راه ترقی

آخرين مطالب

بریتانیا در انتظار انتخابات سخت نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
میثم سلیمانی| بوریس جانسون نخست‌وزیر و جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا سه‌شنبه شب در نخستین مناظره تلویزیونی رودرروی هم قرار گرفتند تا تنور کارزار انتخاباتی بریتانیا را داغ‌تر از گذشته کنند. این مناظره از آنجایی حایز اهمیت بود که دو قطب متفاوت هر دو جناح رودرروی هم قرار گرفتند. کوربین را می‌توان نماینده رویکرد چپ‌تندروی حزب کارگر و بوریس جانسون را نماینده راست‌گرایان تندروی محافظه‌کاران دانست. همین موضوع می‌توانست به جذابیت مناظره سه‌شنبه شب اضافه کند. مناظره‌ای که شبکه ITV میزبان آن بود و در آن نامزدهای دو جریان اصلی بریتانیا حضور داشتند. به نوشته واشنگتن پست موضوعی که بسیار در این مناظره قابل توجه بود سوالات تندی بود که حاضران در نشست از نامزدها پرسیدند.
اولین بخش سوالات از هر دو نامزد مربوط به بحث برگزیت بود. سوالی که این گونه مطرح شد، هردوی شما می‌گویید برگزیت ظرف چند ماه آینده به‌سرانجام می‌رسد. اما بسیاری از وعده‌ها تاکنون به شکست انجامیده‌ است. اما آیا می‌توانید اطمینان دهید که ما برای همیشه راجع به این موضوع در آینده صحبت نخواهیم کرد؟ جانسون در پاسخ به این سوال وعده داد برگزیت را به سرعت در اجاق قرار دهد و آن را به صورت داغ سرو کند. کوربین در پاسخ گفت: این حرف کاملا مزخرف است که جانسون می‌تواند تا ژانویه برگزیت را به پایان برساند. او در ادامه گفت یک توافق تجاری با اتحادیه اروپا نیازمند هفت سال مذاکره است.
پس از یک ساعت بحث و گفت‌وگو یک رای‌دهنده دیگر که در نشست حاضر بود، گفت: چگونه می‌توانیم به شما اعتماد کنیم؟ سوالی که با تشویق حاضران همراه شد. او در ادامه گفت این بحث با دروغ‌های وحشتناک مسموم شده است. چگونه می‌توانیم به شما اعتماد کنیم که این کشور را اداره کنید؟
جانسون در پاسخ گفت: مشکل اینجاست که پارلمان برگزیت را مسدود کرده است. او گفت راه بازگرداندن اعتماد انجام برگزیت است.
مجری برنامه جولی ایچینگام پرسید: آیا راستگویی و حقیقت در این انتخابات مهم است؟ جانسون در پاسخ گفت: من فکر می‌کنم که این کار را انجام می‌دهم. صحبتی که با خنده حاضران همراه شد.
در جریان بحث، حزب محافظه‌کار در حساب کاربری توییتر خود سعی کرد سخنان جانسون را با حقیقت مطابقت دهد و بلافاصله پس از آن جانسون را برنده واضح مناظره سه‌شنبه شب دانست.
اما سایت FULL FACT که معمولا بدون جهت‌گیری سیاسی اظهارات سیاسی را واقعیت‌سنجی می‌کند، توییت کرد و گفت که پیام‌هایی که توییتر حزب محافظه‌کار ارایه می‌دهد، نامناسب و گمراه‌کننده است و به دنبال‌کنندگان خود توصیه کرد که از این منبع به عنوان یک سرویس مستقل برای راستی‌آزمایی سخنان استفاده نکنند.
مجری برنامه خطاب به جانسون گفت که شما 40 بار قول دادید که در 31 اکتبر از شر اتحادیه اروپا خلاص می‌شویم. حتی یکی از کارمندان شما یک‌بار گفت که به همه افرادی که با شما کارکرده‌اند خیانت کرده‌اید. او در سوال دیگر که بیشتر شبیه حمله به کوربین بود از او پرسید که آیا شما مسوولیت یهودستیزی در حزب خود را برعهده می‌گیرید؟ حزب کارگر طی سال‌های اخیر تحت رهبری کوربین به یهود ستیزی متهم شده و یک مستند بی‌بی‌سی که در تابستان پخش شد رهبری حزب را متهم به این کار کرد.
کوربین اما در پاسخ گفت که یهودستیزی یک معضل است که حزب او برای ریشه کن کردن آن تلاش کرده است.
جانسون نیز گفت که او برگزیت را تمام می‌کند و باردیگر کوربین را به دلیل موضع او در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به چالش کشید. کوربین گفت که به سرعت مذاکرات را برای یک معامله جدید و معتدل‌تر با اتحادیه اروپا آغاز می‌کند و سپس آن را به همه پرسی عمومی می‌گذارد.
این اولین مناظره عمومی کوربین و جانسون بود که از این به بعد باید در مناظره‌هایی با رهبران سایر احزاب نیز حضور داشته باشند. طبق برنامه احتمالا یک مناظره دو نفره دیگر میان کوربین و جانسون در روز ششم دسامبر در شبکه بی‌بی‌سی برگزار خواهد شد.
با این حال اگرچه محافظه‌کاران جانسون را پیروز این مناظره می‌دانند اما اگر جانسون را هم پیروز این رقابت بدانیم اختلاف بسیار اندک است. در نظرسنجی که بلافاصله پس از مناظره منتشر شد نشان می‌داد فاصله دو طرف چندان قابل ملاحظه نیست. در نظرسنجی مشترک YouGov / Sky News از 1600نفر شرکت‌کننده، 51 درصد گفتند که او در بحث پیروز شده و در سوی دیگر 49 درصد کوربین را پیروز این مناظره دانستند.
این یک اتفاق قابل توجه برای کوربین 70 ساله است که تلاش کرده مردم را ترغیب کند که او می‌تواند نخست وزیر باشد. او هنگامی که وارد کارزار انتخاباتی شد محبوبیت چندانی نداشت و شاید در تاریخ بریتانیا هیچ رهبر حزبی به اندازه او در انتخاب‌های عمومی نامحبوب نبوده است. اما حالا تبدیل به یک مدعی شده است که می‌تواند روز به روز فاصله خود با حزب محافظه‌کار را کم و کمتر کند.
هنگامی که رای‌دهندگان در 12 دسامبر به پای صندوق رای می‌روند باید بین دو گزینه انتخاب کنند که یا به جانسونی رای دهند که به دنبال برگزیت سریع است یا به کوربینی رای دهند که می‌تواند نتیجه آن یک همه پرسی دیگر و حتی ماندگاری در اتحادیه اروپا باشد. آخرین نظرسنجی‌هایی که پیش از انتخابات سراسری منتشر شده نشان می‌دهد که حزب محافظه‌کار با 42 درصد آرا می‌تواند پیروز انتخابات شود و در این بین حزب کارگر بین 30تا32 درصد آرا را در اختیار خواهد داشت، ولی نکته اینجاست که تا زمان انتخابات زمان زیادی باقی مانده و هنوز نمی‌توان این نظرسنجی‌ها را قطعی دانست، چرا که هردو حزب جریان اصلی بریتانیا نشان داده‌اند که می‌توانند در جذب حامیان روند روبه رشدی را تجربه کنند. از طرفی مناظره سه‌شنبه شب وجه جدیدی از کوربین را در برابر جانسون نشان داده که در صورت ادامه یک روند موفق در ادامه مناظره‌ها نمی‌توان به راحتی در انتخابات 12 دسامبر حزب محافظه‌کار را پیروز قطعی این انتخابات دانست. از طرفی دیگر لیبرال دموکرات‌ها نیز نشان داده‌اند که می‌توانند بار دیگر به عنوان حزب سومی قدرتمند در انتخابات حضور پیدا کنند و شکست بزرگ سال 2015 را به فراموشی بسپارند. در این انتخابات به نظر می‌رسد احزاب کوچک بسیار تعیین‌کننده‌تر از هر زمان دیگری نقش ایفا خواهند کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ برج سازی راحله امینیان با روزنامه

چهره ها/ سلفی شهرزاد کمال‌زاده با گل و گیاه

چهره ها/ امید و ایمان پسران علی معلم

چهره ها/ نسیم خوشنودی در حال تزریق انرژی مثبت

تهیه‌کننده «کشتارگاه»: اگر دستور باشد، فیلمبرداری‌ها را تعطیل می‌کنیم

تصنیف «از عشق» با آواز استاد محمدرضا شجریان

خبر خوش وزیر بهداشت از آغاز تولید ملی داروی موثر کرونا

زالی: شرایط کرونا در پایتخت بسیار پیچیده است

قاتل بیرحم جسد زن جوان را سوزاند

ثبت نزدیکترین تصاویر از خورشید توسط "سولار اوربیتر"

توسعه پنل آلومینیومی که با نور خورشید آب را تصفیه می‌کند

بخشی از کتاب/ ما اغلب دیگران را بسیار شفاف‌تر و واضح‌تر می‌بینیم تا خودمان را

اکبر صحرایی با 20 داستان از طنازی در جنگ می‌آید

دیدار احمدی‌نژاد با اعضای شورای نگهبان برای انتخابات 1400

کرونا دامن جشنواره فیلم تلیوراید را هم گرفت

آیا اکران آنلاین موفقیت‌آمیز بوده است؟

دبیر شورای صنفی: تصمیمی برای تعطیلی سینما‌های تهران گرفته نشده است

بهمن فرمان‌آرا و دست‌گرمیِ تئاتری گران‌قیمت

اکران سریال «آقازاده» در «سینما ماشین»

چهره ها/ نازنین بیاتی ماسک به صورت

وقتی امبر هرد صورت جانی دپ را با سیگار سوزاند!

چهره ها/ عکس قدیمی از عمو قناد در لباس پلیس

چهره ها/ سلفی پریچهر قنبری با پسران شهاب حسینی

چهره ها/ رضا بهرام آماده انتشار آهنگ جدید

آهنگ «نگرانم» با صدای مسیح و آرش

کرونای خانوادگی

فاویپیراویر ایرانی برای درمان آنفلوآنزا تأیید شد

صوت/ حکایتی از «گلستان» سعدی با صدای خسرو شکیبایی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: اجرای صحیح قوانین سبب کاهش حوادث کار می شود

پرداخت بیش از 40 میلیارد ریال تسهیلات به کسب و کارهای متضرر از کرونا در خراسان رضوی

تحقیر پیاپی آمریکا از عین‌الاسد تا سن‌دیه‌گو

هراس آمریکا و اسرائیل از قرارداد ایران و چین و جیغ بنفش پادوهای فارسی‌زبان

دادگاه طبری و FATF

بازجوی امیرانتظام: او جاسوس نبود

نقش برادرزاده هاشمی و محسن رضایی در ماجرای مک فارلین

ستاد کرونا تعطیلی بوستان‌ها را اعلام نکرده است

دستوری در خصوص تعطیلی بوستان ها صادر نشده است

فدراسیون والیبال مهلت تسویه‌حساب تیم‌های لیگ برتری را تمدید کرد

افزایش نرخ رسمی 21 ارز

بهره‌برداری از 2 رام قطار جدید با حضور شهردار تهران

بهره‌برداری از 2 رام قطار جدید

دعوت از نوآوران برای ارائه راهکارهای کاهش هدررفت کود اوره در کشاورزی

10مربی برتر تاریخ جام ملت‌های آسیا

گسل مشا فعال شده است

ستاد کرونا مصوب کند طرح ترافیک را لغو می کنیم

جدیدترین توضیحات حناچی در مورد اجرای طرح ترافیک در روزهای کرونایی

چهره ها/ خاله قاصدک بی‌خیال پیری شد

جنجال‌ درباره زندگی خصوصی پیمان قاسمخانی؛ ازدواج مجددی در کار نیست!

«سگ تازی» تام هنکس رکورددار شد

اصرار به باز بودن سینماها با این شرایط بلبشو برای چیست؟