راه ترقی

آخرين مطالب

غایبان حیاط کوچک دولت مقالات

غایبان حیاط کوچک دولت
  بزرگنمايي:

راه ترقی - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
علی ایوبی | هوای این روزهای پاییز ایران سرد و زمستانی است. تهران هم روزهایی بارانی را سپری می‌کند. چندروزی از گران‌شدن بنزین گذشته و اخبار و حاشیه‌های آن در غیاب اینترنت همچنان نقل محافل است. طبق روال چندین‌ساله، هیئت دولت در صبح روزهای چهارشنبه جلسه دارد و خبرنگاران این فرصت را دارند تا به صورت مستقیم با وزرا گفت‌وگو کنند. این هفته با توجه به اینکه در این چند روز بعد از گرانی بنزین اتفاقات خاص مانند اعتراض، اغتشاش و قطع اینترنت به صورت سراسری صورت گرفته است، حواس خیلی‌ها به این بود که دولتی‌ها دراین‌باره چه واکنشی نشان خواهند داد. خبرنگاران حوزه دولت، روز گذشته در سرمای تهران، چندساعتی را در حیاط دولت در پاستور منتظر ماندند تا سؤالات خود را از وزرای مربوطه بپرسند. پیش از آمدن دولتی‌ها و برای فرار از سرما بهترین کار، نوشیدن چای و گپ‌وگفت در مورد اتفاقات روز است. خبرنگاران، عکاسان و فیلم‌برداران مستقر در حیاط نیز مانند همه جمع‌های ایرانی با حرف‌های جدی مانند اینکه گرانی بنزین، آن هم به این قیمت و در این زمان درست بود یا غلط بحث را شروع می‌کنند و با شوخی و خنده تمام. اینجا و در حیاط سرد دولت فرقی بین خبرنگار این جناح و روزنامه‌نگار آن جناح نیست؛ گزارشگران «فارس»، «ایسنا»، «تسنیم»، «اعتماد»، «ایران»، «کیهان» و «صداوسیما» برخلاف روال و تصور غالب که گویی با هم مشکل دارند، در کنار هم، بدون نگاه سیاسی و جناحی انتظار می‌کشند، می‌لرزند و رفاقت می‌کنند. تحلیل اکثریت آنها نیز این است که کاش پیش از انجام گرانی بنزین مردم را به درستی اقناع می‌کردند تا حاشیه‌های آن کم می‌شد.
بالاخره وزرا آمدند اما...
حضور استانداران در پاستور از نکات جالب حاشیه هیئت دولت بود؛ هرچند می‌شد حدس زد که آنها نیز به دنبال اتفاقات اخیر بعد از گرانی بنزین به تهران فراخوانده شده‌اند. نزدیک ساعت 12 ظهر، پاهای خبرنگاران سرمازده شده بود که بالاخره یکی از وزرا به میان آنها آمد. رضا اردکانیان، وزیر نیرو، باعجله از پله‌های ساختمان ریاست‌جمهوری پایین آمد و گفت آمده‌ام چهار خبر بدهم و دوباره به جلسه هیئت دولت برگردم. مهم‌ترین خبر او این بود که قرار است روز پنجشنبه (امروز) به‌عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با روسیه، به مسکو سفر کند تا دریافت وام پنج میلیارددلاری روسیه به ایران عملیاتی شود.
وزیر نیرو، در حال صحبت با خبرنگاران بود که وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پله‌ها پایین آمدند و رفتند. وزیر بهداشت نیز به میان خبرنگاران آمد و به سؤالات آنان پاسخ گفت. بعد از آن هم وزیر دادگستری و رئیس سازمان صداوسیما از جلسه خارج شدند و بدون آنکه به میان خبرنگاران بیایند، حیاط دولت را ترک کردند. هرچند عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس صداوسیما، مانند همه این سال‌ها فقط برای تعدادی از خبرنگاران دست تکان داد و با لبخند رفت. علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ایران نیز درحالی‌که با هم گفت‌وگو می‌کردند از کنار خبرنگاران گذشتند. خبرنگاری از صالحی تقاضای مصاحبه کرد، اما او با تکان‌دادن دست این درخواست را رد کرد. خبرنگار نیز به شوخی و جدی گفت کاش مصاحبه می‌کردید تا حداقل صدای شما را برای یادگاری ضبط می‌کردیم.
پس از آن، معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری و رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از جلسه دولت خارج شدند و به حیاط آمدند. خبرنگاران از رحمانی خواستند به میان آنها بیاید که او نیز به شوخی گفت من که همیشه می‌آیم. وزیر صمت، سپس در محاصره فیلم‌برداران و عکاسان به سؤالات پاسخ داد.
امروز من را استثنا کنید
با توجه به اتفاقات پیش‌آمده در روزهای اخیر، اکثر خبرنگاران منتظر وزیر کشور بودند تا درباره مسائل پیش‌آمده، از جمله تعداد کشته‌ها و بازداشت‌شده‌ها سخن بگوید، اما رحمانی‌فضلی فقط یک جمله گفت: «امروز من را استثنا کنید، چون کار دارم». همین جمله با گلایه خبرنگاران مواجه شد، اما وزیر حیاط را ترک کرد. محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی که روز سه‌شنبه استیضاح او در دستور کار مجلس قرار گرفته است نیز چنددقیقه‌ای با یکی، دو خبرنگار مصاحبه کرد و رفت. شهردار تهران نیز که تا هفته پیش درگیر آلودگی هوای تهران بود و این هفته برف و باران را در شهر تجربه کرده بود، برخلاف دیگر هفته‌ها به میان خبرنگاران نیامد. پیروز حناچی فقط در پاسخ به خبرنگاری گفت در یکی، دو روز گذشته دو رئیس ناحیه برکنار شدند.
وزیر اطلاعات: ارادتمندیم
عبدالناصر همتی، رئیس‌ کل بانک مرکزی نیز چنددقیقه‌ای به میان خبرنگاران آمد و گفت که بر اساس بررسی‌های علمی انجام‌شده افزایش قیمت بنزین در کل حدود چهار درصد در طول یک سال آینده در تورم تأثیر خواهد گذاشت. او همچنین گفت که افزایش قیمت بنزین بر بازار ارز تأثیری نداشته و این بازار را در کنترل کامل داریم.
در همین خلال بود که وزیر اطلاعات نیز از جلسه هیئت دولت بیرون آمد. حجت‌الاسلام محمود علوی چند دقیقه‌ای بالای پله‌ها با چند نفر صحبت کرد و مثل همیشه با لبخند از پله‌ها پایین آمد. او نیز ترجیح داد میان خبرنگاران نیاید و در جواب درخواست آنها با خنده دست تکان دهد و بگوید: «ارادتمندیم».
وزیر ارشاد که این روزها از فشار توقیف فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری خارج شده نیز دستی تکان می‌دهد و می‌رود.
آذری‌جهرمی؛ فقط لبخند
وزیر جوان کابینه از وزرایی بود که هم خبرنگاران و هم اکثریت مردم منتظر این بودند تا درباره زمان وصل‌شدن دوباره اینترنت خبری دهد؛ اما محمدجواد آذری‌جهرمی برخلاف مواقعی که در جمع خبرنگاران حاضر بود و به سؤالات آنان پاسخ می‌داد، این‌بار با لبخندی از کنار آنها گذشت. البته او روز سه‌شنبه درباره رفع فیلتر اینترنت بین‌المللی گفته بود این موضوع مربوط به شورای امنیت کشور (شاک) است و این مرجع باید در‌این‌باره تصمیم‌گیری کند و این در حیطه وظایف وزارت ارتباطات نیست.
واعظی: آرامش همین‌گونه باشد، اینترنت وصل می‌شود
در میانه حضور خبرنگاران در حیاط دولت و در آن سرما، گاهی هوا آفتابی هم می‌شد. محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری، از جلسه هیئت دولت که بیرون آمد، چند کلامی با معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفترش صحبت کرد و سپس به سمت خبرنگاران آمد. او هنگام پایین‌آمدن از پله‌ها، به شوخی گفت: «می‌خواستم مصاحبه نکنم، اما گفتند مصاحبه کن، اما پشت نوار قرمز می‌روم تا راحت بتوانم دربروم». واعظی مثل همیشه میان خبرنگاران آمد و به سؤالات پاسخ داد.
او درباره اینکه قطع دسترسی به اینترنت به تشخیص کدام نهاد بوده است، گفت: «در شورای امنیت کشور تصمیمات مشخصی برای امنیت کشور اتخاذ شده و در جایی هم مجبور شدند تصمیم قطع دسترسی به اینترنت را بگیرند. ان‌شاءالله اگر آرامش همین‌گونه باشد، در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود».
واعظی همچنین درباره نظر دولت در‌خصوص برخورد مناسب با دستگیرشدگان در جریان اعتراض‌های اخیر گفت: «در این موضوع دستگاه‌های امنیتی و قوه قضائیه رسیدگی خواهند کرد، اما بر مبنای آنچه قوه قضائیه گفته است، کسی که گول خورده باید مجازات کمتری داشته باشد و کسی که سازمان‌یافته وارد شده و خساراتی به کشور وارد کرده و باعث شده آتش‌سوزی ایجاد شود، حتما نمی‌توان به‌راحتی از او گذشت».
ربیعی: برخی رسانه‌های خارجی کد آتش‌زدن در کشور دادند
سخنان واعظی که به پایان رسید، سخنگوی دولت میان خبرنگاران آمد و درباره اتفاق‌های پیش‌آمده بعد از گرانی بنزین گفت: «برای ما گزارش آمد که آنها مسیر ورودی عسلویه را بسته و مانع تعویض شیفت شده بودند. آنها به لوله‌ها دینامیت بسته بودند و قصد انفجار در عسلویه داشتند. کشورهایی با پترودلارهای خود رسانه ایجاد کرده‌اند و از این اتفاق‌ها سود می‌برند. وزیر ارتباطات اعلام کرد در زمان مشخصی به مرکز مخابرات در اصفهان و شیراز حمله کرده بودند. مسیر انتقال کالا از بندر امام خمینی مسدود شده بود تا کالا در کشور توزیع نشود. وقتی این شواهد را کنار هم می‌گذاریم، مشخص می‌شود جریانی قصد داشته بر موج نارضایتی‌ها در کشور سوار شود. برخی رسانه‌های خارجی نیز بی‌شرمانه کد آتش‌زدن در کشور دادند و آدم‌هایی را در رسانه‌ها آوردند و قصد داشتند آنها را به عنوان رهبر ناآرامی‌ها معرفی کنند.
وزرایی که نبودند، وزرایی که سکوت کردند
با بالارفتن قیمت بنزین، خیلی از خبرنگاران خود را آماده کرده بودند که از دو وزیر کلیدی دولت حسن روحانی، یعنی بیژن زنگنه، وزیر نفت و فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد سؤالاتی بپرسند که هیچ‌کدام در جلسه این هفته‌ دولت حضور نداشتند. زنگنه تا پیش از گرانی بنزین، تصمیم‌گیری درخصوص سهمیه‌بندی و گرانی آن را تکذیب کرده بود و از دژپسند انتظار می‌رفت در جمع خبرنگاران ابعاد اقتصادی آن را تشریح کند. برخی نفرات اقتصادی دولت هم که در جلسه هیئت دولت بودند، حاضر به پاسخ‌گویی نبودند. محمد نهاوندیان، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌و‌بودجه نیز به درخواست خبرنگاران برای پاسخ‌گویی فقط لبخندی زدند و رفتند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین تلاش‌ها برای احیای برجام

پیش از ازدواج درباره این مسائل با همسر آینده‌تان صحبت کنید

سرمقاله خراسان/ خواب تازه آمریکایی ها برای عراق

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

دیپلمات پیشین آمریکایی مطرح کرد: عدم آمادگی کاخ سفید برای مواجهه با ایران

روزی 933 میلیون تومان!

چرا رویکرد دونالد ترامپ در قبال ایران متناقض است؟

مقایسه "پولیتیکو" میان موگرینی و جانشینش در اتحادیه اروپا

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش تصاعدی ثروت ثروتمندان است

استقلالِ استراماچونی چگونه تیمی است؟

چرا قانون هدفمندی یارانه‌ها هیچ‌کدام از اهداف را محقق نکرد؟

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن

دیپلماسی موازی اقلیم کردستان عراق!

نقد سیاست‌های توسعه‌ای؛ سیاست مرکزمحور قربانی می‌گیرد

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش انبوه ثروت ثروتمندان است

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران؟

روایت "دویچه وله" از وضعیت آشفته ناتو

بهره برداری داعش از بی ثباتی در عراق

آتلانتیک: تقلید ترامپ از نیکسون به برکناری او ختم می‌شود؟

نشست اوپک؛ چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

مخاطب پیام روحانی کیست؟

فدراسیون و برانکو؛ تفرقه بینداز و حکومت کن

هفته درخشان بورس

اعتراضات اخیر و وضعیت شغلی

حلقه مفقوده افزایش قیمت بنزین

بازگشت تحرکات داعش در عراق

نابودی یک رویا

رکورد رشد هفتگی بورس در دو ماه اخیر

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

پیوندی به استعفا نرسید