راه ترقی

آخرين مطالب

گانتز به دنبال دور زدن نتانیاهو نوشتارها

گانتز به دنبال دور زدن نتانیاهو
  بزرگنمايي:

راه ترقی - اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
میثم سلیمانی| شرایط حاکم بر رژیم اسراییل بسیار پیچیده شده است. از یک طرف وضعیت کابینه این رژیم کاملا نامعلوم است و مشخص نیست که آیا انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود یا اینکه احزاب در نهایت به یک توافق برای تشکیل کابینه می‌رسند، از سویی دیگر کابینه‌ای که اکنون به رهبری نتانیاهو سر کار حضور دارد در شرایط مناسبی نیست چرا که نتانیاهو مجبور به انتخاب نخست‌وزیری یا زندان است و این موضوع کار او را در راستای کناره‌گیری از نخست‌وزیری سخت کرده از همین رو همه تلاشش را به کار بسته تا بتواند در سمت خود باقی بماند. اما فشارها از همه جهت علیه نتانیاهو رو به افزایش است. از یک طرف دادستانی اسراییل نتانیاهو را متهم شناخته و قصد دارد مصونیت سیاسی او را بردارد از سوی دیگر در داخل حزب لیکود نیز روز به ‌روز فشارها علیه وی بیشتر می‌شود تا از سمتش کناره‌گیری کند و همچنین سایه برگزاری یک انتخابات زودهنگام دیگر بالای سرش سنگینی می‌کند. با این وجود بنی گانتز رهبر حزب آبی ‌و سفید قصد دارد خود را به عنوان یک ناجی برای خروج این رژیم از بن‌بست سیاسی نشان دهد. از همین رو فضایی را ایجاد کرده تا حتی حزب لیکود به این نتیجه برسد که باید از نتانیاهو عبور کند. گانتز روز جمعه در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد: من تمام تلاش خود را برای جلوگیری از برگزاری یک انتخابات زودهنگام دیگر انجام خواهم داد.
او در بیانیه خود عنوان کرد نخست‌وزیر با 3 کیفرخواست می‌تواند وضعیت کابینه اسراییل را در آینده بدتر کند. از همین رو همه کار انجام می‌دهم تا از این اتفاق جلوگیری کنم. نخست‌وزیر دیگر نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد. من به تیم مذاکره‌کننده آبی و سفید دستور دادم تا با رییس کنست و اعضای لیکود دیدار تا راهی برای ایجاد وحدت پیدا کنند. حتی نتانیاهو اکنون نمی‌خواهد وضعیت حقوقی و شرایط سیاسی خود را باور کند.
گانتز در ادامه گفت نتانیاهو قصد دارد بار مسوولیت اقدامات خود را بر دوش سایر اعضای حزب لیکود بیندازد اما اکنون کار درست این است که بدون او یک کابینه وحدت ایجاد کنیم. اگر او از اتهامات خود تبرئه شد می‌تواند برای مدت دو سال به سمت نخست‌وزیری بازگردد و خدمت کند. او در ادامه خطاب به مردم اسراییل گفت که من می‌جنگم تا شما دولتی داشته باشید که رهبر آن نگران شما باشد نه نگران خودش چرا که این نخست‌وزیر است که باعث می‌شود سایر وزرا به موفقیت دست پیدا کنند و هیچ‌کس نباید نگران وضعیت و بقای نخست‌وزیر باشد. او روز جمعه گفت که روز 29 نوامبر یک روز مهم در تاریخ مردم ما خواهد بود چرا که در آن ما به سمت استقلال خود حرکت کردیم و این تاریخ است که به ما یادآوری می‌کند اسراییل از هر فردی در آن بزرگ‌تر است. او در ادامه تاکید کرد یک نخست‌وزیر باید بداند که چگونه کشور را در صدر اولویت‌های خود قرار دهد، حتی باید بیشتر از خود به آن اهمیت دهد، مردم نیز به نقش او نگاه کنند و از وی به عنوان الگو نام ببرند. ما به یک رهبری احتیاج داریم که به اجرای قانون احترام بگذارد و به آنها حمله نکند و با سیاستمداران به عنوان دشمن برخورد نکند زیرا ما با همه اختلافات یک قوم هستیم.
با این حال گانتز تاکید کرده است که قانونگذاران حزب لیکود اکنون می‌دانند که کار درست در بن‌بست سیاسی فعلی ایجاد کابینه بدون نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو است و باید نتانیاهو سمت خود را ترک کند چرا که با سه کیفرخواست جدی روبرو است.
حزب آبی و سفید طرحی که برای کابینه وحدت ارایه می‌دهد این است که ابتدا گانتز به عنوان نخست‌وزیر معرفی شود و اداره امور را در دست بگیرد تا زمانی که تکلیف نتانیاهو در دادگاه روشن شود. گفته می‌شود حزب لیکود پیشنهاد داده که سه یا چهارماه قبل از کناره‌گیری نتانیاهو در سمت خود باقی بماند و به عنوان نخست‌وزیر خدمت کند و سپس برای دفاع از خود در دادرسی‌ها شرکت کند. به گفته کانال 13 اسراییل، آبی و سفید تاکنون این پیشنهاد را رد کرده است چرا که نگران آن هستند نتانیاهو به توافق خود عمل نکند و در موعد مقرر کناره‌گیری نکند. گفته می‌شود یک پیشنهاد هم این بوده که لیکود یک فرد را جانشین نتانیاهو کند تا یک قرار داد دوساله را هر دو حزب اجرایی کنند و تنها در این صورت است که آبی و سفید می‌پذیرد لیکود ابتدا در این توافق دوساله نخست‌وزیر باشد. البته آبی و سفید معتقد است با توجه به اینکه بیشترین کرسی‌ها در انتخابات سپتامبر را در اختیار گرفته در هر توافق چرخشی ابتدا باید گانتز نخست‌وزیر شود. موشه یالون نیز روز چهارشنبه عنوان کرده بود در ائتلافی که ریاست آن را نتانیاهو برعهده دارد قرار نمی‌گیرد مگر اینکه او از اتهامات کیفری خود تبرئه شود.
البته هنوز پیغام‌های واضح و مشخصی از حزب لیکود به بیرون مخابره نمی‌شود چرا که شواهد حاکی از آن است در داخل حزب اختلافات قابل توجهی در خصوص ماندن یا رفتن نتانیاهو جریان دارد. اقدامی که بنی گانتز روز جمعه انجام داد سعی شد به نحوی از شکاف موجود در لیکود استفاده کند تا جریان به نفع او به پایان برسد. اما هنوز مشخص نیست که لیکود چگونه به پیشنهاد گانتز واکنش نشان می‌دهد. اما در سوی دیگر آووگیدور لیبرمن رهبر حزب بیت نو روز جمعه در پست فیسبوک پیشنهاد‌های خود را در قالب یک بسته برای ائتلاف ارایه داد. از جمله مهم‌ترین این پیشنهادها ارایه لایحه‌ای با این مضمون بود که همه خاخام‌های یهودی باید به سربازی بروند. لیبرمن در تلاش است به هر نحو ممکن در کابینه آینده اسراییل نقش داشته باشد و همواره مدعی بوده که در صورت ایجاد یک ائتلاف بزرگ به آن خواهد پیوست. حالا اسراییل تنها چند قدم با برگزاری یک انتخابات زودهنگام دیگر در سرزمین‌های اشغالی فاصله دارد. اما برگزاری یک انتخابات بی‌حاصل تنها هزینه‌سازی می‌کند. در دو دوره انتخابات که در ماه‌های آوریل و سپتامبر برگزار شد که هردوی این انتخابات تاکنون بی‌نتیجه مانده است، کنست تا 11 دسامبر مهلت دارد به یک توافق نهایی دست پیدا کند در غیر این صورت پارلمان منحل و انتخابات سوم برای ماه مارس برگزار می‌شود. از آنجا که نتانیاهو و گانتز نتوانستند به یک توافق نهایی برای تشکیل کابینه برسند برخی حتی صحبت از گزینه‌های میانه را مطرح کردند و این احتمال وجود دارد رییس کنست مسوولیت تشکیل کابینه برای جلوگیری از یک انتخابات دیگر را برعهده بگیرد. حال باید دید تاکتیکی که گانتز برای مقابله و کناره‌گیری نتانیاهو اتخاذ کرده می‌تواند موفق باشد یا خیر.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حذف کنکور جزو برنامه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی هست؟

سایه زندان بر سر نخست وزیر اسرائیل

کلاس‌های درسی دانش‌آموزان در تلویزیون؛ چهارشنبه 7 خرداد

خانم مهناز افشار، تو سوسن تسلیمی نیستی!

چهره ها/ ریحانه پارسا تهیه کننده شد

اظهار نظر عجیب «نجمه جودکی» درباره منشا ملخ های تهران

آغاز دوباره اکران فیلم سینمایی «مولان» در نیمه دوم خرداد

مجری برنامه «مثل ماه»: مقایسه من و احسان علیخانی بی معناست

چهره ها/ عصبانیت شدید مژده لواسانی از قتل فجیع دختر به دست پدر

واکنش کارگردان «خانه‌ پدری» به قتل رومینا اشرفی

چهره ها/ تیپ فلور نظری در زعفرانیه

چهره ها/ غش کردن پدرام کریمی برای پسرش آیین

چهره ها/ واکنش تلخ امیرمهدی ژوله به ماجرای قتل رومینا اشرفی

آواز خواندن سلمان خان به مناسبت عید فطر

موزیک ویدئوی خاطره انگیز «به دادم برس» از احسان خواجه امیری

اظهار نظر عجیب یک مجری درباره منشا ملخ‌های تهران!

جزئیات قتل دختر 14 ساله توسط پدر از زبان پلیس

صاحب اسلحه 12 میلیونی، در اینستاگرام لو رفت

جزئیات قتل دختر 14 ساله توسط پدر 37 ساله در تالش

دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی رستوران‌ها که امروز ابلاغ شد

وزارت بهداشت: عرضه قلیان اکیدا ممنوع است

تأثیر طول انگشت حلقه بر افزایش جانباختگان کرونا در مردان

رصد یک "حلقه آتش" حاصل از یک برخورد کیهانی

داروی ابولا می‌تواند امیدی برای درمان کرونا باشد؟

یک واکسن دیگر کرونا وارد مرحله آزمایش انسانی شد

کتاب خواندن؛ معجزه‌ای برای داشتن حال خوب

کتاب‌های خوب برای فیلسوف شدن بچه‌ها!

دو خط کتاب/ با وجود رنج‌ها می‌شود عاشق این زندگی بود؟

شاعرانه/ دوست داشتنت رهایی ندارد

آبستراکسیون در لیگ برتر فوتبال ایران

چرا روحانی در ماجرای مک‌فارلین پول نداد؟

کرونا دموکراسی ها را به سوی فروپاشی می کشاند؟

هفتم خرداد، آغاز سناریوی 1400 احمدی نژاد

بازی بن سلمان با جمهوری خواهان و دموکرات ها

6 روایت از سفر نفتکش‌های ایران به ونزوئلا

زنگ خطر خروج سرمایه‌های اقتصادی و اجتماعی ایران به ترکیه

کرونا نظم جهانی را به کدام سو می کشاند؟

چرا زیرخاکی محبوب شد اما سریال سرباز نه؟!

چهره ها/ تبریک متفاوت احمد مهران فر به بهرام افشاری

چهره ها/ بهرام افشاری 33 ساله شد

فیلم ایرانی نامزد بهترین ژانر وحشت جشنواره آمریکایی

چهره ها/ سلفی جدید شهره سلطانی

آهنگ درخواستی/ طرفداران رضا بهرام «لبخند بزن» را اینجا بشنوید

توضیحات مقام قضایی در رابطه با قتل فجیع دختر تالشی توسط پدرش

استفاده از ماسک برای کودکانِ زیر دو سال بسیار خطرناک است

وضعیت مشهد دوباره «قرمز» شد

پادگان 06 به بوستان ارتش تبدیل می‌شود

تلاقی طوفان شن با اقیانوس هند در استرالیا

دستگیری سارقان به عنف تحت پوشش مسافرکش

پیشنهاد وزارت بهداشت و علوم برای حذف 16 سهمیه دانشگاهی