راه ترقی

آخرين مطالب

بریتانیا در انتظار انتخابات سخت مقالات

بریتانیا در انتظار انتخابات سخت
  بزرگنمايي:

راه ترقی - اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
میثم سلیمانی| بوریس جانسون نخست‌وزیر و جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا سه‌شنبه شب در نخستین مناظره تلویزیونی رودرروی هم قرار گرفتند تا تنور کارزار انتخاباتی بریتانیا را داغ‌تر از گذشته کنند. این مناظره از آنجایی حایز اهمیت بود که دو قطب متفاوت هر دو جناح رودرروی هم قرار گرفتند. کوربین را می‌توان نماینده رویکرد چپ‌تندروی حزب کارگر و بوریس جانسون را نماینده راست‌گرایان تندروی محافظه‌کاران دانست. همین موضوع می‌توانست به جذابیت مناظره سه‌شنبه شب اضافه کند. مناظره‌ای که شبکه ITV میزبان آن بود و در آن نامزدهای دو جریان اصلی بریتانیا حضور داشتند. به نوشته واشنگتن پست موضوعی که بسیار در این مناظره قابل توجه بود سوالات تندی بود که حاضران در نشست از نامزدها پرسیدند.
اولین بخش سوالات از هر دو نامزد مربوط به بحث برگزیت بود. سوالی که این گونه مطرح شد، هردوی شما می‌گویید برگزیت ظرف چند ماه آینده به‌سرانجام می‌رسد. اما بسیاری از وعده‌ها تاکنون به شکست انجامیده‌ است. اما آیا می‌توانید اطمینان دهید که ما برای همیشه راجع به این موضوع در آینده صحبت نخواهیم کرد؟ جانسون در پاسخ به این سوال وعده داد برگزیت را به سرعت در اجاق قرار دهد و آن را به صورت داغ سرو کند. کوربین در پاسخ گفت: این حرف کاملا مزخرف است که جانسون می‌تواند تا ژانویه برگزیت را به پایان برساند. او در ادامه گفت یک توافق تجاری با اتحادیه اروپا نیازمند هفت سال مذاکره است.
پس از یک ساعت بحث و گفت‌وگو یک رای‌دهنده دیگر که در نشست حاضر بود، گفت: چگونه می‌توانیم به شما اعتماد کنیم؟ سوالی که با تشویق حاضران همراه شد. او در ادامه گفت این بحث با دروغ‌های وحشتناک مسموم شده است. چگونه می‌توانیم به شما اعتماد کنیم که این کشور را اداره کنید؟
جانسون در پاسخ گفت: مشکل اینجاست که پارلمان برگزیت را مسدود کرده است. او گفت راه بازگرداندن اعتماد انجام برگزیت است.
مجری برنامه جولی ایچینگام پرسید: آیا راستگویی و حقیقت در این انتخابات مهم است؟ جانسون در پاسخ گفت: من فکر می‌کنم که این کار را انجام می‌دهم. صحبتی که با خنده حاضران همراه شد.
در جریان بحث، حزب محافظه‌کار در حساب کاربری توییتر خود سعی کرد سخنان جانسون را با حقیقت مطابقت دهد و بلافاصله پس از آن جانسون را برنده واضح مناظره سه‌شنبه شب دانست.
اما سایت FULL FACT که معمولا بدون جهت‌گیری سیاسی اظهارات سیاسی را واقعیت‌سنجی می‌کند، توییت کرد و گفت که پیام‌هایی که توییتر حزب محافظه‌کار ارایه می‌دهد، نامناسب و گمراه‌کننده است و به دنبال‌کنندگان خود توصیه کرد که از این منبع به عنوان یک سرویس مستقل برای راستی‌آزمایی سخنان استفاده نکنند.
مجری برنامه خطاب به جانسون گفت که شما 40 بار قول دادید که در 31 اکتبر از شر اتحادیه اروپا خلاص می‌شویم. حتی یکی از کارمندان شما یک‌بار گفت که به همه افرادی که با شما کارکرده‌اند خیانت کرده‌اید. او در سوال دیگر که بیشتر شبیه حمله به کوربین بود از او پرسید که آیا شما مسوولیت یهودستیزی در حزب خود را برعهده می‌گیرید؟ حزب کارگر طی سال‌های اخیر تحت رهبری کوربین به یهود ستیزی متهم شده و یک مستند بی‌بی‌سی که در تابستان پخش شد رهبری حزب را متهم به این کار کرد.
کوربین اما در پاسخ گفت که یهودستیزی یک معضل است که حزب او برای ریشه کن کردن آن تلاش کرده است.
جانسون نیز گفت که او برگزیت را تمام می‌کند و باردیگر کوربین را به دلیل موضع او در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به چالش کشید. کوربین گفت که به سرعت مذاکرات را برای یک معامله جدید و معتدل‌تر با اتحادیه اروپا آغاز می‌کند و سپس آن را به همه پرسی عمومی می‌گذارد.
این اولین مناظره عمومی کوربین و جانسون بود که از این به بعد باید در مناظره‌هایی با رهبران سایر احزاب نیز حضور داشته باشند. طبق برنامه احتمالا یک مناظره دو نفره دیگر میان کوربین و جانسون در روز ششم دسامبر در شبکه بی‌بی‌سی برگزار خواهد شد.
با این حال اگرچه محافظه‌کاران جانسون را پیروز این مناظره می‌دانند اما اگر جانسون را هم پیروز این رقابت بدانیم اختلاف بسیار اندک است. در نظرسنجی که بلافاصله پس از مناظره منتشر شد نشان می‌داد فاصله دو طرف چندان قابل ملاحظه نیست. در نظرسنجی مشترک YouGov / Sky News از 1600نفر شرکت‌کننده، 51 درصد گفتند که او در بحث پیروز شده و در سوی دیگر 49 درصد کوربین را پیروز این مناظره دانستند.
این یک اتفاق قابل توجه برای کوربین 70 ساله است که تلاش کرده مردم را ترغیب کند که او می‌تواند نخست وزیر باشد. او هنگامی که وارد کارزار انتخاباتی شد محبوبیت چندانی نداشت و شاید در تاریخ بریتانیا هیچ رهبر حزبی به اندازه او در انتخاب‌های عمومی نامحبوب نبوده است. اما حالا تبدیل به یک مدعی شده است که می‌تواند روز به روز فاصله خود با حزب محافظه‌کار را کم و کمتر کند.
هنگامی که رای‌دهندگان در 12 دسامبر به پای صندوق رای می‌روند باید بین دو گزینه انتخاب کنند که یا به جانسونی رای دهند که به دنبال برگزیت سریع است یا به کوربینی رای دهند که می‌تواند نتیجه آن یک همه پرسی دیگر و حتی ماندگاری در اتحادیه اروپا باشد. آخرین نظرسنجی‌هایی که پیش از انتخابات سراسری منتشر شده نشان می‌دهد که حزب محافظه‌کار با 42 درصد آرا می‌تواند پیروز انتخابات شود و در این بین حزب کارگر بین 30تا32 درصد آرا را در اختیار خواهد داشت، ولی نکته اینجاست که تا زمان انتخابات زمان زیادی باقی مانده و هنوز نمی‌توان این نظرسنجی‌ها را قطعی دانست، چرا که هردو حزب جریان اصلی بریتانیا نشان داده‌اند که می‌توانند در جذب حامیان روند روبه رشدی را تجربه کنند. از طرفی مناظره سه‌شنبه شب وجه جدیدی از کوربین را در برابر جانسون نشان داده که در صورت ادامه یک روند موفق در ادامه مناظره‌ها نمی‌توان به راحتی در انتخابات 12 دسامبر حزب محافظه‌کار را پیروز قطعی این انتخابات دانست. از طرفی دیگر لیبرال دموکرات‌ها نیز نشان داده‌اند که می‌توانند بار دیگر به عنوان حزب سومی قدرتمند در انتخابات حضور پیدا کنند و شکست بزرگ سال 2015 را به فراموشی بسپارند. در این انتخابات به نظر می‌رسد احزاب کوچک بسیار تعیین‌کننده‌تر از هر زمان دیگری نقش ایفا خواهند کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش از ازدواج درباره این مسائل با همسر آینده‌تان صحبت کنید

سرمقاله خراسان/ خواب تازه آمریکایی ها برای عراق

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

دیپلمات پیشین آمریکایی مطرح کرد: عدم آمادگی کاخ سفید برای مواجهه با ایران

روزی 933 میلیون تومان!

چرا رویکرد دونالد ترامپ در قبال ایران متناقض است؟

مقایسه "پولیتیکو" میان موگرینی و جانشینش در اتحادیه اروپا

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش تصاعدی ثروت ثروتمندان است

استقلالِ استراماچونی چگونه تیمی است؟

چرا قانون هدفمندی یارانه‌ها هیچ‌کدام از اهداف را محقق نکرد؟

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن

دیپلماسی موازی اقلیم کردستان عراق!

نقد سیاست‌های توسعه‌ای؛ سیاست مرکزمحور قربانی می‌گیرد

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش انبوه ثروت ثروتمندان است

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران؟

روایت "دویچه وله" از وضعیت آشفته ناتو

بهره برداری داعش از بی ثباتی در عراق

آتلانتیک: تقلید ترامپ از نیکسون به برکناری او ختم می‌شود؟

نشست اوپک؛ چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

مخاطب پیام روحانی کیست؟

فدراسیون و برانکو؛ تفرقه بینداز و حکومت کن

هفته درخشان بورس

اعتراضات اخیر و وضعیت شغلی

حلقه مفقوده افزایش قیمت بنزین

بازگشت تحرکات داعش در عراق

نابودی یک رویا

رکورد رشد هفتگی بورس در دو ماه اخیر

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

پیوندی به استعفا نرسید

رفراندوم پیشکش مردم را در جریان بگذارید