راه ترقی

آخرين مطالب

18 مدعی انتخابات فدراسیون دوومیدانی در خط استارت ورزشی

18 مدعی انتخابات فدراسیون دوومیدانی در خط استارت
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «سید محمد شروین اسبقیان»، «محمدرضا آشتیانی»، «جعفر باباخانی»، «کامبیز بابایی»، «علی‌اکبر تیرانداز»، «سید حسین جلالی»، « حامد جولایی»، «افشین داوری»، «مصطفی زرین افضل»، « روح‌الله عسگری»، «حمیدرضا فردین‌پور»، «سیدعلی فرشاد سپهر»، «مجید کیهانی»، «مهدی مبینی»،«محمدرضا محققی»،«مهدی مستجاب الدعوه»، «پژمان معتمدی» و «احسان مهاجرشجاعی» مدعیانی هستند که با حضور در فدراسیون دو و میدانی فرم ثبت نام را تکمیل  و شایستگی خود برای پذیرش این پست را آشکارا اعلام کردند.

اما  حضور این تعداد علاقه‌مند به ریاست بر فدراسیون دو و میدانی کشور سوال برانگیز است و مهم‌ترین سوالاتی که در این ارتباط مطرح می‌شود عبارتند از اینکه آیا این حجم از مشارکت در قبول مسوولیت در فدراسیون دو ومیدانی طبیعی است و یا موضوع دیگری پشت پرده انتخابات این فدراسیون قرار دارد؟ آیا این افراد فقط برای خدمت به دو و میدانی در این عرصه حضور پیدا کرده‌اند یا هدف دیگری را دنبال می‌کنند؟ چند درصد از شرکت‌کنندگان در عرصه انتخابات دو و میدانی علاوه بر دانش مدیریت در این رشته ورزشی تخصص نیز دارند؟ آیا مشارکت کنندگان توانایی مرتفع کردن مشکلات این رشته را دارند و راهکارشان در این رابطه چیست؟ آیا آنان همانند برخی دیگر از مدیرنماها معتقدند تنها زمان مشکلات را حل خواهد کرد و به آن اعتقاد دارند؟ آیا می‌دانند در حال حاضر چه تعداد ورزشکار در کشور شاغل در این رشته هستند؟ آیا شرکت‌کنندگان در این رقابت می‌دانند ورزش دو و میدانی چند رشته دارد و در هر کدام از این مواد چه تعداد ورزشکار آماده مسابقه هستند؟ و 10 ها سوال دیگر که امیدوارم متقاضیان پیش از تکمیل فرم ثبت نام حداقل به این موضوع‌ها فکر کرده و  قدری نیز در آن تامل کرده باشند.

به هر حال پدیده «ثبت نام برای احراز پست مدیریت در این فدراسیون و سایر فدراسیون‌های ورزشی» را از جنبه‌های عمومی و فنی مورد ارزیابی قرار دادیم که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

جنبه های عمومی

این روزها کمتر کسی را پیدا می‌کنید که تاثیرگذاری رسانه‌های جمعی و گروهی و نقش آنان در افزایش ضریب نفوذ ورزش در بین اقشار مختلف مردم را قبول نداشته باشد. همچنین بخش مهمی از توسعه ورزش‌های همگانی و قهرمانی به جذابیتی است که رسانه‌های‌ ورزشی ایجاد می‌کنند و مردم با توجه به این مولفه‌ها به ورزش کردن علاقه‌مند شده‌اند.

این موضوع به صورت عام در تمامی رشته‌های ورزشی تاثیر داشته و در ورزش‌هایی که رسانه‌ها در آنجا حضور کم رنگی دارند، قطار آن ورزش بر ریل توسعه قرار نخواهد گرفت. در این بین دو و میدانی نیز از این قانون تبعیت می‌کند و مستثنی نیست و با کمک رسانه‌ها، روز به روز بر تعداد علاقه‌مندان به آن افزوده می‌شود. از سوی دیگر تعداد علاقه‌مندان به این رشته قدیمی و پر نفوذ در جهان با هیچ یک از رشته‌های مشابه و متناسب قابل مقایسه نیست.

این مساله به حدی قابل توجه است که هواداران از مدت‌ها قبل برای تماشای مسابقه‌های دو و  میدانی بلیت تهیه و از ساعت‌ها قبل در ورزشگاه‌های محل مسابقه حاضر می‌شوند که به عنوان مثال فینال 2 یکصد متر که شروع و پایان آن  در کمتر از 10 ثانیه اتفاق می‌افتد را از نزدیک مشاهده کنند.

تمامی این مسایل دست به دست هم می‌دهد و باعث می‌شود علاوه بر قهرمانان این رشته ورزشی، مدیران این رشته نیز بیشتر دیده شوند و  در صدر اخبار رسانه‌های ورزشی داخلی، بین‌المللی و  جهانی قرار گیرند و همانطور که از ورزشکاران درباره موفقیت و  شکست‌ها، سوال می‌شود از مدیران نیز سوال شود.

به همین علت است که از خیل مشتاقان ریاست بر این فدراسیون 18 نفر جرات کرده سودای ریاست  خود بر این فدراسیون را آشکارا اعلام وحساب خود را از سایرین جدا کنند.

به دو و میدانی باز می‌گردیم در سال آینده بازی‌های المپیک 2020  توکیو را  پیش رو داریم. بازی‌هایی که پس از جام جهانی فوتبال،  پرمخاطب‌ترین مسابقات ورزشی در دنیا است و این مساله به خودی خود جذابیت حضور در انتخابات این فدراسیون را بیشتر از قبل می‌کند و دلیل محکمی برای تعداد بالای شرکت کنندگان در رقابت انتخاباتی است.

جنبه های تخصصی

چنانچه بخواهیم به جنبه‌های تخصصی حضور این تعداد نامزد در انتخابات دو و میدانی بپردازیم در گام نخست به عملکرد رییس قبل و یا رییسان پیشین این رشته می‌رسیم. بسیاری از شرکت‌کنندگان در رقابت انتخاباتی با بهانه اینکه رییس قبلی ضعیف و یا قدرتمند کار کرده به عرصه انتخاباتی ورود می‌کنند.

در همین راستا آنان در صورت اعتقاد به این موضوع که رییس قبلی خروجی خوبی نداشته است برای اصلاح روند و یا اگر قدرتمندانه کار کرده برای تداوم راه او احساس مسوولیت کرده با طرح‌های نو و جدیدتر آمادگی خود برای خدمت بیشتر اعلام می‌کنند.

آیا کسانی که با این هدف وارد عرصه انتخابات شده و یا داعیه ریاست بر فدراسیون‌های ورزشی را دارند با مشکلات این رشته و یا سایر رشته‌هایی که در آن متقاضی هستند آشنایی دارند و یا به صرف اینکه ورزشکاران ملی را می‌شناسند و یا اینکه می‌توانند حمایت کننده‌های مالی (اسپانسر) قدرتمند را جذب کنند به این عرصه ورود کرده‌اند؟

چه تعداد از این متقاضیان با زیر ساخت‌های این ورزش آشنا هستند و می‌دانند اهالی این رشته و ورزشکاران آن چه رنجی از نداشتن امکانات می برند؟

همچنین باید گفت آیین‌نامه وزارت ورزش در خصوص اعلام نامزدی در انتخابات فدراسیون‌ها نیراشکالاتی دارد که باید هرچه سریع این اشکال را برطرف کنند.

به عنوان مثال هر نامزدی که فوق لیسانس داشته باشد، می‌تواند در انتخابات شرکت کند اما قهرمان ملی، جهانی و المپیکی با مدرک لیسانس نمی‌تواند در انتخابات ریاست فدراسیون شرکت کند.

علاوه بر این، نامزدی که سابقه مدیریت معادل مدیر کلی داشته باشد، بدون اینکه تخصصی در رشته ورزشی داشته باشد، می‌تواند در انتخابات ریاست بر فدراسیون‌ها شرکت کند اما ورزشکاران نزدیک به ربع قرن فعالیت در رشته‌ای ورزشی نمی‌تواند. به دلیل اینکه سابقه مدیریتی ندارند، نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند؟ آیا این سوال برای کسانی که آیین‌نامه را می‌نوشتند تداعی نمی‌شود ورزشکاری که ربع قرن از عمر خود را صرف ورزش کرده و سابقه قهرمانی در جهان و المپیک را دارد آیا می‌تواند سابقه مدیریتی داشته باشد؟

آیا این ورزشکار که لیسانس هم دارد برای ریاست بر فدراسیون استحقاق بیشتری دارد و یا مدیر کل با تحصیلات کارشناسی ارشد در حفظ نباتات؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقطه تاریک دیگر در دیپلماسی فوتبال/ حق انتخاب را هم از دست دادیم!

بنا: سوریان همین امروز می‌تواند سرمربی تیم ملی شود/ بازنده‌ها و برنده‌ها کار را تمام شده ندانند

حضور تیم ملی تکواندوی زنان در تورنمنت ترکیه قطعی شد

دبیاسی: فقط جزئیات نهایی قراردادم با تیم ملی ایران باقی مانده است

سعیدی: مجمع کمیته ملی المپیک قانونی برگزار شد

تصمیم AFC با نفوذ کشور عربستان گرفته شده است

انتظاری: باید فرصتی که به پیشکسوتان دادیم، به «یحیی» هم بدهیم

محرومیت ایران از میزبانی، مغایر اساسنامه AFC است

دیدارهای پلی‌آف استقلال و شهرخودرو در زمین بی‌طرف برگزار می‌شود

صدور پاسپورت بیولوژیک برای ورزشکاران

ذوالنور: کمیسیون امنیت ملی از بازی‌نکردن تیم‌های فوتبال در کشور ثالث حمایت می‌کند

بازیکنان در تورنمنت کافا محک خورده و تجربه مفید کسب می‌کنند

وزنه‌برداری و فوتبال در صدر دوپینگ ایران

یزدانی بهترین آزادکار وزن 86 کیلوگرم جهان

AFC اسیر بازی‌های پشت پرده شده/ تصمیم علیه ایرانی‌ها عجولانه بود

رضوانی: تصمیمات شخصی جایی در هیات اجرایی کمیته المپیک ندارد

المپیادهای ورزشی انگیزه دانشجویان را افزایش می‌دهد

سلطانی‌فر: ورزش ایران تهدید سیاسی شده است/ مردم انتقاد دارند

باید با افزایش دیپلماسی بین المللی از تهدید ورزش جلوگیری کنیم

رییس هیات مدیره پرسپولیس: راهی جز کناره‌گیری از لیگ قهرمانان نداریم

پروین: حالا ایران امنیت ندارد، عربستان امن است؟

رییس مجلس: از مواضع درست باشگاه‌های فوتبال حمایت می‌کنیم

جزئیات رای AFC در مورد فوتبال ایران/ تصمیم نهایی تا دو روز آینده

مصطفی هاشمی‌طبا: از قبل باید در AFC موثر واقع می‌شدیم

سیر صعودی دوپینگ ورزشکاران؛ وزنه‌برداری در صدر

چه کسی محرومین والیبال را بخشید؟

فراکسیون ورزش اقدام AFC و اعمال محدودیت برای فوتبال ایران را بررسی می‌کند

مرکز پژوهش‌های مجلس بودجه ورزش و جوانان را بررسی کرد

پاسخ محکم رئیس کمیته المپیک به AFC: در کشور دیگر بازی نمی‌کنیم

دیلی میل: استوکس به پرسپولیس پیوست

پرسپولیس به دنبال میزبانی از التعاون عربستان در کشور امارات

چرا انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال مهم است؟

نیمی از سهمیه‌های پارالمپیک برای اعزام به توکیو آب رفت!

برنامه مسابقات کشتی قهرمانی آسیا اعلام شد

دیدار وزیر ورزش با خانواده ورزشکار قربانی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

سلطانی‌فر: نه استقلالی‌ام، نه پرسپولیسی

تیم فوتسال دختران برای نخستین مرتبه به تورنمنت بین‌المللی اعزام می‌شود

ابتکار: ورزش زنان از شاخص‌های عدالت جنسیتی است

صالحی‌امیری: هرکجا به زنان مسوولیت دادیم موفق ظاهر شدند

سلطانی‌فر: مدال‌آوران توکیو به استخدام وزارت ورزش درمی‌آیند

تکمیل ترکیب تیم ملی تنیس روی میز یک روز قبل از اعزام به پرتغال

مسوول مسابقات لیگ فوتسال زنان: اعتراض سرمربیان به داوران وارد نیست

یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد

حضور 2 رشته تیمی ایران پس از 44 سال در المپیک

وزارت ورزش اعتراض کاندیداهای ریاست تنیس روی میز را رد کرد

مجموع سهمیه‌های ایران برای المپیک توکیو به 41 رسید/ ثبت یک رکورد

میررحیمی: شانس کسب سهمیه المپیک در تیم زنان بالاتر از مردان است

درخواست وزیر ورزش برای اعزام مدرس هاکی روی یخ به ایران

بازگشت ملی‌پوشان به ساحل بعد از استراحتی طولانی

8 بهمن زمان جدید برگزاری انتخابات فدراسیون ورزش‌های رزمی