راه ترقی

آخرين مطالب

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی مقالات

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی
  بزرگنمايي:

راه ترقی - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
چهارشنبه چهارمین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس بود و بیش از روزهای گذشته شاهد حضور چهره‌های نام آشنا و مطرح اصلاح‌طلب و اصولگرا بودیم. جایی که چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام هادی غفاری، مهدی شیخ، محمدرضا خباز و داریوش قنبری از چهره‌های اصلاح‌طلب و حمید رسایی و محمدصادق کوشکی از چهره‌های اصولگرا به ثبت نام در انتخابات پرداختند. در همین راستا سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور اظهار داشت: «مجموع داوطلبان انتخابات در چهار روز گذشته به 4781 نفر رسید که 88 درصد مردان و 12 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.»
چهارمین روز ثبت نام
ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره مجلس به چهارمین روز خود رسید و در این روز نیز تعداد زیادی از کاندیداها برای امر ثبت نام به وزارت کشور و فرمانداری‌های تهران و شهرستان‌ها رفتند. نکته جالب ثبت نام‌‌های روز چهارم حضور چهره‌های نام آشنای اصولگرا و بعضا اصلاح‌طلبی بود که بالاخره برای ثبت نام حضور بهم رسانده بودند. هر چند حضور اصولگرایان از اصلاح‌طلبان چشمگیر‌تر بود و گویا آنها وضعیت به مراتب مشخص‌تری در انتخابات نسبت به اصلاح‌طلبان داشتند. گرچه به‌نظر می‌رسد طی روزهای آینده کم‌کم شاهد حضور اصلاح‌طلبان در تهران و شهرستان‌ها برای ثبت نام در انتخابات باشیم. در این راستا کارن‌خانلری نماینده ادوار ارامنه شمال نخستین کسی بود که با حضور در وزارت کشور در انتخابات ثبت نام کرد. پس از وی نیز مجید فهمیده برادر شهید حسین فهمیده، حمید رسایی نماینده سابق تهران، هادی غفاری نماینده دور اول مجلس، علیرضا منادی نماینده ادوار مجلس، مهدی وکیل‌پور دبیرکل حزب توسعه و عدالت، عبدالرضا ترابی نماینده سابق گرمسار، سیدمحمد مهدی پورفاطمی نماینده ادوار مجلس، جمشید ایرانی رئیس فراکسیون اعتدالگرایان خانه احزاب، جواد شرفخانی عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری، سیدعباس حسینی حشمتیان رئیس شعبه 11 دادگاه کیفری استان تهران و عزت‌ا... اکبری نماینده سابق قائمشهر ثبت نام کردند. در همین راستا پیرو ثبت نام نمایندگان فعلی مجلس در انتخابات؛ این امر روز گذشته نیز ادامه یافت که طی آن علی ادیانی نماینده فعلی قائمشهر، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده فعلی لنگرود و داوود محمدی و مهدی شیخ نمایندگان فعلی تهران، معصومه آقاپور نماینده فعلی شبستر، جلال میرزایی نماینده فعلی ایلام و محسن کوهکن نماینده فعلی لنجان در انتخابات ثبت نام کردند. همچنین همزمان با وزارت کشور فرمانداری تهران نیز روز شلوغی از ثبت نام‌ها را پشت سر گذاشت. در این بین ابوالفضل سروش نماینده فعلی تهران، محمدرضا خباز استاندار سابق خراسان شمالی، جاوید قربان اوغلی سفیر سابق ایران در کنیا، ابوالفضل زهره‌وند سفیر پیشین ایران در ایتالیا، مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، عزت‌ا... تالارپشتی نماینده ادوار مجلس، محمدصادق کوشکی فعال اصولگرا و داریوش قنبری نماینده سابق تهران به ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس یازدهم پرداختند. همچنین فرهاد رهبر رئیس هیات نظارت بر انتخابات استان تهران با حضور در فرمانداری تهران از روند ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره مجلس‌ در فرمانداری تهران، بازدید کرد و در جریان امور قرار گرفت.
ثبت نام 4781
سخنگوی ستاد انتخابات کشور در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداها اظهار کرد: مجموع داوطلبان انتخابات در چهار روز گذشته به 4781 نفر رسید که 88 درصد مردان و 12 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. ایسنا نوشت؛ سیداسماعیل موسوی گفت: جوان‌ترین کاندیدا امروز ثبت‌نام کرده که 30 سال سن دارد و مسن‌ترین 74 سال سن داشته است. وی افزود: 4 درصد از این میان تحصیلات حوزوی، 13 درصد دکترا و 77 درصد کارشناسی ارشد دارند و بقیه لیسانس و دیگر رده‌های تحصیلی را دارا هستند. سخنگوی ستاد انتخابات تاکید کرد: استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین داوطلبان را داشته‌اند و 3 نفر هم از خارج از کشور ثبت‌نام کرده‌اند و در نهایت به طور متوسط 16 نفر برای هر کرسی رقابت می‌کنند.
مرور مستمر قانون انتخابات
رئیس ستاد انتخابات استان تهران اظهار داشت: یکی از وظایف ذاتی وزارت کشور برگزاری انتخابات است و با توجه به حساسیت بالای این مهم، باید به‌ نحو احسن آن را به انجام رسانیم. شکر‌ا... حسن‌بیگی در چهاردهمین جلسه هماهنگی انتخابات شهرستان پیشوا گفت: فرماندار‌ها باید آرایش انتخاباتی بگیرند و با تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های لازم اجازه ندهند خدشه‌ای به انتخابات وارد شود. معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران افزود: باید وقت گذاشت و به صورت مستمر قانون انتخابات را مرور کرد تا بتوان انتخاباتی بر مبنای مرّ قانون برگزار و از آرای مردم صیانت کرد. وی ادامه داد: قانونگرایی شاه‌بیت فعالیت‌های ما در انتخابات است و تمام تلاشمان این است که در اولین انتخابات در گام دوم انقلاب اسلامی بر مبنای قانون عمل کرده و انتخابانی باشکوه و با مشارکت حداکثری مردم برگزار کنیم. رئیس ستاد انتخابات تهران بیان کرد: هر آنچه در انتخابات به دنبال آن هستیم از جمله بی‌طرفی، صیانت از آرای مردم، امنیت و... همه در عمل به قانون نهفته است. حسن‌بیگی تصریح کرد: با توجه به نقش حساس فناوری اطلاعات و نماینده فرماندار در روز انتخابات باید از افراد مجرب و آموزش دیده در این راستا بهره گرفته شود تا در روز انتخابات با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم‌.
فراخوان اصلاح‌طلبان برای ثبت نام
شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان طی بیانیه‌ای از نخبگان و افراد واجد صلاحیت و سلامت برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس یازدهم دعوت کرد. در متن این فراخوان آمده است: شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان ضمن درک شرایط خطیر کشور و فشارهایی که بر گرده مردم سنگینی می‌کند، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های کشور برای پیگیری خواست و مطالبات مردم، از همه نخبگان، زنان و مردان واجد صلاحیت و سلامت دعوت می‌کند تا در مهلت مقرر در انتخابات یازدهمین دور مجلس ثبت نام کنند و اجازه ندهند شأن و جایگاه نهاد قانونگذاری کشور از رأس به حاشیه رود. در بخش دیگری از این فراخوان آمده است: این شورا تأمین الزامات انتخابات پرشور، عادلانه و بر اساس رعایت مر قانون را لازمه و شرط اصلی مشارکت و اعتماد مردم به صندوق‌های رای و انتخابات می‌داند و از نهادهای نظارتی و اجرایی می‌خواهد، با رعایت قانون نسبت به تأمین این الزامات متعهد باشند.
حاشیه‌های ثبت نام
ثبت نام‌های دیروز مجلس صحنه‌های حاشیه‌ای نیز کم نداشت. در ساعات ابتدایی صبح حسین ‌ا...کرم رئیس شورای هماهنگی حزب‌ا... و برادر شهید محمدحسین فهمیده برای ثبت‌نام به سالن شماره یک وارد شدند که ا...کرم در جمع خبرنگاران ثبت‌نام در انتخابات را رد کرد و گفت آمده‌ام تا به صورت نمادین از حضور نسل جوان و انقلابی در مجلس حمایت کنم. چهره حاشیه‌ساز دیگر حمید رسایی نماینده سابق تهران بود که با جمعی از همراهان دوربین به دست وارد سالن شد و کلیدی را به نشانه اعتراض به سیاست‌های حسن روحانی بالا گرفت و از لزوم تغییر در ترکیب مجلس و دولت سخن گفت. چهره دیگر حاشیه‌ساز و جنجالی هادی غفاری عضو مجمع نیروهای خط امام بود که پس از ثبت نام گفت علم غیب ندارم بدانم تایید صلاحیت می‌شوم یا نه. مرتضی آقاتهرانی نیز که سه‌شنبه برای ثبت نام حاضر شده بود دیروز برای تکمیل مدارک به فرمانداری تهران مراجعه کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آشنایی با هواپیمای ویژه ارتش آمریکا که در افغانستان سرنگون شد

روحانی و تکمیل پازل حمله به شورای نگهبان

سانسور چندباره روحانی در صدا و سیما

تظاهرات مخالفان جنگ با ایران در آمریکا

سپرده‌های کلان فراری از مالیات

پیام غیرمنتظره یوسف بن علوی چه بود؟

برت مک گورک مطرح کرد: هزینه های یک دیپلماسی فاقد استراتژی

خبرنگار اسرائیلی در عربستان!

شبکه نفوذناپذیر فروش نفت

چرخش بولتون علیه ترامپ

انتخاب دی‌بیاسی، ادامه راه کارلوس کی‌روش

خروش نقدینگی در بازار سهام

نظارت چگونه استصوابی شد؟

معاوضه ژئوپارک جهانی قشم با میگو!

جزئیات یک شام سیاسی

عباس عبدی: مجلس پوپولیستی نتیجه نبود نظام حزبی است

چالش های پیش روی دولت جدید لبنان

اصلاح‌طلبان لیست می‌دهند حتی با چهره‌های ناشناخته

شرم!

پیام مذاکره سعدآباد چه بود

صدای رسای دیپلماسی

تکرار کنید بلد نیستیم

ظریف یک روند است

برنامه‌ریزی سنگین برای تخریب ائتلاف

تخریب ظریف توسط دلواپسان

پاس‌گل به ترامپ

میانجی عمانی باز هم در تهران

بدعت عجیب دولت برای نرخ دستمزد

توجیه مهره‌چینی انتخاباتی

موسوی لاری: شانس انتخاباتی اصلاح‌طلبان با عملکرد دولت کم شده است

خاوری‌ها در بازار مسکن

از کمین اعتیاد برای جوانان غافل نشوید

مطالبه ملت انتقام است نه مذاکره با قاتل شهید سلیمانی

آماده‌باش منطقه برای رویارویی با بحران جدیدی به نام «معامله قرن»

سالبه به انتفاء موضوع برای اصلاح‌طلبان

قالیباف 90 صندلی‌ مجلس را می‌خواهد

تحریف ظریف

روحانی بخش‌نامه قوه قضائیه را نپذیرفت

اعتماد: «حسین کروبی» در حبس انفرادی

بین اصولگرایان جنگ قدرت سختی رخ می دهد

تحریف ظریف

زندگی نزدیک خیابان‌های اصلی و انبوه بیماری‌های عصبی

سرمقاله خراسان/ اشتباه ظریف چه بود؟

سرمقاله کیهان/ دیوانگی و فاز بدتر از آن

سرمقاله وطن امروز/ اصل مطلب را بگو آقای ظریف!

سرمقاله اعتماد/ داریوش شایگان و عشق او به ایران

سرمقاله شرق/ زلزله ترکیه و مدیریت موفق بحران

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پاس گل به سیاست‌گذاران

سرمقاله ایران/ درباره یک بخشنامه

سرمقاله مردم سالاری/ در باب صلاحیت و تجدد