راه ترقی

آخرين مطالب

غم چگونه از جان جامعه می‌کاهد؟ مقالات

غم چگونه از جان جامعه می‌کاهد؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی- امروزه ارتقای استانداردهای اجتماعی همچون عدالت و بشردوستی به منظور رشد و توسعه نشاط که بی شک نقشی موثر بر سلامت روان و پیشرفت جامعه ایفاء می کند، از اهداف اساسی هر یک از جوامع به شمار می رود.

احساسی (نشاط) که به اعتقاد شماری از روانشناسان و تحلیلگران مسایل اجتماعی با تجربه‌های تلخ و ناگوار به حزن و اندوه بدل و با تداوم و توسعه موجب بروز یک جامعه اندوهگین می شود. احساسی که این روزها برای مردم ایران پس شهادت سوزناک سردار سپهبد قاسم سلیمانی، مرگ 59 هموطن کرمانی حین تشییع پیکر سردار و جانباختن 146 ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی رنگ باخته است.

مجید صفاری‌نیا روانشناس و استاد دانشگاه در این باره  گفت: حزن و اندوه تک تک اعضا یک جامعه، بی شک موجب شکل گیری یک جامعه اندوهگین می شود و در این جامعه به طور حتم خشونت و پرخاشگری، نزاع های خانوادگی، عدم نوع دوستی و حیوان آزاری افزایش می یابد.

وی با اشاره به برخی  حوادث ناگوار اخیر یادآور شد: اشتباهات شناختی نیز در یک جامعه غمگین افزایش می یابد؛ اما یک جامعه با نشاط بی شک اعتماد، احترام و نوع دوستی را تجربه می کند.

به گفته، صفاری نیا غم به عنوان یک هیجان نظیر خشونت و پرخاشگری و شادی و نشاط در ذات آدمی نهفته است؛ اما بروز و تقویت آن سبب آثار و تبعات مخرب است و قدرت شناخت و ادراک آدمی را تحت تاثیر قرار می دهد. 

وی ادامه داد: به عنوان مثال براساس نتایج یک تحقیق قدرت تشخیص برخی دانشجویان با بهره گیری از اصوات شاد افزایش یافت و شماری از دانشجویان که در معرض موسیقی محزون قرار گرفتند؛ به مراتب بیش از گروه نخست در تشخیص با دشواری روبه رو شدند.

استانداردهای سلامت اجتماعی در ایران نیازمند اصلاح اساسی است

صفاری‌نیا تاکید کرد: به منظور افزایش نشاط در یک جامعه باید شاخص‌های استاندارد سلامت اجتماعی افزایش یابد؛ به عبارت دیگر انسجام اجتماعی، حقوق شهروندی، روابط خانوادگی، عدالت، اقتصاد، اشتغال و شفافیت و پاسخگویی به جامعه توسعه و برخی از آسیب ها همچون مهاجرت و تهدید جوامع کاهش یابد.

وی افزود: در زمان حاضر بر اساس مقایسه های بین‌المللی کشور ایران (در زمینه رفاه و سلامت اجتماعی) از 167 کشور رتبه 119 را کسب کرده و این رتبه در هر سال نزول می یابد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کاهش استانداردهای سلامت اجتماعی جامعه را به سمت غم و اندوه سوق می دهد و عدم برنامه ریزی برای افزایش شادی و نشاط نیز این آسیب را تقویت می کند.

به گفته صفاری نیا، عدم برقراری روابط اجتماعی، سستی و کاهلی، ازدواج دیرهنگام، طلاق عاطفی و فقدان احترام در یک کشور هم از نتایج یک جامعه غمگین است.

وی با تاکید بر این مهم که استانداردهای سلامت اجتماعی نیازمند اصلاحات اساسی است، گفت: کشور مستلزم طراحی یک شورا به منظور تدوین استانداردهای سلامت اجتماعی است که برای رشد و توسعه این استانداردها (انسجام و عدالت و...) اقدام کند.

به اعتقاد شماری از متخصصان روانشناسی نیز تنش‌های محیطی و تجربه‌های منفی سبب بروز و تقویت احساس غم و اندوه در یک جامعه می شود؛ احساسی که در درازمدت خطر ابتلاء به افسردگی و گرفتگی را افزایش می دهد.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران در این رابطه نیز عنوان کرد: غم و اندوه در سطح فردی و اجتماعی به دلیل فشارهای اجتماعی و تنش‌های محیطی تجربه می شود.

حمید پیروی افزود: طی روهای اخیر وقوع برخی حوادث ناگوار همچون شهادت سردار قاسم سلیمانی و مرگ برخی شهروندان در مراسم تشییع سردار در کرمان و جان باختن تعدادی از هموطنان در نتیجه سقوط هواپیما، تجربه فشارهای عصبی را تشدید کرده است.

وی تصریح کرد: تنش و فشار به عنوان یک هیجان منفی که احساس غم و اندوه را تقویت می کند، افزایش خودکشی، اضطراب و افسردگی و گرفتگی را رقم می زند.

پیروی با بیان اینکه سلامت روان اجتماعی در واقع تحت عنوان عوامل معین اجتماعی سلامت مطرح می شود، تاکید کرد: بیش از 80 درصد از سلامت اجتماعی تحت تاثیر عوامل محیطی است؛ به عبارت دیگر 30 درصد از این مهم تحت تاثیر خدمات جامعه (خدمات اجتماعی، رفاهی، اقتصادی، درمانی و...) و 50 درصد از نیز تحت تاثیر محیط (فضا) قرار می گیرد.

به گفته وی،  20 درصد از سلامت اجتماعی نیز تابع ژنتیک (طبیعت) است.

این روانشناس یادآور شد: در حقیقت اختلال در سلامت روان و احساس غم و اندوه در سطح فردی گاه به دلیل بروز برخی بیماری های روحی و روانی نظیر افسردگی است. دغدغه های اقتصادی، خانوادگی و طلاق هم بی شک روح و روان آدمی را تحت تاثیر و موجب تجربه احساس غم و اندوه می شود.

پیروی همچنین با اشاره به نقش موثر رسانه ها خاطرنشان کرد: رسانه‌ها اعم از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها نیز بر کاهش حزن و اندوه جامعه نقش موثری ایفا می کنند؛ بررسی سواد سلامت روان جامعه، مدیریت و کاهش اضطراب و علائم آسیب های روحی و روانی از اقدامات تاثیرگذار در این خصوص محسوب می شود.

این استاد دانشگاه افزود: همچنین بررسی منابع خودآموز نظیر کتاب و سایت های اینترنتی از طریق رسانه ها به منظور کاهش غم و اندوه در سطح فردی نیز از دیگر اقدامات موثر در این رابطه است.

براساس منابع رسمی، ایران از 156 کشور جهان رتبه 107 را از منظر نشاط اجتماعی به خود اختصاص داده؛ مطابق با این آمار همچنین جامعه از نظر شاخص تجربه منفی در 146 کشور شاخص 45 را کسب کرده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واشنگتن پست: سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ شکست خورده است

نقشه تازه پوتین

جنجال قلم های پلوسی برای امضای استیضاح ترامپ

دیلی‌ بیست: ترامپ نگران است پاسخ ایران آرای او را در انتخابات کاهش دهد

سهم ایران از سرمایه‌گذاری 2034 میلیارد دلاری چین

چرا ظریف به داووس نمی‌رود؟

برجام و احتمال خارج شدن کنترل شرایط از دست اروپا

چرا اعتراضات لبنان دوباره شدت گرفت؟

در ذهن پوتین چه می گذرد؟

انگلیس در تله‌ آمریکا

حمله برلین به دیپلماسی واشنگتن

این خانه به‌دوشان، غم سیلاب دارند

سرانه مصرف گاز ایرانی‌ها 3 برابر اتحادیه اروپا

پشت پرده راهبرد تحریم ایران

پایان مهلت مجمع

فتنه مگان در کاخ باکینگهام

فراموش‌شدگان سیل

همه سناریوهای انتخاباتی

مثلث اتحاد اصولگرایان یا 3 خط موازی؟!

اینفانتینو وارد می‌شود

طمع دولت به رسانه مطیع

حنجره اجاره ای

رئیس مجلس؛ منتقد جدید شورای نگهبان

چرخش سریع بورس تهران

تهدید ایران به خروج از NPT

شناسنامه مقاومت

تحقق منافع ملی با حضور پرشور در انتخابات

روایت 48 دقیقه برزخی‌ ؛62 قربانی

شورای نگهبان رکورد رد صلاحیت‌‌ مجلس ششم را زد

زیرخط‌فقری‌ها خط خوردند

استقرار نظام حکمرانی بدون نفت

علی لاریجانی، ریش سپید سیاست فردا

چگونه باید قوی شویم؟ بررسی راهکارها و موانع اقتصادی

اروپا اهلیت مذاکره با ایران را پس از نقض برجام از دست داده است

صنایع پتروشیمی؛ پشتوانه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

مصرف شیر کم چرب روند پیری را کند می‌کند

راه طی‌نشده مهندس بازرگان

پیدا و پنهان تحریم

سرمقاله کیهان/ مهندسی قدرت در مکتب سلیمانی

سرمقاله وطن امروز/ انگلیس گرداننده فتنه‌های داخلی ایران

سرمقاله رسالت/ دروغگو را «شیر» نکنید!

سرمقاله شرق/ روزهای خون‌ریزی داخلی کتاب و فرهنگ

سرمقاله ایران/ نام خلیج فارس را تاریخ مشخص کرده است

سرمقاله اعتماد/ خبر خوشایندی است

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نقدی بر توصیه‌های اقتصادی

سرمقاله حمایت/ مهم‌تر از درهم کوبیدن عین الاسد

سرمقاله آرمان ملّی/ شورای نگهبان نگاه حاج قاسم سلیمانی را داشته باشد

سرمقاله خراسان/ اینک پروژه مهار تورم!

اندیشکده بروکینگز: دونالد ترامپ در مورد ایران چگونه فکر می‌کند؟

جنگ پشت‌پرده بر سر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین