راه ترقی

آخرين مطالب

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی نوشتارها

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی
  بزرگنمايي:

راه ترقی - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
چهارشنبه چهارمین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس بود و بیش از روزهای گذشته شاهد حضور چهره‌های نام آشنا و مطرح اصلاح‌طلب و اصولگرا بودیم. جایی که چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام هادی غفاری، مهدی شیخ، محمدرضا خباز و داریوش قنبری از چهره‌های اصلاح‌طلب و حمید رسایی و محمدصادق کوشکی از چهره‌های اصولگرا به ثبت نام در انتخابات پرداختند. در همین راستا سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور اظهار داشت: «مجموع داوطلبان انتخابات در چهار روز گذشته به 4781 نفر رسید که 88 درصد مردان و 12 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.»
چهارمین روز ثبت نام
ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره مجلس به چهارمین روز خود رسید و در این روز نیز تعداد زیادی از کاندیداها برای امر ثبت نام به وزارت کشور و فرمانداری‌های تهران و شهرستان‌ها رفتند. نکته جالب ثبت نام‌‌های روز چهارم حضور چهره‌های نام آشنای اصولگرا و بعضا اصلاح‌طلبی بود که بالاخره برای ثبت نام حضور بهم رسانده بودند. هر چند حضور اصولگرایان از اصلاح‌طلبان چشمگیر‌تر بود و گویا آنها وضعیت به مراتب مشخص‌تری در انتخابات نسبت به اصلاح‌طلبان داشتند. گرچه به‌نظر می‌رسد طی روزهای آینده کم‌کم شاهد حضور اصلاح‌طلبان در تهران و شهرستان‌ها برای ثبت نام در انتخابات باشیم. در این راستا کارن‌خانلری نماینده ادوار ارامنه شمال نخستین کسی بود که با حضور در وزارت کشور در انتخابات ثبت نام کرد. پس از وی نیز مجید فهمیده برادر شهید حسین فهمیده، حمید رسایی نماینده سابق تهران، هادی غفاری نماینده دور اول مجلس، علیرضا منادی نماینده ادوار مجلس، مهدی وکیل‌پور دبیرکل حزب توسعه و عدالت، عبدالرضا ترابی نماینده سابق گرمسار، سیدمحمد مهدی پورفاطمی نماینده ادوار مجلس، جمشید ایرانی رئیس فراکسیون اعتدالگرایان خانه احزاب، جواد شرفخانی عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری، سیدعباس حسینی حشمتیان رئیس شعبه 11 دادگاه کیفری استان تهران و عزت‌ا... اکبری نماینده سابق قائمشهر ثبت نام کردند. در همین راستا پیرو ثبت نام نمایندگان فعلی مجلس در انتخابات؛ این امر روز گذشته نیز ادامه یافت که طی آن علی ادیانی نماینده فعلی قائمشهر، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده فعلی لنگرود و داوود محمدی و مهدی شیخ نمایندگان فعلی تهران، معصومه آقاپور نماینده فعلی شبستر، جلال میرزایی نماینده فعلی ایلام و محسن کوهکن نماینده فعلی لنجان در انتخابات ثبت نام کردند. همچنین همزمان با وزارت کشور فرمانداری تهران نیز روز شلوغی از ثبت نام‌ها را پشت سر گذاشت. در این بین ابوالفضل سروش نماینده فعلی تهران، محمدرضا خباز استاندار سابق خراسان شمالی، جاوید قربان اوغلی سفیر سابق ایران در کنیا، ابوالفضل زهره‌وند سفیر پیشین ایران در ایتالیا، مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، عزت‌ا... تالارپشتی نماینده ادوار مجلس، محمدصادق کوشکی فعال اصولگرا و داریوش قنبری نماینده سابق تهران به ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس یازدهم پرداختند. همچنین فرهاد رهبر رئیس هیات نظارت بر انتخابات استان تهران با حضور در فرمانداری تهران از روند ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره مجلس‌ در فرمانداری تهران، بازدید کرد و در جریان امور قرار گرفت.
ثبت نام 4781
سخنگوی ستاد انتخابات کشور در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداها اظهار کرد: مجموع داوطلبان انتخابات در چهار روز گذشته به 4781 نفر رسید که 88 درصد مردان و 12 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. ایسنا نوشت؛ سیداسماعیل موسوی گفت: جوان‌ترین کاندیدا امروز ثبت‌نام کرده که 30 سال سن دارد و مسن‌ترین 74 سال سن داشته است. وی افزود: 4 درصد از این میان تحصیلات حوزوی، 13 درصد دکترا و 77 درصد کارشناسی ارشد دارند و بقیه لیسانس و دیگر رده‌های تحصیلی را دارا هستند. سخنگوی ستاد انتخابات تاکید کرد: استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین داوطلبان را داشته‌اند و 3 نفر هم از خارج از کشور ثبت‌نام کرده‌اند و در نهایت به طور متوسط 16 نفر برای هر کرسی رقابت می‌کنند.
مرور مستمر قانون انتخابات
رئیس ستاد انتخابات استان تهران اظهار داشت: یکی از وظایف ذاتی وزارت کشور برگزاری انتخابات است و با توجه به حساسیت بالای این مهم، باید به‌ نحو احسن آن را به انجام رسانیم. شکر‌ا... حسن‌بیگی در چهاردهمین جلسه هماهنگی انتخابات شهرستان پیشوا گفت: فرماندار‌ها باید آرایش انتخاباتی بگیرند و با تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های لازم اجازه ندهند خدشه‌ای به انتخابات وارد شود. معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران افزود: باید وقت گذاشت و به صورت مستمر قانون انتخابات را مرور کرد تا بتوان انتخاباتی بر مبنای مرّ قانون برگزار و از آرای مردم صیانت کرد. وی ادامه داد: قانونگرایی شاه‌بیت فعالیت‌های ما در انتخابات است و تمام تلاشمان این است که در اولین انتخابات در گام دوم انقلاب اسلامی بر مبنای قانون عمل کرده و انتخابانی باشکوه و با مشارکت حداکثری مردم برگزار کنیم. رئیس ستاد انتخابات تهران بیان کرد: هر آنچه در انتخابات به دنبال آن هستیم از جمله بی‌طرفی، صیانت از آرای مردم، امنیت و... همه در عمل به قانون نهفته است. حسن‌بیگی تصریح کرد: با توجه به نقش حساس فناوری اطلاعات و نماینده فرماندار در روز انتخابات باید از افراد مجرب و آموزش دیده در این راستا بهره گرفته شود تا در روز انتخابات با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم‌.
فراخوان اصلاح‌طلبان برای ثبت نام
شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان طی بیانیه‌ای از نخبگان و افراد واجد صلاحیت و سلامت برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس یازدهم دعوت کرد. در متن این فراخوان آمده است: شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان ضمن درک شرایط خطیر کشور و فشارهایی که بر گرده مردم سنگینی می‌کند، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های کشور برای پیگیری خواست و مطالبات مردم، از همه نخبگان، زنان و مردان واجد صلاحیت و سلامت دعوت می‌کند تا در مهلت مقرر در انتخابات یازدهمین دور مجلس ثبت نام کنند و اجازه ندهند شأن و جایگاه نهاد قانونگذاری کشور از رأس به حاشیه رود. در بخش دیگری از این فراخوان آمده است: این شورا تأمین الزامات انتخابات پرشور، عادلانه و بر اساس رعایت مر قانون را لازمه و شرط اصلی مشارکت و اعتماد مردم به صندوق‌های رای و انتخابات می‌داند و از نهادهای نظارتی و اجرایی می‌خواهد، با رعایت قانون نسبت به تأمین این الزامات متعهد باشند.
حاشیه‌های ثبت نام
ثبت نام‌های دیروز مجلس صحنه‌های حاشیه‌ای نیز کم نداشت. در ساعات ابتدایی صبح حسین ‌ا...کرم رئیس شورای هماهنگی حزب‌ا... و برادر شهید محمدحسین فهمیده برای ثبت‌نام به سالن شماره یک وارد شدند که ا...کرم در جمع خبرنگاران ثبت‌نام در انتخابات را رد کرد و گفت آمده‌ام تا به صورت نمادین از حضور نسل جوان و انقلابی در مجلس حمایت کنم. چهره حاشیه‌ساز دیگر حمید رسایی نماینده سابق تهران بود که با جمعی از همراهان دوربین به دست وارد سالن شد و کلیدی را به نشانه اعتراض به سیاست‌های حسن روحانی بالا گرفت و از لزوم تغییر در ترکیب مجلس و دولت سخن گفت. چهره دیگر حاشیه‌ساز و جنجالی هادی غفاری عضو مجمع نیروهای خط امام بود که پس از ثبت نام گفت علم غیب ندارم بدانم تایید صلاحیت می‌شوم یا نه. مرتضی آقاتهرانی نیز که سه‌شنبه برای ثبت نام حاضر شده بود دیروز برای تکمیل مدارک به فرمانداری تهران مراجعه کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ عکس زیرخاکی جالب از هادی حجازی‌فر

بازدید فرماندهان سپاه از پشت صحنه سریال «ایلدا»

چهره ها/ دعای مرجانه گلچین برای سلامتی و بهبود مهران رجبی

فیلم پلیسی «چشم سوم» کلید خورد

چهره ها/ بازهم شاهرخ استخری و سلفی آسانسوری

«فرشتگان خرمشهر» رادیویی شد

چهره ها/ سلفی ماشینی رضا بهرام با ماسک مشکی

آهنگ «سقوط» سینا درخشنده را اینجا بشنوید

آهنگ «کویر باور» با صدای خاطره انگیز حبیب

آخرین وضعیت کرونا در کشور از زبان مینو محرز

چه گروه هایی برای توزیع واکسن آنفلوآنزا در الویت هستند؟

ماجرای شناسایی هویت یک شهید ارمنی

زنگ خطر ابتلا به چاقی بدلیل کم تحرکی کرونایی در دانش آموزان

دستگیری زورگیر حرفه‌ای تهران پارس

جزئیاتی از طرح تشویق زاد و ولد

تبدیل کوله‌پشتی به دستگاه اسکن مغز!

نشت یک باکتری از آزمایشگاهی در چین بیش از 3 هزار نفر را بیمار کرد

ردپای 120 هزار ساله انسان خردمند در عربستان کشف شد

آبگیری جالب یک پارچه در فضا!

داستانک/ آبروی مومن

شاعرانه/ "مرا که طاقت این چند روز دنیا نیست" از فاضل نظری

«افول قدرت آمریکا» اثر جامعه شناس آمریکایی ترجمه و منتشر شد

"تو چرا بازنگشتی دیگر"؛ شعر خوانی زیبایی از هوشنگ ابتهاج

سریال بی‌پایان پرونده‌سازی

بورس؛ شطرنج یا مارپله؟

چین فرشته نجات اردوغان

خیز سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

10پیشنهاد برای توزیع واکسن آنفلوآنزا

برخی از افراد حاکمیتی‌ نیز به‌دنبال ناامید کردن مردم هستند

مناظره کم سابقه تلویزیونی درباره پوشش زنان

"نبردهای فانتوم" در مسیر پخش تلویزیونی

تخریب جهانگیری از درون دولت؟

دسترسی به خیابان شبنم با تخریب دیوارهای کوچه های صبا

چهره ها/ آناهیتا همتی و یادی از حمیده خیرآبادی

چهره ها/ نظر همسر شاهرخ استخری درباره زندگی کردن برای خود

چهره ها/ عکس یادگاری بازیگر سریال گاندو با یک گاندوی واقعی!

چهره ها/ تبریک متفاوت مصطفی کیایی برای تولد همسرش

جشنواره فیلم داکا، آثار پوران درخشنده را مرور می‌کند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

آهنگ «نبین الان خستم» برای طرفداران هوروش بند

شمار اعضای بازداشت ‌شده شورای شهر بوشهر به 4 نفر رسید

دستور وزیر برای بازید از رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس

وقتی کارشناس شبکه «من و تو» در استودیوی شبکه مورد ضرب و شتم قرار می گیرد

دستگیری سارقان جواهرات میلیاردی در کلاردشت

«کرونا» جان می‌گیرد و می تازد

خبر مهر درباره کاهش یک ماهه مدت خدمت سربازی در مناطق محروم

جانشین ناجا: رابطه خوبی با کشورهای همسایه در بحث امنیت مرزها داریم

شرط برگزاری کلاس‌ های درس حضوری

سازمان سنجش: مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی تمدید نمی شود