به پای میز محاکمه کشانده است.از سوی دیگر در شرایطی که مستندات متعدد از نقش دولت‌های متخاصم در آشوب‌ها به دست آمده و اوباش دستگیر شده اعتراف کرده‌اند که در خارج از کشور آموزش دیده‌اند، رسانه‌های اصلاح‌طلب مدعی شده‌اند که ریشه اصلی اغتشاشات، اقدامات قوه قضائیه در مبارزه با فساد است.
این ادعای مضحک در حالی است که اتفاقا مبارزه جدی با فساد و به خصوص فساد دانه درشت‌ها، نه تنها مردم را عصبانی نکرده ، بلکه به دلیل اجرای عدالت، استقبال افکارعمومی جامعه را در پی داشته است.
اروپایی‌ها از برجام خارج نمی‌شوند!
روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«اروپا هیچ‌گاه از برجام خارج نخواهد شد، مگر آنکه قبل از آن ایران از آن خارج شود و در این صورت تهران و واشنگتن مقصر مرگ توافق هسته‌ای قلمداد می‌شوند؛ این همان برنامه نهایی اروپایی‌هاست. اروپایی‌ها باهوش‌تر از ترامپ هستند که بخواهند دچار خطاهای راهبردی حقوقی و دیپلماتیک کاخ سفید در توافق هسته‌ای شوند. در این رابطه اروپا با صبر راهبردی و سیاسی در تقابل با گام‌های کاهش تعهدات برجامی در نهایت پرونده گام کاهش تعهدات برجامی را به شورای امنیت برده و از آن طریق عمل می‌کند و با بردن ایران ذیل فصل هفت، مسئله اجماع جهانی را پیش می‌کشد، بدون آنکه خروج از برجام و مرگ آن صورت گیرد».
این روزنامه زنجیره‌ای مدعی شده است که اروپا از برجام خارج نمی‌شود. این در حالی است که در اردیبهشت 97، همزمان با خروج رسمی آمریکا از برجام، اروپا نیز به صورت عملی از توافق خارج شد.
چندی پیش ظریف صراحتا اعلام کرد که طرف اروپایی فقط حدود یک درصد تعهدات خود را انجام داده است. این یعنی اروپا از اجرای 99 درصد تعهدات برجامی خود شانه خالی کرده است.
به عقیده کارشناسان، تنها راه احقاق حقوق برجامی ایران، اقدام متقابل و شوک‌آور و در ادامه وادارکردن طرف مقابل به اجرای تعهدات است. کارشناسان، اقدامات دولت در کاهش تعهدات برجامی را کم‌اثر و میلیمتری نامیدند اما با این‌حال مدعیان اصلاحات به همین اقدامات کم‌اثر نیز انتقاد کرده و آن را تنش‌زا جا می‌زند!
با مردم «به موقع » گفت‌وگو کنید
روزنامه دولتی ایران دیروز تیتر یک «با مردم گفت‌وگو کنید» را روی صفحه اول خود نشاند و نوشت: «معاون اول رئیس‌جمهوری با ارسال بخشنامه‌ای به اعضای هیئت دولت و استانداران سراسر کشور به آنان دستور داد حداقل یک روز در ماه را برای ملاقات مردمی تعیین کنند. به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در این بخشنامه تأکید کرد که وزرا و استانداران، روز تعیین شده را از طریق رسانه‌های عمومی به مردم اعلام کنند و در نهایت گزارش اقدامات انجام شده برای حل و فصل مشکلات مردم را هر سه ماه یک بار به دفتر او و مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست‌جمهوری ارائه کنند. معاون اول رئیس‌جمهوری، این دستور را در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری به اعضای دولت مبنی بر ارتباط نزدیک با مردم برای آگاهی از مشکلات و تلاش برای رفع آنها و نیز در اجرای تکالیف دستگاه‌های دولتی بر اساس نظامنامه مدیریت ارتباطات مردمی در بستر سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت (سامد) عنوان کرد.»
تأکید بر گفت‌وگو با مردم به ویژه اینکه ارگان دولت در ادامه گزارش خود، آن را رویه دارای سابقه و مستمر در دولت دانسته است، در حالی است که در یادداشت روز این روزنامه بر ضرورت گفت‌وگو و اقناع سازی پیش از اجرای تغییرات گسترده تأکید شده است. در این مطلب آمده است: «تصمیم بنزینی سران سه قوه تا اینجا باعث تبعات و واکنش‌هایی در کشور شده که شاید کمتر در سطح تصمیم‌گیری درباره آن پیش‌بینی وجود داشت. چرا که با وجود پیش‌بینی دقیق در این مورد، چه بسا تصمیم سران قوا سر و شکل دیگری پیدا می‌کرد. یک اصل مهم و معروف در مدیریت می‌گوید شما اگر درصدد ایجاد تغییری در یک سیستم هستید، حتی اگر آن تغییر مورد بررسی دقیق کارشناسی قرار گرفته باشد باید قبل از اجرا با اجزایی که مشمول تغییر می‌شوند در این رابطه گفت‌وگو و آنها را اقناع کنید. این اصل اگر درخصوص تصمیم اخیر رعایت شده بود، به احتمال زیاد هم‌آکنون شرایط کشور قدری متفاوت بود.»
«بی‌اعتمادی به دولت» و «لزوم شفافیت» در درآمدهای حاصله از افزایش قیمت بنزین
روزنامه سازندگی در یادداشتی با عنوان «جامعه‌شناسی بنزین» به قلم یک جامعه‌شناس و استاد دانشگاه نوشت: «با افزایش دفعی قیمت بنزین نوعی فردگرایی گسترش خواهد یافت که آسیب‌زاست»
وی نوشت: «نکته‌ای که باید مورد توجه قرار بگیرد مسئله شفافیت است. تاریخ بعد از انقلاب به‌ویژه پر است از خاطرات جمعی که در آنها دولت قیمتی را افزایش داده یا سوبسیدی را حذف کرده و به دنبال آن وعده‌های مختلفی داده است؛ مثلاً یکی از این نمونه‌ها مربوط به دورانی بود که سوبسید مرغ و تخم‌مرغ حذف شد و به دنبال آن گفته شد که مبالغ تأمین‌شده از این محل را به‌صورت نقدی به‌حساب افراد واریز خواهیم کرد ولی بعد از مدتی این کار متوقف شد. چنین مواردی در حافظه بلندمدت ایرانی‌ها در کنار بی‌اعتمادی تاریخی میان دولت و ملت در ایران شرایط را بغرنج‌تر می‌کند. شاید تعبیه یک سازوکار بسیار شفاف برای اجرایی شدن این وعده دولت تا حدی از نگرانی‌ها کم کند؛ سازوکار شفافی که خیال مردم را راحت کند که درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین مستقیماً به حساب مردم و به‌ویژه گروه‌های کمدرآمد منتقل خواهد شد و این حمایت‌ها تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهند یافت.»
فارغ از اینکه بایستی به این استاد دانشگاه یادآور شد که «فردگرایی» و اصالت دادن به «فرد» در علوم جامعه‌شناختی تعریف مشخص خود را دارد و هر سفرنرفتن و تنها شدن و غیره به آن منجر نمی‌شود! یادداشت فوق از منظر دیگری قابل‌تأمل است. اینکه مدعیان اصلاحات هم به دولت موردحمایت خود شک کرده و از ترس خرج شدن درآمدهای حاصله از افزایش بنزین از «بی‌اعتمادی به دولت» و «لزوم شفافیت» سخن می‌گویند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیزر جدید «دل»؛ جنونِ آوا برای رسیدن به آرش

توضیح "سید هاشم آقاجری" درباره یک بیانیه

عملیات علیه هسته های مخفی داعش در نزدیکی مرزهای ایران

چهره ها/ نیوشا ضیغمی یک دنیا حال خوب برایتان آرزو می‌کند

چهره ها/ خانم‌های بازیگر با لباس محلی در «شام ایرانی»

سکانسی از «تب سرد»؛ وقتی که شهاب حسینی کارخانه‌دار بود و کامبیز دیرباز دزد!

تیزر جدید «دل»؛ جنونِ رستا برای رسیدن به آرش

بهرام رادان، الناز شاکردوست و هوتن شکیبا در فیلم متفاوت «نرگس آبیار»

آهنگ جدید/ محمدرضا هدایتی «دلیل زندگیم» را خواند

نرخ رشد کرونا در اردیبهشت و خرداد

کوه یخی که در 3 سال 1000 کیلومتر جابجا شده است!

شاعرانه/ رخنه‌ی چیزی به نام عاشقی در من خطاست!

چرا فرانسه مخالف طرح اسرائیل شده است؟

واشنگتن پست: نگاه طالبان به آینده افغانستان چگونه است؟

برجام و خاطرات شیرین در بیانیه‌های کاغذی

چهره ها/ لبخند محوِ سامیه لک

نقش‌های ماندگار بهرام رادان در 21 سال بازیگری

پشت صحنه بازی عمو پورنگ در «بچه محل»

چرا سریال کمدی «کتونی زرنگی» توقیف شد؟

عبدالجبار کاکایی: برخوردها با موسیقی نابرادرانه بوده/ شاید کرونا یک فرصت باشد

مهم‌ترین راه انتقال کرونا چیست؟

تشدید شیوع کرونا با کولر ماشین

بی ‌آبی روستاهای شهرستان شوش

سیل در اردبیل جان 2 نوجوان را گرفت

تفاوت اندک بین وضعیت قرمز و سفید

لحظه کشف پیکر مطهر سه شهید دوران دفاع مقدس

تکذیب پلمب فرودگاه مهرآباد

دستیابی به مریخ با توقف در زهره!

تصفیه آب با کمک یک ورقه آلومینیومی!

خلاق‌ترین کتابفروشی‌های آمریکا در ایام کرونا!

دو خط کتاب/ خاطره‌ها روزی مرا از پا در می‌آورند

یافته های جدید درباره انتقال کرونا از راه هوا

دو گزینه سخت آمریکا در عراق

"دبی" به روایت کارنگی: کانون پولشویی و جذب اموال کثیف

شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟

سکانسی از فیلم «کُما» با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار

چهره ها/ تجربیات همسرانه حدیثه تهرانی

بازیگران زن ایرانی که زشت شدند!

قیافه بامزه علی صادقی در سریال «موچین»

اجرای دیدنی دو هنرمند معروف یوتیوبی

ضرورت استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی که کولرهای آبی و گازی روشن است

نخستین بانک اطلاعات جامع بیماران کرونایی در مشهد ایجاد شد

واقعیت ماجرای ماسک‌های دست دوم

زالی خواستار حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار شد

دستگاه کنترل رشد تومور مغزی در ایران ساخته شد

صوت/ داستان مشهور «طاعون»؛ قسمت اول

در بازار موبایل چه خبر است؟

چهره ها/ تغییر قیافه امیر رضا دلاوری با ریش

پشت صحنه تیزر برنامه‌ای با اجرای المیرا شریفی‌مقدم

مهرانه مهین‌ترابی در گذر زمان