راه ترقی

آخرين مطالب

سرمقاله وطن امروز/ چشمک جنگی به ترامپ نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - وطن امروز / « چشمک جنگی به ترامپ » عنوان یادداشت امروز در روزنامه وطن امروز به قلم صادق فرامرزی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
1- پرسش از چیستی و چگونگی تحقق ایده‌ای به نام «وحدت و انسجام ملی» را می‌توان از جمله مسائلی دانست که تکثر خوانش‌ها از آن موجب عدم شکل‌گیری تعریف واحدی در پیرامونش شده است. با این همه اگر بخواهیم به تعریف ساده از «وحدت و انسجام ملی» بپردازیم، ناگزیر از آنیم که این مفهوم را ذیل «هم‌روایتی» جمعی در مواجهه با یک پدیده واحد بدانیم؛ به تعبیر ساده‌تر زمانی که یک ملت به مثابه جمعی واجد هویت نسبت به اتفاقی واحد واکنشی واحد نشان دهد، گامی به سوی «هم‌روایتی» برداشته و فضا را برای یک گام جدید و موثر در راستای هدفی مشخص فراهم کرده است. برای مثال خوشحالی و ناراحتی یک ملت از پیروزی یا شکست یک ورزشکار که هیچ تاثیری بر منافع شخصی افراد جامعه ندارد، هرچند در ظاهر امر اتفاقی فراغت‌بخش محسوب می‌شود اما در باطن خویش جامعه را به سوی یک «هم‌روایتی» پیرامون رخدادی واحد هدایت می‌کند. حال با چنین نوع نگاهی، مواجهه مردم با حوادث مختلف را با سنجش میزان «هم‌روایتی» آنها می‌توان در راستای وحدت یا انشقاق ملی تفسیر و تاویل کرد.
2- شهادت سردار قاسم سلیمانی و نوع مواجهه جمعی مردم نسبت به این خبر را از جهاتی می‌توان به مثابه شکل گرفتن یک «هم‌روایتی» در مقیاس کلان نگریست؛ چه از آن رو که تصویر ذهنی جامعه از آن شهید، او را شخصیتی چندبعدی تصور کرده بود که سلایق و علایق مختلف را مجذوب خود می‌کرد و چه از آن رو که نوع شهادت وی با نقش‌آفرینی یک «دگری» متخاصم و بیگانه یعنی دولت آمریکا این فرصت را ایجاد کرد تا «ما»ی ملی این هم‌روایتی را در قالب عنصر قوام‌بخشی به نام میهن تعریف کند. با چنین نگاهی عجیب به نظر نمی‌آمد در تشییع میلیونی آن شهید در شهرهای مختلف بار دیگر یک هم‌روایتی، ظرفیت یک کنش جمعی از سوی گروه‌هایی با بینش و منش‌های بعضا متضاد را به وجود آورد. در چنین فضایی که جامعه از ماهیت اتمیزه شده خود به یک انسجام در سطوح بالا رسیده است، هیچ چیز جز تغییر نمادهای این هم‌روایتی، امکان مهار این جمعیت را نمی‌تواند میسر کند.
3- حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی که در سایه خطای پدافندی کشورمان شکل گرفت، از جهاتی ماهیتی مشابه شهادت سردار سلیمانی را در فضای اجتماعی به ‌وجود آورد، یعنی حادثه‌ای واحد که واکنش جمعی واحد نسبت به آن باعث تبدیل شدن به یک «غم ملی» و عزا در حوزه‌ای فراتر از بستگان قربانیان شد اما آنچه در عمل و از سوی جریانی که ماهیت و پیشینه مشخصی دارد انجام شد، تلاش برای دگری‌سازی از این دو واکنش جمعی در مقیاسی کلان برای مهار هم‌روایتی مردم در جریان مواجهه‌شان با شهادت سردارسلیمانی و تشییع باشکوه او بود، به گونه‌ای که بتوان با جابه‌جا کردن نماد «ما» و «دگری» در حرکت جمعی اول، غم ملی در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را تبدیل به قطب مخالف آن کرد. برای مثال جمع‌های متفرقه‌ای که از جمله شنبه‌شب در نقاط مختلف و با بهانه سوگ جمعی گرد آمدند، با سر دادن شعارهایی علیه شهید سلیمانی سعی کردند از دل 2 هم‌روایتی واحد 2 «ما»ی متضاد تعریف کنند. این عمل زمانی در مقیاسی کلان‌تر خود را عینیت بخشید که روز بعد فیلمی از یک اقدام دانشجویی منتشر شد که آنها همدردی خود را با یک غم ملی، با عبور نکردن از روی پرچم آمریکا یعنی «دگری متخاصم» در جریان شهادت سردار سلیمانی نشان دادند. این نقطه را از جهات متعدد می‌توان تلاش برای به نزاع کشیدن هم‌روایتی‌های جمعی در راستای مهار یک انسجام ملی دانست.
4- توئیت اخیر دونالد ترامپ و طرح این ادعا که پس از حمله مستقیم نظامی به نماد و نماینده کشورمان با حمایت ایرانیان مواجه شده است و ارجاعش به فیلم حرکت تعدادی از دانشجویان در ممانعت از رد شدن از روی پرچم آمریکا، هرچند در سطحی می‌تواند گویای یک تهدید بالقوه و چراغ سبزی داخلی برای مشروعیت‌بخشی به اقدامات تروریستی دولت آمریکا در آینده نزدیک باشد اما در سطحی اجتماعی گویای این است که تلاش برای نزاع اجتماعی با به تضاد کشاندن هم‌روایتی‌های ملی می‌تواند جامعه را در میان نقش‌آفرینی یک بازیگر بیگانه، به محلی برای دگری‌سازی از خود تبدیل کند. عبور از یک واکنش منسجم به یک از هم‌گسیختگی هویتی و مشروعیت‌بخشی به دگری متجاوز دقیقا نقطه‌ای است که ردپایش را می‌توان در حرکاتی از قبیل شعارهای هتاکانه‌ای که در حاشیه برخی تجمعات در هفته‌های اخیر سر داده شد و واکنش حمایت‌آمیز دگری‌های بیگانه همچون دولت آمریکا پیدا کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هنرمندان مشهوری که ضریب هوشی بالایی دارند

آغاز اجرای «کجایی ابراهیم» از اول مهر در تماشاخانه سرو

چهره‌ها/ حال و هوای پوراندخت مهیمن در روزهای آخر تابستان

رمز و رازهای بازیگری از نگاه رابرت دنیرو

چهره‌ها/ احوالات توئیت ریحانه پارسا در این روزها

آهنگ جدید/ «زلف افشون» با گویش شیرین مازندرانی از سعید صادقی

دوران تولید آلبوم موسیقی و فروش دیسک فیزیکی به پایان رسیده است؟

توضیح پلیس درمورد فیلم دستگیری راننده متخلف

تحفه ایرانی از هند

لحظه خبر دادن پیدا شدن پیکر شهید ارمنی به مادر وی

نکات بهداشتی در اماکن عمومی تا چه مقدار رعایت می شود؟

ذوالفقاری: به مرزهای عراق نروید

چه قدر نکات بهداشتی را رعایت می کنیم؟

بازگشت 1800 دانشجوی ایرانی به کشور

فوت دو نفر براثر سقوط به چاه در میانه

سقوط مرگبار باغبان اسدآبادی از درخت گردو

پیگیری های 20:30 جواب داد و حق به حق دار رسید

مرز مهران مسدود است

لحظه نجات کودک از داخل چاه توسط پسر شجاع

مفقود شدن پدر و 2 فرزندش در کوه‌های بهبهان

چاپ سه بعدی مبل خوردنی با پودر شیر

همکاری «نواواکس» و «سروم» برای تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا

تصاویری از عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی از آسمان ایران

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

ثبت تصاویر طوفان در مشتری توسط تلسکوپ هابل

بخشی از کتاب/ از هر چیزی که در زندگی شما اتفاق می اُفتد لذت ببرید

شاعری که نویسنده یک برنامه تلویزیونی شد

آدم ها به فراموشی محتاج ترند تا به خاطره!

دلیل افزایش هزینه‌های انتشار کتاب چیست؟

چپه‌خوانی مقام عالی وزارت

دشمنان جمهوری‌خواه ترامپ

پیامدهای ژئوپولیتیک شراکت راهبردی ایران و چین

اروپا، عربستان را تحریم می کند

فارن پالیسی: امانوئل مکرون در خاورمیانه به دنبال چیست؟

ضریب خطای بالای نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا

سفر به پایتخت پابرهنه ها

رمزگشایی از سیاست جدید ارزی

ماجرای ماموریت جهانگیری

اندیشکده آمریکایی: چرا ایران به دنبال نفوذ نیابتی در منطقه است؟

شراکت دبی با گروه اسرائیلی برای سرمایه گذاری در بندر حیفا

بخش خبری مشترک شبکه های دبی و بحرین با تلویزیون اسرائیلی

ارتقای سطح پاسخگویی نظام مند و اصولی به شهروندان منطقه 3

چهره ها/ عکس زیرخاکی جالب از هادی حجازی‌فر

بازدید فرماندهان سپاه از پشت صحنه سریال «ایلدا»

چهره ها/ دعای مرجانه گلچین برای سلامتی و بهبود مهران رجبی

فیلم پلیسی «چشم سوم» کلید خورد

چهره ها/ بازهم شاهرخ استخری و سلفی آسانسوری

«فرشتگان خرمشهر» رادیویی شد

چهره ها/ سلفی ماشینی رضا بهرام با ماسک مشکی

آهنگ «سقوط» سینا درخشنده را اینجا بشنوید