راه ترقی

آخرين مطالب

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها مقالات

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها
  بزرگنمايي:

راه ترقی - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مجلس آینده محل رقابت دو طیف خواهد بود؛ قالیبافی‌ها و پایداری‌چی‌ها. هرکدام تلاش می‌کنند تعداد بیشتری از نیروهای همسو با خود را وارد فهرست کنند؛ جبهه پایداری که در این چند روز با همه توان به سمت ستادهای ثبت‌نام رفته و قالیباف هم که از چند ماه قبل، فراخوان نهضت ثبت‌نام داده بود. این دو طیف از گذشته و به‌ویژه از انتخابات ریاست‌جمهوری 92، باهم اختلاف‌هایی جدی دارند. بعد از ناکامی در آن انتخابات، هواداران قالیباف به حامیان پایداری تاختند که اگر به‌جای جلیلی از قالیباف حمایت کرده بودند، نتیجه کار چیز دیگری بود و به‌جای روحانی، قالیباف رئیس‌جمهور شده بود.
جبهه پایداری تا این لحظه عضو شورای وحدت و ائتلاف اصولگرایان نشده است. آنها امیدوارند حتی از سهم 80 کرسی مجلس نهم نیز فراتر رفته و نیمی از صندلی‌های مجلس را در اختیار بگیرند؛ تا‌جایی‌که روز گذشته چهره جنجالی نزدیک به این جبهه که در انتخابات مجلس فعلی رد‌صلاحیت شده بود نیز ثبت‌نام کرد تا جمع پایداری‌ها از همیشه جمع‌تر شود. حمید رسایی که در این سال‌ها تندترین و غیر‌متعارف‌ترین حملات را به روحانی داشته است، دیروز هم یک کلید از جیبش بیرون آورده و رو به عکاسان خبرنگار گرفته و گفته این پیام او برای روحانی است. تا این لحظه آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری، علی خضریان، عضو دیگر شورای مرکزی این جبهه و غلامحسین رضوانی، محمد مسعودی، سیدهاشم موسوی، محمدرضا حسینی، محمود نبویان و محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات دولت احمدی‌نژاد و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری، ثبت‌نام کرده‌اند. اخبار حاکی از این است که سعید جلیلی نیز از مشهد ثبت‌نام می‌کند. آنها خود را نه اصولگرا بلکه انقلابی قلمداد می‌کنند؛ واژه‌ای که بعد از شعار «اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» از سوی چهره‌هایی مانند حدادعادل و جبهه پایداری زیاد شنیده می‌شود؛ تا‌جایی‌که خضریان، عضو این جبهه، گفته است:‌ همراه تعدادی از دوستانم تصمیم گرفتیم برای حضور در انتخابات شرکت کنیم تا دست نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخاب افراد نهایی باز باشد.اما از آن سو، هنوز اطلاعات دقیقی از اینکه کدام چهره‌های نزدیک به قالیباف برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، وجود ندارد. از آنجایی که قالیباف گفته بود می‌خواهد جوان‌گرایی کند و نهضت ثبت‌نام جوانان را راه انداخته بود، تصور می‌شود طیف حامی او که به ستادهای ثبت‌نام می‌روند، به‌جز معدودی، عمدتا نه از کهنه‌کاران یا چهره‌های کم یا زیاد شناخته‌شده سیاسی، بلکه جوانان گمنام جویای قدرتی باشند که آماده تبعیت از قالیباف‌اند. مرتضی طلایی گفته بود همان روزهای بعد از فراخوان قالیباف، بیش از هزار نفر در سامانه او ثبت‌نام کرده‌اند. حدادعادل نیز گفته بود دنبال این هستند که از زنان و جوانان در فهرست بیشتر استفاده کنند.
نیروهای همسو با جبهه پایداری بعد از فراخوان ثبت‌نام انتخاباتی قالیباف از جوانان، گفته بودند: «محمدباقر قالیباف چرا پیش از اینکه مسئولیت اجرائی داشت، اقدام نکرد و الان در ماه‌های منتهی به انتخابات مجلس چنین طرح و برنامه‌ای را به اجرا درآورده است؟ او حتما می‌خواهد با خودنمایی سرلیست اصولگرایان شود و چشم به کرسی ریاست مجلس دوخته است». مرتضی طلایی پیش از این در پاسخ به انتقادهای جبهه پایداری گفته بود: «متأسفانه جریان نیروهای انقلابی همیشه از خودش خورده است، نه از غریبه. معتقدم ما از خودمان می‌خوریم. اگر آن زمان هم این کار را می‌کرد، می‌گفتند آقای محمدباقر قالیباف از موقعیت شغلی خود سوءاستفاده می‌کند. حالا که ایشان آزاد است و هیچ مسئولیتی ندارد، می‌گویند چرا قبلا نکرد. این بهانه‌جویی‌ها بی‌مورد، بی‌منطق و بی‌دلیل است؛ از طرف هر‌کس می‌خواهد باشد. بهانه‌جویی‌هایی که بچه‌های جبهه پایداری انجام می‌دهند، بیشتر نشانه ناتوانایی‌ خودشان است. در واقع چون احساس عقب‌بودن نسبت به آقای قالیباف می‌کنند، چنین بهانه‌جویی‌هایی را دارند».اگرچه جبهه پایداری در همایش اعلام موجودیت خود در مرداد 1390، درست یک هفته بعد از همایش بزرگ جامعه روحانیت، اعلام کرده بود بنایش همکاری و همسویی با اصولگرایان است نه ساز ناکوک‌ زدن، اما حالا کار به جایی رسیده که سقای‌بی‌ریا، عضو شورای مرکزی این جبهه، گفته است اصولگرایی منسوخ شده و کاری با آن نداریم! در واقع از همان ابتدای کار نیز با وجود همه ادعاها، جبهه پایداری بنای ناسازگاری را با جبهه متحد اصولگرایان گذاشت؛ در جلسات غیبت کرده و خیلی زود راه خود را از جبهه متحد جدا و حملات خود علیه جبهه متحد را علنی کردند تا مهر تأییدی بر این تحلیل بزنند که جبهه پایداری با هدف سهم‌خواهی از اصولگرایان، در راستای حمایت از دولت وقت «احمدی‌نژاد» تشکیل شد. بااین‌حال، بخشی از این جبهه در حمایت از دولت وقت نیز به مشکل برخورد؛ اگرچه برخی اعضای این جبهه مانند غلامحسین الهام هنوز آرزوی بازگشت احمدی‌نژاد به قدرت را در سر می‌پرورانند و حیات و ممات سیاسی برخی از آنها، گویا همچنان به رئیس پیشین دولت گره خورده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آشنایی با هواپیمای ویژه ارتش آمریکا که در افغانستان سرنگون شد

روحانی و تکمیل پازل حمله به شورای نگهبان

سانسور چندباره روحانی در صدا و سیما

تظاهرات مخالفان جنگ با ایران در آمریکا

سپرده‌های کلان فراری از مالیات

پیام غیرمنتظره یوسف بن علوی چه بود؟

برت مک گورک مطرح کرد: هزینه های یک دیپلماسی فاقد استراتژی

خبرنگار اسرائیلی در عربستان!

شبکه نفوذناپذیر فروش نفت

چرخش بولتون علیه ترامپ

انتخاب دی‌بیاسی، ادامه راه کارلوس کی‌روش

خروش نقدینگی در بازار سهام

نظارت چگونه استصوابی شد؟

معاوضه ژئوپارک جهانی قشم با میگو!

جزئیات یک شام سیاسی

عباس عبدی: مجلس پوپولیستی نتیجه نبود نظام حزبی است

چالش های پیش روی دولت جدید لبنان

اصلاح‌طلبان لیست می‌دهند حتی با چهره‌های ناشناخته

شرم!

پیام مذاکره سعدآباد چه بود

صدای رسای دیپلماسی

تکرار کنید بلد نیستیم

ظریف یک روند است

برنامه‌ریزی سنگین برای تخریب ائتلاف

تخریب ظریف توسط دلواپسان

پاس‌گل به ترامپ

میانجی عمانی باز هم در تهران

بدعت عجیب دولت برای نرخ دستمزد

توجیه مهره‌چینی انتخاباتی

موسوی لاری: شانس انتخاباتی اصلاح‌طلبان با عملکرد دولت کم شده است

خاوری‌ها در بازار مسکن

از کمین اعتیاد برای جوانان غافل نشوید

مطالبه ملت انتقام است نه مذاکره با قاتل شهید سلیمانی

آماده‌باش منطقه برای رویارویی با بحران جدیدی به نام «معامله قرن»

سالبه به انتفاء موضوع برای اصلاح‌طلبان

قالیباف 90 صندلی‌ مجلس را می‌خواهد

تحریف ظریف

روحانی بخش‌نامه قوه قضائیه را نپذیرفت

اعتماد: «حسین کروبی» در حبس انفرادی

بین اصولگرایان جنگ قدرت سختی رخ می دهد

تحریف ظریف

زندگی نزدیک خیابان‌های اصلی و انبوه بیماری‌های عصبی

سرمقاله خراسان/ اشتباه ظریف چه بود؟

سرمقاله کیهان/ دیوانگی و فاز بدتر از آن

سرمقاله وطن امروز/ اصل مطلب را بگو آقای ظریف!

سرمقاله اعتماد/ داریوش شایگان و عشق او به ایران

سرمقاله شرق/ زلزله ترکیه و مدیریت موفق بحران

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پاس گل به سیاست‌گذاران

سرمقاله ایران/ درباره یک بخشنامه

سرمقاله مردم سالاری/ در باب صلاحیت و تجدد