راه ترقی

آخرين مطالب

هزینه های واکسن سازی در ایران کم می شود/ ایجاد شبکه فناوری تولید اقتصاد

هزینه های واکسن سازی در ایران کم می شود/ ایجاد شبکه فناوری تولید
  بزرگنمايي:

راه ترقی- شرکتهای ایرانی فعال در حوزه تولید واکسن توانسته اند تا کنون 9 واکسن انسانی، 17 واکسن دامی، 19 واکسن برای طیور و یک واکسن در بخش آبزیان را به تولید برسانند.

این واکسن‌ها توسط محققان با تحقیقات و آزمایشات در شرکتهای دانش بنیان و مؤسسات تحقیقاتی دولتی و خصوصی به تولید رسیده و اکنون نیز در بازار موجود است. اما تلاش برای تولیدات بیشتر در این عرصه با هدف پیشگیری یا درمان بیماری‌های مختلف با گذر زمان بیشتر و نیاز برای حمایت از تولید بیش از پیش احساس می‌شود.

صنعت واکسن سازی، صنعتی استراتژیک و مهم به شمار می‌آید و باید متناسب با شرایط کشور، برنامه ریزی هایی در راستای تولید انبوه آن صورت گیرد تا در آینده مشکل تأمین واکسن نداشته باشیم.

تولید انواع واکسن همانند سایر حوزه‌ها نیاز به زیر ساخت‌هایی دارد؛ یکی از این زیر ساخت‌ها می‌تواند ایجاد فضایی برای گردهمایی تولید کنندگان باشد. زیرا همواره این تولید کنندگان در نقاط مختلف کشور مستقر هستند و هر کدام آزمایشگاه و امکانات مجزایی برای تولید محصولاتشان در اختیار دارند. از این رو ایجاد محلی که بتواند این تولید کنندگان را به صورت متمرکز گرد هم بیاورد، ضروری به نظر می‌رسد. در همین راستا ستاد توسعه زیست فناوری از یک دهه گذشته در راستای ایجاد «شهر واکسن» راهبردی را تدوین کرده که قرار است به نتیجه برسد.

قرار است تولیدکنندگان در یک محل با زیرساخت‌های مشترک به تولید واکسن بپردازند و همانند شرایط کنونی هزینه‌های اضافی برای تولید نداشته باشند. این محل که مساحتی نزدیک به 20 هکتار دارد، می‌تواند شرایطی را برای شرکتهای دانش بنیان و تولیدکنندگان واکسن فراهم سازد تا ضمن متمرکز سازی امکانات، هزینه‌های تولید نیز کاهش یابد.

ایجاد چنین زیرساختی می‌تواند منجر به تشکیل یک شبکه از فناوران فعال در حوزه واکسن سازی شود.

راه اندازی «شهر واکسن» با هدف تجمیع زیرساخت‌ها

دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص هدف از راه‌اندازی «شهرواکسن» می‌گوید: ایجاد این شهر واکسن، با هدف تجمیع زیرساخت‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه، تجمیع تعمیرات، تجهیزات و همه بازیگران این عرصه زیر یک سقف، راه اندازی می‌شود.

وی تاکید کرد: ما حدود 10 سال پیش یک ارزیابی انجام دادیم که چرا محققان و دانشمندان حوزه زیست فناوری به سمت تولید دارو می‌روند ولی به سمت تولید واکسن نمی‌روند و با وجود اینکه قیمت واکسن، پایین است ولی فناوران ترجیح می‌دهند به سمت تولید دارو بروند. همچنین بررسی‌ها نشان داد که با وجود قیمت پایین واکسن نسبت به دارو، زیرساخت‌های تولید هر دو با یکدیگر برابرند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه واکسن خیلی حیاتی تر از دارو برای کشور محسوب می‌شود 10 سال گذشته پیشنهادی مبنی بر ایجاد شهر واکسن را ارائه کردیم و توانستیم 4 سال بعد از آن، نقشه شهر واکسن را طراحی کنیم که در استان البرز این شهر پیاده سازی شود اما به دلیل عدم همکاری‌ها، اجرای شهر واکسن در این استان مورد استقبال قرار نگرفت.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه از این رو تصمیم گرفته شد که شهر واکسن در شهر قم راه‌اندازی شود، بیان کرد: این شهر به دلیل نزدیکی به تهران، موقعیت جغرافیایی مناسبی برای ایجاد شهر واکسن و تأمین نیازهای داخلی دارد.

وی افزود: بعد از بررسی‌ها، انتخاب استان قم و همکاریهای استانداری برای ایجاد شهر واکسن در این استان، فناوران می‌توانند تا 20 سال آینده در این محل برای تولید واکسن مستقر شوند.

تولید واکسن‌های بومی در شهر واکسن

وی عنوان کرد: در این شهر قرار است که انواع واکسن‌های حیوانی و انسانی به صورت بومی و مبتنی بر آخرین دستاوردهای علمی جهان تولید شود و در اختیار جامعه سلامت قرار گیرد. این کار در مرحله برنامه‌ریزی است و اقدامات اجرایی آن در آینده‌ای نزدیک آغاز خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: کارهای تحقیق و توسعه راه‌اندازی این کار انجام شده است و به زودی تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده واکسن در آن مستقر خواهند شد.

قانعی با تاکید بر اینکه بازار واکسن در دنیا یک بازار پر رونق است، خاطر نشان کرد: شهر واکسن با هدف توسعه صنعت واکسن، ایجاد می‌شود که این امر کاربردی و ضروری در کشور به نظر می‌رسد.

تجمیع انبار و آزمایشگاه مرجع در شهر واکسن

انبار، آزمایشگاه و هر هزینه‌ای که تاکنون برای هر تولید کننده واکسن به صورت مجزا وجود داشته اکنون یکی خواهد شد و کیفیت تولید نیز بالا می‌رود قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به مزیت‌های شهر واکسن ادامه داد: در شهر واکسن همه مجبور نیستند که انبار واکسن داشته باشند؛ یک آزمایشگاه کنترل کیفی کافی است و پشتیبانی هزینه کمتری خواهد داشت. در واقع انبار، آزمایشگاه و هر هزینه‌ای که تاکنون برای هر تولید کننده به صورت مجزا وجود داشته یکی شده و کیفیت تولید نیز بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زمین شهر واکسن مشخص شده، گفت: این زمین برابر با 20 هکتار است که قرار است شرکتهای دانش بنیان تولید کننده واکسن در آن مستقر شوند و به تولید واکسن‌های مورد نیاز بپردازند.

کمک 3 ارگان برای ایجاد شهر واکسن

وی افزود: محلی که برای ایجاد شهر واکسن در قم در نظر گرفته شده در 60 کیلومتری تهران قرار دارد. در این مسیر استانداری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و ستاد توسعه زیست فناوری با هم همکاری می‌کنند.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی برای ایجاد زیر ساخت‌های این شهر واکسن در اختیار ستاد قرار می‌دهد.

شروع اقدامات اولیه برای راه اندازی شهر واکسن

قانعی با اشاره به وضعیت محلی که برای شهر واکسن در نظر گرفته شده، گفت: به زودی کارهای اولیه شروع می‌شود و بخش واکسن سازی در آن شکل می‌گیرد. چون به تازگی مکان این شهر واکسن مشخص شده دو سال طول می‌کشد که زیرساخت‌ها در آن آماده سازی شوند.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، ایجاد شهر واکسن، برنامه‌ای است که واکسن سازی ایران را متحول می‌کند و به واسطه آن هزینه‌های تولید کم می‌شود.

کشورهایی که شهر واکسن دارند

وی با اشاره به وجود نمونه‌های موفقی از شکل‌گیری شهر واکسن در دیگر کشورها، گفت: این کار به شکلی موفق در اندونزی، چین و هند هم اجرایی شده و نتایج قابل قبولی داشته است. ما هم تلاش می‌کنیم از نمونه‌های موفق برای راه‌اندازی این شهر در قم استفاده کنیم.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران زودتر از اندونزی تولید واکسن را در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شکل داد ولی رازی همواره در بخش دولتی باقی ماند و رشد نکرد که این باعث شد کشور ما عقب بماند.

پیش بینی شده در شهر واکسن، واکسن‌های انسانی، دامی، طیور و آبزیان به تولید برسند وی با اشاره به ظرفیت تولید واکسن‌ها در شهر واکسن گفت: پیش بینی شده در شهر واکسن، واکسن‌های انسانی، دامی، طیور و آبزیان به تولید برسند.

یکی از مدیران شرکتهای دانش بنیان تولید کننده واکسن نیز در همین رابطه گفت: اگر بخواهیم ظرفیت تولید را افزایش بدهیم نیاز به امکانات خوبی داریم که به نظرم ایجاد شهر واکسن می‌تواند چنین امکاناتی را برای تولید کنندگان فراهم سازد.

اسماعیل صابرفر ادامه داد: ایجاد یک زیرساخت برای تولیدکنندگان واکسن با هدف کاهش هزینه‌های تولید اگر همراه با ارائه امکاناتی همچون تسهیلات، معافیت‌ها و … باشد می‌تواند برای تولید کننده مفید باشد. زیرا آزمایشگاه مرجع وجود خواهد داشت و این یکی از نکات مثبت شهر واکسن خواهد بود.

به گفته وی، ما درصدد تولید 3 واکسن دیگر هستیم؛ اگر شهر واکسن با هدف ایجاد امکانات برای تولیدکنندگانی مانند شرکت ما ایجاد شود، از اینکه مابقی تولیدات خود را به این شهر ببریم استقبال می‌کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

باقرزاده: مسئولیت های فخری به شمشیربازی کمک می کند

سرنوشت گندم در انتظار یک تصمیم!

طرح اصلاح انتخابات ریاست‌جمهوری به حق انتخاب مردم نگاه سلبی دارد

تبدیل تهدید به فرصت در شورای حکام؛ قدرت دیپلماسی خارجی ایران

مسابقات سوارکاری قهرمانی کشور برگزار می‌شود

8 نکته ساده برای داشتن عمر طولانی همراه با سلامتی

چه کسانی در معرض کبد چرب قرار دارند؟

صادرات محصولات فناورانه حوزه سلامت شتاب می‌گیرد

آغاز بکار صنعت نمایشگاهی، موتور حرکت اقتصاد جهانی

ایران به جمع دارندگان نئوبانک می‌پیوندد

کرونا باعث تشنج می‌شود

فرهنگ استفاده از ماسک کرونا را از پا در می‌آورد

اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری بر ابهام اصل 115 قانون اساسی می‌افزاید

مهوش صبرکن: همسرم استاد من است

دیدار با «ساغر قناعت»: بازیگر نقش مرجان در سریال بوم و بانو

کمک 76,000 دلاری آنجینا جولی به دکه لیموناد فروشی خیرخواهانه پسربچه‌های لندنی

آرزوهای بزرگ دختر نوجوانی که در سینما یک شبه ره صد ساله رفت

آهنگ جدید/ «تضاد» علیرضا قرایی منش درباره چهل سالگی است

بخشی از کتاب/ اگر احساس بی‌ارزشی می‌کنید به دیگران کمک کنید

قهر مهوش صبرکن با همسرم «محمود پاک نیت» بخاطر یک فیلم

ممنوعیت حمل سلاح خارج از فصل شکار

ششمین جلسه نشست هم اندیشی ماهیانه سمن های محیط زیستی همدان در سال

برنامه زاویه با موضوع مناسبات حجاب و سیاست در ایران

دومین تیزر «بنفشه آفریقایی» با بازی فاطمه معتمدآریا

حال و هوای سینمای دفاع مقدس

قهر صبرکن با همسرم «محمود پاک نیت» بخاطر فیلم

یونانی‌ها به تماشای یک کمدی ایرانی می‌نشینند

چهره ها/ گلاره عباسی در دوران معصومیت کودکی

چهره ها/ جوایزی که مسعود ده نمکی با «اخراجی ها» کسب کرد

چهره ها/ گریم ترسناک و زشت «الیکا عبدالرزاقی»

نماهنگ دیدنی «بنفشه آفریقایی» از گروه دنگ‌شو

آهنگ «زیبای من» با صدای پدرام پالیز

حریرچی: کرونا در کشور شبه انفجاری شده است

شرط مدیریت بیماری کرونا از زبان معاون وزیر بهداشت

تشدید برخورد پلیس با اراذل و اوباش

داشتن استخوان‌های قوی به لطف گرما

شاعرانه/ اگر می‌دانستی چقدر دوستت دارم

ترانه علیدوستی و نوید محمدزاده در «تفریق» همبازی شدند

مهوش صبرکن از گذشت کردن می گوید

هنرمندان مشهوری که مرتکب قتل شدند

مهوش صبرکن: محمود پاک‌نیت خیلی مرا اذیت کرد

تیزر قسمت جدید و هیجانی «آقازاده»

توییت قابل تامل «امیر جدیدی» درباره احتکار کره

کوروش تهامی؛ عاشقی دلسوخته در سریال «دل»

اعتراض شهرام شکوهی به افزایش قیمت بلیت کنسرت‌ها

موزیک ویدئوی جدید «هنوز عاشقم» از امید خسرو

حذف اکانت شبکه‌های اجتماعی قبل از واگذاری سیم کارت

مخزن روغن جان 3 نفر را گرفت

جولان دلالان دارو در فضای مجازی

لبخند شیرین دانش آموزان حادثه دیده درودزنی پس از 14 سال