راه ترقی

آخرين مطالب

لایحه تامین امنیت زنان، موثر اما ناکافی اجتماعی

لایحه تامین امنیت زنان، موثر اما ناکافی
  بزرگنمايي:

راه ترقی- مجمع عموی سازمان ملل متحد در سال 1999، روز 25 نوامبر را به عنوان روز جهانی منع خشونت علیه زنان نامگذاری کرده‌است تا در این روز اهمیت اعتلای حقوق زنان و نهی هر نوع خشونت علیه آنان را یادآوری کند. در واقع زنان در تمامی جوامع مسیر سختی را برای دستیابی به حقوق قانونی خود طی کرده‌اند و همچنان از تبعیض‌های قانونی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و خشونت رنج می‌برند.

خشونت علیه زنان امروزه دامنه گسترده‌تری پیدا کرده‌است. هرگونه عمل خشونت‌آمیز از سوی هر فرد اعم از زن و مرد که به لحاظ جنسیت و زن بودن به زنان وارد می‌شود از جمله خشونت‌های جسمی، جنسی، اقتصادی و روانی در معنای عام خود داخل در این عنوان هستند. 

برخی خشونت‌ها به لحاظ برخورداری از آثار قابل مشاهده فیزیکی با واکنش‌های گسترده‌تری مواجه می‌شوند. مدت‌های مدیدی عرف حاکم در جامعه صرفا این قبیل از خشونت‌ها را اعمال مجرمانه تلقی می‌کردند. اما امروزه دامنه شمول خشونت علیه زنان از اعمال فیزیکی فاصله گرفته‌است و هر عمل فاقد آثار قابل مشاهده نیز که بر خلاف شان و حق کرامت انسانی زن باشد، خشونت محسوب می‌شود.

از سوی دیگر باوجود دعوت از زنان به پذیرش و تحمل خشونت برای سالیان طولانی، امروزه جوامع، زنان را به افشای هرچه بیشتر خشونت و سخت گفتن از آثار زیانبار آن دعوت می‌کنند.

در کشور ما نیز نظر به شرایط حاکم و گذر از مرحله توسعه، نابرابری و خشونت علیه زنان وجود دارد. خشونت علیه زنان به عنوان یک پدیده اجتماعی متاثر از عوامل مختلفی است که در ایجاد و گستردگی آن نقش دارند. در واقع مشکلات اقتصادی، فرصت‌های نابرابر زنان در ورود به موقعیت‌های متفاوت شغلی، سیاسی و اجتماعی،  مسائل فرهنگی، عرف، آداب و رسوم حاکم رابطه مستقیمی با خشونت علیه زنان دارند.

 در حال حاضر خشونت علیه زنان بر اساس مقررات عمومی قانون مجازات اسلامی بدون هرگونه تفاوتی با سایر جرایم غیرجنسیتی، جرم‌انگاری شده‌است، در حالی که ویژگی‌های خاص این نوع از خشونت و گستردگی خشونت‌های خانگی نیازمند وجود نگاه حمایتی در کنار نگاه قضایی برای پیشگیری و مقابله بازدارنده با این اعمال است، لذا ضرورت وجود قانون خاص‌تری همواره وجود داشته‌ که برخلاف قوانین فعلی، جامع و مانع باشد.

نظر به این ضرورت، لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت سال‌ها پیش در دولت تدوین شد و در حال حاضر پس از طی مسیر طولانی در قوه قضاییه تایید و به دولت با عنوان « لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت» ارسال شده‌است.

برای مقابله با خشونت علیه زنان به عنوان یک پدیده اجتماعی چند بعدی طبیعتا راهکارهای متفاوتی را باید مورد نظر قرار داد. بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغال، تغییر باورها و دیدگاه‌های فرهنگی حاکم، رابطه مستقیمی با کاهش خشونت دارند. لکن  در کنار این موارد یکی از عوامل موثر طبیعتا وجود قانون جامع و مانع است که بتواند با افزایش روش‌های حمایتی از وقوع چنین جرایمی پیشگیری کند و با مقابله موثر، مرتکب را از تکرار و ادامه اعمال مجرمانه باز دارد و آثار سوء خشونت بر قربانی را نیز با حمایت‌های بعدی کاهش دهد.

لایحه حاضر تا حدودی به این رویکرد نزدیک شده‌ و زیرساخت‌هایی برای تقویت مقابله با خشونت علیه زنان ترسیم کرده‌است که قطعا در کنار تمامی انتقاداتی که به آن به‌خصوص از حیث تغییراتی که اخیرا در آن حاصل شده، وارد است، می‌تواند حمایت کامل‌تری از زنان قربانی خشونت داشته باشد. قطعا دقت نظر در مراحل تصویب این لایحه می‌تواند در هر چه بیشتر نزدیک شدن آن به نیاز واقعی جامعه کنونی کمک کند.

از سوی دیگر حتی در فرض وجود قانون مناسب، تا زمانی که باورها و فرهنگ حاکم بر جامعه نگاه نوینی به نقش و جایگاه زنان نداشته باشد نمی‌توان به بهبود وضعیت امید داشت. قطعا تصویب لایحه حاضر با اصلاحات مورد نیاز به خودی خود مثل هر قانون مترقی دیگری می‌تواند در ارتقای فرهنگ عمومی نیز تغییر ایجاد کند، وضعیت فرهنگی را بهبود بخشد و منجر به کاهش خشونت شود، لکن سایر رسانه ها و صداوسیما نیز ملزم به اقدام در این خصوص و آگاهی‌رسانی هستند.

در واقع مهمترین راهکار کاهش خشونت را می‌توان افزایش آگاهی‌های عمومی مردان و زنان دانست چراکه در تغییر رویکردهای آسیب‌زا به‌شدت موثر است.

در کنار همه موارد باید یادآور شد که خود زنان نیز در بهبود وضعیت و کاهش خشونت تاثیر گذارند. سکوت نکردن در برابر خشونت، گزارش دادن خشونت‌ها و سخن گفتن از آن و همچنین خودداری از قضاوت زنان آسیب دیده یا مقصرانگاری زنان در خشونت می‌تواند در کاهش اقدامات خشونت‌آمیز علیه زنان موثر باشد.

امید آنکه عزمی جدمی و همگانی برای تغییر کلیشه‌های جنسیتی حاکم به وجود آید تا تغییر قوانین و ضمانت‌های اجرایی در بستر ارتقای فرهنگی در مبارزه با خشونت علیه زنان موثر واقع شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حذف کنکور جزو برنامه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی هست؟

سایه زندان بر سر نخست وزیر اسرائیل

کلاس‌های درسی دانش‌آموزان در تلویزیون؛ چهارشنبه 7 خرداد

خانم مهناز افشار، تو سوسن تسلیمی نیستی!

چهره ها/ ریحانه پارسا تهیه کننده شد

اظهار نظر عجیب «نجمه جودکی» درباره منشا ملخ های تهران

آغاز دوباره اکران فیلم سینمایی «مولان» در نیمه دوم خرداد

مجری برنامه «مثل ماه»: مقایسه من و احسان علیخانی بی معناست

چهره ها/ عصبانیت شدید مژده لواسانی از قتل فجیع دختر به دست پدر

واکنش کارگردان «خانه‌ پدری» به قتل رومینا اشرفی

چهره ها/ تیپ فلور نظری در زعفرانیه

چهره ها/ غش کردن پدرام کریمی برای پسرش آیین

چهره ها/ واکنش تلخ امیرمهدی ژوله به ماجرای قتل رومینا اشرفی

آواز خواندن سلمان خان به مناسبت عید فطر

موزیک ویدئوی خاطره انگیز «به دادم برس» از احسان خواجه امیری

اظهار نظر عجیب یک مجری درباره منشا ملخ‌های تهران!

جزئیات قتل دختر 14 ساله توسط پدر از زبان پلیس

صاحب اسلحه 12 میلیونی، در اینستاگرام لو رفت

جزئیات قتل دختر 14 ساله توسط پدر 37 ساله در تالش

دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی رستوران‌ها که امروز ابلاغ شد

وزارت بهداشت: عرضه قلیان اکیدا ممنوع است

تأثیر طول انگشت حلقه بر افزایش جانباختگان کرونا در مردان

رصد یک "حلقه آتش" حاصل از یک برخورد کیهانی

داروی ابولا می‌تواند امیدی برای درمان کرونا باشد؟

یک واکسن دیگر کرونا وارد مرحله آزمایش انسانی شد

کتاب خواندن؛ معجزه‌ای برای داشتن حال خوب

کتاب‌های خوب برای فیلسوف شدن بچه‌ها!

دو خط کتاب/ با وجود رنج‌ها می‌شود عاشق این زندگی بود؟

شاعرانه/ دوست داشتنت رهایی ندارد

آبستراکسیون در لیگ برتر فوتبال ایران

چرا روحانی در ماجرای مک‌فارلین پول نداد؟

کرونا دموکراسی ها را به سوی فروپاشی می کشاند؟

هفتم خرداد، آغاز سناریوی 1400 احمدی نژاد

بازی بن سلمان با جمهوری خواهان و دموکرات ها

6 روایت از سفر نفتکش‌های ایران به ونزوئلا

زنگ خطر خروج سرمایه‌های اقتصادی و اجتماعی ایران به ترکیه

کرونا نظم جهانی را به کدام سو می کشاند؟

چرا زیرخاکی محبوب شد اما سریال سرباز نه؟!

چهره ها/ تبریک متفاوت احمد مهران فر به بهرام افشاری

چهره ها/ بهرام افشاری 33 ساله شد

فیلم ایرانی نامزد بهترین ژانر وحشت جشنواره آمریکایی

چهره ها/ سلفی جدید شهره سلطانی

آهنگ درخواستی/ طرفداران رضا بهرام «لبخند بزن» را اینجا بشنوید

توضیحات مقام قضایی در رابطه با قتل فجیع دختر تالشی توسط پدرش

استفاده از ماسک برای کودکانِ زیر دو سال بسیار خطرناک است

وضعیت مشهد دوباره «قرمز» شد

پادگان 06 به بوستان ارتش تبدیل می‌شود

تلاقی طوفان شن با اقیانوس هند در استرالیا

دستگیری سارقان به عنف تحت پوشش مسافرکش

پیشنهاد وزارت بهداشت و علوم برای حذف 16 سهمیه دانشگاهی