راه ترقی

آخرين مطالب

یزدی‌ها جانشین هاشمی‌ها می‌شوند مقالات

یزدی‌ها جانشین هاشمی‌ها می‌شوند
  بزرگنمايي:

راه ترقی - روزنامه سازندگی / متن پیش رو در سازندگی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مصباح یزدی و محمد یزدی برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان ثبت‌نام می‌کنند تا کرسی خالی هاشمی رفسنجانی و هاشمی شاهرودی را پر کنند
سیما پروانه‌گهر| یزدی‌های ساکن قم دوباره عزم خود را جزم کرده‌اند تا به خبرگان بیایند اما گویا تصمیمی برای رقابت با یکدیگر ندارند. محمد یزدی بر اساس آنچه اعلام شده است از قم کاندیدا می‌شود، اگرچه چهارسال پیش از عدم حضورش در دور پنجم خبرگان ابراز خوشحالی کرده بود، اما گویا این خوشحالی گذرا بوده و او دوباره سودای بازگشت به خانه قدرت را دارد.
شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم، مجمع عمومی جامعه مدرسین، مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه، بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه، تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه و... هم از آیت‌الله یزدی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری دعوت کردند.
در متن دعوت آنها آمده است: «همچنان که حضرت‌عالی مستحضر هستید، حدود یک سال از رحلت عالِم ربانی، فقیه پارسا و پرهیزگار حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد مؤمن قمی (اعلی‌الله مقامه)، نماینده مردم شریف استان قم در مجلس خبرگان رهبری می‌گذرد و متأسفانه مردم شریف استان ولایت‌مدار قم از حضور آن شخصیت والا به‌عنوان نماینده خود در مجلس خبرگان رهبری محروم شدند و کرسی دیار کریمه اهل بیت سلام‌الله علیها در این مجلس مهم و تأثیرگذار خالی شده است». دعوت از محمدتقی مصباح یزدی هم در روزهای اخیر بسیار پررنگ بوده است. او که همانند محمدیزدی ساکن قم است، از مشهد اعلام کاندیداتوری خواهد کرد.
دو بازمانده
دو بازمانده از قطار انتخابات دور پنجم مجلس خبرگان که بار قبل از تهران موفق به کسب رای نشدند، حالا بلیت‌‌های خود را از شهرهای دیگری گرفته‌اند. محمد یزدی خانه را برای کاندیداتوری انتخاب کرده و از قم کاندیدا می‌شود. مصباح یزدی اما به پایتخت اصولگرایان رفته؛«مشهد» شهری که هرروز بیش از پیش در معادلات سیاسی ایران برای اصولگرایان اقبال می‌آورد. حسین جلالی، مسئول دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفته است که «از چندی پیش جمعی از علما و نخبگان مشهد مقدس از آیت‌الله مصباح‌یزدی درخواست کردند تا برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خراسان رضوی حضور یابند که در نهایت ایشان امروز این درخواست را پذیرفتند.» این که مصباح یزدی به خاطر دعوت از او به این شهر می‌رود یا نگران شکست دوباره در تهران است یا برای عدم رقابت با یزدی در قم و یا برای آنکه صف‌بندی جدیدی مقابل جریان علم‌الهدی در مشهد داشته باشد و بتواند پایگاه خود را علاوه بر قم در مشهد نیز تثبیت کند، همه و همه احتمالاتی است که می‌توان درباره کاندیداتوری او از مشهد داد. با درگذشت آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی، نماینده سابق مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و نایب رئیس مجلس خبرگان، جای یک کرسی از این استان در خبرگان خالی شده است. اگرچه ابراهیم رئیسی جایگاه نایب رئیسی را گرفت اما نماینده مشهد در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان تعیین می‌شود.تهران برای آیات محمد یزدی و مصباح یزدی خوش‌یمن نبود و با این که بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در سال 95 یک کرسی خالی دارد اما یزدی‌ها بخت خویش را در این شهر آزموده بودند.
خاطره تلخ تهران برای یزدی‌ها
در انتخابات سال 94 برای مجلس خبرگان سه فهرست با یکدیگر رقابت کردند. آن روزها اکثر کسانی که پای صندوق رای آمدند، در کنار لیست «امید» برای دوره دهم مجلس، لیست «خبرگان مردم» را نیز در دست داشتند. لیست‌های مورد تاکید و حمایت رهبراصلاحات که در آن ویدئوی کذایی می‌گفت که«به همه افراد هر دو لیست، تکرار می‌کنم به همه افراد هر دو لیست رای بدهید.»
سه لیست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت و خبرگان مردم که با هم رقابت کردند اشتراکاتی نیز داشتند. 9 نام مشترک در هر سه لیست وجود داشت و دو لیست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت اشتراکات دیگری نیز با هم داشتند. در نهایت اما لیست «خبرگان مردم» منتسب به هاشمی‌رفسنجانی رای آورد، لیستی فاقد اسامی آیات ثلاث یعنی محمد یزدی، مصباح یزدی و احمدجنتی. فهرست مورد حمایت هاشمی‌رفسنجانی اکثریت کرسی‌های تهران را در خبرگان رهبری به دست آورد. 15 نفر از فهرست خبرگان مردم تهران به مجلس خبرگان راه یافتند و تنها آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان توانست به‌عنوان نفر شانزدهم و آخر از فهرست جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یک صندلی استان تهران را از آن خود کند؛ و البته همان یک صندلی را در جایگاه ریاست این مجلس تثبیت کرد.سه نفر اول نتایج اعلام‌شده مجلس خبرگان در انتخابات 94، مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی، محمد آقاامامی (امامی‌کاشانی) و حسن روحانی بودند. دورهٔ پنجم مجلس خبرگان رهبری یا خبرگان پنجم روز 4 خرداد 1395 آغاز به کار کرد.
خبرگان سیاه‌پوش
از چهار سال پیش به این سو هفت نفر از جمع 88نفره خبرگانی‌ها در مجلس خبرگان پنجم درگذشته‌اند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی مهمترین آنها بودند. در این سال‌ها 5 عضو دیگر مجلس خبرگان به دیار باقی شتافته‌اند. 21 اسفند 96 «آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی» دیگر نماینده تهران بر اثر سکته قلبی درگذشت. سال 97 به فاصله چند روز «حبیب‌الله مهمان‌نواز» و «آیت‌الله ایمانی» از استان‌های خراسان شمالی و فارس فوت کردند. آیت‌الله محمد مومن که مدت‎‌ها بر اثر عارضه سکته مغزی به کما رفته بود در اسفند 97 فوت کرد. چند روز قبل از آن هم آیت‌الله میرمحمدی، مسن‌ترین عضو مجلس خبرگان در 96 سالگی درگذشت. در حال حاضر امامی کاشانی، موحدی کرمانی، احمد جنتی، علی اکبر قریشی، محمدعلی موسوی جزایری و سید‌کاظم نوری مفیدی، تنها اعضای خبرگان هستند که از ابتدای انقلاب هر دوره با رای مردم وارد این مجلس شدند.
بنا به اطلاعیه وزارت کشور قرار است انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم در روز جمعه مورخ 2/12/98 هم‌زمان با انتخابات یازدهمین دوره مجلس برگزار شود.
انتخاباتی که اصولگرایان امیدوارند مصباح‌یزدی و محمدیزدی را راهی مجلس خبرگان کنند تا گزینه‌های خود برای روز مبادا بعد از آیت‌الله جنتی برای ریاست مجلس خبرگان را داشته باشند.
خبرگان جدید و روحانی
مطابق قوانین ایران، مجلس خبرگان رهبری وظیفه دارد بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ایران نظارت کند و در صورت از دست دادن شرایط رهبری، او را از مقام خود عزل یا در صورت فوت رهبر، جانشین‌اش را تعیین کند.نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پس از دو روز نشستی که دو بار در سال برگزار می‌شود به دیدار رهبری می‌روند. فوت چهره‌های لیست «خبرگان مردم» که مورد حمایت مرحوم هاشمی بود و تغییر معادلات این مجلس به نفع اصولگرایان، همه و همه به ضرر حسن روحانی خواهد بود. اگرچه خبرگان وظیفه‌ای تعیین‌شده در قانون اساسی دارد اما سبقه رفتاری این مجلس در سال‌های دولت دوم حسن روحانی نشان داده است که سرسازگاری با دولت یازدهم ندارد. کما این که در جلسه 13 شهریور 97 مجلس خبرگان از رئیس‌جمهور ایران حسن روحانی برای سخنرانی دعوت کرد. روحانی که خود عضو مجلس خبرگان نیز هست،در حالی از این سخنرانی و حضور سرباز زد که در نشست شش ماه پیش خبرگان نیز حضور نداشت. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفته بود او دعوت برای سخنرانی را رد کرده است. روحانی حتی آن روز ترجیح داد در تهران نباشد و به عسلویه در جنوب رفت تا چند پروژه افتتاح کند. صادق آملی‌لاریجانی که در آن روزها ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشت در آن جلسه حاضر شد. جنتی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و رئیس آن جلسه به شدت به دولت به خاطر وضعیت اقتصادی و فساد اقتصادی موجود در کشور انتقاد کرد. احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان پیش از این نیز در سال‌های کار دولت‌های حسن روحانی،با مواضع سیاسی مشهورش، هم در افتتاحیه و هم در ضیافت شام، وی را از انتقادهای خود محروم نکرده است.
ورود دو چهره منتقد سخت دولت و رئیس‌جمهور در کنار ترکیب فعلی برای دولت پالس‌های خوشایندی ندارد. ریاست احمد جنتی و نایب رئیسی ابراهیم رئیسی بر این مجلس در کنار ترکیب مصباح یزدی و محمد یزدی در مجلس خبرگان هر رفتاری را که در آینده برای روحانی و دولتش رقم بزند، قطعا لبخند به صورت وی نخواهد آورد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آشنایی با هواپیمای ویژه ارتش آمریکا که در افغانستان سرنگون شد

روحانی و تکمیل پازل حمله به شورای نگهبان

سانسور چندباره روحانی در صدا و سیما

تظاهرات مخالفان جنگ با ایران در آمریکا

سپرده‌های کلان فراری از مالیات

پیام غیرمنتظره یوسف بن علوی چه بود؟

برت مک گورک مطرح کرد: هزینه های یک دیپلماسی فاقد استراتژی

خبرنگار اسرائیلی در عربستان!

شبکه نفوذناپذیر فروش نفت

چرخش بولتون علیه ترامپ

انتخاب دی‌بیاسی، ادامه راه کارلوس کی‌روش

خروش نقدینگی در بازار سهام

نظارت چگونه استصوابی شد؟

معاوضه ژئوپارک جهانی قشم با میگو!

جزئیات یک شام سیاسی

عباس عبدی: مجلس پوپولیستی نتیجه نبود نظام حزبی است

چالش های پیش روی دولت جدید لبنان

اصلاح‌طلبان لیست می‌دهند حتی با چهره‌های ناشناخته

شرم!

پیام مذاکره سعدآباد چه بود

صدای رسای دیپلماسی

تکرار کنید بلد نیستیم

ظریف یک روند است

برنامه‌ریزی سنگین برای تخریب ائتلاف

تخریب ظریف توسط دلواپسان

پاس‌گل به ترامپ

میانجی عمانی باز هم در تهران

بدعت عجیب دولت برای نرخ دستمزد

توجیه مهره‌چینی انتخاباتی

موسوی لاری: شانس انتخاباتی اصلاح‌طلبان با عملکرد دولت کم شده است

خاوری‌ها در بازار مسکن

از کمین اعتیاد برای جوانان غافل نشوید

مطالبه ملت انتقام است نه مذاکره با قاتل شهید سلیمانی

آماده‌باش منطقه برای رویارویی با بحران جدیدی به نام «معامله قرن»

سالبه به انتفاء موضوع برای اصلاح‌طلبان

قالیباف 90 صندلی‌ مجلس را می‌خواهد

تحریف ظریف

روحانی بخش‌نامه قوه قضائیه را نپذیرفت

اعتماد: «حسین کروبی» در حبس انفرادی

بین اصولگرایان جنگ قدرت سختی رخ می دهد

تحریف ظریف

زندگی نزدیک خیابان‌های اصلی و انبوه بیماری‌های عصبی

سرمقاله خراسان/ اشتباه ظریف چه بود؟

سرمقاله کیهان/ دیوانگی و فاز بدتر از آن

سرمقاله وطن امروز/ اصل مطلب را بگو آقای ظریف!

سرمقاله اعتماد/ داریوش شایگان و عشق او به ایران

سرمقاله شرق/ زلزله ترکیه و مدیریت موفق بحران

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پاس گل به سیاست‌گذاران

سرمقاله ایران/ درباره یک بخشنامه

سرمقاله مردم سالاری/ در باب صلاحیت و تجدد