راه ترقی

آخرين مطالب

ماجرای بازداشت 3 دانشجوی دانشگاه تهران نوشتارها

  بزرگنمايي:

راه ترقی - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«احضار، بازجویی و دستگیری دانشجویان»؛ این عبارات سال‌هاست که در رسانه‌ها و همچنین سخنان مسئولان دانشگاهی و سیاسی ایران شنیده می‌شود و به نظر می‌آید هنوز هم قانونی شفاف و راهکاری دقیق برای آن وجود ندارد. معمولا و پس از هر روز مهم و هر اتفاق سیاسی، تعدادی از دانشجویان هم بازداشت می‌شوند و در مرحله بعد بعضی مسئولان دولتی و مدیران وزارت علوم از تلاش خود برای آزادی دانشجویان می‌گویند و این ماجرا مدام و در برهه‌های زمانی مختلف تکرار می‌شود. در تازه‌ترین موارد، سه دانشجوی دانشگاه‌ تهران در روزهای گذشته با چنین سرنوشتی روبه‌رو شدند که بلافاصله با واکنش‌های فراوانی همراه شد؛ گروهی از احضار این دانشجویان به حراست دانشگاه و برنگشتن آنها می‌گویند، اما دست‌کم حراست دانشگاه تهران این موضوع را رد می‌کند.
‌اجازه نمی‌دهیم دانشجویی در حراست دانشگاه بازداشت شود
ماجرای تازه با انتشار خبر بازداشت «بهاره هدایت»، دانشجوی دانشگاه تهران، خبرساز شد و دوستان این دانشجو از احضارش به حراست و بازداشت در این مکان دانشگاهی نوشتند. این موضوع را البته رئیس حراست دانشگاه تهران رد می‌کند. «اسماعیل سلیمانی» دراین‌باره به ایلنا می‌گوید: «پلیس امنیت دو، سه‌مرتبه به خانم بهاره هدایت برای مراجعه ابلاغ کرده بود و حتی با او نیز صحبت‌هایی داشت و درواقع او در جریان مسئله بوده است. طوری که خانم هدایت گفته بود، من روز چهارشنبه به پلیس مراجعه خواهم کرد. در ادامه این جریانات، پلیس با حراست دانشگاه تماس می‌گیرد و می‌گوید که می‌خواهد با بهاره هدایت مصاحبه‌ای داشته باشد و ابلاغیه‌ای قضائی دارند که باید به او بدهند».
این مسئول دانشگاه تهران دراین‌باره ادامه می‌دهد: «وقتی پلیس مراجعه می‌کند، ما مطلع می‌شویم که موضوع بحث، دستگیری بهاره هدایت است،‌ ما نیز با توجه به حساسیتی که دانشگاه دارد، اجازه نمی‌دهیم این اتفاقات در حراست دانشگاه رخ بدهد. ما پلیس را به بیرون هدایت کردیم و بعد یکی از همکاران ما با خانم بهاره هدایت صحبت می‌کند و می‌پرسد که دقیقا موضوع شما چیست و چرا پلیس دنبال شماست؟ او پاسخ می‌دهد، من فعال سیاسی هستم».
در ادامه این گفت‌و‌گو، رئیس حراست دانشگاه تهران مدعی می‌شود که این دانشجو خارج از دانشگاه بازداشت شده است: «بعد از اینکه خانم بهاره هدایت از ساختمان بیرون می‌رود، بیرون از دانشگاه بازداشت می‌شود، ازاین‌رو بازداشت وی ربطی به حراست و دانشگاه ندارد». سلیمانی در واکنش به اینکه گفته می‌شود، حراست دانشگاه تهران با همکاری پلیس، بهاره هدایت را دستگیر کرده است، هم توضیح داده که ‌»پلیس نیازی به همکاری ما ندارد. پلیس یا هر مرجع امنیتی که ضابط دادگستری و قضائی است، می‌تواند بر اساس وظیفه‌اش اقدام ‌کند، حالا اگر دانشجویی در دانشگاه نباشد، او را بیرون از دانشگاه می‌گیرند. در سال 96 نیز اکثر دانشجویان را در نقطه‌های مختلف گرفتند. ما می‌دانیم که ورود نیروهای امنیتی به دانشگاه درست نیست و حواشی برای دانشگاه ایجاد می‌کند».
‌دانشجویان بازداشتی در شعبات مختلف دادسرای اوین هستند
یکی دیگر از نگرانی‌های خانواده دانشجویان تازه بازداشت‌شده، محل نگهداری این افراد است که بر اساس توضیحات ریاست حراست دانشگاه تهران، این افراد به زندان اوین منتقل شده‌اند. رئیس حراست دانشگاه تهران در توضیح و در پاسخ به این پرسش که کدام نهاد، بهاره هدایت، امیرمحمد شریفی و معین زارعیان را بازداشت کرده است؟ گفت: «پلیس امنیت این دانشجویان را بازداشت کرده و اکنون این دانشجویان در شعبات مختلف دادسرای اوین هستند». او همچنین درباره وضعیت امیرمحمد شریفی و معین زارعیان که گفته می‌شود از مقابل خوابگاه بازداشت شده‌اند، گفت:‌ «ما از اینکه امیرمحمد شریفی ابلاغ قضائی داشته، مطلع بودیم و به خودش هم گفته شده بود. درواقع به او ابلاغ شده بود که به دادسرا مراجعه کند و آنجا پیگیر موضوع باشد، اما او مراجعه نمی‌کند و حکم دستگیری او می‌آید و بازداشت می‌شود. البته در این زمینه مطمئن نیستم، زیرا روایت دیگری وجود دارد که او خودش به دادسرا مراجعه کرده است.‌ فکر می‌کنم آقای شریفی به زودی آزاد شود. این دو شخص بیرون از محیط دانشگاه بازداشت شده‌اند، اما دقیقا نمی‌دانیم در کدام نقطه بوده‌اند».
‌علت بازداشت دانشجویان تجمع آبان است
اگرچه در روزهای گذشته افرادی دلیل بازداشت این دانشجویان را به فعالیت‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی نسبت دادند، اما رئیس حراست دانشگاه تهران به موضوع دیگری اشاره می‌کند. سلیمانی درباره علت بازداشت این دانشجویان گفته است: «من دلیل اتهام‌ها را نمی‌دانم، ولی به تجمع آخری که در آبان‌ماه در دانشگاه اتفاق افتاد، مربوط می‌شود. این دانشجویان به علت حضور در تجمعات اخیر و شعارهای تند و ساختارشکنانه‌ای که سر داده‌اند، بازداشت شده‌اند. ما اطلاعات دقیقی نداریم و اطلاعات در اختیار پلیس است، اما زمانی که دستگاه قضائی حکمی را صادر می‌کند، بر اساس اتهاماتی است که عنوان مجرمانه دارد». او ادامه داده است: «زمانی که ابلاغ قضائی برای فردی وجود دارد، او باید پاسخ‌گو باشد. پلیس در حوزه متهم‌های دانشجویی در وهله اول ابتدا فرد را دعوت یا احضار می‌کند، اما زمانی که او مراجعه نمی‌کند، در مرحله بعد حکم بازداشت را می‌گیرند». تلاش دانشگاه تهران و وزارت علوم برای آزادی دانشجویان هم یکی از موضوعاتی است که همواره در سخنان مسئولان به آن اشاره می‌شود و دیروز هم ریاست حراست دانشگاه تهران از چنین تلاشی خبر داد: «ما نیز اگر بتوانیم کاری برای دانشجویان بکنیم، حتما انجام خواهیم داد. به‌هرحال ما هم بر اساس قوانین و مقررات نمی‎توانیم از دستور قضائی استنکاف کنیم، اما به نظرم بهترین مرجع اداره کل حقوقی است و باید موارد این‌چنینی را به آنجا ارجاع دهیم تا بخش‌های دیگر دانشگاه درگیر نشوند».
‌بازداشت حدود 100 دانشجو در آبان 98
دی‌ماه 96 و همچنین آبان 98 اعتراضاتی در خیابان‌های برخی شهرهای ایران و همچنین برخی دانشگاه‌ها شکل گرفت که در نهایت منجر به احضار و بازداشت تعدادی از دانشجویان هم شد. بر اساس اظهارات رسمی مسئولان، در سال 96 دست‌کم 120 دانشجو و در آبان امسال هم حدود 95 دانشجو بازداشت شدند که البته پرونده تعداد زیادی از آنها خاتمه یافته و دانشجویان هم آزاد شده‌اند. البته سال گذشته هم دانشجویان با پرونده‌های قضائی درگیر شدند که تعدادی از این پرونده‌ها مربوط به حوادث دی‌ماه 96 بود و حتی کار به جایی رسید که وزارت علوم از رئیس‌جمهوری درخواست حل موضوع را کرد. «منصور غلامی» تیر 97 دراین‌باره گفته بود: «کمیته‌ای در وزارت علوم تشکیل شده و همکاران ما هم از طریق دانشگاه‌ها و ستاد این موضوع را پیگیری می‌کنند. صحبت‌هایی در این زمینه شده و خود من هم صحبت‌هایی انجام داده‌ام و امیدوارم مسئولان امر با نگاه محبت‌آمیزتری به موضوع توجه کنند». غلامی در آن سال و با اشاره به نامه‌هایی که به رئیس‌جمهور درباره بازداشت دانشجویان نوشته شده است، گفته بود: «در این نامه‌ها درخواستمان این بود همه کسانی که می‌توانند تأثیر بگذارند، از جمله خود رئیس‌جمهور وارد این موضوع شوند تا ان‌شاءالله شرایطی که دانشجویان در آن قرار گرفته‌اند برطرف شود. خواهش ما از قوه قضائیه این است که در برخوردهایی که ما می‌بینیم تعدیل کنند».
این نوع واکنش‌ها به بازداشت دانشجویان در سال‌های گذشته هم تکرار شده و معمولا مسئولان وزارت علوم و دانشگاه‌‌ها پس از بازداشت دانشجویان از تلاش و رایزنی خود برای آزادی آنها می‌گویند. این تلاش‌ها در حالی است که تشکل‌های صنفی دانشجویی معتقدند که باید قانون و آیین‌نامه درباره فعالیت‌های دانشجویی ایجاد شود و دست‌کم مرجع رسیدگی به تخلفات احتمالی در داخل دانشگاه باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهید بابایی سه عشق در زندگی‌اش داشت

چهره ها/ الهام پاوه‌نژاد و کیک تولدش

خانم کوچیک به دادِ شیرین رسید

سحر جعفری جوزانی و حرف‌های تکراری که مثل طلا است

چهره ها/ ظاهر ماتم‌زده بهنوش بختیاری در فیلم «گورکن»

چهره ها/ خانواده پرستو صالحی کرونایی شدند

«نگار جواهریان»؛ بازیگرِ متفاوتِ نقش‌های یکسان

لحظه‌ای که دنیا بر سر بابک حمیدیان خراب شد

چهره ها/ تبریک رضا رشیدپور برای تولد علی ضیاء

پیمان معادی نقش اصلی فیلمِ کارگردان دارنده اسکار شد

کسی که تک تک موهای شاهرخ استخری را سفید می‌کند

دفن پسماندهای ویژه بیمارستانی در مکان جدید

جاده آبشار یاسوج در روز جهانی پاکسازی زمین از پسماند پاک می شود

مدرسه گاندو در روستاهای میزبان تمساح پوزه کوتاه تالابی

تملک  اراضی اثر طبیعی- ملی سرو کهنسال ابرکوه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

واکنش قوه قضائیه به خبر تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک

نتیجه جهش‌های کروناویروس مشخص شد

دو خط کتاب/ موفقیت کلید شادی نیست!

نگاهی به مصاحبه‌ «احمدی‌نژاد» با «رادیو فردا»

بازار نیاز به دست به دست شدن دارد

تحریم‌های جدیدی اعمال نخواهد شد

پیامدهای ورود اسرائیل به معادلات امنیتی خلیج فارس

اندیشکده آمریکایی: آیا انصارالله یمن، حزب‌الله لبنان بعدی خواهد شد؟

تکاپوی آمریکا برای شکست طرح فرانسه در لبنان

قول و قرار از یادِ «صبا» رفت

چهره ها/ دلهره‌ای عجیب به جانِ فریبا کوثری اُفتاد

میانجیگری رضا عطاران وسط دعوای یک زوج جوان

چهره ها/ الیکا عبدالرزاقی در حسرت خنده‌های از ته دل

نقشه کشیدن نیوشا ضیغمی با سحر قریشی

چهره ها/ پند و اندرز محمد علیزاده درباره عشق ورزیدن

چهره ها/ عکس خاله نرگس از ته مانده تابستان 99

چهره ها/ بازیگر «دل» غرق حرف زدن با گوشی‌اش

آرزوی هومن حاجی عبداللهی در دوران نوجوانی چه بود؟

ویدئویی از حضور مهران رجبی در پشت صحنه «اخراجی‌ها 2»

چهره ها/ شکل و شمایل علیرضا آرا در سریال «زمین گرم»

روح‌الله زمانی و شمیلا شیرزاد، قهرمانان کوچک

مصاحبه دیدنی در خانه اعضای گروه سون

موسیقی فیلم؛ «یک زندگی پنهان»

جانبازی که 35 سال نخوابیده است!

توضیحاتی درباره نشانه‌های احتمالی حیات بر روی سیاره زهره

صحت سنجی ادعاهای یک کتاب علمی: ساخت چاقو از مدفوع انسان!

شعر خوانی زیبایی از مرحوم استاد شهریار

قصاب اروپا را بشناسید

داستان شب/ دمشق؛ شهر عشق- قسمت نهم

چرا انتخابات در آمریکا قابل پیش‌بینی نیست؟

زید آبادی مطرح کرد: چرا ترامپ توافق با ایران را نزدیک می‌بیند؟

گاف تاریخی وزیر خارجه امارات در کاخ سفید

اقتصاد مجرم‌پرور

آیا اتحاد منطقه ای ایران و ترکیه شکل خواهد گرفت؟

هومن ‌حاجی‌عبداللهی: اولین‌باری که خودم را در تلویزیون دیدم حالم به هم خورد!