راه ترقی

آخرين مطالب

خودباوری، رمز موفقیت زنان در جامعه اجتماعی

خودباوری، رمز موفقیت زنان در جامعه
  بزرگنمايي:

راه ترقی- امروز سه شنبه 29 بهمن ماه چهارمین روز از هفته زن به عنوان «زن، مسئولیت اجتماعی، کارآفرینی، رونق تولید» نامگذاری شده است؛ زنان کارآفرینی که همراه با تغییر ساختاری جامعه و بر اثر تحولات زندگی خانوادگی، با خودباوری و تلاش، کمر همت بسته اند و رشته زندگی خود و دیگران را می بافند؛ زنانی که با رسوخ در دنیای غیر قابل نفوذ مردانه الگویی موفق برای سایرین هستند.

رئیس کانون ملی زنان بازرگان و کارآفرین ایران از الگوهای برتری است که با تلاش فراوان توانسته دنیای مردانه حمل و نقل غلبه کرده بر جامعه اشتغال را کنار زده و اکنون در جایگاهی ایستاده که با داشتن چندین جایزه بین المللی و داخلی و کارنامه بسیار درخشان هنوز خود را فاتح قله های موفقیت ندانسته و اهداف عالی تری را برای آینده در سر می پروراند.

«سیده فاطمه مقیمی» که نخستین زن کارآفرین صنعت حمل‌ونقل در ایران و جهان اسلام است به چگونگی راهیابی به اجتماع غیر قابل نفوذ مردانه حمل و نقل اشاره می کند و می گوید: متاسفانه در دهه 50، با جو حاکم بر فضای اشتغال زنان، بعد از فارغ التحصیلی در رشته مهندسی عمران، با مشکلات زیادی در خصوص کار یک زن در محیط کارگاهی ساختمانی مواجه شدم و همین باعث شد از کار در این رشته باز بمانم. اما از آن جا که دست تقدیر همواره بر سرم بود در فروردین سال 58 که در آگهی های روزنامه ها به دنبال کار بودم، برای تماس با یکی از آگهی ها، در کنار باجه تلفن و در صف متقاضیان استفاده از تلفن همگانی با دختر خانمی که در انتظار نوبت بود هم صحبت شدم و وقتی متوجه شد که من به زبان انگلیسی و ترکی تسلط کامل دارم، پیشنهاد داد در شرکت حمل و نقل بین المللی یکی از اقوام وی که به یک مترجم برای کارهای بین المللی نیاز دارند مشغول به کار شوم که این خود آغازی شد بر پایان بیکاری من.

وی با بیان این موضوع که کار کردن در جمعی از رانندگان مرد بسیار مشکل بود علاوه بر این که با باورهای جامعه هم مغایرت داشت، خاطرنشان کرد: با همت و تلاش و حمایت های بی دریغ خانواده، توانستم در مدت کمتر از یک سال سمت مدیریت داخلی شرکت را برعهده بگیرم.

تعجب مردان از موفقیت زنان کارآفرین

رئیس کانون ملی زنان بازرگان و کارآفرین ایران، مسوولیت پذیری و تلاش روزافزون را عنصر مهم موفقیت خود عنوان و تصریح کرد: همواره تلاش کردم که نشان دهم زنان ایرانی تا چه اندازه می توانند در توسعه کشور موثر باشند.

وی که با اراده قوی، مسائل و مشکلات و موانع را کنار زده، تشریح می کند: هرگز احساس یاس و ناامیدی نکردم. در طی سی و اندی سال فعالیت در این صنف با ناهنجاری‌ها، کشمکش‌ها، تهدیدها، برخوردها، مانع‌ها و مانع‌تراشی‌ها روبرو بودم، اما استقامت کردم. برای نمونه در پروسه گرفتن مجوز برای تاسیس شرکت حمل و نقل بین المللی  بارها به در بسته خوردم اما از آن جا که هر شکست برای من شروع یک تلاش پر توان‌تر بود، با عزمی جزم تر سرانجام به عنوان یک زن به حوزه غیر قابل نفوذ مدیریت حمل و نقل وارد شدم.

مقیمی به تعجب مردان این حوزه از پشتکار و اصرارش برای گرفتن جواز تاسیس شرکت حمل و نقل اشاره می کند و می گوید: زنی هستم که به واسطه تخصص و تجربیات نه فامیل بازی به درجه های بالای صنفی دست یافته‌ام. اما از آن جا که این امر در کشور ما امری عجیب محسوب می شود و هنوز هم دستیابی به هدف با کمک گرفتن از دیگران برابر است، برای افراد این سوال پیش می آید که چطور یک زن بدون ارتباط با هیچ خط وگروهی می‌تواند به تنهایی چنین جایگاهی برای خود کسب نماید.

وی ادامه می دهد: پس از گرفتن مجوز کار مستقل و تاسیس شرکت، رانندگانی که در چند سال کارکرد صادقانه با من آشنا شده بودند به سوی شرکت روانه شدند. بنابراین فقط اتاق کار 12 متری تبدیل به واحد 120 متری شد و تعداد پرسنل نیز افزایش یافت. سفرهای بین شهری آغاز شد و نسبت به احداث نمایندگی در کلیه مرزهای ورودی و خروجی کشور و همچنین شهرهای بزرگ که بخصوص گمرک مرزی داشتند اقدام کردم. به دنبال کسب نمایندگی از کشورهای مختلف رفتم تا هنگام بازگشت رانندگان در کشورهای مختلف سرگردان نمانند.

تعادل میان فعالیت های اقتصادی و امور زندگی، عنصر موفقیت مقیمی

مقیمی متاهل و دارای دو فرزند است که هرگز مانعی برای رسیدن وی به هدف نشده اند. رئیس کانون ملی زنان بازرگان و کارآفرین ایران در این باره اینگونه توضیح می دهد: منافاتی در اشتغال  یک زن در بیرون از خانه و پذیرش مسوولیت در منزل نمی بینم. به اعتقاد من با برنامه ریزی دقیق و تنظیم برنامه می توان همه برنامه های خود را هماهنگ کرد. بنابراین ازدواج و داشتن فرزند هم نتوانست من را از تلاش و علاقه زیادی که به کار داشتم بازدارد و همین  پشتکاری که از خود نشان می‌دادم، همسرم را نیز علاقه مند به تشویق من کرد و تا مرحله‌ای رساند که مشوق من برای استقلال و کار مستقل مدیریت حمل و نقل شد.

خودباوری، نوشداری کارآفرینی

مقیمی به عنوان یک زن کارآفرین نمونه و رئیس کانون ملی زنان بازرگان و کارآفرین ایران در مورد توسعه  کارآفرینی زنان، پیشنهاد می کند: در این زمینه، اصلی ترین کار، فرهنگ سازی است چون اکنون اشاعه فرهنگ کارآفرینی و شناسایی زنان کارآفرین بسیار موثر است. ضمن این که باید خودباوری را به جوانان و زنان جامعه القا کنیم تا بتوانند توانایی های خود را شناسایی کنند. آن ها باید بدانند که با سرمایه اندک و همت زیاد هم می توان پیشرفت کرد و موفق شد.

وی متذکر می شود: خودباوری، علاقه به کار مورد نظر و آموزش در رابطه با آن تنها راه حل رسیدن به موفقیت است و این یعنی توانمند شدن زنان با حفظ چارچوب های اجتماعی اما در عین حال، انتظار نداریم زنی که توانمند می شود و در جامعه کار می کند اصالت و ریشه خود را فراموش کند بلکه باید با حفظ آن به فعالیت های خود ادامه دهد. اما هنوز هم تا بالا رفتن سطح شغلی زنانی که به راحتی مردانه ترین کارها را  با مدیریت مدبرانه خود، کارسازتر و سهل تر می نمایند، راه باقی مانده است.

هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر سال 1398 همزمان با تولد حضرت فاطمه (س) از تاریخ 26 بهمن تا 2 اسفند ماه برگزار می شود. روزهای این هفته به ترتیب با عناوین «زن، معنویت، سیره فاطمی، سبک زندگی ایرانی-اسلامی»، «زن، خودباوری، سلامت و نشاط، سرمایه اجتماعی»، «زن، تعادل کار و زندگی، شکوفایی اقتصاد خانواده»، « زن، مسئولیت اجتماعی، کارآفرینی، رونق تولید»، «زن، امید به آینده، تعالی خانواده و جامعه»، « زن، عدالت اجتماعی، حقوق شهروندی، مشارکت سیاسی» و « زن، اصلاح الگوی مصرف، حفظ محیط زیست» نامگذاری شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سکوهای خالی؛ صحنه ترسناک معماری

بخشنامه رییس قوه قضاییه در مورد شهود ساختگی و شهادت کذب

تشکیل هیچ استان جدیدی در دستور کار دولت و وزارت کشور نیست

بررسی ترمیم معیشت اقشار آسیب پذیر در جلسه امروز هیات رییسه مجلس

فارین پالیسی: پس از ترور سردار سلیمانی فعالیت ایران در سوریه دو برابر شده است

پیشنهاد 50 کارشناس برای کاهش پیامدهای اقتصادی کرونا

گزینه‌های پیش روی ایران بازنگری در اجرای پروتکل الحاقی و «ان‌پی‌تی»

بی‌پولی در خط مقدم جنگ با کرونا

تغییر ساعت کاری اداری به 7تا 14/مراکز آموزشی تا 30فروردین تعطیلند

تلفن گویا 1569 جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد

ثبت نام مدیران مدارس واجد شرایط 25 اردیبهشت آغاز می شود

آغاز به کار ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی در سال جدید

مبارزه با کرونا؛ قدم به قدم تا نقطه مطلوب

درخشش نام تئاتر آنلاین در کنار کنسرت‌ها

دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی

پیشنهادات جدید استانداری برای جمع‌آوری معتادان از سطح شهر

از موسیقی دم‌دستی تا پایتختی که ناتمام ماند

نامه شورا به رئیس جمهور برای استفاده از کمک دولتی در شهرداری

زباله سوز اهدایی چینی‌ها در راه تهران/کاهش 2500 میلیاردی بودجه شهرداری به خاطر کرونا

گام پیش‌روی هسته‌ای ایران چیست

بازخوانی گفت‌وگوی صمیمانه رهبر انقلاب با جمعی از جوانان

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

روحانی: تعدیل ممنوع

کرونا را به خلوت خود راه ندهید

تدوین برنامه حمایت از زندگی مستقل فرزندان بالای 18 بهزیستی

نشست امروز مجلس به صورت کنفرانس تلویزیونی برگزار می‌شود

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

ساختمان های دارای تأییدیه ایمنی از پرداخت عوارض ایمنی معاف هستند

پیش‌بینی "پیک" کروناویروس با نظارت بر تغییرات ژنومی امکان‌پذیر است

ذوالقدر: برای بازگشت به شرایط عادی عجله نشود

کرونا کدام آزمون‌های وزارت بهداشت را لغو کرد؟

نرخ رسمی ارز ثابت ماند

شهرآشوب در شب نهم نوروزخانه

جهانگیری: جوانان پرچمدار تقویت همبستگی اجتماعی شده‌اند

حمایت رئیس پیشین کمیته ملی المپیک از موضع IOC برای المپیک توکیو

بسته سیاستی بانک مرکزی برای نرخ سود بانکی/ کاهش بهره به ١٧.5 درصد

سرمقاله جوان/ ما را چه به روزنامه الکترونیکی؟!

سرمقاله صبح نو/ سبک زندگی پساکرونا

سرمقاله آفرینش/ بانک‌ها و تعهداتی که اجرا نمی‌شوند!

ذی‌نفعان تعلیم و تربیت به آموزش مجازی عادت ندارند

خواب خوب به پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک می کند

استرس موجب بروز حمله قلبی دوم می شود

نبی در فدراسیون فوتبال مستقر شد/ حضور غیرقانونی؟

احتمال تعویق جام جهانی 2022 و یا تغییر میزبان؟

عقب‌نشینی فدراسیون فوتبال با سومین نامه AFC درباره دبیرکل

از جوانان تحصیل‌کرده تا مجردها و مطلقه‌ها

پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

بورسی ها کرونا نمی گیرند؟!

یک پای بازار سرمایه می لنگد!

رئیس جمهور درگذشت پدر شهیدان کرمی را تسلیت گفت