راه ترقی

آخرين مطالب

غایبان حیاط کوچک دولت نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
علی ایوبی | هوای این روزهای پاییز ایران سرد و زمستانی است. تهران هم روزهایی بارانی را سپری می‌کند. چندروزی از گران‌شدن بنزین گذشته و اخبار و حاشیه‌های آن در غیاب اینترنت همچنان نقل محافل است. طبق روال چندین‌ساله، هیئت دولت در صبح روزهای چهارشنبه جلسه دارد و خبرنگاران این فرصت را دارند تا به صورت مستقیم با وزرا گفت‌وگو کنند. این هفته با توجه به اینکه در این چند روز بعد از گرانی بنزین اتفاقات خاص مانند اعتراض، اغتشاش و قطع اینترنت به صورت سراسری صورت گرفته است، حواس خیلی‌ها به این بود که دولتی‌ها دراین‌باره چه واکنشی نشان خواهند داد. خبرنگاران حوزه دولت، روز گذشته در سرمای تهران، چندساعتی را در حیاط دولت در پاستور منتظر ماندند تا سؤالات خود را از وزرای مربوطه بپرسند. پیش از آمدن دولتی‌ها و برای فرار از سرما بهترین کار، نوشیدن چای و گپ‌وگفت در مورد اتفاقات روز است. خبرنگاران، عکاسان و فیلم‌برداران مستقر در حیاط نیز مانند همه جمع‌های ایرانی با حرف‌های جدی مانند اینکه گرانی بنزین، آن هم به این قیمت و در این زمان درست بود یا غلط بحث را شروع می‌کنند و با شوخی و خنده تمام. اینجا و در حیاط سرد دولت فرقی بین خبرنگار این جناح و روزنامه‌نگار آن جناح نیست؛ گزارشگران «فارس»، «ایسنا»، «تسنیم»، «اعتماد»، «ایران»، «کیهان» و «صداوسیما» برخلاف روال و تصور غالب که گویی با هم مشکل دارند، در کنار هم، بدون نگاه سیاسی و جناحی انتظار می‌کشند، می‌لرزند و رفاقت می‌کنند. تحلیل اکثریت آنها نیز این است که کاش پیش از انجام گرانی بنزین مردم را به درستی اقناع می‌کردند تا حاشیه‌های آن کم می‌شد.
بالاخره وزرا آمدند اما...
حضور استانداران در پاستور از نکات جالب حاشیه هیئت دولت بود؛ هرچند می‌شد حدس زد که آنها نیز به دنبال اتفاقات اخیر بعد از گرانی بنزین به تهران فراخوانده شده‌اند. نزدیک ساعت 12 ظهر، پاهای خبرنگاران سرمازده شده بود که بالاخره یکی از وزرا به میان آنها آمد. رضا اردکانیان، وزیر نیرو، باعجله از پله‌های ساختمان ریاست‌جمهوری پایین آمد و گفت آمده‌ام چهار خبر بدهم و دوباره به جلسه هیئت دولت برگردم. مهم‌ترین خبر او این بود که قرار است روز پنجشنبه (امروز) به‌عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با روسیه، به مسکو سفر کند تا دریافت وام پنج میلیارددلاری روسیه به ایران عملیاتی شود.
وزیر نیرو، در حال صحبت با خبرنگاران بود که وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پله‌ها پایین آمدند و رفتند. وزیر بهداشت نیز به میان خبرنگاران آمد و به سؤالات آنان پاسخ گفت. بعد از آن هم وزیر دادگستری و رئیس سازمان صداوسیما از جلسه خارج شدند و بدون آنکه به میان خبرنگاران بیایند، حیاط دولت را ترک کردند. هرچند عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس صداوسیما، مانند همه این سال‌ها فقط برای تعدادی از خبرنگاران دست تکان داد و با لبخند رفت. علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ایران نیز درحالی‌که با هم گفت‌وگو می‌کردند از کنار خبرنگاران گذشتند. خبرنگاری از صالحی تقاضای مصاحبه کرد، اما او با تکان‌دادن دست این درخواست را رد کرد. خبرنگار نیز به شوخی و جدی گفت کاش مصاحبه می‌کردید تا حداقل صدای شما را برای یادگاری ضبط می‌کردیم.
پس از آن، معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری و رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از جلسه دولت خارج شدند و به حیاط آمدند. خبرنگاران از رحمانی خواستند به میان آنها بیاید که او نیز به شوخی گفت من که همیشه می‌آیم. وزیر صمت، سپس در محاصره فیلم‌برداران و عکاسان به سؤالات پاسخ داد.
امروز من را استثنا کنید
با توجه به اتفاقات پیش‌آمده در روزهای اخیر، اکثر خبرنگاران منتظر وزیر کشور بودند تا درباره مسائل پیش‌آمده، از جمله تعداد کشته‌ها و بازداشت‌شده‌ها سخن بگوید، اما رحمانی‌فضلی فقط یک جمله گفت: «امروز من را استثنا کنید، چون کار دارم». همین جمله با گلایه خبرنگاران مواجه شد، اما وزیر حیاط را ترک کرد. محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی که روز سه‌شنبه استیضاح او در دستور کار مجلس قرار گرفته است نیز چنددقیقه‌ای با یکی، دو خبرنگار مصاحبه کرد و رفت. شهردار تهران نیز که تا هفته پیش درگیر آلودگی هوای تهران بود و این هفته برف و باران را در شهر تجربه کرده بود، برخلاف دیگر هفته‌ها به میان خبرنگاران نیامد. پیروز حناچی فقط در پاسخ به خبرنگاری گفت در یکی، دو روز گذشته دو رئیس ناحیه برکنار شدند.
وزیر اطلاعات: ارادتمندیم
عبدالناصر همتی، رئیس‌ کل بانک مرکزی نیز چنددقیقه‌ای به میان خبرنگاران آمد و گفت که بر اساس بررسی‌های علمی انجام‌شده افزایش قیمت بنزین در کل حدود چهار درصد در طول یک سال آینده در تورم تأثیر خواهد گذاشت. او همچنین گفت که افزایش قیمت بنزین بر بازار ارز تأثیری نداشته و این بازار را در کنترل کامل داریم.
در همین خلال بود که وزیر اطلاعات نیز از جلسه هیئت دولت بیرون آمد. حجت‌الاسلام محمود علوی چند دقیقه‌ای بالای پله‌ها با چند نفر صحبت کرد و مثل همیشه با لبخند از پله‌ها پایین آمد. او نیز ترجیح داد میان خبرنگاران نیاید و در جواب درخواست آنها با خنده دست تکان دهد و بگوید: «ارادتمندیم».
وزیر ارشاد که این روزها از فشار توقیف فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری خارج شده نیز دستی تکان می‌دهد و می‌رود.
آذری‌جهرمی؛ فقط لبخند
وزیر جوان کابینه از وزرایی بود که هم خبرنگاران و هم اکثریت مردم منتظر این بودند تا درباره زمان وصل‌شدن دوباره اینترنت خبری دهد؛ اما محمدجواد آذری‌جهرمی برخلاف مواقعی که در جمع خبرنگاران حاضر بود و به سؤالات آنان پاسخ می‌داد، این‌بار با لبخندی از کنار آنها گذشت. البته او روز سه‌شنبه درباره رفع فیلتر اینترنت بین‌المللی گفته بود این موضوع مربوط به شورای امنیت کشور (شاک) است و این مرجع باید در‌این‌باره تصمیم‌گیری کند و این در حیطه وظایف وزارت ارتباطات نیست.
واعظی: آرامش همین‌گونه باشد، اینترنت وصل می‌شود
در میانه حضور خبرنگاران در حیاط دولت و در آن سرما، گاهی هوا آفتابی هم می‌شد. محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری، از جلسه هیئت دولت که بیرون آمد، چند کلامی با معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفترش صحبت کرد و سپس به سمت خبرنگاران آمد. او هنگام پایین‌آمدن از پله‌ها، به شوخی گفت: «می‌خواستم مصاحبه نکنم، اما گفتند مصاحبه کن، اما پشت نوار قرمز می‌روم تا راحت بتوانم دربروم». واعظی مثل همیشه میان خبرنگاران آمد و به سؤالات پاسخ داد.
او درباره اینکه قطع دسترسی به اینترنت به تشخیص کدام نهاد بوده است، گفت: «در شورای امنیت کشور تصمیمات مشخصی برای امنیت کشور اتخاذ شده و در جایی هم مجبور شدند تصمیم قطع دسترسی به اینترنت را بگیرند. ان‌شاءالله اگر آرامش همین‌گونه باشد، در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود».
واعظی همچنین درباره نظر دولت در‌خصوص برخورد مناسب با دستگیرشدگان در جریان اعتراض‌های اخیر گفت: «در این موضوع دستگاه‌های امنیتی و قوه قضائیه رسیدگی خواهند کرد، اما بر مبنای آنچه قوه قضائیه گفته است، کسی که گول خورده باید مجازات کمتری داشته باشد و کسی که سازمان‌یافته وارد شده و خساراتی به کشور وارد کرده و باعث شده آتش‌سوزی ایجاد شود، حتما نمی‌توان به‌راحتی از او گذشت».
ربیعی: برخی رسانه‌های خارجی کد آتش‌زدن در کشور دادند
سخنان واعظی که به پایان رسید، سخنگوی دولت میان خبرنگاران آمد و درباره اتفاق‌های پیش‌آمده بعد از گرانی بنزین گفت: «برای ما گزارش آمد که آنها مسیر ورودی عسلویه را بسته و مانع تعویض شیفت شده بودند. آنها به لوله‌ها دینامیت بسته بودند و قصد انفجار در عسلویه داشتند. کشورهایی با پترودلارهای خود رسانه ایجاد کرده‌اند و از این اتفاق‌ها سود می‌برند. وزیر ارتباطات اعلام کرد در زمان مشخصی به مرکز مخابرات در اصفهان و شیراز حمله کرده بودند. مسیر انتقال کالا از بندر امام خمینی مسدود شده بود تا کالا در کشور توزیع نشود. وقتی این شواهد را کنار هم می‌گذاریم، مشخص می‌شود جریانی قصد داشته بر موج نارضایتی‌ها در کشور سوار شود. برخی رسانه‌های خارجی نیز بی‌شرمانه کد آتش‌زدن در کشور دادند و آدم‌هایی را در رسانه‌ها آوردند و قصد داشتند آنها را به عنوان رهبر ناآرامی‌ها معرفی کنند.
وزرایی که نبودند، وزرایی که سکوت کردند
با بالارفتن قیمت بنزین، خیلی از خبرنگاران خود را آماده کرده بودند که از دو وزیر کلیدی دولت حسن روحانی، یعنی بیژن زنگنه، وزیر نفت و فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد سؤالاتی بپرسند که هیچ‌کدام در جلسه این هفته‌ دولت حضور نداشتند. زنگنه تا پیش از گرانی بنزین، تصمیم‌گیری درخصوص سهمیه‌بندی و گرانی آن را تکذیب کرده بود و از دژپسند انتظار می‌رفت در جمع خبرنگاران ابعاد اقتصادی آن را تشریح کند. برخی نفرات اقتصادی دولت هم که در جلسه هیئت دولت بودند، حاضر به پاسخ‌گویی نبودند. محمد نهاوندیان، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌و‌بودجه نیز به درخواست خبرنگاران برای پاسخ‌گویی فقط لبخندی زدند و رفتند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیزر جدید «دل»؛ جنونِ آوا برای رسیدن به آرش

توضیح "سید هاشم آقاجری" درباره یک بیانیه

عملیات علیه هسته های مخفی داعش در نزدیکی مرزهای ایران

چهره ها/ نیوشا ضیغمی یک دنیا حال خوب برایتان آرزو می‌کند

چهره ها/ خانم‌های بازیگر با لباس محلی در «شام ایرانی»

سکانسی از «تب سرد»؛ وقتی که شهاب حسینی کارخانه‌دار بود و کامبیز دیرباز دزد!

تیزر جدید «دل»؛ جنونِ رستا برای رسیدن به آرش

بهرام رادان، الناز شاکردوست و هوتن شکیبا در فیلم متفاوت «نرگس آبیار»

آهنگ جدید/ محمدرضا هدایتی «دلیل زندگیم» را خواند

نرخ رشد کرونا در اردیبهشت و خرداد

کوه یخی که در 3 سال 1000 کیلومتر جابجا شده است!

شاعرانه/ رخنه‌ی چیزی به نام عاشقی در من خطاست!

چرا فرانسه مخالف طرح اسرائیل شده است؟

واشنگتن پست: نگاه طالبان به آینده افغانستان چگونه است؟

برجام و خاطرات شیرین در بیانیه‌های کاغذی

چهره ها/ لبخند محوِ سامیه لک

نقش‌های ماندگار بهرام رادان در 21 سال بازیگری

پشت صحنه بازی عمو پورنگ در «بچه محل»

چرا سریال کمدی «کتونی زرنگی» توقیف شد؟

عبدالجبار کاکایی: برخوردها با موسیقی نابرادرانه بوده/ شاید کرونا یک فرصت باشد

مهم‌ترین راه انتقال کرونا چیست؟

تشدید شیوع کرونا با کولر ماشین

بی ‌آبی روستاهای شهرستان شوش

سیل در اردبیل جان 2 نوجوان را گرفت

تفاوت اندک بین وضعیت قرمز و سفید

لحظه کشف پیکر مطهر سه شهید دوران دفاع مقدس

تکذیب پلمب فرودگاه مهرآباد

دستیابی به مریخ با توقف در زهره!

تصفیه آب با کمک یک ورقه آلومینیومی!

خلاق‌ترین کتابفروشی‌های آمریکا در ایام کرونا!

دو خط کتاب/ خاطره‌ها روزی مرا از پا در می‌آورند

یافته های جدید درباره انتقال کرونا از راه هوا

دو گزینه سخت آمریکا در عراق

"دبی" به روایت کارنگی: کانون پولشویی و جذب اموال کثیف

شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟

سکانسی از فیلم «کُما» با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار

چهره ها/ تجربیات همسرانه حدیثه تهرانی

بازیگران زن ایرانی که زشت شدند!

قیافه بامزه علی صادقی در سریال «موچین»

اجرای دیدنی دو هنرمند معروف یوتیوبی

ضرورت استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی که کولرهای آبی و گازی روشن است

نخستین بانک اطلاعات جامع بیماران کرونایی در مشهد ایجاد شد

واقعیت ماجرای ماسک‌های دست دوم

زالی خواستار حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار شد

دستگاه کنترل رشد تومور مغزی در ایران ساخته شد

صوت/ داستان مشهور «طاعون»؛ قسمت اول

در بازار موبایل چه خبر است؟

چهره ها/ تغییر قیافه امیر رضا دلاوری با ریش

پشت صحنه تیزر برنامه‌ای با اجرای المیرا شریفی‌مقدم

مهرانه مهین‌ترابی در گذر زمان