راه ترقی

آخرين مطالب

گانتز به دنبال دور زدن نتانیاهو مقالات

گانتز به دنبال دور زدن نتانیاهو
  بزرگنمايي:

راه ترقی - اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
میثم سلیمانی| شرایط حاکم بر رژیم اسراییل بسیار پیچیده شده است. از یک طرف وضعیت کابینه این رژیم کاملا نامعلوم است و مشخص نیست که آیا انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود یا اینکه احزاب در نهایت به یک توافق برای تشکیل کابینه می‌رسند، از سویی دیگر کابینه‌ای که اکنون به رهبری نتانیاهو سر کار حضور دارد در شرایط مناسبی نیست چرا که نتانیاهو مجبور به انتخاب نخست‌وزیری یا زندان است و این موضوع کار او را در راستای کناره‌گیری از نخست‌وزیری سخت کرده از همین رو همه تلاشش را به کار بسته تا بتواند در سمت خود باقی بماند. اما فشارها از همه جهت علیه نتانیاهو رو به افزایش است. از یک طرف دادستانی اسراییل نتانیاهو را متهم شناخته و قصد دارد مصونیت سیاسی او را بردارد از سوی دیگر در داخل حزب لیکود نیز روز به ‌روز فشارها علیه وی بیشتر می‌شود تا از سمتش کناره‌گیری کند و همچنین سایه برگزاری یک انتخابات زودهنگام دیگر بالای سرش سنگینی می‌کند. با این وجود بنی گانتز رهبر حزب آبی ‌و سفید قصد دارد خود را به عنوان یک ناجی برای خروج این رژیم از بن‌بست سیاسی نشان دهد. از همین رو فضایی را ایجاد کرده تا حتی حزب لیکود به این نتیجه برسد که باید از نتانیاهو عبور کند. گانتز روز جمعه در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد: من تمام تلاش خود را برای جلوگیری از برگزاری یک انتخابات زودهنگام دیگر انجام خواهم داد.
او در بیانیه خود عنوان کرد نخست‌وزیر با 3 کیفرخواست می‌تواند وضعیت کابینه اسراییل را در آینده بدتر کند. از همین رو همه کار انجام می‌دهم تا از این اتفاق جلوگیری کنم. نخست‌وزیر دیگر نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد. من به تیم مذاکره‌کننده آبی و سفید دستور دادم تا با رییس کنست و اعضای لیکود دیدار تا راهی برای ایجاد وحدت پیدا کنند. حتی نتانیاهو اکنون نمی‌خواهد وضعیت حقوقی و شرایط سیاسی خود را باور کند.
گانتز در ادامه گفت نتانیاهو قصد دارد بار مسوولیت اقدامات خود را بر دوش سایر اعضای حزب لیکود بیندازد اما اکنون کار درست این است که بدون او یک کابینه وحدت ایجاد کنیم. اگر او از اتهامات خود تبرئه شد می‌تواند برای مدت دو سال به سمت نخست‌وزیری بازگردد و خدمت کند. او در ادامه خطاب به مردم اسراییل گفت که من می‌جنگم تا شما دولتی داشته باشید که رهبر آن نگران شما باشد نه نگران خودش چرا که این نخست‌وزیر است که باعث می‌شود سایر وزرا به موفقیت دست پیدا کنند و هیچ‌کس نباید نگران وضعیت و بقای نخست‌وزیر باشد. او روز جمعه گفت که روز 29 نوامبر یک روز مهم در تاریخ مردم ما خواهد بود چرا که در آن ما به سمت استقلال خود حرکت کردیم و این تاریخ است که به ما یادآوری می‌کند اسراییل از هر فردی در آن بزرگ‌تر است. او در ادامه تاکید کرد یک نخست‌وزیر باید بداند که چگونه کشور را در صدر اولویت‌های خود قرار دهد، حتی باید بیشتر از خود به آن اهمیت دهد، مردم نیز به نقش او نگاه کنند و از وی به عنوان الگو نام ببرند. ما به یک رهبری احتیاج داریم که به اجرای قانون احترام بگذارد و به آنها حمله نکند و با سیاستمداران به عنوان دشمن برخورد نکند زیرا ما با همه اختلافات یک قوم هستیم.
با این حال گانتز تاکید کرده است که قانونگذاران حزب لیکود اکنون می‌دانند که کار درست در بن‌بست سیاسی فعلی ایجاد کابینه بدون نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو است و باید نتانیاهو سمت خود را ترک کند چرا که با سه کیفرخواست جدی روبرو است.
حزب آبی و سفید طرحی که برای کابینه وحدت ارایه می‌دهد این است که ابتدا گانتز به عنوان نخست‌وزیر معرفی شود و اداره امور را در دست بگیرد تا زمانی که تکلیف نتانیاهو در دادگاه روشن شود. گفته می‌شود حزب لیکود پیشنهاد داده که سه یا چهارماه قبل از کناره‌گیری نتانیاهو در سمت خود باقی بماند و به عنوان نخست‌وزیر خدمت کند و سپس برای دفاع از خود در دادرسی‌ها شرکت کند. به گفته کانال 13 اسراییل، آبی و سفید تاکنون این پیشنهاد را رد کرده است چرا که نگران آن هستند نتانیاهو به توافق خود عمل نکند و در موعد مقرر کناره‌گیری نکند. گفته می‌شود یک پیشنهاد هم این بوده که لیکود یک فرد را جانشین نتانیاهو کند تا یک قرار داد دوساله را هر دو حزب اجرایی کنند و تنها در این صورت است که آبی و سفید می‌پذیرد لیکود ابتدا در این توافق دوساله نخست‌وزیر باشد. البته آبی و سفید معتقد است با توجه به اینکه بیشترین کرسی‌ها در انتخابات سپتامبر را در اختیار گرفته در هر توافق چرخشی ابتدا باید گانتز نخست‌وزیر شود. موشه یالون نیز روز چهارشنبه عنوان کرده بود در ائتلافی که ریاست آن را نتانیاهو برعهده دارد قرار نمی‌گیرد مگر اینکه او از اتهامات کیفری خود تبرئه شود.
البته هنوز پیغام‌های واضح و مشخصی از حزب لیکود به بیرون مخابره نمی‌شود چرا که شواهد حاکی از آن است در داخل حزب اختلافات قابل توجهی در خصوص ماندن یا رفتن نتانیاهو جریان دارد. اقدامی که بنی گانتز روز جمعه انجام داد سعی شد به نحوی از شکاف موجود در لیکود استفاده کند تا جریان به نفع او به پایان برسد. اما هنوز مشخص نیست که لیکود چگونه به پیشنهاد گانتز واکنش نشان می‌دهد. اما در سوی دیگر آووگیدور لیبرمن رهبر حزب بیت نو روز جمعه در پست فیسبوک پیشنهاد‌های خود را در قالب یک بسته برای ائتلاف ارایه داد. از جمله مهم‌ترین این پیشنهادها ارایه لایحه‌ای با این مضمون بود که همه خاخام‌های یهودی باید به سربازی بروند. لیبرمن در تلاش است به هر نحو ممکن در کابینه آینده اسراییل نقش داشته باشد و همواره مدعی بوده که در صورت ایجاد یک ائتلاف بزرگ به آن خواهد پیوست. حالا اسراییل تنها چند قدم با برگزاری یک انتخابات زودهنگام دیگر در سرزمین‌های اشغالی فاصله دارد. اما برگزاری یک انتخابات بی‌حاصل تنها هزینه‌سازی می‌کند. در دو دوره انتخابات که در ماه‌های آوریل و سپتامبر برگزار شد که هردوی این انتخابات تاکنون بی‌نتیجه مانده است، کنست تا 11 دسامبر مهلت دارد به یک توافق نهایی دست پیدا کند در غیر این صورت پارلمان منحل و انتخابات سوم برای ماه مارس برگزار می‌شود. از آنجا که نتانیاهو و گانتز نتوانستند به یک توافق نهایی برای تشکیل کابینه برسند برخی حتی صحبت از گزینه‌های میانه را مطرح کردند و این احتمال وجود دارد رییس کنست مسوولیت تشکیل کابینه برای جلوگیری از یک انتخابات دیگر را برعهده بگیرد. حال باید دید تاکتیکی که گانتز برای مقابله و کناره‌گیری نتانیاهو اتخاذ کرده می‌تواند موفق باشد یا خیر.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرشاد مومنی: نقد نظام بودجه‌ریزی خصلت رانتی پیدا کرده است

سه نکته درباره اوپک 177

یارانه پنهان ‌900‌ هزار‌میلیاردی حقوق‌بگیـران در جیب دولت

مدل حباب‌ساز بورس تهران

پرونده نافرجام سقوط هواپیمای سی130

بازداشت مدیران فاسد و پیام دریافتی مردم

بازگشت سیاست چماق و هویج به روابط غرب با ایران

حق اعتراض نهادینه می شود

ریاست‌جمهوری پنس به ضرر ایران است

رقابت از مشهد بر سر صندلی ریاست

اتمام حجت‌ ایران، تکرار وعده‌های اروپا

قالیباف: ایستاده‌ایم برای تغییر

سورپرایز سعودی برای بازارنفت

اصلاح‌طلبان بدلی

«دونرخی» رانت می‌آورد؛ اعتماد را می برد

صندلی‌های پولی!

اصلاح‌طلبان قهر را کنارگذاشتند

تا حقوق‌ 3 میلیون تومانی از مالیات معاف می‌شود

اصلاح‌طلبان برای مجلس آمدند

ماهشهر پس از روز واقعه

کیهان: اظهارنظر رهبر انقلاب ناظر به مسائل امنیتی بود نه طرح اقتصادی بنزین

وحشت مشترک آمریکا و اروپا از توان موشکی ایران

قدم‌های اولیه اصلاحات در عراق

آخرین تلاش‌ها برای احیای برجام

پیش از ازدواج درباره این مسائل با همسر آینده‌تان صحبت کنید

سرمقاله خراسان/ خواب تازه آمریکایی ها برای عراق

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

دیپلمات پیشین آمریکایی مطرح کرد: عدم آمادگی کاخ سفید برای مواجهه با ایران

روزی 933 میلیون تومان!

چرا رویکرد دونالد ترامپ در قبال ایران متناقض است؟

مقایسه "پولیتیکو" میان موگرینی و جانشینش در اتحادیه اروپا

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش تصاعدی ثروت ثروتمندان است

استقلالِ استراماچونی چگونه تیمی است؟

چرا قانون هدفمندی یارانه‌ها هیچ‌کدام از اهداف را محقق نکرد؟

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن

دیپلماسی موازی اقلیم کردستان عراق!

نقد سیاست‌های توسعه‌ای؛ سیاست مرکزمحور قربانی می‌گیرد

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش انبوه ثروت ثروتمندان است

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران؟

روایت "دویچه وله" از وضعیت آشفته ناتو

بهره برداری داعش از بی ثباتی در عراق

آتلانتیک: تقلید ترامپ از نیکسون به برکناری او ختم می‌شود؟