راه ترقی

آخرين مطالب

سایه سردار سلیمانی برسر انتخابات آمریکا مقالات

سایه سردار سلیمانی برسر انتخابات آمریکا
  بزرگنمايي:

راه ترقی - جام جم / متن پیش رو در جام جم منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
طی روزهای اخیر و متعاقب ترور و شهادات سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، نظرسنجی‌های متفاوتی در داخل ایالات‌متحده و در حوزه امنیت داخلی و خارجی این کشور صورت گرفته و منتشر شده است. به عنوان مثال، در آخرین نظرسنجی شبکه خبری ای‌بی‌سی و مؤسسه آیپسوس،56درصد آمریکایی‌ها با اقدامات ترامپ در ارتباط با وضعیت فعلی ایران مخالفت کرده‌اند. به صورت مشخص، در قبال واقعه شهادت سردار سلیمانی و تأثیر آن بر احساس امنیت شهروندان آمریکایی نیز نتیجه نظرسنجی به هیچ‌عنوان وفق مراد ترامپ و همراهانش نبوده است.
براساس همین نظرسنجی، 52درصد آمریکایی‌ها می‌گویند با ترور سردار سلیمانی، امنیت آمریکا کاهش یافته، 25درصد به نقطه مقابل این گزاره معتقدند و 22درصد نیز بر این باورند که این اقدام تأثیری بر امنیت ایالات متحده نداشته است. به عبارت بهتر، تنها یک چهارم از شهروندان آمریکایی معتقدند که اقدام دولت ترامپ در ترور شهید سلیمانی، منجر به ایجاد امنیت برای ایالات متحده شده است. خروجی این نظرسنجی و نظرسنجی‌های مشابه نشان می‌دهد که میان انتظار ترامپ از اقدام تروریستی اخیر خود و خروجی رفتاری حاصله در فضای داخلی آمریکا تناسبی وجود ندارد. نکته حائز اهمیت دیگر این که تنها حدود 27درصد شهروندان آمریکایی، از عدم نگرانی مطلق یا نسبی خود در خصوص جنگ با ایران خبر داده‌اند و 73درصد دیگر، در این خصوص احساس نگرانی کرده‌اند. به عبارت بهتر، حتی بسیاری از طرفداران حزب جمهوریخواه نیز در کنار دموکرات‌ها و افراد مستقل در ایالات متحده، نسبت به عواقب و آثار تقابل نظامی ایالات متحده و ایران احساس ناامنی و وحشت می‌کنند.
نظرسنجی نگران کننده
در میان نظرسنجی‌هایی که پس از شهادت سپهبد سلیمانی در آمریکا منتشر شده است، نظرسنجی مشترک روزنامه یواس‌ای تودی و آیپسوس به مراتب برای کاخ سفید تکان‌دهنده‌تر است. نظرسنجی روزنامه یواس‌ای تودی از این بابت برای ترامپ دارای اهمیت است که در تعیین جامعه هدف خود در نظرسنجی‌ها، سعی دارد اصل بی‌طرفی سیاسی را رعایت کند. حتی در آذر ماه امسال، روزنامه یواس‌ای تودی، از پیشتازی ترامپ بر نامزدهای احتمالی حزب دموکرات در نظرسنجی‌های سراسری خود خبر داد. اما این بار نام یواس‌ای تودی برای ترامپ پیام‌آور پیروزی یا کسب اقبال عمومی نیست.
در این نظرسنجی که قبل از موشکباران پایگاه اشغالگران آمریکایی در عین الاسد توسط جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، 52درصد شهروندان آمریکایی به ترامپ هشدار داده بودند که سیاست‌های وی در قبال ایران بدون منطق و عاری از هرگونه مسؤولیت پذیری است و 34درصد دیگر معتقد بودند سیاست دولت آمریکا در این خصوص مشکلی ندارد.
14درصد دیگر در این خصوص نظر خاصی نداشته و همچنان مشغول رصد تنش‌های جاری در حوزه سیاست خارجی آمریکا تا رسیدن به یک نتیجه بودند. نقطه اوج این نظرسنجی آنجاست که 69درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، معتقد بودند اقدام آمریکا در ترور شهید سلیمانی به پاسخ نظامی ایران به آمریکا در محدوده و منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) منجر می‌شود.
63درصد معتقد بودند این حمله می‌تواند در داخل خاک آمریکا ( از سوی ایران ) صورت گیرد و 62درصد نیز احتمال آغاز نبرد نظامی (گسترده) میان ایران و آمریکا را قطعی یا نسبتا قطعی می‌دانستند.
نقطه اوج نظرسنجی، مربوط به قسمتی است که آثار و تبعات اقدام دولت ترامپ در قبال شهادت سردار سلیمانی بر امنیت داخلی ایالات متحده، مورد بررسی و سوال قرار گرفته است. 28درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی، معتقد بودند این اقدام شدیدا امنیت ایالات متحده را تضعیف کرده است. 27درصد دیگر، معتقد بودند که این اقدام تروریستی، به صورت نسبی (و نه مطلق) موجب کاهش امنیت داخلی در ایالات متحده شده است. 21درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی برآوردی از این موضوع نداشتند و 24درصد دیگر، معتقد بودند این اقدام منجر به افزایش امنیت داخلی آمریکا شده است. در میان 24درصد مذکور نیز تنها 9 درصد معتقد بودند اقدام تروریستی دولت ترامپ، مطلقا منجر به افزایش امنیت داخلی در آمریکا شده و 15درصد دیگر، معتقد بودند این امر به صورت نسبی و تقریبی، منجر به تقویت امنیت ایالات متحده شده است.
رمزگشایی از نتایج نظرسنجی
یک رمزگشایی ساده از نتایج نظرسنجی اخیر یو‌اس‌ای تودی نشان می‌دهد که نه تنها رأی‌دهندگان دموکرات و رأی‌دهندگان مستقل نگران عواقب کوتاه مدت و درازمدت اقدام تروریستی ترامپ هستند، بلکه بخش مهمی از رأی دهندگان جمهوریخواه (که ظاهرا بیشتر به طیف جمهوریخواهان سنتی وابسته هستند) نتوانسته‌اند اقدام دولت ترامپ در ترور سردار شهید سلیمانی را هضم کنند. در این میان، اظهارات تبلیغاتی ترامپ، مارک اسپر، رئیس پنتاگون و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هیچ یک تاثیری در اقناع افکار عمومی (و حتی اقناع اکثریت مطلق جمهوریخواهان) در این خصوص نداشته است. نکته بسیار مهم و حائز اهمیت دیگر این که ترامپ نگران تأثیرگذاری سلبی و بازدارنده این موضوع، بر نظرسنجی‌های ایالتی و ملی در ایالات متحده آمریکاست. همان‌گونه که اغلب نظرسنجی‌ها، خصوصا در ایالات مهم و تعیین‌کننده مانند میشیگان، ویسکانسین، فلوریدا، کارولینای شمالی و اوهایو نشان می‌دهد، تا حدود یک هفته قبل (قبل از اقدام تروریستی دولت ترامپ در به شهادت‌رساندن سردار سلیمانی)، رقابتی بسیار تنگاتنگ میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان وجود داشته و میزان اختلاف آرای ترامپ و نامزدهای رقیب وی، حدود 2 یا 3درصد (بالاتر یا پایین‌تر) بوده است. در چنین شرایطی، هرگونه رویگردانی رأی دهندگان مستقل یا حتی بخشی از جمهوریخواهان از ترامپ می‌تواند در نهایت، به شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بینجامد. به عبارت بهتر، ترامپ به شدت نگران است که معیار سیاست خارجی و منطقه‌ای کاخ سفید در غرب آسیا به پاشنه آشیل وی در رقابت‌های انتخاباتی سال آینده تبدیل شود. این نظرسنجی‌ها به خوبی نشان می‌دهد که قمار خطرناک ترامپ در حوادث اخیر، نه تنها به سود وی تمام نشده، بلکه احتمال رویگردانی شهروندان آمریکایی از سیاست خارجی ترامپ و در نتیجه، کاهش آرای وی در سطوح ایالتی و عمومی را افزایش داده است. در این معادله، ابراز اطمینان کاذب ترامپ نسبت به تحت کنترل بودن و خوب بودن اوضاع نیز نتوانسته است نگرانی شهروندان آمریکایی در قبال عواقب و تبعات عملیات تروریستی اخیر دولت آمریکا را کاهش دهد .
ترامپ بازی را باخته است
نتایج نظرسنجی‌های اخیر در ایالات متحده و فراتر از آن، رصد نوع رفتار سیاستمداران آمریکایی در قبال اقدامات تروریستی اخیر دولت ترامپ در منطقه غرب آسیا به خوبی نشان می‌دهد که دونالد ترامپ عملا بازی را باخته است. بسیاری از سناتورهای حزب جمهوریخواه تا به امروز ترجیح داده‌اند در خصوص اقدام اخیر ترامپ در ترور شهید سلیمانی واکنشی از خود نشان ندهند و سکوت پیشه کنند. در این میان، جنجال‌های تبلیغاتی جمهوریخواهان مانند «تد کروز»، «تام کاتن» و «مارک روبیو» نیز نتوانسته است مانع تمرکز شهروندان آمریکایی بر عواقب خطرناک بازی اخیر ترامپ در منطقه غرب آسیا شود. بدون شک در آینده‌ای نزدیک، این موضوع به عنوان یکی از نمادهای شکست ترامپ در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل، در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مورد توجه و استناد قرار خواهد گرفت. گویا موشکی که ترامپ در حمله تروریستی خود علیه سردار شهید سلیمانی به کار گرفته بود، با سرعتی زیاد در حال بازگشت به کاخ سفید است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله خراسان/ این قیامت مردمی، آغاز راه است

سرمقاله کیهان/ خطبه شکرانه

سرمقاله وطن امروز/ نقشه راه ایران برای دوران پس از پیروزی نظامی بر آمریکا

سرمقاله شرق/ اینها همه مردم ما هستند

سرمقاله رسالت/ یک ملت قوی در شأن حاج‌قاسم

سرمقاله اعتماد/ آگاه‌سازی ملت و افشاگری در مورد دشمن

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ماموریت تازه‌وارد اقتصاد ایران

سرمقاله ایران/ محور خطبه‌های دیروز

سرمقاله اطلاعات/ همبستگی اجتماعی مشارکت اجتماعی

سرمقاله فرهیختگان/ پدافند ‌فرهنگی‌مان را بازسازی‌کنیم

حقم را زیر پا نگذار

العهد: حمله موشکی ایران خطوط قرمز آمریکا را در هم شکست

آیا برکناری وزیر خارجه بحرین به روابطش با تل‌آویو ارتباط دارد؟

آیا استیضاح "دونالد ترامپ" در سنای آمریکا رای می‌آورد؟

ایران ثابت کرد که توان اخراج آمریکا از خاورمیانه را دارد

در جنوب سوریه چه می‌گذرد؟

تغییر راهبرد در سیاست خارجی آمریکا

سه دلیل گرانی خودرو پس از سهمیه‌بندی بنزین

اخراج آمریکا از منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

فعال کردن مکانیزم ماشه؛ خطای استراتژیک اروپا

بلوف نفتی آمریکا

پراجکت سندیکیت مطرح کرد: ایران؛ عقده روحی خطرناکِ آمریکا

آیا مدل‌های ریاضیاتی بالاخره می‌توانند موفق به پیش‌بینی تاریخ شوند؟

دوره بازگشت این سیل‌ها ‌200ساله‌ است

توافق تجاری چین و آمریکا؛ آغازی برای یک نبرد اقتصادی بزرگتر

دستاوردهای قابوس

الجزیره: مسیر مطلوب برای ایران و آمریکا کدام است؟

هفته 13 درصدی بورس

بزرگترین خطای دمیرتاش چه بود؟

خانه‌تکانی پوتین

دو هدف اروپا از فعال‌سازی ماشه

صداوسیما گرفتار چیست؟

بروکینگز: سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه به سود روسیه است

چرا اروپایی‌ها خواستار توافق جدید با ایران هستند؟

رویکرد آینده‌ محور پوتین

چرا تهران مقصد سفرهای دیپلماتیک دوحه، اسلام آباد و دمشق بود؟

سایه ایران بر مناظره دموکرات ها

سودهای میلیونی از طلاق!

پیام رسانه ضعیف

جامعه ایران در مرز تنهایی و هم‌پیمانی

مقدمه‌چینی برای جنگ داخلی در لیبی

مشارکت حداقلی، هدف اصولگرایان برای قبضه قدرت

جاستین ترودو کیست

شاه و دوراهی توسعه

پیشنهاد خودکشی از ترس مرگ!

سفیر انگلیس کار خرابی کرد و برای بازخواست به لندن احضار شد

آفتاب یزد: مواظب باشیم همرزمان قاسم سلیمانی را خودمان ترور نکنیم

سفیر انگلیس کار خرابی کرد برای بازخواست به لندن احضار شد

اعتراض نود درصدی‌ها

چرا «مک ایر» از ایران رفت؟